شناسنامه کتاب

خداحافظ گاری کوپر
خداحافظ گاری کوپر (The Ski Bum)
نویسنده: رومن گاری (Romain Gary)
ترجمه: سروش حبیبی (Lili Golestan)
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1395 (چاپ 13)
قیمت: 33000 تومان
تعداد صفحات: 287 صفحه
شابک: 978-964-448-142-0
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 119 نفر
امتیاز کتاب: (3.76 امتیاز با رای 46 نفر)
لنی، قهرمان کتاب، جوانی آمریکایی است که برای فرار از فرستاده شدن به جنگ ویتنام به سوئیس آمده و در میان گروهی دیگر از جوان‌های "یاغی" اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 میلادی زندگی را از روزی به روز دیگر سر می‌کند. جس، دختر یک دیپلمات دائم‌الخمر آمریکایی است که به همراه پدر ورشکسته‌اش در سوئیس زندگی می‌کند. با توجه به وضع جسمانی و اقتصادی پدر، زندگی جس در آستانه‌ی از هم پاشیدن است. آنها پولی ندارند و دولت آمریکا هم بزودی از وضعیت پدرش مطلع خواهد شد و او را از خدمت دولت اخراج خواهد کرد.
در چنین وضعیتی، گروهی تبهکار لنی را اجیر می‌کنند تا با جس دوست شود. آنها امیدوارند از این طریق بتوانند از اتومبیل نمره دیپلماتیک جس استفاده کنند و عملیات خلاف قانون خود را به انجام برسانند.
داستان که در سال‌های جنگ سرد می‌گذرد، پر است از طعنه و ریشخند مسائل سیاسی و اجتماعی این دوره تاریخی.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"عزی بن زوی هم آنجا بود. او اولین کسی بود که با اسکی از کوردییر دوم پایین آمده بود و این کوردییر دوم همانجایی بود که چند قرن پیش، سرخپوستهای پولاس، معلوم نیست از دست کشورگشایان اسپانیایی به آنجا پناه برده بودند، که می‌خواستند میخ مسیحیت را در سرزمین کفر بکوبند و نسلشان را برمی‌انداختند یا از شر خود مسیحیت که یگانه دیانت راستین شمرده می‌شد، والله اعلم! اسپانیاییها در این ارتفاعها نمی‌توانستند نفس بکشند و مسیحیت هم جرات این بلندپروازیها را نداشت. مسیرش از ارتفاع پنج هزار و پانصد متری شروع می‌شد. بعد بیست و پنج روز تمام پایین می‌آمدی، از آن مسیرهای بی‌پیر، در مایه‌های هیچ و پوچ از این بهتر نمی‌شد. عزی از آن آدمهایی بود که مدام به اصطلاح فلنگ را می‌بندد. هیچ جا بند نمی‌شد. نگاهش حالت حریص و دلواپس کسانی را داشت که فقط برای چیزی زنده‌اند که وجود ندارد و چیزهایی هم که وجود دارد هر سال بالاتر و بالاتر می‌رود، به طرف برفهایی که هیچ وقت آب نمی‌شود. لنی اول با این جوان که یک کلمه هم انگلیسی نمی‌دانست رفیق شده بود. به همین دلیل روابطشان با هم بسیار خوب بود. اما سه ماه نگذشته بود که عزی شروع کرد مثل بلبل انگلیسی حرف زدن و فاتحه دوستیشان خوانده شد ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u