شناسنامه کتاب

بازی مهره‌ی شیشه‌ای
بازی مهره‌ی شیشه‌ای (The Glass Bead Game)
نویسنده: هرمان هسه (Hermann Hesse)
ترجمه: پرویز داریوش
ناشر: فردوس
سال نشر: 1392 (چاپ 5)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 694 صفحه
شابک: 978-964-320-257-7
کتاب آخرین اثر نویسنده است و داستان آن در زمان آینده (قرن بیست و سوم) می‌گذرد. قهرمان داستان، ژوزف کنشت، مرد جوانی است که از کودکی در کاستالیا تربیت شده. کاستالیا مکانی دورافتاده است که به تربیت افراد درخشان و متمایز به دور از دغدغه‌های اجتماع انسانی، می‌پردازد. کنشت از کودکی در کاستالیا به فراگرفتن و تکمیل مهارت در "بازی مهره شیشه‌ای" پرداخته است. رسیدن به مرتبه استادی در این بازی مستلزم فراگیری هنرها و فنون مختلفی همچون ریاضیات، موسیقی، فلسفه و منطق است. او در سن جوانی به رتبه استادی در این بازی دست پیدا می‌کند و به مقام بالایی دست می‌یابد اما همزمان تردیدهایی نسبت به راهی که در زندگی انتخاب کرده و مراحلی که در کاستالیا پشت سرگذاشته نیز پیدا می‌کند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هیچ‌گونه دانشی از اصل و مبدا ژوزف کنشت به ما نرسیده است. به گونه بسیار شاگردان دیگر مدارس برگزیده، پدر و مادرش را در کودکی از دست داده بود یا هیات مربیان او را از اوضاع و احوال نامطلوب خانه بیرون کشیده و سرپرستی او را برعهده گرفته بودند. به هر حال از تعارض میان مدرسه برگزیدگان و خانه که جوانی بسیاری پسران دیگر از نوع او را پیچیده می‌سازد، و ورود به سلسله را دشوارتر می‌کند، و در برخی موارد مردان جوان بسیار با استعداد را به صورت شخصیت‌های مشکل جامعه درمی‌آورد برحذر ماند.
کنشت یکی از آن بختیاران بود که به ظاهر برای کاستالیا، برای سلسله و برای خدمت در هیات مربیان زائیده شده‌اند. هرچند از سرگشتگی‌های زندگی مغز برحذر نماند، نصیب او آن شد که بدون تلخکامی شخصی بدبختی اندوهبار ذاتی را در هر زندگی که وقف اندیشه شده باشد بیازماید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u