بخريد و بخوانيد ...
آشنایی با روش مسئله‌گشایی (مجموعه‌ی تفکر نقاد - 9)
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

آشنایی با روش مسئله‌گشایی (مجموعه‌ی تفکر نقاد - 9)

(Problem Solving 101: A Simple Book for Smart People)
نویسنده: کن واتانابه (Ken Watanabe)
ترجمه: منیژه مدبر
ناشر: اختران
سال نشر: 1401 (چاپ 3)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 112 صفحه
شابك: 978-964-207-191-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 8 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (5 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'آشنایی با روش مسئله‌گشایی (مجموعه‌ی تفکر نقاد - 9)':

یکی از اهدافی که از نوشتن این کتاب داشتم، نشان دادن راهکاری ساده برای پرداختن به مسائل زندگی روزمره با رویکرد مسئله‌گشایی است. اما هدف من تنها ارائه‌ی مجموعه‌ای از مهارت‌ها نیست. چون مسئله‌گشا بودن فقط یک توانایی نیست، بلکه عادتی است تماما فکری. عادتی که افراد را وامی‌دارد تا بهترین خصوصیات خود را اشکار کنند و به‌شیوه‌ای مثبت جهان را شکل دهند.

مسئله‌گشایان واقعی به‌جای پذیرفتن وضعیت موجود، می‌کوشند پیوسته بر جهان پیرامونشان تاثیر بگذارند. تصور کن جهان ما چقدر متفاوت می‌شد اگر رهبرانی چون مهاتما گاندی، مارتین لوترکینگ و نلسون ماندلا، و مدیرانی مثل بیل گیتس و استیو جابز فاقد چنین نگرشی بودند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"این کتاب درباره‌ی بروبچه‌های مسئله‌گشاست. آنان با چالش‌های بغرنج و پیچیده‌ای روبرو می‌شوند؛ آن هم از آن نوع چالش‌هایی که غالب مردم در مواجهه با آن‌ها چه بسا دست‌هایشان را به نشانه‌ی تسلیم بالا ببرند و از حلشان ناامید شوند. اما بچه‌های مسئله‌گشا مثل اغلب مردم نیستند و اغلب مردم هم باید تلاش کنند بیشتر شبیه آن‌ها بشوند.

همان‌طور که خواهی دید بروبچه‌های مسئله‌گشا در هر سن‌وسال و هر قدوقواره‌ای هستند. شاید به نظر برسد آن‌ها توانایی خاصی دارند یا دست‌کم بیش از معمول خوش‌شانس‌اند. اما حقیقت این است که آن‌ها افرادی مثل تو هستند که آموخته‌اند چگونه فکر کنند، چگونه تصمیم بگیرند و چگونه بر طبق تصمیم خود عمل کنند؛ یاد گرفته‌اند خلاقانه زندگی کنند و البته در این راه، آن‌ها بعضی ابزارهای مفید مسئله‌گشایی را هم به کار می‌گیرند.

اگر درس‌های ساده‌ی این کتاب را دنبال کنی، تو هم می‌توانی بچه‌ی مسئله‌گشایی بشوی (حتی اگر فکر می‌کنی دیگر بزرگ شده‌ای). به جای اینکه احساس کنی انگار زندگی کنترل زندگی از دستت خارج شده، می‌توانی آن را به اختیار خودت درآوری و بر دنیای دوروبرت تاثیر بگذاری؛ به جای اینکه در چالش‌های زندگی روزمره غرق شوی، یاد می‌گیری برایشان راهی بیابی و از آن‌ها بهره‌مند شوی ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 عليرضا حقیقی:  کتاب عالی و موثر در مسائل کاری و شخصی