شناسنامه کتاب

چشم گربه
چشم گربه (Cat's Eye)
نویسنده: مارگارت اتوود (Margaret Atwood)
ترجمه: سهیل سمی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 37000 تومان
تعداد صفحات: 528 صفحه
شابک: 978-964-191-123-4
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 2 نفر
راوی داستان یک نقاش مسن است که در شهر تورنتو نمایشگاهی از آثار نقاشی‌هایی که در طول حیات کاری‌اش خلق کرده، در حال برگزاری است. راوی در مواجهه با آثاری که در دوره‌های مختلف زندگی‌اش خلق کرده خاطرات و اتفاق‌های هنری و سیاسی زندگی‌اش را در ذهن مرور می‌کند. داستان فضای تاریکی دارد و به نوعی از تفکرات فمنیستی مولف نشات گرفته است. (با کمی تغییر برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"زمان خط نیست، بعد است، مثل ابعاد فضا. اگر بتوانید فضا را خم کنید، زمان را هم می‌توانید خم کنید، و اگر می‌دانستید چطور سریع‌تر از نور حرکت کنید، می‌توانستید به گذشته برگردید و در آن واحد در دو مکان باشید.
این را برادرم، استیفن، به من گفت، همان موقع که برای مطالعه پولیور خرمایی‌رنگ و نخ نمایش را پوشیده و مدتی طولانی وارونه روی سرش ایستاده بود تا خون به مغزش سرازیر شود و تقویتش کند. نفهمیدم منظورش چیست، اما شاید درست توضیح نداده بود. از همان دوره از حیطه‌ی عدم وضوح واژه‌ها فاصله می‌گرفت.
از آن به بعد تصور شکل داشتن زمان در ذهنم جاافتاد، چیزی که می‌شد آن را دید، مثل یک سری لایه‌های شفاف و مایع، تک‌تک روی همدیگر. نمی‌توان برگشت و به امتداد زمان نگاه کرد، فقط می‌توان به عمقش خیره شد، مثل آب. گاهی یک چیز به سطح آب می‌آید، گاهی چیز دیگر، و گاهی هم هیچ. اما هیچ‌چیز از آن خارج نمی‌شود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u