بخريد و بخوانيد ...
پیرایه، دختری از استانبول

پیرایه، دختری از استانبول

(Piraye)
نویسنده: جانان تان (Canan Tan)
ترجمه: چکامه رضوانی
ناشر: نگاه
سال نشر: 1399 (چاپ 2)
قیمت: 135000 تومان
تعداد صفحات: 343 صفحه
شابك: 978-600-376-331-9
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 7 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (1 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'پیرایه، دختری از استانبول':

پیرایه دختری دندانپزشک که به همسری مردی از یک خانواده سنتی درمی‌آید و به اجبار از شهر زادگاهش، استانبول، راهی دیاربکر می‌شود تا با شوهرش که او هم دندانپزشک است زندگی کند. دخالت‌های مدام مادر شوهر، تکیه بر مسائل خرافی و تعصب‌ورزی شوهر، زندگی او را به بن‌بست می‌کشاند. پیرایه زنی امروزی است. او طغیان می‌کند و با گسستن رشته‌های اسارت، زندگی مستقلی را در پیش می‌گیرد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"حتی تصورش را هم نمی‌کردم، زمانی که سرخورده و از روی اجبار، آماده می‌شدم در راهی بی‌ثمر و بی‌خاصیت گام بردارم. می‌کوشم ندایی را که در گوشه‌ای از قلبم رو به خاموشی است و مرتب به من نهیب می‌زند که اگر در مسیری که خودم انتخاب کرده بودم گام برمی‌داشتم این هیجان و شور و شوق دوچندان می‌شد، نشنیده بگیرم.
ولی حالا دیگر خیلی دیر است!
امروز اولین روز دانشگاه است. من در دانشگاه مرمره در رشته دندانپزشکی قبول شده‌ام. در اصل این رشته که با احساسات و افکارم همخوانی ندارد انتخاب من نیست، اما نباید بی‌انصافی کنم، تصمیم‌گیری نهایی را مثلا به خودم واگذار کرده بودند. یعنی بعد از اینکه روی تمام رشته‌هایی را که خودم دوست داشتم به دلایلی مختلف، خط کشیدند و دستم را برای انتخاب رشته بستند، طوری وانمود کردند که گویا رشته دندانپزشکی را خودم انتخاب کرده‌ام ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 زهرا صفي‌نژاد:  کتاب در قالب رمانی ضعیف و مجموعه‌ای ازحوادث و اتفاقات بی‌منطق و دور از واقعیت هست. در مجموع توصیه نمی‌کنم.