چهارشنبه, 05 آذر 1393 09:29

یادداشت‌هایی در آخرین صفحه‌ی کتاب

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در طول این سال‌ها که مشغول جیره‌کتاب بوده‌ام (داره میشه ده سال. باورتون میشه؟!) گهگاه بعضی از دوستان سوال کرده‌اند که: "این کتابی که برامون فرستادی نو است؟!" در دل این سوال یکجورهایی این اعتراض مودبانه مستتر است که "سر و شکل کتابی که به دستمان رسیده خیلی تر و تمیز نیست!" ما البته همواره خیلی تلاش می‌کنیم که "خوش‌کیفیت‌ترین" کتاب‌ها را از نظر شکل و ظاهر تهیه و برای مشترکین‌مان ارسال کنیم. اما خب چند اتفاق ممکن است بیفتد که برای گیرنده کتاب این "شک" را برانگیزد.

قبل از هر چیز بگویم که باز با تکیه بر نظرخواهی تصادفی از مشترکین، فکر می‌کنم این "دلخوری از سر و شکل کتاب دریافتی" در کمتر از 1 درصد از مواقع پیش می‌آید. یعنی ما هر ماه 300-400 بسته آماده و ارسال می‌کنیم و بعید می‌دانم در هر نوبت ارسال 3-4 مورد داشته باشیم که ظاهر کتاب‌های ارسالی مشکل داشته باشد (شاید هم دوستان رعایت حال ما را می‌کنند و برویمان نمی‌آورند!) پس آنچه که در ادامه می‌آید توضیح مواردی نادر است.

از نظر من، بزرگترین ضربه را به سر و شکل کتاب روش حمل آن در بازار وارد می‌کند. توزیع‌کننده‌ها و کتابفروش‌ها معمولا کتاب‌ها را برای حمل بصورت عمده، با استفاده از تسمه یا نخ به هم می‌بندند. این باعث می‌شود که اغلب بر روی جلد اولین و آخرین کتاب هر بسته جای تسمه یا نخ باقی بماند. راستش برای خود من به عنوان خریدار (که تازه خیلی هم سختگیر نیستم) این ضایعه دلخورکننده‌ترین وضعیت ممکن است. اما از آنجا که خودم دستی بر آتش کتابفروشی دارم، می‌دانم که بنیه دوستان ناشر و کتابفروش آنقدر نیست که کتاب‌هایی را که جلدشان به اینصورت "از حالت نویی درمی‌آید" کنار بگذارند و "ضایعات" به حساب بیاورند. بنابراین خیلی از اوقات وقتی چنین نسخه‌ای نصیب‌ام می‌شود با کمی "اخم در هم" حکم سرنوشت را می‌پذیرم و همان کتاب تسمه خورده را برمی‌دارم (البته من "سختگیر" نیستم. شما ممکن است سلیقه و روش‌تان به‌گونه‌ی دیگری باشد!)

این را هم بگویم که اینگونه کتاب‌های "داغ‌خورده" به هرحالت "نو" به حساب می‌آیند و تا لحظه‌ای که به دست ما برسند "لایشان هم باز نشده!" اینکه جلدشان از آن حالت تر و تمیزی و اطوکشیدگی درآمده، در این مورد علامت "دست دوم بودن کتاب" نیست!

از این ضایعه عظما که بگذریم، بقیه مشکلات را معمولا یا ما در هنگام بسته‌بندی کتاب‌ها بوجود می‌آوریم یا پست در هنگام حمل و رساندن آنها به مقصد. ما در هنگام بسته‌بندی تلاش می‌کنیم که کتاب و لفاف آن (چه از کاغذ برای بستن کتاب‌ها استفاده شده باشد چه از نایلون) حتی‌الامکان به هم "کیپ" باشند تا امکان حرکت و اصطلاحا "لق خوردن" کتاب در داخل بسته وجود نداشته باشد. این کیپ شدن گهگاه باعث می‌شود تا باز جلد کتاب در هنگام بسته‌بندی (یا گاهی هم در هنگام باز کردن بسته) خدشه‌هایی ببیند. در این موارد البته ضایعه بسیار از مورد قبل قابل‌اغماض‌تر است، اما به هر حالت برای گیرنده‌ی پروسواس، باز هم مشکلی است که "به چشم می‌آید!"

در زمینه بسته‌بندی، با وجود محدودیت‌هایی که داریم ما همواره تلاش کرده‌ایم تا یکجوری مشکلاتی را که مشترکین بهمان گزارش می‌کنند، رفع کنیم تا کتاب‌ها با سر و شکل هرچه بهتر به دست گیرنده‌هایمان برسند. اما خب، در مورد پست و زورآزمایی‌هایی که معمولا در هنگام حمل بسته‌ها با مرسولات می‌کنند، هیچ کنترلی نداریم و به جز دعا کردن که "مرسوله‌های ما را به سلامت به مقصد برسان!" کار دیگری از دستمان برنمی‌آید.

یک مورد آخر هم هست که اصلا نوشتن این یادداشت را بخاطر توضیح آن شروع کردم. اینکه گاهی کتاب‌های ارسالی برای مشترکین "چندان هم نو نیست!" ماجرا از این قرار است که در جیره‌کتاب برای معرفی کتاب‌ها معمولا من یک نسخه از هر کتاب را بصورت فیزیکی تهیه می‌کنم. راستش معمولا نمی‌توانم با استفاده از مطالب روی اینترنت و اینور و آنور و بدون لمس کردن و تورق کتاب، مطالب معرفی آن را سر هم کنم. وقتی کار معرفی کتاب تمام می‌شود، برای آن نمونه فیزیکی تهیه شده دو اتفاق ممکن است بیافتد. یا جزو کتاب‌هایی است که احتمال می‌دهم بالاخره یک روزی فرصت کنم و بخوانمش، پس می‌گذارمش یک طرف که یعنی "این بماند". یا به دلایل مختلف احتمال نمی‌دهم که فرصت یا حوصله کنم که کتاب را بخوانم. بنابراین می‌گذارمش "آن طرف" که یعنی "این برود". برود هم یعنی کتاب را برای یکی از مشترکینی که آن را سفارش داده یا جیره‌کتاب تشخیص می‌دهد که احتمالا از خواندن آن لذت خواهد برد، ارسال می‌کنیم.

تا اینجای کار هم هنوز کتاب، در قاموس ما، "نو" به حساب می‌آید. اما مشکل اینجاست که معمولا تعداد کتاب‌های "این بماند" خیلی از ظرفیت قفسه‌های کتابخانه‌های موجود در منزل و محل کار بیشتر است. بنابراین هر ماه برای جا دادن کتاب‌ها در قفسه‌ها، معمولا باید دوباره در "بماند"های قبلی بازنگری کنم و تعدادی از کتاب‌های قدیمی‌تر را که باز به نظرم می‌رسد در این عمر فرصت خواندن آنها پیش نخواهد آمد، ببرم جزو "این برود"ها تا کمی جا باز شود برای کتاب‌های جدید. به این ترتیب است که گاهی از کتاب‌هایی که سه چهار سال پیش خریده‌ام دل می‌کنم تا جا برای کتاب‌های تازه خریداری شده باز شود.

نمونه کتاب‌هایی که برای معرفی مورد استفاده جیره‌کتاب قرار می‌گیرند، یک خاصیت دیگر هم دارند که شک آدم را به "نو نبودن" آنها برمی‌انگیزد. این خاصیت البته فقط مربوط به کتاب‌های ترجمه است. آنهم اینکه من الان سالهاست با خرید هر کتاب ترجمه سری به وب سایت کتابفروشی آمازون می‌زنم و اطلاعات کتاب اصلی را آنجا پیدا می‌کنم تا ببینم اوضاع رای خوانندگان به آن چطور بوده. اخیرا علاوه بر آمازون اینکار را در وب سایت goodreads هم انجام می‌دهم و در نهایت آمار امتیاز کتاب در هر دو سایت را در آخرین صفحه کتاب با مداد می‌نویسم. بنابراین کتاب‌های نمونه جیره‌کتاب، آنها که ترجمه هستند، معمولا این دستنویس را در صفحه آخرشان دارند. خط بالایی آمار نظرهای خوانندگان درباره کتاب در سایت آمازون است و خط پایین، آمار نظرهای خوانندگان در سایت goodreads.

اوایل وقتی تصمیم می‌گرفتیم نمونه کتابی را برای مشترکی ارسال کنیم، مدادپاک‌کن دست می‌گرفتیم و این دو خط را پاک می‌کردیم. اما بعد از مدتی فکر کردم شاید دریافت کتاب با این دستنویس "اسرارآمیز" چندان هم دلخورکننده نباشد. خدا را چه دیدید، اگر بخواهیم برای خودمان کوکاکولا هم باز کنیم، شاید سال‌ها بعد کتاب‌هایی که این دست‌خط‌ها را در صفحه آخرشان دارند قدر و قیمتی پیدا کردند و صاحبانشان را به مال و منالی رساندند (!!!) خلاصه از آن زمان به بعد خط‌خطی صفحه آخر کتاب‌ها را دیگر پاک نمی‌کنیم. باشد که اگر شما هم روزی کتابی دریافت کردید که در صفحه آخرش آمار و امتیاز نوشته شده بود، دلخور نشوید و بر ما ببخشید. نوشته‌ها با مداد است و برای خلاص شدن از شرشان یک مدادپاک‌کن کافی است!

خواندن 3162 دفعه

8 نظر

 • پیوند نظر عاطفه جمعه, 07 فروردين 1394 16:18 ارسال شده توسط عاطفه

  بین یکی از کتابهایی که برای من ارسال شد یک ذره بین بود.وقتی که از بین کتاب افتاد(و خب متاسفانه در اثر این سقوط دسته اش به دو نیم شد) اصلا به کهنه بودن کتاب فکر نکردم بلکه درگیر این بودم که این چیه اینجا!! :))
  اضافه کنم که اصلا حس بدی نبود، بلکه عجیب بود و نمی دونم چرا تا به حال با شما درمیان نگذاشتم!

 • پیوند نظر وحیده دوشنبه, 24 آذر 1393 08:28 ارسال شده توسط وحیده

  چه جالب منم تا حالا از این کتابای نوشته دار نگرفتم! اما این قسمت توضیح گلناز "من هم هر ماه که بسته پستیم رو دریافت میکنم کاغذ بسته بندیش پاره و آش و لاشه. البته نه مواقعیه که بسته ها تو یه جعبه قرار گرفته. انقدر این اتفاق افتاده که من فکر میکنم پست این بسته ها را مخصوصا پاره میکنه که ببینه توش مورد غیرمجازی نباشه" واسه من هم زیاد پیش اومده که قبلا توضیح دادید بخاطر جنس بسته بندی ها بوده :)
  با آرزوی توفیق روزافزون و مستدام :)

 • پیوند نظر گلناز گرایلی یکشنبه, 16 آذر 1393 16:49 ارسال شده توسط گلناز گرایلی

  تشکر بسیار بسیار زیاد بابت کار ارزشمندی که بدون چشمداشت مالی این همه سال انجام دادید. به نظر من نو یا کهنه بودن کتاب مهم نیست. مهم اینه که ورق ورق نباشه و بشه خوندش. من هم هر ماه که بسته پستیم رو دریافت میکنم کاغذ بسته بندیش پاره و آش و لاشه. البته نه مواقعیه که بسته ها تو یه جعبه قرار گرفته. انقدر این اتفاق افتاده که من فکر میکنم پست این بسته ها را مخصوصا پاره میکنه که ببینه توش مورد غیرمجازی نباشه. بهر حال مهم نیست خود کتابها که همیشه سالم بودن. من همین جا از همین تریبون اعلام میکنم که آماده پذیرایی از کتابهای بیرون افتاده از کتابخونه اتون که ارزش خوندن داشته باشه هستم.

 • پیوند نظر علی ارم شنبه, 15 آذر 1393 05:50 ارسال شده توسط علی ارم

  فقط می تونم بهتون دست مریزاد بگم. پایداری تون در طول این سالها شایسته بهترین تقدیرهاست. همیشه موفق و پیروز باشید.

 • پیوند نظر الهه شنبه, 15 آذر 1393 03:33 ارسال شده توسط الهه

  چرا من بعد از اين همه وقت يه كتاب نوشته دار ندارم، بعدا پولدار نشدم كي جوابگو هست ؟!

 • پیوند نظر صفورا زواران حسیتی جمعه, 14 آذر 1393 18:40 ارسال شده توسط صفورا زواران حسیتی

  این همه سال گذشته و من هیچ کتابی با دست خط مدادی انتهای کتاب دریافت نکردم! حسودی کنم؟ :D

 • پیوند نظر ماني شهرير سه شنبه, 11 آذر 1393 18:52 ارسال شده توسط ماني شهرير

  اين بخش "نظرها" اصولا نيازمند يك "صفحه‌آرايي" اساسي است. اما آنقدر "كار لازم" هست كه نمي‌دانم كدام را اول انجام بدهم! به هر حال تغيير فونت دردسر چنداني نداشت. بنابراين فعلا اين يكي را به عنوان "خواننده‌مداري" قبول كنيد تا به بقيه الزامات برسم. اميدوارم با فونت زر كه انتخاب كرده‌ام راحت‌تر باشيد.

 • پیوند نظر علی سه شنبه, 11 آذر 1393 14:47 ارسال شده توسط علی

  من هم همیشه غصه می‌خوردم که چرا کتاب‌ها را آن‌طوری با تسمه می‌بستنند و احتمالا می‌بندند. به نظرم اینها عاشق کتاب نیستند. اگر عاشق کتاب بودند، راه بهتری می‌یافتند. حتی می‌شد زیر تسمه‌ها قطعاتی کارتن یا یونولیت قرار داد تا فشار به جلد گتاب‌ها نیاید. من کتاب‌فروشی هم که می‌روم، می‌گردم سالم‌ترین کتاب را انتخاب می کنم. دیشب در شهر کتاب آرین، یک کتاب (یک هفته در فرودگاه) را که فقط یک نسخه بود و ازش هم خوشم آمده بود، نخریدم چون میانه‌های روی جلدش در سمت چپ، مقداری فشرده و پاره شده بود. یک آقای دیگر را هم دیدم که موقع خرید کتاب جدید گلی ترقی، همه نسخه‌های کتاب را با هم برداشت و از چهار طرف برانداز کرد و سپس یکی را از آن میان برداشت. دوستی داشتم که از من و این آقا هم وسواسی‌تر بود و تا از محکم بودن صحافی و شیرازه و… هم اطمینان حاصل نمی‌کرد، کتاب را نمی‌خرید. یادم هست یک دیکشنری آکسفور ادونسد را که افست بود، فروشنده از جلد معلق نگه داشت تا نشان بدهد گه صحافی این کتاب چندصد صفحه‌ای چقدر محکم است؛ و من دلم برای کتابِ بیچاره می‌سوخت…

  ---
  راستی جناب شهریر، فونت بخش دیدگاه‌ها خیلی بد است. فونت هوما همین‌طوری‌اش برای خواندن و نوشتن متن طولانی مناسب نیست؛ الان که بسیار هم ریز است و تقریبا خاکستری در زمینۀ خاکستری است و من به‌زحمت کلماتی را که دارم تایپ می‌کنم می‌بینم!

  و البته، این یادداشت‌های شما بسیار جذاب است. لطفا ادامه بدهید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u