یکشنبه, 11 بهمن 1394 18:06

بهترین کتاب‌های سال 1394 را انتخاب کنید

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(19 رای‌ها)

امسال که داشتم مطلبی برای معرفی کتاب‌های برگزیده سال 2015 وب سایت Goodreads تهیه می‌کردم، به نظرم رسید که چرا ما اینکار را نکنیم و کتاب‌های برگزیده‌مان را از میان آنهایی که در سال 1394 شمسی خورشیدی برای اولین‌بار منتشر شده‌اند، انتخاب نکنیم.

ناگفته پیداست که نه تنوع عنوان‌ها و نه تعداد شرکت‌کنندگان در این نظرخواهی، به پای مراسمی که Goodreads هر سال برگزار می‌کند، نخواهد رسید. اما خب، هر کاری را باید از جایی شروع کرد. ما هم سنگ اول را می‌گذاریم با این امید که در آینده، هر سال این مراسم پررونق‌تر شود و توجه افراد بیشتری را به کتاب‌های خوبی که در طول یکسال منتشر شده‌اند، جلب نماید.

و اما قواعد و مقررات حاکم بر این نظرخواهی:

 • همه علاقمندان آزاد هستند تا رای خود را به صندوق نظرخواهی جیره‌کتاب بیاندازند. بنابراین لازم نیست برای اعلام نظر حتما مشترک جیره‌کتاب باشید.
 • رای‌دهندگان لازم نیست خودشان را معرفی کنند، اما ما خوشحال می‌شویم که اگر از نام و نشان‌شان با اطلاع باشیم (تکمیل میدان اطلاعاتی "نام و نام خانوادگی" در فرم نظرخواهی اختیاری است)
 • هر فرد به هر کتاب تنها می‌تواند یک رای بدهد. به همین خاطر نشانی پست الکترونیک را به عنوان شناسه رای‌دهنده در نظر گرفته‌ایم (تکمیل این میدان اطلاعاتی اجباری است). البته علاقندان به "تقلب"، به هر حال می‌توانند این تمهید نصفه و نیمه ما را دور بزنند، اما از آنجا که انتخاب شدن در این نظرخواهی فرهنگی نان و آبی برای کسی نخواهد داشت، امیدواریم خیلی درگیر تخلفات انتخاباتی نشویم!
 • فهرست کتاب‌هایی که در فرم نظرخواهی آمده قابل گسترش است! بنابراین اگر کتابی خوانده‌اید که چاپ اول آن در سال 1394 منتشر شده و آن را مناسب برای شرکت در این نظرخواهی می‌دانید، می‌توانید نام و نشان آن را (شامل اسم کتاب، نام نویسنده و ترجیحا نام ناشر) در ذیل این صفحه با استفاده از امکانات "نظر دادن" به ما اعلام کنید. جیره‌کتاب حتی‌الامکان تلاش می‌کند کتاب را تهیه کرده، اطلاعات آن را به بانک اطلاعاتش بیافزاید و همچنین اسم کتاب را در فهرست کتاب‌هایی که برای این نظرخواهی تنظیم شده بیاورد تا امکان رای دادن به آن فراهم شود.
 • با توجه به خاصیت بند قبل، هر کسی می‌تواند هر چند نوبت که دلش بخواهد فرم زیر را تکمیل کرده و "رای خود را به صندوق بیاندازد"!!! به این ترتیب در این نظرخواهی، امکان "تغییر عقیده و رای" وجود دارد. بدیهی است برای اینکه این ویژگی ناقض بند سوم فوق نشود، رای‌دهندگان در همه دفعاتی که رای خود را اعلام می‌کنند لازم است تا از یک نشانی پست الکترونیک واحد استفاده کنند. به این ترتیب همواره جدیدترین رای به صندوق ریخته شده‌ی هرکس به عنوان رای نهایی او در نظر گرفته می‌شود و رای‌های قبلی‌ وی از چرخه انتخابات حذف خواهند شد.
 • شمارش آرا (مثل خیلی دیگر از کارهای جیره‌کتاب) بصورت دستی انجام خواهد شد. در طول مدت نظرخواهی (که تصور می‌کنم بد نباشد تا پایان تعطیلات نوروز 1395 ادامه داشته باشد) تعداد کل افرادی که در نظرخواهی شرکت کرده‌اند بصورت متناوب اعلام خواهد شد تا هیجان انتخاباتی حفظ و تنور نظرخواهی حتی‌الامکان گرم بماند.
 • برای آشنایی علاقمندان با هریک از کتاب‌های شرکت‌کننده در نظرخواهی، تصویر روی جلد آنها را در انتهای صفحه آورده‌ایم و پیوند آنها را به صفحه شناسنامه‌شان برقرار کرده‌ایم. باشد که این اقدام باعث جلب توجه دوستانی که هنوز این کتاب‌ها را مطالعه نکرده‌اند بشود و ترغیب‌شان کند تا برای اوقات فراغت پیش‌رو در تعطیلات نوروز یکی از آنها را برای مطالعه انتخاب کنند.
 • امکان تغییر و توسعه این "آئین‌نامه انتخاباتی" مثل همه قواعد و مقررات دیگر وجود دارد. پیشاپیش این نکته را اعلام می‌کنم تا بعد نکته‌بینان خرده نگیرند که "خلاف آئین‌نامه رفتار شده!"

(نتایج این نظرخواهی در مهرماه 1395 استخراج شد. برای مشاهده این نتایج به اینجا مراجعه کنید)

 

اطلس ابرانسان‌ها، هیچ‌جا خانه نمی‌شودبام تا شام مشاهیربرو دیدبانی بگمارپاییز فصل آخر سال استجنایت جردنچه‌قدر خوبیم مادختری در قطاررنگهای دیگرسوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتششاگرد قصابفرار از اردوگاه 14ما ایرانیانمرد ناتماممریخیملت عشقمن، پیش از تونه فرشته، نه قدیسهمسفر مسافر زمان
خواندن 6662 دفعه

10 نظر

 • پیوند نظر زهرا شنبه, 27 شهریور 1395 15:58 ارسال شده توسط زهرا

  اگه امکان داره اطلاعتی از کتابهای( "هفت عادت مردمان موثر"نوشته ی "استفان کاوی"_"پدرمادر مامتاهمیم"نوشته ی" دکتر شریعتی"_"ای کاش بیست ساله بودم میدانستم"نوشته ی "تینا سلیگ")
  هم به بانک اطلاعاتی جیره اضافه کنید.امیدوارم دیگر هم وطنان هم استفاده کنند.
  و ازشما ممنونم به خاطر این کار فرهنگی بزرگی که انجام میدهید

 • پیوند نظر حسین چهارشنبه, 13 مرداد 1395 06:50 ارسال شده توسط حسین

  نام رمان «2666» اثر روبرتو بولانیو با ترجمه محمد جوادی از انتشارات کتابسرای تندیس نیست!!!!!! این رمان در سال 1394 به عنوان بهترین ترجمه در جشنواره «ماهنامه تجربه» انتخاب شد.

 • پیوند نظر نیلوفر دوشنبه, 23 فروردين 1395 19:30 ارسال شده توسط نیلوفر

  چه قدر حیفه که با وجود اینکه عاشق کتابم ولی هنوز هیچکدوم از کتابای لیستو نخوندم.امیدوارم عمری باشه برای جبران...

 • پیوند نظر سعید پنج شنبه, 05 فروردين 1395 13:39 ارسال شده توسط سعید

  کتاب اطلس ابر چاپ اول سال 93 می باشد!!

 • پیوند نظر مهدی علوی پنج شنبه, 05 فروردين 1395 12:13 ارسال شده توسط مهدی علوی

  سلام، جای کتاب "درک یک پایان" جولین بارنز با ترجمه استاد کامشاد در لیست خالیه

 • پیوند نظر ابوالفضل بیات شنبه, 17 بهمن 1394 09:04 ارسال شده توسط ابوالفضل بیات

  سلام..ایده خیلی خوبیه و برای بهتر شدن آن پیشنهاد میکنم که تنها به رمان اکتفا نشود و حوزه دسته بندی را افزایش داده و دسته بندی هایی چون کودک و نوجوان،تاریخ،بیوگرافی،هنر،فلسفه،سیاست،دین و... را هم قرار دهید و دست کم 5 حوزه را در نظر بگیرید تا به این روش سلایق بیشتری مدنظر قرار بگیرد..ممنون

 • پیوند نظر هنگامه یکشنبه, 11 بهمن 1394 06:09 ارسال شده توسط هنگامه

  سلام . ممنون از این ایده ی خیلی خوب. می خواستم رمان ایرانی "پاییز فصل آخر سال است" را نیز برای این فهرست معرفی کنم.

 • پیوند نظر رهگذر یکشنبه, 11 بهمن 1394 05:52 ارسال شده توسط رهگذر

  آقای جیرۀ کتاب گرامی! چرا فقط کتابهای مربوط به ادبیات داستانی، یا بهتر بگوییم رمانها، را در این نظرخواهی وارد کرده اید؟ با این حساب، بهتر است که عنوان این نظرخواهی را تغییر دهید به «بهترين "رمانی" كه در سال 1394 خوانده‌ايد چه "رمانی" بوده؟» نمیدانم که چرا برای شما، و احتمالاً بیشتر مردم، واژۀ "کتاب" به معنی "رمان"، یا به طور کلی "داستان"، است وبس؟! کتاب فقط رمان نیست! ظاهراً در انتخابات شما هم فقط پاره ای از کتاب ها (از جناح ادبیات داستانی!) تأیید صلاحیت شده اند!!

 • پیوند نظر بنفشه شنبه, 10 بهمن 1394 19:35 ارسال شده توسط بنفشه

  جناب جیره کتاب عزیز،
  این ایده خیلی عالی و تحسین برانگیز است. واقعا دست مریزاد!

 • پیوند نظر محمد نوری زاده شنبه, 10 بهمن 1394 05:36 ارسال شده توسط محمد نوری زاده

  در مورد کتاب های 94 کتاب های زیر به نظرم رسید:
  رمان «سی گاو» نوشته نویسنده توانمند مرتضی فخری مجموعه 9 رمان است که توسط نشر افراز به چاپ رسیده است.
  کتاب «کیهان- سفری به دنیای شگفت انگیز منظومه شمسی و ستارگان» یکی از مجموعه کتابهای کتابخانه مصور بریتانیکا است که با کیفیتی بی نظیر و تمام رنگی توسط به نشر (آستان قدس رضوی) به چاپ رسیده است. البته خودم ترجمه کردم.
  کتاب «عادات و آداب روزانه بزرگان» ترجمه حسن کامشاد- مجموعه ای از آداب شخصی بزرگانی از صنف های کاری متفاوت ارائه می کند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u