پنج شنبه, 22 آبان 1393 18:49

اندیشه پویا - شماره 20 - مهر 1393

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اندیشه پویا، شماره 20، مهر 1393مجله اندیشه پویا - شماره 20 - مهر 1393

صاحب امتیاز و مدیرمسئول: برات‌الله صمدی‌راد

سردبیر: رضا خجسته رحیمی

قیمت: 9000 تومان

تعداد صفحات: 145 صفحه

 

احتمالا انتخاب راحت برای "مطلب برگزیده" از این شماره اندیشه‌ پویا، مصاحبه مجله با هاشمی رفسنجانی است که باعث شده تا عکس آیت‌الله هم روی جلد بیاید. برای من که نوجوانی و جوانی‌ام در دوره‌ی اقتدار آیت‌الله گذشته و سالهای متمادی، روز و شب، زل زده به تلویزیون مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های مختلف او را تماشا می‌کردم تا شاید از خلال جمله‌بندی‌های خاص او "گزاره"ای (حتی یکی) را استخراج کنم، ندید واضح است که باز هم، مثل همیشه، او به شیوه خودش حرف می‌زند و آخرش هم نمی‌شود بفهمی که "واقعا نظرش چیست" و طرفدار چی هست و مخالف چی! روی جلد از قول او آورده‌اند که "اولین نفری بودم که مخالفت کردم و ..." اما احساس می‌کنم که این "مخالفت" اگر هم بوده در میان جمع "خودی"ها بوده وگرنه او خیلی اهل "اعلام موضع" بصورت عمومی نیست. پس بگذارید از این "کاور استوری" بگذریم و به بقیه مطالب مجله این ماه برسیم.

"بازتاب"هایی خواندنی‌تر از اصل مجله!

حالا با این تفصیل نباید خیلی به نظرتان عجیب برسد که درخشان‌ترین بخش این شماره مجله، به نظر من، بخش "بازتاب" است که در آن نظر چند تن از خوانندگان درباره مطالب شماره قبل مجله (شماره 19) آمده ("اینهمه مطلب تازه را ول کردی و چسبیدی به بازتاب خوانندگان؟!") در بخش "بازتاب" این شماره، کمی با ایهام هم مواجه‌ایم. چون در شماره‌ای که "کاور استوری" آن مصاحبه با هاشمی رفسنجانی است، مجله با نامه‌ای از خواننده‌ای آغاز می‌شود که در نقد مطلب "عالیجنابی که سرخپوش نبود" (منتشر شده در شماره 19) چنین آورده است:

"... موافقم که باید از آقای هاشمی در شرایط کنونی حمایت کرد. اما نباید در این کار به چهره‌سازی‌های کاذب و قلب حقیقت دست زد ... هم‌چنین نباید به نحوی از ایشان دفاع کرد که مسئولیت اخلاقی‌شان در قبال خطاهای زیادی که در طول سال‌های قدرت مرتکب شده‌اند کم‌رنگ جلوه کند. سیاست‌مداران مثل هر فاعل اخلاقی دیگری موظف هستند که همیشه در چهارچوب اخلاق عمل کنند. البته عمل اخلاقی به معنای تبعیت از قواعد کلی‌ای که تحت هر شرایط اطلاق عام داشته باشد نیست. یک سیاست‌مدار هم باید (مثل همه) بکوشد در هر شرایط درست‌ترین عمل را متناسب با آن شرایط خاص اختیار کند. در بسیاری موارد، این تصمیمات دشوار و بسیار پرهزینه و گاه مستلزم بده‌وبستان، چانه‌زنی، کوتاه‌آمدن، چشم‌پوشی کردن، یا شدت عمل به خرج دادن است. اما هیچ‌وقت گریبان یک سیاست‌مدار هم از دست اخلاق و ارزش‌های بنیادین آن بیرون نیست ..."

شاید باوران نشود. اما مدتها بود که مطلبی تاثیرگذارتر از این ستون کوتاه در "تعیین تکلیف اخلاقی" وضعیت خودمان نخوانده بودم. و برای اینکه ایهام مورد اشاره‌ام هم تکمیل شده باشد، امضای این "بازتاب" کوتاه و درخشان به نام "یک استاد دانشگاه در رشته فلسفه اخلاق" آمده و از اسم واقعی مطلب در ذیل آن خبری نیست!

یاد اول مهر با صحبت از "معلم‌های بد"

اما اگر فکر می‌کنید خواندنی‌های بخش بازتاب مجله به همین‌جا ختم می‌شود، در اشتباه هستید. این شماره از مجله در مهرماه منتشر شده، اما اندیشه پویا در شماره قبل (شماره 19) آغاز فصل پاییز و باز شدن مدرسه‌ها را با پرونده‌ای بزرگ داشته. در آن شماره مطالبی از نویسندگان مختلف درباره "روزگار شاگردی" آمده بود و کسانی چون هوشنگ گلمکانی، سیامک گلشیری، احمد پوری و محمد صالح‌علا درباره خاطرات زمان تحصیل‌شان و تاثیر معلم‌ها و استادان بر زندگی و شخصیت‌شان نوشته بودند.

در این شماره اما در بخش بازتاب فرشته احمدی مطلبی نوشته، احتمالا در عکس‌العمل به نوشته‌های دوستانی که در شماره 19 به خاطرات دوران تحصیل‌شان پرداخته بودند. چند خطی از این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید که ماجرا از چه قرار است:

"... من دنبال بهانه‌ای می‌گشتم تا درباره آن دیگران جایی بنویسم. تاثیرگذارها اما نه آن تاثیری که شما فکرش را می‌کنید، مخرب‌ها که بسیار زیادند و راحت نادیده گرفته می‌شوند. کسانی که در خدمت انتقال سینه‌به‌سینه چشم‌وگوش‌بسته‌گی، دست‌به‌سینه‌گی، سرسپردگی، بوده‌اند و محافظه‌کاری را یادمان داده‌اند و متوسط بودن را و گنجیدن در چارچوب‌های از پیش‌تعریف‌شده را و حرکت در خط میانه و پریدن‌های کوتاه و مطمئن را طوری که خطر افتادن تهدیدمان نکند ...

الگوهای ارائه شده به عنوان "آدم موفق" در رسانه‌ها، عرف و دیالگ‌های روزمره، تبلیغ نوعی از زندگی است که سیستم آموزشی به آن دامن می‌زند و معلم‌های بد هم به خوبی راه دروازه‌های بهشت و همنشینی با ساکنانش را نشان‌مان می‌دهند ... معلم‌های خوب من همان‌ها بودند که آموزش و پرورش از شیوه کارشان رضایت نداشت و عذرشان را می‌خواست، پدر و مادرها به‌شان مشکوک بودند و کلاس بچه‌شان را عوض می‌کردند و بچه را از نزدیک شدن به آن‌ها برحذر می‌داشتند ..."

خلاصه این مطلب چندستونی در بازتاب این شماره هم یکی از خواندنی‌ترین مطالب مجله است که توصیه می‌کنم خواندن آن را از دست ندهید.

ایهام همچنان ادامه دارد!

حالا اجازه بدهید مجله را ورق بزنیم و جلو برویم. مصاحبه چند صفحه‌ای هاشمی را رد کنیم و بلافاصله به پرونده چند ده صفحه‌ای درباره قوام‌السلطنه برسیم. برایتان این بخش‌اش را نیاوردم اما آن استاد ناشناس "فلسفه اخلاق" در همان چند خط بازتاب‌اش مقایسه‌ای هم بین هاشمی و قوام انجام داده بود و حالا آن مصاحبه و این پرونده "پشت به پشت" هم چاپ شده‌اند. من خیالاتی شده‌ام یا انواع دیگری از صنایع ادبی در این صفحات بکار گرفته شده‌اند!

توجه‌برانگیزهای دیگر

یادم رفت که بگم سرمقاله این شماره به قلم سردبیر (که انگار این روزها خیلی در کار استفاده از تمهیدات ادبی است) به موضوع جدل اخیر ابراهیم حاتمی‌کیا با عباس کیارستمی می‌پردازد. هنوز فرصت نکرده‌ام مطلب را بخوانم اما اصولا فکر می‌کنم این جدل اخیر، اگر مودبانه ادامه پیدا کند (تا همین‌جایش هم خیلی بد نبوده! می‌توانست از این خیلی شلوغ‌تر بشود) اتفاق مهمی است. بنابراین هرگونه اظهارنظر و اعلام‌نظر و تحلیلی درباره این جدل به نظرم خواندنی و پی‌گرفتنی است.

بعد می‌رسیم به  پرونده‌ای با عنوان "خودم هستم، خودم نیستم" با این زیرتوضیح که: "در فضای مجازی چقدر خودمانیم و چقدر می‌خواهیم لایک‌شدنی باشیم؟" پرونده مطالب متنوعی درباره شبکه‌های اجتماعی و تاثیرات اجتماعی-فلسفی آنها بر روی ما آدم‌ها دارد که اینهم به نظرم جزو مطالب توجه‌برانگیز این شماره است.

در بخش کتابخانه هم درباره انواع و اقسام کتاب‌های آشنا و ناآشنا "مطلب‌رسانی" شده است. درباره کتاب جدید عباس عبدی، "جنبش دانشجویی پلی‌تکنیک تهران"، درباره "کرشمه عشق" نصرالله پورجوادی و درباره "تهران، خیابان آشیخ هادی" احمد شاملو. در این بخش مصاحبه با لیلی گلستان، با توجه به تیترش و همینطور مجموعه مطالب مربوط به تاریخچه فعالیت‌های موسسه اطلاعات پس از انقلاب هم چشم را به خود جلب می‌کند (موسسه اطلاعات همیشه به خاطر رکوردزنی آقای دعائی در مدیریت آن برایم سازمان جالبی بوده است).

خلاصه اینکه این شماره "اندیشه پویا" مثل همیشه بسیار خواندنی است. از دست‌اش ندهید. برای تهیه آن هم اگر خواستید ما در خدمت هستیم (بدو، آتیش زدم به مالم!)

خواندن 5107 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u