شناسنامه کتاب

سیمرغ خیال، درسنامه بیان پارسی
سیمرغ خیال، درسنامه بیان پارسی
نویسنده: محمدتقی گودرزی
ناشر: کلک سیمین
سال نشر: 1387 (چاپ 1)
قیمت: 4500 تومان
تعداد صفحات: 233 صفحه
شابک: 978-600-90019-2-7
مولف در مقدمه کتاب چنین آورده:
"... دانش بیان یکی از شیوه‌های رسایی سخن است که با یاری جستن از آن می‌توانیم با چهره‌های گوناگون خیال آشنا شویم. شاعران و سخنوران با یاری جستن از عنصر خیال توانسته‌اند بهترین تصاویر ادبی را پدید آورند. آنان از موضوعات اصلی دانش بیان (تشبیه، استعاده، مجاز و کنایه) بهره‌های شایسته برده و سخن را به اوج گیرایی و رسایی خود رسانده‌اند.
مرز میان "زبان" و "ادبیات" همین رویکردها و ترفندهای هنری است. اگر سخنوری کسی را با تعبیر "یار بلند قامت" بستاید، سخن او گزارشی است بدون هیچ‌گونه لطافت هنری؛ اما اگر او را "سرو" بخواند به حوزه خیال روی آورده و از "تشبیه" بهره جسته …
نگارنده که سالهاست، بیان را - از روی پیوند ذوقی و بر پایه این باور که بهترین نشانه یک اثر ادبی، رویکردهای خیال‌انگیز آن است - تدریس می‌کند، دریافته است که دانشجویان، نیازمند شیوه‌ای نو در آموختن این درس مهم ادبیاتند. بنابراین نگارنده با پژوهش در منابع گوناگون این علم، و یافتن نمونه‌های شایسته، کوشیده است راه فراگیری این دانش ادبی را برای خواستاران آن هموار کند …"

چاپ کتاب تمام شده!

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u