شناسنامه کتاب

مجمع‌الجزایر اوریون
مجمع‌الجزایر اوریون
نویسنده: رویا دستغیب
ناشر: افق
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 224 صفحه
شابک: 978-600-353-133-8
... راوی داستان شبحی است که از درون روزنامه‌نگاری ملقب به مسافر بیرون افتاده است. روزنامه‌نگار تمام شهرها و کشورهایی که برای تهیه گزارش از آداب و رسوم مردم از آنها دیدن کرده را به یاد دارد. جز مجمع‌الجزایر اوریون که برچسب قرمز رنگی به نشانه‌ی دیدار او از آنجا روی چمدانش به چشم می‌خورد، اما هیچ‌چیز از آنجا به خاطر نمی‌آورد. در طول داستان خواننده همراه شبح و مسافر درگیر به یاد آوردن مجمع‌الجزایر اوریون می‌شود. رمان رابطه ما با جهان پیرامون‌مان را مساله‌دار می‌کند و نمی‌گذارد مانند مسافر لحظه‌ای آرام بگیریم و زندگی روزانه ما را تسخیر کند. مجمع الجزایر اوریون همان سرزمینی است که از گسست بین انسان و جهان بیرون آمده و هر امنیتی را در اطراف او به هم می‌ریزد. آدم‌های داستان اسم ندارند و هر کدام با خصوصیت‌ها یا لقب‌‌های‌شان نامیده می‌شوند. آنها گویی از درون کابوس‌های‌مان بیرون آمده و به دنبال سرنوشت‌شان روان شده‌اند ... (برگرفته از معرفی کتاب در روزنامه اعتماد)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"نشسته پشت میز تحریر. نور تیز چراغ مطالعه او را مثل مجسمه‌ای مرمرین، از تاریک روشنای اتاق کنده است. من به تاریک‌ترین گوشه‌ی اتاق چسبیده‌ام. پوسته‌ی سختم را شکافته‌ام و بیرون آمده‌ام. دستم را روبه‌روی صورتم می‌گیرم. بی او جز شبحی خاکستری نیستم. می‌نویسد و پاره می‌کند. اتاق پر از کاغذهای پاره و مچاله است.
تکانی می‌خورد و نیم‌تنه‌اش از زیر نور چراغ مطالعه بیرون می‌رود. گوشه‌ی اتاق، کنار چمدان می‌نشیند و برچسب‌ کشورها را یکی یکی می‌خواند. برچسب قرمز مجمع‌الجزایر اوریون را که می‌بیند، سرش را گیج در دست‌هایش می‌گیرد و می‌فشارد. یکی از آن همه کاغذ مچاله را برمی‌دارد و باز می‌کند، فقط چندتایی علامت بی‌معنا ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u