بخريد و بخوانيد ...
جبر جغرافیا
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

جبر جغرافیا

(Prisoners of Geography: Ten Maps That Explain Everything About the World)
نویسنده: تیم مارشال (Tim Marshall)
ترجمه: امیرحسین مهدی‌زاده، فرمهر امیردوست
ناشر: همان
سال نشر: 1401 (چاپ 5)
قیمت: 155000 تومان
تعداد صفحات: 286 صفحه
شابك: 978-622-99159-5-0
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 7 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (5 امتیاز با رای 2 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'جبر جغرافیا':

قدرت و سیاست و توسعه اجتماعی در گروی زمینی است که روی آن زندگی می‌کنیم. جغرافیا تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر تمدن و نیز تصمیمات و اقدامات حکومت‌ها دارد.
چرا ایالات متحده امریکا ثروت و قدرتی بی‌نظیر یافت؟ آیا سقوط آمریکا واقعیت دارد؟ علت نزاع دائم هند و پاکستان چیست؟ چرا پاکستان نمی‌تواند دست از سر افغانستان بردارد؟ چرا اروپا آباد و مرفه است و چرا نمی‌تواند متحد شود؟ گره کار کره شمالی کجاست و آیا ممکن است گشوده شود؟ ژاپن جزیره‌ای چگونه نیمی از آسیا را تسخیر کرد؟ چین چه رویایی در سر دارد و چرا دارد نیکاراگوئه را از وسط می‌شکافد؟ چرا آفریقا فقیر است و چرا آمریکای جنوبی توسعه محدودی می‌یابد؟ روسیه در خاورمیانه به دنبال چیست؟ چرا خاورمیانه در تنش است و چرا ایران قابل تسخیر نیست؟ سرانجام تغییرات اقلیمی و رقابت بر سر منابع چیست؟
این کتاب درباره این مسائل و پاسخ آن‌هاست. اهمیت این موضوعات روشن است چرا که جغرافیایی که در تعیین تاریخ ما موثر بوده، آینده‌مان را هم مشخص خواهد کرد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 بنفشه بامداد:  کتاب بسیار خوبی است. از این جهت که سیاست کل جهان و ارتباط آنها را به زبان بسیار ساده به تصویر کشیده است. این کتاب پاسخ بسیاری از سوالاتی که همیشه ذهن من را درگیر کرده بود را داد. چرا همیشه جنگ، نزاع، کشت و کشتار؟ همه‌ی اینها بر سر به دست آوردن منابع طبیعی. اما هنوز نمی‌دانم انسان که خود را «اشرف مخلوقات» می‌داند چرا به حق خود و داشته‌های خود قانع نیست و سعی نمی‌کند به جای بهره بردن از آنها و فراهم کردن شرایط پیشرفت خود و به قیمت جنگ، کشت و کشتار و بی‌خانمان کردن مردم مظلوم و اتلاف انرژی، دارایی‌ها و وقت خود به حقوق دیگران دست‌درازی می‌کند. آیا تا به حال این موجود پرمدعا و به اصطلاح متفکر (انسان) از خود نپرسیده است که اگر این هزینه‌های مالی و جانی که در جنگ‌ها می‌شود صرف زندگی کردن می‌شد، زندگی زیباتر و پیشرفت سریع‌تر نبود؟

 عليرضا (ماني) دواتگران:  بی‌دلیل نیست که این کتاب در لیست پرفروش‌ترین‌های آمازون قرار گرفته. زبان ساده‌ی کتاب و تسلط نویسنده بر تاریخ و جغرافیای جهان، چشم‌انداز نویی از نقش جغرافیا در رخدادهای سیاسی و تاریخی معاصر به خواننده ارائه می‌دهد و سطح سواد مخاطب را، ولو با عمق کم، افزایش می‌دهد.
از نکات چشمگیر کتاب باید به ترجمه‌ی روان و دقیق آن و کیفیت پایین کاغذ و عکس اشاره کرد.