سه شنبه, 03 شهریور 1394 14:02

یک بسته کتاب چند وقته به کانادا می‌رسد؟

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 

یکی، دو هفته پیش (دقیقا پنجشنبه 22 مردادماه) مشترکی از کانادا با کلی شوق و ذوق برایمان پیام فرستاد که همان روز اولین بسته‌ی جیره‌کتاب به دستش رسیده. اگر دیده باشید، مدتی است که تاریخ ارسال بسته‌ها را بطور دقیق در سیستم نرم‌افزاری‌مان ثبت می‌کنیم (قبلا فقط می‌نوشتیم "این بسته/کتاب، جیره مردادماه بوده است"!) بنابراین با دریافت این پیام می‌توانستیم حساب کنیم که این بسته‌ی خاص دقیقا چند وقت توی راه بوده. فکر کردم چون اغلب همه کنجکاوند تا بدانند یک بسته پستی چقدر طول می‌کشد به مقصد برسد، بد نیست چند خطی درباره اینکه این "چقدر طول می‌کشد" برای جزیره ویکتوریا در کانادا  چقدر است، برایتان بنویسم.

جانم برایتان بگه، بسته دوستمان را دقیقا روز پنج‌شنبه 8 مرداد پست کرده بودیم (جیره‌کتاب اغلب پنج‌شنبه‌ها را در پستخانه می‌گذراند!) بنابراین حالا دیگر شما هم می‌دانید که یک بسته پستی که با پست عادی ارسال شده حدود 12 روز طول می‌کشد تا به ساحل غربی کانادا برسد.

ممکن است بپرسید: "چرا با پست عادی؟" راستش ما در سال‌های ابتدایی کارمان بسته‌های خارجه را با پست سفارشی ارسال می‌کردیم. اما بعد از مدتی متوجه شدیم به چند دلیل استفاده از سرویس گران‌تر "پست سفارشی" چندان منطقی نیست. اول از همه اینکه پست سفارشی خاصیت‌اش این است که به هنگام تحویل آن به گیرنده، باید از او امضای رسید دریافت کنند. در ایران هم این مشکل وجود دارد، اما در خارج از کشور دردسر پست سفارشی بیشتر است. آن دردسر این است که اغلب وقتی پستچی به نشانی گیرنده (خانه او) مراجعه می‌کند، گیرنده سر کار است و کسی نیست که امضای رسید را بزند. برای همین هم پستچی بسته را به پستخانه برمی‌گرداند و از گیرنده می‌خواهد که برای گرفتن بسته‌اش، خودش به پستخانه مراجعه کند. در ممالک مترقی هم که انگار مرخصی گرفتن و "جیم زدن"، حتی برای گرفتن بسته پستی از پستخانه، چندان متداول نیست، مشترکین می‌افتند به دردسر و زحمت که یکروز از کارشان بزنند و بروند بالاخره این مرسوله پستی را دریافت کنند.

دلیل دیگری که "پست عادی" را نسبت به "پست سفارشی" برای خارج از کشور "مقبول‌تر" می‌کند، این است که "پست عادی" در آنور آب تومنی هفت صنار با "پست عادی" در اینور آب توفیر دارد. این اختلاف هم اغلب به دلیل خلق و خوی پستچی‌های آنور آب نیست (یا اگر هست، خیلی کم به این پارامتر ارتباط دارد!) بلکه علت اصلی به نظر من که تا به حال به هیچیک از "ممالک آنور آب" نرفته‌ام، به "معماری ساختمان‌ها" ربط پیدا می‌کند!

یکی از مشکلات ما با "پست عادی" در اینور آب، آن است که ساختمان‌هایمان معمولا برای پستچی‌ها تعیین تکلیف نکرده‌اند که باید چه بلایی بر سر مرسولات پستی اهالی ساختمان بیاورند. بنابراین خیلی از اوقات می‌بینیم که پستچی بسته را از روی دیوار "داخل حیاط" می‌اندازد (غافل از اینکه آنور دیوار ممکن است حوضی، استخری، چیزی پر از آب کمین کرده باشد!) یا آن را در گوشه راهرو به حال خود رها می‌کند (غافل از اینکه ممکن است شخص علاقمند به مطالعه‌ای رد بشود و طرح روی جلد کتاب ارسالی توجه‌اش را جلب بکند و بی‌توجه به نام گیرنده اصلی، بسته را زیر بغلش بزند تا ببرد آن را بخواند!) یا تلاش کند با انواع عملیات خم کردن و تا کردن و ... بسته را در دم‌دست‌ترین سوراخ موجود بر روی در ورودی یا در پارکینگ "بچپاند!" خلاصه بابت این احتمالات است که ما در اینور آب معمولا به همه توصیه می‌کنیم که امکان این را فراهم کنند تا ما بسته‌هایشان را با پست سفارشی ارسال کنیم تا پستچی مجبور باشد هنگام تحویل روی ماه گیرنده را زیارت کند و به تمهیدات فوق اقدام ننماید.

اما همانطور که گفتم تجربه نشان داده که در آنور آب ساختمان‌ها از این قسم مشکلاتی که شرح آن رفت، ندارند و پستچی‌ها هم خیلی خوب می‌دانند مرسوله‌های پستی گیرنده‌ها را در هر ساختمانی کجا باید بگذارند و رهگذران هم می‌دانند که به مرسوله‌هایی که نام گیرنده دیگری روی آن درج شده نباید دست بزنند و ... خلاصه متوجه شده‌ایم که در آنور آب مرسوله پستی عزت و احترامی دارد و عادی یا سفارشی بودن آن تاثیر چندانی در رسیدن و نرسیدن به دست گیرنده ندارد. در حقیقت یاد گرفته‌ایم که اگر بسته خارجه به سلامت از چهارراه لشگر همین تهران خودمان به فرودگاه برود و سوار هواپیما بشود، احتمال اینکه با هرجور پستی اگر پست‌اش کنیم به دست گیرنده نرسد، تقریبا برابر صفر است!

براساس این استدلال‌ها بود که بالاخره یکروزی در چند سال پیش، تصمیم گرفتیم که بسته‌های خارجه‌مان را با "پست عادی" ارسال کنیم.

خب اجازه بدهید که چند خطی هم درباره خرج و مخارج پست کتاب به خارج از کشور برایتان بنویسم (می‌دانم که در این مورد هم خیلی کنجکاو هستید!) اگر نگاهی به جدول تعرفه‌های پستی خارجه (هوایی) در وب سایت شرکت پست جمهوری اسلامی ایران بیاندازید، متوجه خواهید شد که سر درآوردن از آن، کار هرکسی نیست. راستش من هم اینجا نمی‌خواهم خیلی به تفصیل برایتان "سردرآوردن از این جدول" را رمزگشایی کنم. همین‌قدر بدانید که ما برای پست کتاب از "پست عادی مطبوع" استفاده می‌کنیم. اگر به جدول تعرفه‌ها نگاه کنید، می‌بینید که امکان استفاده از این پست برای مرسوله‌های با وزن حداکثر دو کیلوگرم امکان‌پذیر است. دوست ما اما پنج کتاب خواسته بود که وزن آنها 2 کیلو و اندی می‌شد. یعنی مرسوله از محدوده ممکن برای پست بسته به روش "مطبوع عادی" سنگین‌تر بود.

وقتی بسته‌تان برای پست به خارج از کشور از 2 کیلو سنگین‌تر باشد، باید از روش "کیسه M سفارشی" استفاده کنید. در روش "کیسه M سفارشی" اگر وزن مرسوله‌تان بین دو کیلو تا 5 کیلو باشد باید مبلغ ثابتی را به عنوان هزینه پست بپردازید. مثلا برای رساندن دو کیلو و اندی کتاب به جزیره ویکتوریا با روش "کیسه M" (کانادا در گروه 5 جغرافیایی پست قرار دارد) باید 388000 تومان هزینه کنید (به کلیه‌ی مبالغ جدول تعرفه‌ها، 9% هم مالیات ارزش افزوده اضافه می‌شود که خودتان می‌توانید حساب کنید و به این مبلغ بیافزایید). اما اگر کمی عقل معاش به کار ببریم (همان کاری که ما انجام دادیم!) این دو کیلو و اندی کتاب را می‌توان به دو بسته، یکی با وزن یک کیلو و اندی و دیگری با وزن زیر یک کیلوگرم تقسیم کرد. در این وضعیت دوباره امکان اینکه بتوانیم از تعرفه "پست مطبوع عادی" استفاده کنیم فراهم می‌شود (جای آقای ووپی خالی!) به این ترتیب دوست‌مان در جزیره ویکتوریا به جای حدودا 420000 تومان، پست‌اش با هزینه 90000 تومان (البته برای محموله‌ای که تنها حاوی کتاب و دیگر انواع مطبوعات باشد) انجام شد و ... شما هم با بخشی از معجزات جدول تعرفه پستی آشنا شدید!

 

خواندن 6576 دفعه

7 نظر

 • پیوند نظر Araz دوشنبه, 28 اسفند 1396 11:30 ارسال شده توسط Araz

  سلام میخاسم بدونم مدت زمان ارسال بسته ی پستی با پست سفارشی از ایران به ونکوور کانادا چقد طول میکشه ممنون

 • پیوند نظر محمدعلی خاشعی چهارشنبه, 28 بهمن 1394 21:19 ارسال شده توسط محمدعلی خاشعی

  متن بسیار جالبت برای ارسال کتاب به کانادا را خواندم . خیلی ممنون که به فکر جیب ما هم هستی. چند تا توضیح در مورد متنت داشتم که فکر می کنم مفید باشد .شاید یک کمی طولانی بشه و چون نمی دانستم که در قسمت نظرات چه حجم اطلاعات می توانم اضافه کنم با این روش می فرستم ، تو خودت هرجور صلاح دانستی در سایت بگذار:
  - اول اینکه اسم شهر ما ویکتوریا است که مرکز استان بریتیش کلمبیا ی کشور کانادا است. یک شهر کوچک و بسیار زیبا با 300 هزار نفر جمعیت در جزیره ونکوور- با شهر ونکوور اشتباه نشود-
  - همانطور که گفتی بسته پستی و شغل پستچی در آمریکای شمالی ارج و قرب بالایی دارد. حتما به یاد داری که درصد بالایی از فیلم های وسترن دور و بر موضوع سرقت محموله های پستی چرخ می زد و پستچی کسی بود که به خاطر مردم با خطر دست و پنجه نرم می کرد. از طرف دیگر دست درازی به محموله های پستی در این ولایت جرم محسوب می شود . بنابراین محموله پستی هم به لحاظ فرهنگی و هم قانونی محترم است.
  - دفاتر پستی اینجا معمولا یک غرفه در سوپرمارکت ها و فروشگاههای لوازم اداری هستند و در هر محله به راحتی در دسترس قرار دارند. ساعت کارشان هم حداقل تا شش بعدازظهر است و آخر هفته هم کار می کنند بنابراین راحت در دسترس هستند. در عین حال خیلی از مردم هم آدرس محل کار را برای دریافت بسته های پستی می دهند و صاحب کار هم چشم غره نمی رود.
  - من برای این پنج کتاب حدود 100 دلار کانادا دادم که به طور متوسط می شود 20 دلار برای هر کتاب که معادل همان قیمتی است که من برای خرید کتاب های حدود 300 صفحه چاپ اروپا و آمریکا می دهم.
  - ارسال محموله پستی غیر سفارشی به دو روش ممکن است : زمینی- دریایی که بین 4 تا 6 هفته طول میکشد به ایران برسد و هوایی که 4 تا 12 روزه می رسد. هزینه پست زمینی برای یک محموله 2 کیلویی با ابعاد کتاب 30 تا 50 دلار است و هوایی هم 70 تا 100 دلار. تخفیف قابل توجهی هم برای پست محصولات فرهنگی می دهند که به ناشرین و فروشندگان رسمی تغلق می گیرد.

 • پیوند نظر مرجان شنبه, 07 شهریور 1394 10:26 ارسال شده توسط مرجان

  این متن نشان میدهد که شما چقدر به کارتان و مشترکین جیره کتاب فکر می کنید و اهمیت می دهید.
  حق با شما بود مطلب خیلی جالبی بود.

 • پیوند نظر وحیده شنبه, 07 شهریور 1394 06:59 ارسال شده توسط وحیده

  دقت نظر و توجه شما در ارسال مرسولات و جیب مخاطبان واقعا جای تحسین دارد :)

 • پیوند نظر مجید جمعه, 06 شهریور 1394 15:17 ارسال شده توسط مجید

  بسیار لذت بردم از خوندن این متن و مشکلاتی که جیره کتاب متحمل میشه برای ارسال کتاب به مشترکان. ممنون از زحماتتون.
  ولی به نظر من هم 90 هزار تومن برای پست 5 تا کتاب به صورت پست عادی خیلی زیاده. البته ممکنه بخشی از این هزینه به شرکت پست مقصد پرداخت بشه.

 • پیوند نظر محسن برجی جمعه, 06 شهریور 1394 14:32 ارسال شده توسط محسن برجی

  ماجرای پشتس جالبی بود و با بخشی از مشکلات ارسال مرسوله‌های پستی آشنا شدیم.

 • پیوند نظر امیر پنج شنبه, 05 شهریور 1394 04:41 ارسال شده توسط امیر

  واقعاً 90 هزار تومان هزینه پستی برای ارسال 5تا کتاب خیلی خیلی بالاست! اگر میانگین قیمت هر کتاب را 20 هزار تومان در نظر بگیریم، قیمت آن 5 جلد کتاب ارسال شده با هزینه پستی کتاب تقریباً برابر میشود! و این درست نیست. در همۀ دنیای متمدن ارسال کتاب رایگان یا بسیار ارزانتر است از چیزهای دیگر. ای کاش پست ایران هم فرقی میان کتاب و دیگر چیزهای قائل شود و تخفیفی اساسی بدهد تا به گسترش کتابخوانی کمک کند. هرچند فکر میکنم که با توجه به پایین بودن ارزش پول ما نسبت به مال آنها در کانادا، این پولها اصلاً برایشان پولی نیست!!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u