شناسنامه کتاب

آلخاندرو و ماهیگیران تانکای
آلخاندرو و ماهیگیران تانکای (Alejandro and the Fishermen of Tancay)
نویسنده: برالیو مونیوس (Braulio Munoz)
ترجمه: علی قانع
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 197 صفحه
شابک: 978-600-182-057-1
دن مورالس داستان می‌گوید. داستان‌های زیادی درباره‌ی چیمبوته، شهر کوچکی در پرو که در آن زندگی می‌کرد. درباره ماهیگیری و زندگی‌های آن شهر و درباره تغییراتی که همیشه معنی پیشرفت نمی‌داد. داستان‌هایی درباره‌ی زندگی آدم‌ها در کنار همدیگر و اینکه با کشته‌شدن‌شان به دست دولت چطور اوضاع بدتر می‌شود.
دو مورالس مرد عاقلی است اما گذشته‌ی غم‌انگیزی دارد و در غم از دست دادن ایام گذشته و برادری‌ها ناله می‌کند. با داستان‌های کوتاهی که می‌گوید، داستان‌های مهیجی که به سادگی و زیبایی گفته می‌شود، خوانندگان را به خودش نزدیک می‌کند. گویی که مستقیما با آن‌ها همکلام باشد. برای یک ماهیگیر خوب تانکای، زندگی دیروزش بهتر از امروز است. زندگی موزون در کنار دریا. وقتی با این توازن در دنیای طبیعی زندگی می‌کردند، در دنیای انسانی‌شان هم توازن بوجود می‌آمد.
این کتاب خوش‌خوان با حسی نوستالژیک و تحت تاثیر بی‌ثباتی‌های جریان‌های سیاسی پرو، پیامی با اهمیت دارد. اینکه وقتی نظم طبیعی در هم می‌ریزد، این فقط ماهی‌ها نیستند که می‌میرند، وقتی طبیعت بمیرد، شاید همه‌ی ما نیز بمیریم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"به آسمان زیبا نگاه کن، آلخاندرو: با کدام ستاره می‌توانیم رمز، ماهیت و طریق وجودی‌اش را حل کنیم؟ دشوار است که ببینیم این نور کجا متولد می‌شود، این قدر سرد و نیلی رنگ درون ما ... خاطرات نیز چنین هستند ... ماهیت‌شان را چنگ زدن دشوار است، و شیوه‌ی وجودی‌شان. پس کجا شروع به یادآوری‌شان کنیم که چه اتفاق‌هایی افتاده؟ ... گاهی زنده کردن بدبختی‌ها دردناک است، اما بیا با هم به خاطرشان بیاوریم، آلخاندرو. پس تو می‌توانی جایگاه خودت را پیدا کنی، شاید بتوانی به آرامش برسی و یک روز باز گردی به رقص با خورشید. اما لطفا از شنیدن حرف‌های من حوصله‌ات سر نرود. نگو که، "بس کن، مورالس" چون فراموشی و یادآوری خاطرات همزمان به سراغ آدم می‌آیند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u