شناسنامه کتاب

نیمه‌ی غایب
نیمه‌ی غایب
نویسنده: حسین سناپور (Hossein Sanapour)
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 15)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 324 صفحه
شابک: 978-964-5571-03-8
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 3 نفر
امتیاز کتاب: (0 امتیاز با رای 1 نفر)
دستمایه‌ی داستان زندگی پنج تن از نسل جوان و جوانی پشت سرگذاشته‌ی امروز، در دانشگاه و میانه‌ی کشاکش‌های سال‌های دهه‌ی شصت است. به خاطر قرار گرفتن در این موقعیت تاریخی است که عشق برای آنان نه فقط مواجهه با تنگناهای بیرونی، که رودررو شدن با درون و گذشته خود نیز هست. آن‌ها چه در خانواده‌یی سنتی در تهران بزرگ شده باشند یا در باغ‌ها و شالیزارهای شمال، در خیابان‌های نیویورک غریبه‌گی را تجربه کرده باشند، یا معلق میان دوست‌داشتن‌ها در سفر مدام بوده باشند، و یا حتی اگر کودکی‌هایشان را خود مادری کرده باشند، همگی سرگشته‌ی جست‌وجوی نیمه‌ی غایب خویشند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
جایزه مهرگان ادب در سال 1378 به عنوان بهترین رمان سال و جایزه یلدا در سال 1381 به این کتاب تعلق گرفته است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"نمی‌توانست بایستد یا روبرگرداند. کوچه‌باغ‌ها تند از کنارش می‌گذشتند و کسی خیلی جلوتر از او، با موهای بلند تاب‌خور، پیراهن گلدار بلند، می‌رفت و مدام پشت هر پیچ پنهان می‌شد. هراس داشت اما کنجکاوی یا چیزی دیگر پیش می‌بردش. با او نمی‌رفت و کوچه‌های باریک پیچ در پیچ می‌آمدند و می‌گذشتند. غورغور با طنینش انگار برخاسته از اعماق دهلیز یا غاری، همان‌طور او را به خود می‌خواند. رو برنمی‌گرداند. نمی‌توانست. ناگهان دیدش؛ پشت یک پیچ ایستاده بود. صورت سفید و مات، انگار صورتک زده بود، دست‌ها دراز کرده به سویش. خودش بود؛ غریبه و ترسناک.
چشم‌ها را باز کرده نکرده، نیم‌خیز توی جایش نشست. تاریکی را دید و همان‌طور ماند، با قلبی که می‌کوبید و نفسی که تند برمی‌آمد. غورغور را باز شنید، بی‌طنین و نزدیک‌تر، تاریکی، موهایی که دور صورت مهتابی ریخته بود، و باز غورغور، این بار واضح و بلند. برگشت و به تلفن روی میز نگاه کرد. گه‌ترین وقت. یک دفعه، فقط یک دفعه برگشت. غورغور گه. پس سیندخت نبود که این همه شب‌ها دنبالش می‌کردم؟ ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u