سه شنبه, 18 فروردين 1394 06:19

تغییر و تحولات اخیر در بخش مشترکین وب سایت

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

تعطیلات نوروز فرصتی شد تا مقداری به کارهای فنی وب سایت (بخش مشترکین) برسم. این تغییرات به مرور که آماده شدند در همان قسمت در اختیار علاقمندان قرار گرفتند، اما فکر کردم برای تاکید مجدد، اینجا دوباره این تغییرات را توضیح بدهم و از دوستانی که کمتر به بخش مشترکین سر می‌زنند تقاضا کنم که برای سرکشی از این امکانات هم که شده، نگاهی به آن بخش بیاندازند.

امکانات ایجاد شده به این شرح هستند:

 • امکان بازیابی اسم رمز برای آنها که رمز عبورشان را فراموش کرده‌اند: از زمان به راه افتادن بخش مشترکین نبود این امکان مایه شرمندگی ما بود. گفتن ندارد که هر جا نام کاربری و اسم رمز هست، این امکان هم باید در کنارش وجود داشته باشد. دوستان مدتهای مدید با جیره‌کتاب مدارا کردند و نبود این امکان را تحمل کردند و بر ما (زیاد!) خرده نگرفتند. به هر حال این امکان الان آماده و در صفحه ورودی بخش مشترکین قابل بکارگیری است.
 • حالا دیگر می‌شود به هر کتابی امتیاز و نظر داد: وقتی بخش مشترکین راه افتاد، جزو اولین پیشنهادهای دوستان این بود که امکانی ایجاد شود تا هر مشترک بتواند به همه‌ی کتاب‌های موجود در بانک اطلاعاتی جیره‌کتاب نظر بدهد (در آن زمان تنها امکان امتیاز دادن به کتاب‌هایی که مشترک از طریق جیره‌کتاب دریافت کرده بود، وجود داشت). این پیشنهاد قابل‌اجرا بود اما انجام آن نیازمند وقت و فراغتی (مثل همین تعطیلات طول و دراز نوروز خودمان) بود که دست نمی‌داد. به هر حال در "عملیات عمرانی" اخیر این مهم هم انجام شد. در حال حاضر برای مشترکین این امکان وجود دارد که از طریق گزینه "نظر بدهید" در داخل صفحه شناسنامه کتاب، به هر کتابی که مایل باشند، فارغ از اینکه جیره‌کتاب آن را قبلا برایشان ارسال کرده یا خیر، امتیاز بدهند یا درباره آن نظر ثبت نمایند.
 • حالا دیگر بچه‌ها (کودکان و نوجوانان) هم می‌توانند حساب کاربری داشته باشند: در زمان شروع به کار بخش مشترکین وب سایت، ما این امکان را تنها به مشترکین بزرگسال جیره‌کتاب عرضه کردیم. پس از آن هم با پیوستن هر مشترک جدید به جیره‌کتاب، نام کاربری و اسم رمز تنها در اختیار تازه‌واردان بزرگسال گذاشته شد.
  مشکل این نبود که ساز و کار فنی وب سایت اجازه ارائه این امکان به مشترکین کودک و نوجوان را نمی‌داد. مساله این بود که اطلاعات شناسنامه‌ای کتاب‌های کودکان و نوجوانان در بانک اطلاعات جیره‌کتاب، به نسبت کتاب‌های بزرگسالان، بسیار ناقص و کم‌بنیه بود. به همین خاطر دل‌مان نمی‌آمد دروازه‌ی بخش مشترکین را در وضعیتی بر روی کودکان و نوجوانان باز کنیم که برای اغلب کتاب‌های این گروه سنی تنها عنوان و قیمت‌شان قابل مشاهده است.
  زمستان سال گذشته، تصمیم گرفتیم که بالاخره این مشکل را حل کنیم و شروع کردیم تا بصورت ضربتی اطلاعات کتاب‌های کودکان و نوجوانان را تکمیل کنیم. تا این لحظه تصور می‌کنم بخش عمده اطلاعات کتاب‌های گروه سنی آخر دبستان و راهنمایی را وارد کرده‌ایم. به مرور که اطلاعات کتاب‌ها تکمیل می‌شد، به تعدادی از مشترکین پیگیرتر نوجوان‌مان نام کاربری‌شان را هم اعلام کردیم تا دوری در آن قسمت بزنند و اگر گیر و مشکلی به چشم‌شان می‌آید، بهمان اطلاع بدهند.
  به هر حال امروز رسما اعلام می‌کنیم که برای مشترکین کودک و نوجوان هم این امکان وجود دارد که از ما نام کاربری درخواست کنند و به بخش مشترکین وارد شوند. امیدوار هستیم با ورود بچه‌ها به این قسمت و راحت‌تر شدن اعلام نظر ایشان درباره کتاب‌ها، بازخوردهای بیشتری درباره کتاب‌های گروه سنی کودک و نوجوان بدستمان برسد.
 • تکمیل بخش تنظیمات: یکی از تغییراتی که سال گذشته با نو شدن وب سایت جیره‌کتاب اتفاق افتاد این بود که فرم ثبت‌نام‌مان، به نسبت قبل، خیلی مختصر و جمع و جور شد. ایده اصلی این بود که به این ترتیب ورود علاقمندان به بخش مشترکین را تسهیل کنیم. در حقیقت امروز دریافت نام کاربری و ورود به بخش مشترکین معنایش این نیست که شما واقعا "مشترک جیره‌کتاب" هستید (از نظر ما "مشترک واقعی" کسی است که ما دست‌کم یکبار برای او کتاب ارسال کرده باشیم). اما دوست داشتیم که علاقمندان با برداشتن یک قدم نه چندان سخت (خودمانیم، فرم عضویت قبلی خیلی طول و دراز بود) فضای بخش مشترکین وب سایت را هم تجربه کنند تا شاید دیدن امکانات این بخش بیشتر به "مشترک شدن" تشویق‌شان کند.
  این امر اما مستلزم این بود که بقیه اطلاعات مورد نیاز را در مراحل بعدی از علاقمندان دریافت کنیم. به همین خاطر هم این اطلاعات را به سه گروه تقسیم کردیم و به مرور برای اطلاعات هر گروه صفحه‌ای در بخش مشترکین ایجاد کردیم تا مشترک بتواند چه نوبت اول ورود به جمع مشترکین جیره‌کتاب و چه به مرور در زمانی که اطلاعاتش تغییر می‌کند، خود اقدام به اعلام و تنظیم اطلاعاتش بنماید.
  گروه‌بندی اطلاعات در این بخش عبارتست از:
  • مشخصات: اطلاعات مورد نیاز جیره‌کتاب از جمله نشانی پستی، کدپستی، شماره تماس و ... در این صفحه قابل تنظیم است
  • نوع عضویت: گزینه‌هایی درباره انواع عضویت قابل انتخاب برای مشترک در این صفحه قابل تنظیم هستند
  • سلیقه مطالعاتی: در این آخرین صفحه که در تعطیلات نوروز آماده شد، مشترک می‌تواند اطلاعات مربوط به علائق مطالعاتی خود را به جیره‌کتاب اعلام کند

اینها تغییر و تحولاتی هستند که تا امروز در بخش مشترکین اتفاق افتاده. امیدوارم حالا که کلنگ اول را زده‌ایم و سرگرم انجام این تغییرات شده‌ایم، بتوانیم برخی امکانات دیگر را نیز که مدتهاست به دوستان مختلف قول‌اش را داده‌ایم در این بخش ایجاد کنیم.

اما تا آن زمان شما هم اگر فرصت کردید به بخش مشترکین وارد شوید و امکانات بالا را بررسی کنید. بخش‌های سه‌گانه‌ی تنظیمات‌تان را تا حد امکان تکمیل بفرمایید. در اختیار داشتن کدپستی ده رقمی برای ما خیلی مهم است چون با استفاده از آن می‌توانیم به پست جمهوری اسلامی پز بدهیم که کارمان خیلی درست است و همه‌ی نشانی‌هایمان کدپستی دارد (می‌دانستید که پست بسته‌هایی را که کدپستی نداشته باشند گران‌تر از بقیه بسته‌ها که کدپستی دارند با فرستنده حساب می‌کند!) دانستن تاریخ تولد شما هم برایمان مهم است، چون معتقدیم در ترکیب با چند متغیر دیگر کمک می‌کند تا کتاب‌های مناسب‌تری برایتان انتخاب کنیم.

آخر هم اینکه اگر مشترک کودک و نوجوان ما هستید، یا اگر از والدین یکی از مشترکین کودک و نوجوان ما هستید از طریق ارسال نامه الکترونیک بهمان اطلاع دهید تا برایتان نام کاربری و اسم رمز ارسال کنیم. به بخش مشترکین وارد شوید، مشخصات‌تان را تکمیل کنید و از آن مهم‌تر درباره کتاب‌هایی که تا امروز برایتان فرستاده‌ایم اعلام نظر کنید. در تمام سال‌های فعالیت جیره‌کتاب، همواره بازخورد دریافتی ما از کودکان و نوجوانان کمتر از بزرگسالان بوده است. امیدواریم با به راه افتادن این روش جدید برای ثبت بازخوردها، این وضعیت تغییر کند.

 

خواندن 2720 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u