شناسنامه کتاب

دریاچه‌ی کلاغ
دریاچه‌ی کلاغ (Crow Lake)
نویسنده: مری لاسن (Mary Lawson)
ترجمه: مهری شرفی
ناشر: روشنگران
سال نشر: 1388 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 264 صفحه
شابک: 978-964-018-0
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 11 نفر
داستان از زبان کیت موریسون، زن جوان 26 ساله‌ای روایت می‌شود که برای جشن تولد 18 سالگی برادرزاده‌اش به شهر زادگاه خود بازگشته.
کیت اما بازگویی داستان را از زمانی آغاز می‌کند که دختر بچه‌ای 7 ساله بوده. زمانی که پدر و مادرش در یک تصادف رانندگی کشته می‌شوند و او، خواهرش بو و دو برادر بزرگترش مت و لوک یتیم می‌شوند.
کیت ماجرای تلاش و مبارزه‌ی خانواده چهار نفره‌شان برای ادامه زندگی در کنار هم را شرح می‌دهد و از علاقه‌ی در حد پرستش خود نسبت به برادرش مت می‌گوید. همین علاقه است که وقتی مت اشتباهی می‌کند که همه‌ی زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد موجب می‌شود که کیت به او پشت کند و به این ترتیب تنها الگو و تکیه‌گاهش را در زندگی از دست بدهد. حالا پس از سال‌ها کیت دوباره به شهر زادگاه و نزد برادر خود بازگشته و با مرور این وقایع تلاش می‌کند تا تاثیر آنها را بر زندگی خودش بکاود.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"می‌گویند که جده‌ی من، موریسون رحلی را به چرخ نخ‌ریسی‌اش محکم کرده بود تا موقع رشتن بتواند کتاب بخواند و عصر یک روز شنبه آن‌چنان مجذوب کتابی که می‌خواند شد که وقتی به خود آمد، متوجه شد شب از نیمه گذشته و او مدت نیم ساعت از یک روز سبت را نخ رشته بود. در آن روزگار این کار او گناهی بزرگ محسوب می‌شد.
من این اندک حکایت خانوادگی را بی‌جهت بازگو نمی‌کنم. این اواخر به این نتیجه رسیده‌ام که جده‌ی من با آن رحل کتابش به خیلی چیزها باید پاسخ بگوید. زمانی که حوادثی روی داد که خانواده‌ی ما را نابود کرد و خط بطلانی بر رویاهایمان کشید، سالیان سال از مرگ او گذشته بود ولی این بدان مفهوم نیست که او برآن‌چه در نهایت پیش آمد هیچ تاثیری نداشته است. آن‌چه بین من و مت اتفاق افتاد بدون اشاره به جده‌مان هیچ توجیهی ندارد. منصفانه است که کمی از گناه آن‌چه را که پیش آمد به گردن او بیندازیم.
وقتی قد می‌کشیدم عکسی از او در اتاق والدینم بود. بچه که بودم مقابل عکسش می‌ایستادم و با جرات به چشم‌هایش نگاه می‌کردم. ریز نقش بود، لب فروبسته و آراسته، با پیراهنی سیاه بر تن که یقه‌ی توری سفید رنگی داشت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u