چهارشنبه, 14 فروردين 1398 04:36

افزایش هزینه پست و الباقی قضایا!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

معمول این است که در این ایام صحبت همه‌اش از گل و شکوفه و تبریک و آرزوهای خوب باشد. البته جیره‌کتاب همیشه در پرداختن به مباحث "مناسبتی" ضعف داشته و دوستان قدیمی‌تر می‌دانند که معمولا خود را درگیر رسیدن به چرخ ایام و "بزرگداشت" و "یادبود" و اینها نمی‌کنیم. مقداری بخاطر اینکه خیلی در بند این گردش روزگار نیستیم (چه بد؟!) و مقداری هم بخاطر اینکه پرداختن به اینگونه امور برنامه‌ریزی و مقدمه‌چینی و آماده‌سازی می‌خواهد که تاکنون از عهده این کتابفروش نیمه‌وقت خارج بوده!

اما خب، اینکه در همین اولین روزهای سال بیاییم و صحبت از "افزایش قیمت" بکنیم هم احتمالا نوبر است! ولی چاره چیست، حساب حساب است و ...

اگر در اسفندماه بسته‌ای از ما دریافت کرده باشید احتمالا متوجه شده‌اید که رنگ‌ورخ بسته‌ها مقداری تغییر کرده. اگر کمی بر روی اطلاعات مندرج در برگه نشانی بسته‌تان دقت کرده باشید احتمالا متوجه شده‌اید که هزینه پرداخت شده برای بسته هم "تغییر" کرده. این اتفاقی بود که اواخر بهمن‌ماه، وقتی مشغول پست آخرین بسته‌ها در آن ماه بودیم خبرش را بهمان دادند. اینکه کتاب را دیگر نمی‌شود با استفاده از سرویس "پست مطبوع" (که تعرفه‌ای ارزان‌تر از پست معمولی دارد) پست کرد و ما را که یواش‌یواش در حال آماده شدن برای پست بسته‌های اسفندماه بودیم حیران و سرگردان کرد که "خب، حالا چکار کنیم!"

در جستجو برای پیدا کردن یک راه‌حل متوجه شدیم که اخیرا خانه کتاب  با هماهنگی پست جمهوری اسلامی ایران طرح جدیدی را برای "پست کتاب" راه‌اندازی کرده که تعرفه‌هایی به نسبت کمتر از تعرفه‌های معمول پست دارد. خوشبختانه استفاده از این سرویس شامل حال جیره‌کتاب هم می‌شد و بعد از کمی "کاغذبازی الکترونیک" بالاخره ما هم یکی از استفاده‌کنندگان از طرح "پست کتاب" شدیم. تغییر و تحولاتی که در برگه نشانی بسته‌های اسفند رخ داده بود، از الزامات همین طرح است که خوشبختانه بسیاری از مراحل آن بصورت الکترونیک انجام می‌شود و مقدار قابل توجهی از بیا و بروهای ما به دفاتر پستی را کاهش می‌دهد.

در عوض اما هزینه‌ی هر بسته با توجه به تعرفه پیشین جیره‌کتاب افزایش یافته، با ذکر اینکه همین هزینه‌ی افزایش یافته هم نسبت به هزینه معمول پست مقدار قابل قبولی کمتر است. مطابق معمول هزینه ارسال پستی تابعی از وزن مرسوله و فاصله‌ی بین فرستنده و گیرنده است. ما اما پس از مقداری کلنجار با  تعرفه جدید پست کتاب به این نتیجه رسیدیم که متغیر فاصله را بی‌خیال بشویم و فقط براساس وزن مرسوله هزینه پست را با مشترکین جیره‌کتاب حساب کنیم. به این ترتیب از اول فروردین 1398 هزینه پست بسته‌ها (با استفاده از سرویس "پست کتاب"، کاری مشترک از پست جمهوری اسلامی ایران و خانه کتاب!) به شرح زیر محاسبه می‌شود:

 • هزینه ارسال بسته‌ها تا 2 کیلوگرم (به سرتاسر ایران): 5000 تومان
 • هزینه ارسال بسته‌ها از 2 تا 5 کیلوگرم (به سرتاسر ایران): 7500 تومان
 • هزینه ارسال بسته‌ها از 5 کیلوگر به بالا (به سرتاسر ایران): 10000 تومان

بسته‌ها با سرویس "پست سفارشی" برای مشترکین ارسال می‌شوند و بنابراین تعریف‌های مربوط به این سرویس پست همچنان برقرار و جاری است.

از آنجا که با وجود انجام همه‌ی آکروباسی‌های ممکن به هر حال هزینه پست جیره‌کتاب نسبت به قبل بیش از دو برابر افزایش یافته است (تا پیش از این تعرفه ارسال هر بسته جیره‌کتاب 2100 تومان بوده است)، جیره‌کتاب این حق را برای مشترکین خود و عموم شهروندان محفوظ می‌داند که براساس این تعرفه جدید مایل باشند تا در سرویس خود تغییری اعمال کنند. اعمال اکثر تغییرات از طریق صفحه تنظیمات بخش کاربران وب سایت جیره‌کتاب قابل انجام است. در صورت بروز مشکل در انجام تنظیمات، از طریق کانال‌های معمول ارتباطی مثل پست الکترونیک از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.، یا شماره تماس 02188718488 برای ارائه راهنمایی بیشتر در خدمت‌تان هستیم.

در حین حل معادله "تعرفه جدید پستی" در طول اسفند سال گذشته، به نظرم رسید که به عنوان برخی "سیاست‌های ریاضتی"، می‌توان به روش‌های زیر تاثیر افزایش تعرفه پستی را مقداری تعدیل کرد:

 • دریافت جیره‌کتاب بصورت یک‌ماه‌درمیان. مشترک می‌تواند با این تنظیم به جای دریافت دو بسته در طول دو ماه، یک بسته (حاوی دو کتاب) تحویل بگیرد (در ماه‌های زوج، یعنی: اردیبهشت، تیر، شهریور، ...) و از آنجا که تعرفه پست چندان به وزن حساس نیست (بازه‌های قیمتی وابسته به وزن به میزان قابل توجهی گسترده در نظر گرفته شده‌اند)، هزینه‌ی ارسال/پست خود را به نصف تقلیل دهد.
 • دریافت جیره‌کتاب بصورت "چندبسته‌ای". در سیستم جدید تعرفه‌ای مجددا دریافت "چندبسته‌ای" توجیه اقتصادی پیدا می‌کند. به این معنی که جیره‌کتاب می‌تواند برای مشترکینی که در یک نشانی حضور دارند (پدر، مادر، فرزند / همسایگان ساکن در یک آپارتمان / همکاران شاغل در یک سازمان / دانش‌آموزان یک کلاس یا مدرسه / ...) بسته‌هایشان را بصورت یکجا بسته‌‌بندی کرده و بصورت یک بسته ارسال نماید. در اینصورت هزینه پست بسته میان حساب مشترکینی که در آن بسته برایشان کتاب ارسال شده، تقسیم می‌شود (برای هماهنگی جهت ارسال "چندبسته‌ای" می‌توانید با ما تماس بگیرید)

نکته آخر اینکه در حین تنظیم این مطلب کنجکاو شدم ببینم که روند تغییر هزینه پست در جیره‌کتاب چگونه بوده. فکر کردم شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در طول این سال‌ها "شیبِ" افزایش قیمت پست به چه صورت بوده است:

 • بهمن 1383 (شروع به کار جیره‌کتاب) تا آبان 1387: هزینه‌ای برای پست بسته‌ها دریافت نمی‌شده
 • آبان 1387 تا خرداد 1390: هزینه پست هر بسته 500 تومان
 • خرداد 1390 تا اردیبهشت 1393: هزینه پست هر بسته 1000 تومان
 • اردیبهشت 1393 تا اسفند 1394: هزینه پست هر بسته 1600 تومان
 • اسفند 1394 تا فروردین 1398: هزینه پست هر بسته 2100 تومان
 • فروردین 1398 تا ...: هزینه پست هر بسته 5000 تومان

تا یادم نرفته: همه‌ی توضیحات فوق برای گیرندگان جیره‌کتاب در داخل کشور (پست داخله) کاربرد دارد. هزینه پست برای مشترکین جیره‌کتاب در خارج از کشور با استفاده از جدول تعرفه‌های پست هوایی (پست عادی غیرمطبوع یا همان "نامه عادی") محاسبه و منظور خواهد شد.

 

خواندن 1918 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u