دوشنبه, 20 دی 1395 14:06

نگاهی به داخل صندوق: تا اینجای کار کدام کتابهای داستانی ایرانی را باید خواند!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

هنوز دو ماهی به موعد در نظر گرفته شده برای برچیدن صندوق نظرخواهی جیره‌کتاب و اعلام منتخبین نهایی برای قرار گرفتن در فهرست "کتاب‌های داستانی ایرانی که باید پیش از مرگ خواند!" باقیمانده. اما چند روز پیش فرصتی دست داد تا رای‌های ریخته شده به صندوق تا اینجای کار را بشمارم و ببینم اوضاع در چه حال است. اگر کنجکاو هستید که بدانید "ترکیب آرا" تا حالا چگونه بوده است، خلاصه‌ای از نتایج حاصل به این شرح است:

تا این لحظه 52 عنوان در فهرست نامزدهایی که می‌توان به آنها رای داد، گنجانده شده‌اند. البته کتابها به مرور به فهرست نامزدها افزوده شدند و شاید به همین خاطر عنوان‌هایی که دیرتر نامشان در میان نامزدها قرار گرفت، مثل "دایی جان ناپلئون"، تا اینجای کار کمی مورد جفا قرار گرفته‌اند (چون وقتی به فهرست وارد شدند که بسیاری رای خود را به صندوق ریخته بودند). اما با توجه به اینکه روند پیشنهاد کتابهای جدید و افزوده شدن‌شان به فهرست نامزدها به مقدار زیادی فروکش کرده، امیدوارم در زمان باقیمانده و با افزایش تعداد رای‌دهندگان، این "جفای آماری" تعدیل شود و مشکلی از این نظر در نتایج نهایی رخ ننماید.

شمارش "غیررسمی" آرا در حالی صورت گرفت که تا زمان شمارش، 172 نفر یک یا چند نوبت رای خود را به صندوق انداخته بودند. بنابراین آنچه که در اینجا می‌آورم نتیجه‌ی آرای 172 نفر است که تاکنون در نظرخواهی جیره‌کتاب شرکت کرده‌اند.

خاطرتان باشد، قرار است کتابهایی را در فهرست نهایی بیاوریم که دستکم رای 30% رای‌دهندگان را به خود اختصاص داده باشند. تا اینجای کار 11 کتاب موفق شده‌اند که این شرط را برآورده کنند و اگر امروز می‌خواستیم که صندوق نظرخواهی‌مان را جمع کنیم، همین کتابها فهرست معهود را تشکیل می‌دادند. این کتاب‌ها به ترتیب تعداد آرای کسب شده (از بیشترین به کمترین) عبارتند از:

 1. سووشون، نوشته سیمین دانشور
 2. سمفونی مردگان، عباس معروفی
 3. کلیدر، محمود دولت‌آبادی
 4. بوف کور، صادق هدایت
 5. چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم، زویا پیرزاد
 6. مدیر مدرسه، جلال آل‌احمد
 7. شوهر آهو خانم، علی‌محمد افغانی
 8. جای خالی سلوچ، محمود دولت‌آبادی
 9. شازده احتجاب، هوشنگ گلشیری
 10. چشمهایش، بزرگ علوی
 11. همسایه‌ها، احمد محمود

جالب است که در این سرزمین مردسالار تا اینجای کار یک "بانونوشت" گوی سبقت را از همه‌ی آقایان نویسنده ربوده است (حتی از مرحوم همسر خودش!) جالب دیگر اینکه محمود دولت‌آبادی تنها نویسنده‌ای است که باز تا اینجای کار موفق شده دو اثر در فهرست برگزیدگان داشته باشد.

توجه داشته باشید که عمدا از ذکر تعداد آرای بدست آمده برای هر کتاب در اینجا اجتناب کرده‌ام تا هیجان احتمالی برای کسانی که مایل به جابجا شدن رتبه کتاب‌ها با یکدیگر یا رسیدن دیگر نامزدهای فهرست به حد نصاب مورد نیاز هستند، فروکش نکند! همین‌قدر به علاقمندان اطلاع‌رسانی می‌کنم که در حال حاضر کتابهایی همچون "تنگسیر" (صادق چوبک)، "شما که غریبه نیستید" (هوشنگ مرادی کرمانی)، "منِ او" (رضا امیرخانی) و "آتش بدون دود" (نادر ابراهیمی) از نظر آماری در ناحیه مرزی بدست آوردن حد نصاب 30% آرا هستند و احتمالا با بدست آوردن چند رای می‌توانند به جمع منتخبین اصلی فهرست وارد شوند.

اما بشنوید از کتاب‌های ته جدول! اینکه برای رساندن "دایی جان ناپلئون" یا "سیاحتنامه ابراهیم‌بیک"، آثار شهرنوش پارسی‌پور یا منیرو روانی‌پور و خلاصه کتاب‌های دیگری از نویسندگان معروف یا ناآشنا، ما طرفداران و هواخواهان هریک کار بسیاری باید انجام دهیم. پس از همین امروز دست به کار شوید. اگر هنوز رای نداده‌اید، زودتر در نظرخواهی جیره‌کتاب شرکت کنید. اگر هم رای خود را به صندوق انداخته‌اید، اطرافیان "کتاب‌خوانده" خود را تشویق به شرکت در نظرخواهی جیره‌کتاب کنید. هنوز تا روشن شدن نتیجه نهایی این رقابت وقت باقیست.

خواندن 1902 دفعه

2 نظر

 • پیوند نظر شهاب پنج شنبه, 30 دی 1395 21:32 ارسال شده توسط شهاب

  فهرست جالب نیست خیلی به نظر من. مگه میشه تو این لیست از بزرگی مثل استاد علی اشرف درویشیان جایی نباشه؟ روی نمیدونم چیه خداوند را ببوس، یعنی از کتاب سترگی مثل سالهای ابری درویشیان بزرگ تره؟ یا داستان های کوتاه دیگر علی اشرف درویشیان که یه سر وگردن از داستان های کوتاه نویسندگان دیگر بالاتر است.
  از احمد محمود فقط همسایه ها در لیست باید باشه؟ کتاب بزرگی مثل درخت انجیر معابد چرا نباید در این لیست باشه؟ یا مدار صفر درجه اش که در این سبک، از رازهای سرزمین من براهنی بسیار قوی تر و رئال تره.
  ضمن اینکه واقعا جای سوال هست، چرا از میان خیل داستان های هوشنگ مرادی کرمانی، خمره رو انتخاب کردین؟؟ کتاب "شما که غریبه نیستید" قطعا باید باشه، چون سبکش با دیگر کتابهایش مقداری متفاوته. ولی چی باعث شده در این لیست خمره باشه، ولی مثلا نخل یا مشت بر پوست یا بچه های قالیبافخانه نباشه؟؟ دلیل برتری خمره بر این کتابها چیست؟ در حالی که سبک و سیاق آنها هشتاد نود درصد مثل هم است. کی این را تشخیص داده؟ اگه قراره خمره باشه، پس مشت بر پوست و بقیه آثارش هم باید باشه! وگرنه خمره هم پس نباید باشه چون برتری خاصی نسبت به مثلا نخل و بچه های قالیبافخانه نداره! ضمن اینکه چطور شما از هوشنگ مرادی کرمانی قصه های مجید را فراموش کرده اید؟ اگر قرار باشه از ایشون کتابهایی در لیست باشه، قطعا اولیش قصه های مجید باید باشه که شاید معروفترین اثرش است و یه سر وگردن هم بالاتره از آثار دیگش. کتاب بعدی هم همان شما که غریبه نیستید به علت تفاوت در سبک. چون خمره و نخل و مربای شیرین و مشت بر پوست و بقیه آثارش از نظر سبک و سیاق و نوع داستان و قصه پردازی و غیره هشتاد نود درصد شبیه به همدیگست و فقط در ماجرای قصه باهم تفاوت دارن. پس هیچ دلیلی برای قرار گرفتن خمره در این لیست نیست. ( مخصوصا اگر قصه های مجید نباشه).
  مورد دیگه اینکه شما باید سعی میکردید کتابهایی که شاید مشهور و معروف نبوده باشن و افراد کمتری خوانده باشنش رو هم در لیست میگذاشتین و اول پیشنهاد خواندن آن را میدادید. اسم این لیست " کتابهای ایرانی که پیش از مرگ باید خواند" است، نه " کتابهای ایرانی معروفی که..."! کتابی که پیش از مرگ باید خواند ممکنه شصت بار تجدید چاپ نشده باشه و به هر علتی در کنج مونده باشه. در این لیست همه کتابهای مشهورن که ده ها بار تجدید چاپ شدن. ولی چند نفر مثلا اسم "کبودان" حسین دولت آبادی را شنیده اند؟ در حالی که از بهترین و قوی ترین کتابهای سبک خودش است. کتاب "تگرگ" محمود رضاخانی رو چند نفر اسمشو شنیدن یا خواندن؟ کتاب دو جلدی هر جلد نهصد و خرده ای صفحه که از آثار داستانی قوی در موضوع انقلاب مشروطه است. رمان های تاریخی داستانی چرا هیچی در لیست نیست؟ به عنوان مثال از عشق و شمشیر سیروس بهمن که زندگی نادرشاه است میشه نام برد که هزار و هشتصد نهصد صفحه ست. از کتابهای پرشمار و پرصفحه محمد زمانی آشتیانی یا لطف الله ترقی حداقل یه کتاب میتونست در لیست باشه. ده نفر قزلباش حسین مسرور، کتابی از حسین قلی مستعان .... . در کل جای این سبک ینی رمان تاریخی خالی است کاملا.
  بهرحال در کل عرض این بود که لیست بهتر و پربارتری میتونست باشه و فکر و کار و تحقیق بیشتری روش انجام بگیره. سلامت باشین و متشکر

 • پیوند نظر بنفشه بامداد دوشنبه, 20 دی 1395 16:11 ارسال شده توسط بنفشه بامداد

  با سلام،

  اعلام نتیجه‌ی رای‌گیری تا کنون ایده‌ی بسیار خوبی است و تا حدی پاسخگوی حس کنجکاوی است. به امید روزی که نظرسنجی در مورد :::کتاب‌های ایرانی::: که باید پیش از مرگ خواند انجام شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u