شناسنامه کتاب

نهج‌البلاغه
نهج‌البلاغه (Nahj al-Balagha)
نویسنده: علی ابن ابی‌طالب (ع) (Ali)
ترجمه: سیدجعفر شهیدی (Jafar Shahidi)
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1390 (چاپ 31)
قیمت: 17500 تومان
تعداد صفحات: 596 صفحه
شابک: 978-964-446-061-7
... نهج‌البلاغه چندین بار به فارسی ترجمه شده و فاضلان روزگار شرحهایی بر آن نوشته‌اند و بارها به چاپ رسیده است. تفاوت یا مزیت ترجمه‌ای که اکنون در دست خواننده گرامی قرار دارد، علاوه بر صحت و امانت و اتقان و تطبیق یکایک واژگان عربی با فارسی، در مراعات ویژگی ادبی این اثر جاودانی، یعنی به کار بردن صنایع لفظی و آرایشهای ادبی از استعاره و تشبیه و جناس و موازنه و مراعات نظیر و بویژه سجع است که در برگردان فارسی تا آنجا که ممکن بوده مورد توجه قرار گرفته اما با اینهمه معنی فدای آرایش لفظ نشده است. علاوه بر این، استاد شهیدی تعلقه‌هایی مناسب و بایسته بر خطبه‌ها و کلمات قصار نوشته‌اند که در پایان کتاب آمده و در روشن ساختن وضع اشخاص و اجتماع، معنی واژه‌ها و کاربرد آنها، و تاثیر گفتار امام همام علیه‌السلام در سرایندگان و نویسندگان متضمن فایده بسیار است. (برگرفته از توضیح ناشر در ابتدای کتاب)
ترجمه‌ی خطبه‌ی اول با این جملات آغاز می‌شود:
"سپاس خدایی را که سخنوران در ستودن او بمانند و شمارگران شمردن نعمتهای او ندانند، و کوشندگان حق او را گزاردن نتوانند. خدایی که پای اندیشه‌ی تیزگام در راه شناسایی او لنگ است، و سر فکرت ژرف رو به دریای معرفتش بر سنگ. صفتهای او تعریف ناشدنی است و به وصف درنیامدنی، و در وقت ناگنجیدنی، و به زمانی مخصوص نابودنی. به قدرتش خلایق را بیافرید، و به رحمتش بادها را بپراکند، و با خرسنگها لرزه زمین را در مهار کشید. سر لوحه‌ی دین شناختن اوست؛ و درست شناختن او، باور داشتن او؛ و درست باور داشتن او، یگانه انگاشتن او؛ و یگانه انگاشتن، او را بسزا اطاعت نمودن؛ و بسزا اطاعت نمودن او، صفتها را از او زدودن، چه هر صفتی گواه است که با موصوف دوتاست و هر موصوف نشان دهد که از صفت جداست، پس هر که پاک خدای را با صفتی همراه داند او را با قرینی پیوسته، و آن که با قرینش پیوندد، دوتایش دانسته؛ و آن که دوتایش خواند، جزء جزءاش داند؛ و آن که او را جزء جزء داند، او را نداند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u