چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 11 بهمن 1394 18:06

بهترین کتاب‌های سال 1394 را انتخاب کنید

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(19 رای‌ها)

امسال که داشتم مطلبی برای معرفی کتاب‌های برگزیده سال 2015 وب سایت Goodreads تهیه می‌کردم، به نظرم رسید که چرا ما اینکار را نکنیم و کتاب‌های برگزیده‌مان را از میان آنهایی که در سال 1394 شمسی خورشیدی برای اولین‌بار منتشر شده‌اند، انتخاب نکنیم.

ناگفته پیداست که نه تنوع عنوان‌ها و نه تعداد شرکت‌کنندگان در این نظرخواهی، به پای مراسمی که Goodreads هر سال برگزار می‌کند، نخواهد رسید. اما خب، هر کاری را باید از جایی شروع کرد. ما هم سنگ اول را می‌گذاریم با این امید که در آینده، هر سال این مراسم پررونق‌تر شود و توجه افراد بیشتری را به کتاب‌های خوبی که در طول یکسال منتشر شده‌اند، جلب نماید.

و اما قواعد و مقررات حاکم بر این نظرخواهی:

  • همه علاقمندان آزاد هستند تا رای خود را به صندوق نظرخواهی جیره‌کتاب بیاندازند. بنابراین لازم نیست برای اعلام نظر حتما مشترک جیره‌کتاب باشید.
  • رای‌دهندگان لازم نیست خودشان را معرفی کنند، اما ما خوشحال می‌شویم که اگر از نام و نشان‌شان با اطلاع باشیم (تکمیل میدان اطلاعاتی "نام و نام خانوادگی" در فرم نظرخواهی اختیاری است)
  • هر فرد به هر کتاب تنها می‌تواند یک رای بدهد. به همین خاطر نشانی پست الکترونیک را به عنوان شناسه رای‌دهنده در نظر گرفته‌ایم (تکمیل این میدان اطلاعاتی اجباری است). البته علاقندان به "تقلب"، به هر حال می‌توانند این تمهید نصفه و نیمه ما را دور بزنند، اما از آنجا که انتخاب شدن در این نظرخواهی فرهنگی نان و آبی برای کسی نخواهد داشت، امیدواریم خیلی درگیر تخلفات انتخاباتی نشویم!
  • فهرست کتاب‌هایی که در فرم نظرخواهی آمده قابل گسترش است! بنابراین اگر کتابی خوانده‌اید که چاپ اول آن در سال 1394 منتشر شده و آن را مناسب برای شرکت در این نظرخواهی می‌دانید، می‌توانید نام و نشان آن را (شامل اسم کتاب، نام نویسنده و ترجیحا نام ناشر) در ذیل این صفحه با استفاده از امکانات "نظر دادن" به ما اعلام کنید. جیره‌کتاب حتی‌الامکان تلاش می‌کند کتاب را تهیه کرده، اطلاعات آن را به بانک اطلاعاتش بیافزاید و همچنین اسم کتاب را در فهرست کتاب‌هایی که برای این نظرخواهی تنظیم شده بیاورد تا امکان رای دادن به آن فراهم شود.
  • با توجه به خاصیت بند قبل، هر کسی می‌تواند هر چند نوبت که دلش بخواهد فرم زیر را تکمیل کرده و "رای خود را به صندوق بیاندازد"!!! به این ترتیب در این نظرخواهی، امکان "تغییر عقیده و رای" وجود دارد. بدیهی است برای اینکه این ویژگی ناقض بند سوم فوق نشود، رای‌دهندگان در همه دفعاتی که رای خود را اعلام می‌کنند لازم است تا از یک نشانی پست الکترونیک واحد استفاده کنند. به این ترتیب همواره جدیدترین رای به صندوق ریخته شده‌ی هرکس به عنوان رای نهایی او در نظر گرفته می‌شود و رای‌های قبلی‌ وی از چرخه انتخابات حذف خواهند شد.
  • شمارش آرا (مثل خیلی دیگر از کارهای جیره‌کتاب) بصورت دستی انجام خواهد شد. در طول مدت نظرخواهی (که تصور می‌کنم بد نباشد تا پایان تعطیلات نوروز 1395 ادامه داشته باشد) تعداد کل افرادی که در نظرخواهی شرکت کرده‌اند بصورت متناوب اعلام خواهد شد تا هیجان انتخاباتی حفظ و تنور نظرخواهی حتی‌الامکان گرم بماند.
  • برای آشنایی علاقمندان با هریک از کتاب‌های شرکت‌کننده در نظرخواهی، تصویر روی جلد آنها را در انتهای صفحه آورده‌ایم و پیوند آنها را به صفحه شناسنامه‌شان برقرار کرده‌ایم. باشد که این اقدام باعث جلب توجه دوستانی که هنوز این کتاب‌ها را مطالعه نکرده‌اند بشود و ترغیب‌شان کند تا برای اوقات فراغت پیش‌رو در تعطیلات نوروز یکی از آنها را برای مطالعه انتخاب کنند.
  • امکان تغییر و توسعه این "آئین‌نامه انتخاباتی" مثل همه قواعد و مقررات دیگر وجود دارد. پیشاپیش این نکته را اعلام می‌کنم تا بعد نکته‌بینان خرده نگیرند که "خلاف آئین‌نامه رفتار شده!"

(نتایج این نظرخواهی در مهرماه 1395 استخراج شد. برای مشاهده این نتایج به اینجا مراجعه کنید)

 

اطلس ابرانسان‌ها، هیچ‌جا خانه نمی‌شودبام تا شام مشاهیربرو دیدبانی بگمارپاییز فصل آخر سال استجنایت جردنچه‌قدر خوبیم مادختری در قطاررنگهای دیگرسوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتششاگرد قصابفرار از اردوگاه 14ما ایرانیانمرد ناتماممریخیملت عشقمن، پیش از تونه فرشته، نه قدیسهمسفر مسافر زمان
خواندن 6983 دفعه

10 نظر