چاپ کردن این صفحه
جمعه, 19 آذر 1395 14:36

نایاب‌هایی که دوباره به بازار آمده‌اند!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 

 در چند هفته اخیر، چند عنوان از کتاب‌های "پرستاره" جیره‌کتاب که سال‌های متمادی بود "چاپ تمام" و "نایاب" بودند، دوباره تجدید چاپ شدند و به بازار آمدند. گفتم جهت یادآوری نام و نشان کتابها را اینجا بیاورم تا علاقمندانی که احیانا در انتظار چاپ شدن این کتاب‌ها بودند با خبر شوند و دوستانی هم که در سال‌های گذشته این عنوان‌ها را تهیه و مطالعه کرده‌اند، یادی از ایام دور کنند! می‌پرسید "چقدر دور؟" می‌گویم برایتان.

کتابخوان (برایم کتاب بخوان)width='120pxکتابخوان (برایم کتاب بخوان)
نویسنده: برنهارد شلینگ
ترجمه: بهمن‌دخت اویسی
ناشر: مهراندیش
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 254 صفحه
شابک: 978-964-6082-70-5
داستان در سال 1958 در آلمان آغاز می‌شود. میشائیل، نوجوان 15 ساله، بطور اتفاقی با زنی به نام هانا آشنا می‌شود و به او علاقمند می‌شود. هانا هر بار که میشائیل نزد او می‌رود او را وادار می‌کند تا برایش با صدای بلند کتاب بخواند.
میشائیل روزی متوجه می‌شود که هانا بدون آنکه نشانی از خود باقی بگذارد شهر را ترک کرده. سال‌ها می‌گذرد و میشائیل بزرگ می‌شود. او در رشته‌ی حقوق تحصیل می‌کند و روزی در یکی از دادگاه‌هایی که برای مجازات جنایتگاران جنگ جهانی دوم برپا می‌شود، هانا را می‌یابد که در جایگاه متهمان قرار گرفته است. شواهد بر این دلالت دارند که هانا در زمان جنگ نگهبان زندانیانی بوده است که به شکل وحشیانه‌ای قتل‌عام شده‌اند …

از روی این داستان فیلمی نیز به همین نام ساخته شده است.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

"کتابخوان" که ما قبلا در جیره‌کتاب آن را با عنوان "برایم کتاب بخوان" می‌شناختیم، جزو اولین کتاب‌هایی بوده که جیره‌کتاب آن را برای مشترکینش ارسال کرده (کد شناسایی کتاب در بانک اطلاعاتی ما 18 است!) در حقیقت شاید این کتاب را بتوان به نوعی یکی از دلایل به راه افتادن جیره‌کتاب هم محسوب کرد. من چند سال قبل از شروع به کار جیره‌کتاب، "برایم کتاب بخوان" را خریدم و خواندم. به نظرم رسید که داستانی خواندنی است و حیفم آمد که چرا علاقمندان از وجود چنین کتابی (و دیگر کتابهای خواندنی مشابه) مطلع نمی‌شوند. در آن زمان ارتباطی با ناشر چاپ اول کتاب (انتشارات فرزان‌روز) داشتم و خبر گرفته بودم که کتاب در بازار فروش نرفته و همینطور در انبار مانده است. بنابراین وقتی جیره‌کتاب راه افتاد (زمستان سال 1383)، این کتاب جزو اولین کتابهایی بود که شروع به ارسال آن برای مشترکینمان کردیم. با این حال 1100 نسخه چاپ اول کتاب (که در سال 1381 منتشر شده بود) تا سال 1389 هم در بازار موجود بود. شاید به بازار آمدن فیلم سینمایی تهیه شده از روی داستان کتاب بالاخره باعث شد که نسخه‌های چاپ اول فروش بروند و چاپ آن تمام بشود و ناشر هم احتمالا پشت دستش را داغ کرد که دیگر این کتاب را تجدید چاپ نکند!

حالا اما چندی است که ناشر جدیدی همان ترجمه را منتشر کرده و علاقمندان می‌توانند اگر مایل باشند کتاب را با شکل و شمایل و نامی جدید تهیه و مطالعه کنند.

"نایابِ به بازار آمده" بعدی اثر پرفروش و معروف و پرطرفدار دن براون است. "راز داوینچی" که آنهم پس از بارها تجدید چاپ در اوایل دهه 1380 خورشیدی، ناگهان تجدید چاپ ترجمه‌های مختلفش متوقف شد و پس از چندی با فروش رفتن نسخه‌های باقیمانده در بازار دسترسی علاقمندان به ترجمه فارسی این کتاب تقریبا ناممکن شد (البته منظور دسترسی به نسخه کاغذی کتاب است). آخرین چاپ رسمی کتاب در سال 1385 ثبت شده و حالا پس از ده سال، ترجمه جدیدی از کتاب پیش روی علاقمندان قرار دارد.

راز داوینچیwidth='120pxراز داوینچی
نویسنده: دن براون
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1399 (چاپ 9)
قیمت: 62050 تومان
تعداد صفحات: 488 صفحه
شابک: 978-600-182-231-5
رابرت لنگدان، استاد نمادشناسی و تاریخ، برای سخنرانی به پاریس رفته که پلیس برای مشاوره درباره‌ی قتلی مرموز به سراغش می‌آید: رییس موزه‌ی لوور در موزه به قتل رسیده و جسدش در وضعیت عجیب و ترسناکی قرار گرفته است. در کنار جسد، معماهایی گیج‌کننده نوشته شده که پلیس تصور می‌کند پرده از راز قتل او برمی‌دارد و لنگدان باید در رمزگشایی از آن‌ها به پلیس کمک کند.
در این بین، رمزشناس فرانسوی، سوفی نوو، به لنگدان ملحق می‌شود و همراه با هم می‌فهمند که تمام این رازها به نحوی با نقاشی‌ها و یادداشت‌های لئوناردو داوینچی مرتبط است. اما در عین حال پای رازی تاریخی در میان است، رازی که گویا می‌تواند جهان را زیر و زبر کند و باعث شود تا تاریخ را از نو بنویسند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اینکه می‌گویم "ترجمه جدید" به این دلیل است که حسین شهرابی علی‌الظاهر این "ویراست جدید" کتاب دن براون را دوباره ترجمه و "صاف و صوف" کرده. در آن سالهای اولیه انتشار کتاب هم پرطرفدارترین ترجمه کتاب ترجمه‌ی آقای شهرابی بود که به دلیل پانویس‌های مفصلی که به متن کتاب افزوده بود، هواخواهان بیشتری در میان خریداران داشت.

در مورد این ویراست جدید کتاب بد نیست بدانید که این نسخه در سال جاری (2016 میلادی) به بازار آمده و بیشتر نسل نوجوان و جوان را به عنوان خریدار و خواننده هدف گرفته است (اسمش را گذاشته‌اند The Young Adult Adaption). مطالب کتاب کمی از نسخه اولیه کمتر است (نسخه اصلی 597 صفحه و نسخه جدید 416 صفحه است). احتمالا این تمهیدی است که نویسنده و ناشرش برای آنکه بتوانند کتاب را در میان نسل جوانی که هر روز بیش از پیش "توئیتری" می‌شود و از متن‌های بلند و مطالب طویل به "پیام‌های تلگرافی" روی می‌آورد، بکار بسته‌اند (خب وقتی برای دونالد ترامپ جواب می‌ده، چرا بقیه از این روش استفاده نکنند؟!)

به ویراست جدید مقادیری هم عکس رنگی از اماکن و آثاری که در متن داستان به آنها اشاره شده، پیوست است که مترجم و ناشر فارسی کتاب هم این عکس‌ها را در انتهای مطالب آورده‌اند.

 به هر حال از آنجا که فعلا این تنها نسخه‌ی موجود فارسی در بازار از کتاب است، طرفداران متن اصلی هم باید با این نسخه‌ی "ویرایش شده" بسازند و داستان را فشرده‌تر مطالعه کنند!

دو به بازار آمده‌ی بعدی هر دو از محصولات نشر چشمه هستند. کتاب‌های نشر چشمه در طول سال‌هایی که فعالیت آن به دلیل "مشکلات اداری" متوقف شده بود، به مرور چاپشان تمام شد و از سال گذشته که این ناشر پرکار دوباره فعالیت خود را از سر گرفته، چاپ جدید عنوان‌های نایاب‌شده هم به مرور دارد به بازار می‌آید.

گل صحراwidth='120pxگل صحرا
نویسنده: واریس دیری
ترجمه: شهلا فیلسوفی، خورشید نجفی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 13)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 286 صفحه
شابک: 978-964-362-168-1
واریس دیری زنی فوق‌العاده است. روح او مانند زیبایی‌اش، نفس را در سینه حبس می‌کند. او به شکلی مضاعف زندگی می‌کند. روزها مدل بین‌المللی معروف و سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست و شب‌ها رویای بازگشت به خانه، به وطنش سومالی را در سر می‌پروراند.
وقتی واریس دوازده سال بیش‌تر نداشت، از زندگی کوچ‌نشینی صحرایی فرار کرد. چون پدرش در مقابل پنج شتر ترتیب ازدواجش را با مرد غریبه‌ای شصت ساله داده بود. او از صحرای سخت سومالی می‌گذرد و به لندن جایی که به وسیله عکاسی کشف می‌شود، سفر می‌کند. او اما با خود خاطرات ناگوار و درد و رنج واقعی سنتی کهن را به همراه می‌برد. او در "گل صحرا" داستان زندگی خود را روایت می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب با کمی تغییر)

چاپ کتاب تمام شده!

یکی از این عنوان‌ها که باز جزو "پرستاره‌های" جیره‌کتاب در سال‌های گذشته بوده است، "گل صحرا" است که آخرین چاپ آن در سال 1389 به بازار آمد و بعد دیگر امکان تجدید چاپ نیافت. حالا این داستان خوش‌خوان، که قصه واقعی فرار یک دختر اهل سومالی از روستای خود و چگونگی رسیدن او به اروپا و تبدیل شدن به یک مدل بین‌المللی را حکایت می‌کند، دوباره تجدید چاپ شده و علاقمندان می‌توانند آن را تهیه و مطالعه نمایند.

و بالاخره می‌رسیم به "نیمه‌ی غایب". جالب است که در همین روزها که "فهرست کتاب‌های فارسی که باید پیش از مرگ خواند" در حال شکل‌گیری است و کتاب حسین سناپور که از سال 1388 به این طرف دیگر تجدید چاپ نشده بود هم به پیشنهاد دوستان به عنوان یکی از نامزدهای قرار گرفتن در این فهرست پیشنهاد شده، خبر می‌رسد که کتاب مجددا تجدید چاپ شده است و چاپ جدید آن به بازار آمده.

نکته جالب اینکه وقتی داشتم اطلاعات کتاب را روزآمد می‌کردم متوجه شدم که در سال‌های گذشته ما تنها یک نسخه از کتاب "نیمه‌ی غایب" برای یکی از مشترکین‌مان ارسال کرده‌ایم (مقایسه‌اش کنید با ارسال 98 نسخه "گل صحرا" یا 144 نسخه "برایم کتاب بخوان"). کوتاهی ما! اما حالا با تجدید چاپ کتاب و مطرح شدن دوباره نام آن، شاید دوستان بیشتری به صرافت خواندن این داستان بیافتند که وقایع آن در سال‌های 1366 و 1367 و دوران پس از پایان جنگ تحمیلی ایران و عراق می‌گذرد.

 

 

نیمه‌ی غایبwidth='120pxنیمه‌ی غایب
نویسنده: حسین سناپور
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 19)
قیمت: 56000 تومان
تعداد صفحات: 324 صفحه
شابک: 978-964-5571-03-8
دستمایه‌ی داستان زندگی پنج تن از نسل جوان و جوانی پشت سرگذاشته‌ی امروز، در دانشگاه و میانه‌ی کشاکش‌های سال‌های دهه‌ی شصت است. به خاطر قرار گرفتن در این موقعیت تاریخی است که عشق برای آنان نه فقط مواجهه با تنگناهای بیرونی، که رودررو شدن با درون و گذشته خود نیز هست. آن‌ها چه در خانواده‌یی سنتی در تهران بزرگ شده باشند یا در باغ‌ها و شالیزارهای شمال، در خیابان‌های نیویورک غریبه‌گی را تجربه کرده باشند، یا معلق میان دوست‌داشتن‌ها در سفر مدام بوده باشند، و یا حتی اگر کودکی‌هایشان را خود مادری کرده باشند، همگی سرگشته‌ی جست‌وجوی نیمه‌ی غایب خویشند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
جایزه مهرگان ادب در سال 1378 به عنوان بهترین رمان سال و جایزه یلدا در سال 1381 به این کتاب تعلق گرفته است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"نمی‌توانست بایستد یا روبرگرداند. کوچه‌باغ‌ها تند از کنارش می‌گذشتند و کسی خیلی جلوتر از او، با موهای بلند تاب‌خور، پیراهن گلدار بلند، می‌رفت و مدام پشت هر پیچ پنهان می‌شد. هراس داشت اما کنجکاوی یا چیزی دیگر پیش می‌بردش. با او نمی‌رفت و کوچه‌های باریک پیچ در پیچ می‌آمدند و می‌گذشتند. غورغور با طنینش انگار برخاسته از اعماق دهلیز یا غاری، همان‌طور او را به خود می‌خواند. رو برنمی‌گرداند. نمی‌توانست. ناگهان دیدش؛ پشت یک پیچ ایستاده بود. صورت سفید و مات، انگار صورتک زده بود، دست‌ها دراز کرده به سویش. خودش بود؛ غریبه و ترسناک.
چشم‌ها را باز کرده نکرده، نیم‌خیز توی جایش نشست. تاریکی را دید و همان‌طور ماند، با قلبی که می‌کوبید و نفسی که تند برمی‌آمد. غورغور را باز شنید، بی‌طنین و نزدیک‌تر، تاریکی، موهایی که دور صورت مهتابی ریخته بود، و باز غورغور، این بار واضح و بلند. برگشت و به تلفن روی میز نگاه کرد. گه‌ترین وقت. یک دفعه، فقط یک دفعه برگشت. غورغور گه. پس سیندخت نبود که این همه شب‌ها دنبالش می‌کردم؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

کتابخوان (برایم کتاب بخوان)width='120pxکتابخوان (برایم کتاب بخوان)
نویسنده: برنهارد شلینگ
ترجمه: بهمن‌دخت اویسی
ناشر: مهراندیش
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 254 صفحه
شابک: 978-964-6082-70-5
داستان در سال 1958 در آلمان آغاز می‌شود. میشائیل، نوجوان 15 ساله، بطور اتفاقی با زنی به نام هانا آشنا می‌شود و به او علاقمند می‌شود. هانا هر بار که میشائیل نزد او می‌رود او را وادار می‌کند تا برایش با صدای بلند کتاب بخواند.
میشائیل روزی متوجه می‌شود که هانا بدون آنکه نشانی از خود باقی بگذارد شهر را ترک کرده. سال‌ها می‌گذرد و میشائیل بزرگ می‌شود. او در رشته‌ی حقوق تحصیل می‌کند و روزی در یکی از دادگاه‌هایی که برای مجازات جنایتگاران جنگ جهانی دوم برپا می‌شود، هانا را می‌یابد که در جایگاه متهمان قرار گرفته است. شواهد بر این دلالت دارند که هانا در زمان جنگ نگهبان زندانیانی بوده است که به شکل وحشیانه‌ای قتل‌عام شده‌اند …

از روی این داستان فیلمی نیز به همین نام ساخته شده است.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

راز داوینچیwidth='120pxراز داوینچی
نویسنده: دن براون
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1399 (چاپ 9)
قیمت: 62050 تومان
تعداد صفحات: 488 صفحه
شابک: 978-600-182-231-5
رابرت لنگدان، استاد نمادشناسی و تاریخ، برای سخنرانی به پاریس رفته که پلیس برای مشاوره درباره‌ی قتلی مرموز به سراغش می‌آید: رییس موزه‌ی لوور در موزه به قتل رسیده و جسدش در وضعیت عجیب و ترسناکی قرار گرفته است. در کنار جسد، معماهایی گیج‌کننده نوشته شده که پلیس تصور می‌کند پرده از راز قتل او برمی‌دارد و لنگدان باید در رمزگشایی از آن‌ها به پلیس کمک کند.
در این بین، رمزشناس فرانسوی، سوفی نوو، به لنگدان ملحق می‌شود و همراه با هم می‌فهمند که تمام این رازها به نحوی با نقاشی‌ها و یادداشت‌های لئوناردو داوینچی مرتبط است. اما در عین حال پای رازی تاریخی در میان است، رازی که گویا می‌تواند جهان را زیر و زبر کند و باعث شود تا تاریخ را از نو بنویسند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

گل صحراwidth='120pxگل صحرا
نویسنده: واریس دیری
ترجمه: شهلا فیلسوفی، خورشید نجفی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 13)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 286 صفحه
شابک: 978-964-362-168-1
واریس دیری زنی فوق‌العاده است. روح او مانند زیبایی‌اش، نفس را در سینه حبس می‌کند. او به شکلی مضاعف زندگی می‌کند. روزها مدل بین‌المللی معروف و سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست و شب‌ها رویای بازگشت به خانه، به وطنش سومالی را در سر می‌پروراند.
وقتی واریس دوازده سال بیش‌تر نداشت، از زندگی کوچ‌نشینی صحرایی فرار کرد. چون پدرش در مقابل پنج شتر ترتیب ازدواجش را با مرد غریبه‌ای شصت ساله داده بود. او از صحرای سخت سومالی می‌گذرد و به لندن جایی که به وسیله عکاسی کشف می‌شود، سفر می‌کند. او اما با خود خاطرات ناگوار و درد و رنج واقعی سنتی کهن را به همراه می‌برد. او در "گل صحرا" داستان زندگی خود را روایت می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب با کمی تغییر)

چاپ کتاب تمام شده!

خواندن 2681 دفعه