سه شنبه, 15 ارديبهشت 1394 06:24

ماجرای شین هفتم!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

جیره کتاب مدتی است برای بچه‌های مدرسه گوابین (روستایی در بوشهر) هر ماه کتاب ارسال می‌کندچند هفته قبل از عید، نامه‌ای از "آموزگار اندرزگو" بدستم رسید که پیوندی به وبلاگش را برایم فرستاده بود و خواسته بود تا موضوع طرح شده را به هر صورت که صلاح می‌دانم "به گوش اهلش" برسانم.

مدرسه اندرزگو، در روستای کوچکی به نام گوابین، از توابع بوشهر، قرار دارد. سابقه آشنایی ما با "آقای آموزگار" به چند سال پیش برمی‌گردد که می‌خواستیم با هم هماهنگ کنیم و برای بچه‌های مدرسه کتاب ارسال کنیم. فعالیتی که با کمی دست‌انداز بالاخره شروع شد و ... همانطور که خواهید دید در مطلب آقای آموزگار هم به آن اشاره‌ای شده است.

"زنگ خطر" آقای آموزگار اما خیلی ارتباطی به این کار ما ندارد و دغدغه‌ای فرهنگی را بیان می‌کند که نمی‌دانم امروز هنوز چقدر "دغدغه" است. در آن زمان که نامه رسید، بدو بدو‌های شب عید اجازه نداد که کاری بکنم و این درددل را به گوش شما برسانم. اما از آن زمان تاکنون این بدهی گوشه‌ای از ذهن‌ام مانده بود و گهگاه نک می‌زد که "یادت نره!" به هر حال فکر کردم امروز توجه‌تان را به مطلب دوستمان جلب کنم.

فکر کرده بودم چند روز بعد از دعوت شما به مطالعه این مطلب، خودم هم یک یادداشتی در اینجا بیاورم و نظر خودم را درباره موضوع بیان کنم. اما بعد فکر کردم شاید هم لزومی نداشته باشد. یک جورهایی تلاش‌های جیره‌کتاب "اعلام موضعی" است عمومی نسبت به این مساله. پس دیگر چه لزومی دارد که حرف‌های تکراری بزنیم و درباره مسائلی اظهارنظر کنیم که هیچ اختیار و کنترلی بر روی آن نداریم!

فقط این را بگویم که چند صباحی است دارم به مطلبی برای معرفی و ادای احترام به کتاب "خدمتکار و پروفسور" فکر می‌کنم. در این فکر کردن‌ها دو مفهوم "ارزش" و "فرهنگ" مدام به دیواره‌های ذهن‌ام می‌خورند و اصرار می‌کنند که برای این کتاب از مفاهیم اصلی هستند. مفاهیمی که فکر می‌کنم نگرانی "آموزگار اندرزگو" هم به همان‌ها مربوط می‌شود.

به هر حال "ماجرای شین هفتم" را بخوانید و خودتان قضاوت کنید. من هم سعی می‌کنم مطلب مربوط به "خدمتکار و پروفسور" را زودتر "روی کاغذ" بیاورم!

خواندن 3093 دفعه

2 نظر

 • پیوند نظر ژاله یکشنبه, 20 ارديبهشت 1394 03:15 ارسال شده توسط ژاله

  مطلب را خواندم و دوست داشتم همانجا نظر بگذارم اما متاسفانه نشد. به این آقا معلم فقط یک حرف دارم که بگویم و آن هم اینکه مقابل پیشرفت و تکنولوژی و واقعیت ایستادن از شما قهرمان نمی سازد بزرگوار. همراستا شدن با جریانی که از ما بسیار بزرگتر است و آموزش شیوه ی صحیح از آن راه چاره است. به جای شعار و من دانایم شما نادان و متاسفانه باور کردن این قضیه، مشکل را در خانواده ها و بچه ها جستجو نکنید. مشکل خودتان را با شین هفتم حل بفرمایید. نه اینکه آن را بپذیرید و خدای نکرده استفاده بنمایید، خیر. آنجا که روح شما نسبت به مسئله ای مقاومتی تا به این حد سترگ نشان می دهد شک نکنید که پای مشکلی در کار است و چیزی در ناخوداگاهتان این مقاومت را باعث شده است. به قول جبران عزیز ما، آموزگار واقعی کسی نیست که اندیشه ها را آموزش دهد، کسی است که اندیشیدن را یاد بدهد. نگران به تاراج رفتن فرهنگ و ... نباشید، شما اندیشیدن بیاموزید و به اندیشه ی مردم اعتماد کنید. اگر نه ...

 • پیوند نظر شادی پنج شنبه, 17 ارديبهشت 1394 10:58 ارسال شده توسط شادی

  سلام

  مدیر مدرسه که موضعش مشخصه! پاک کردن صورت مساله، کار اغلب مدیران ما.

  خانواده‌ها اما ... باید دید از نظر خودشون فرهنگ مورد نظر آقای آموزگار، فرهنگی پذیرفته‌س؟!

  شاید اون خانواده‌ها با فرهنگی که ماهواره میسازه هیچ مشکلی ندارن. و اگر نداشته باشن، اون پدر و مادرا هستن که باید نگرانشون بود نه بچه‌ها!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u