چاپ کردن این صفحه
شنبه, 26 دی 1394 17:41

تغییر هزینه پست جیره‌کتاب و توضیحات مرتبط!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
  • PostTariffInsideIran-1394-P1

پست جمهوری اسلامی ایران مطابق معمول هر سال در میانه پاییز قیمت خدماتش را افزایش داد. ما در ابتدا فکر کردیم این افزایش قیمت را می‌توانیم "زیرسبیلی" رد کنیم و مثل سال گذشته که به رویمان نیاوردیم، بدون تغییر تعرفه پست خودمان، کار را ادامه دهیم. اما حالا که یکی دو ماه گذشته و بسته‌ها را با تعرفه جدید پست کرده‌ایم می‌بینیم که اختلاف هزینه‌ی پست بسته‌ها با مبلغ 1600 تومانی که از اسفندماه 1392 به عنوان هزینه پست هر بسته جیره‌کتاب در داخل کشور تعیین کردیم، قابل توجه است!

به همین خاطر تصمیم گرفتیم از بهمن‌ماه 1394 هزینه پست هر بسته را به شرح زیر افزایش دهیم:

  • هزینه پست ماهانه هر بسته جیره‌کتاب از این پس 2100 تومان خواهد بود
  • اگر هزینه پست واقعی بسته‌ای در یک ماه بیش از 3000 تومان (با در نظر گرفتن 9% مبلغ مالیات ارزش افزوده متعلقه) باشد، هزینه پست آن بسته بصورت دقیق (مبلغ هزینه ثبت شده برروی بسته پستی + 9% مالیات ارزش افزوده) محاسبه خواهد شد
  • هزینه پست ماهانه هر بسته جیره‌کتاب بصورت "چند بسته در یک بسته" مبلغ 1500 تومان به ازای بسته‌ی هریک از مشترکین "چندبسته‌ای" خواهد بود

در مورد مشترکین چندبسته‌ای باید توضیح بدهم که چندی پیش به دلیل افزایش تعرفه پست (افزایش سال 1393) و افزایش قیمت زیاد تعرفه پست معمولی نسبت به پست مطبوع به این نتیجه رسیده بودیم که بهتر است سیستم ارسال "چندبسته‌ای" را (که بصورت غیرمطبوع انجام می‌شود) ملغی و بسته‌های همه‌ی مشترکینی را که در یک نشانی مستقر هستند بصورت جداگانه (با تعرفه پست مطبوع) برایشان پست کنیم. با تعرفه جدید پست و سیستم تعریف هزینه جدید جیره‌کتاب که در فوق توضیح دادم، هنوز دقیقا نمی‌دانیم که آیا بازگشت به سیستم ارسال "چندبسته‌ای" بصورتی که هم مشترک و هم جیره‌کتاب منتفع شوند (یا متضرر نشوند) امکانپذیر هست یا خیر. حساب و کتاب‌های مربوط به مقایسه این دو روش را در ماه‌های آتی انجام خواهیم داد و در صورت امکان دوباره سیستم ارسال "چند بسته‌ای" را برای دوستانی که در یک نشانی مستقر هستند، از سر خواهیم گرفت.

ضمنا در مورد جدول تعرفه‌های پست، که تصویر بخشی از آن در صدر این مطلب آمده، اشاره به چند نکته لازم است:

  • به کلیه قیمت‌هایی که در جدول تعرفه آمده در حدود 300 تومان به عنوان "بیمه" اضافه می‌شود
  • به کلیه قیمت‌هایی که در جدول آمده (با احتساب حق بیمه) 9% به عنوان مالیات ارزش افزوده اضافه می‌شود
  • در صورتی که کدپستی گیرنده (یا فرستنده) درج نشود، حدودا 300 تومان جریمه این کوتاهی منظور می‌شود (لطفا حتما در مشخصات خود کدپستی را تکمیل نمایید)
  • "مخلفات" اشاره شده، کمترین میزان مخلفاتی است که ممکن است برای پست یک مرسوله به تعرفه اصلی اضافه شود و تنها برای مشتریان "خاص" اینقدر "تخفیفات" در نظر گرفته می‌شود (ما که ممنون و شکرگزار هستیم!) مشتریان عادی معمولا "مخلفات" بیشتری پرداخت می‌کنند که گاهی هزینه پست مرسوله‌شان را تا دوبرابر مبلغ مندرج در جدول تعرفه افزایش می‌دهد!

امیدوارم این افزایش قیمت همچنان برای دوستان قابل قبول و قابل تحمل باشد. بگذریم که ما خودمان هم سال به سال که می‌گذرد کمربندمان را سفت‌تر می‌بندیم و سعی می‌کنیم که از انجام هزینه‌های "نالازم" اجتناب کنیم. با این حال دعا می‌کنم هزینه کتاب همچنان در حیطه‌ی "هزینه‌های لازم" طبقه‌بندی شود.

خواندن 3230 دفعه

1 نظر