شناسنامه کتاب

عیار تنها
عیار تنها
نویسنده: بهرام بیضایی (Bahram Bayzai)
ناشر: روشنگران و مطالعات زنان
سال نشر: 1389 (چاپ 4)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 103 صفحه
شابک: 964-5512-19-0
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 105 نفر
امتیاز کتاب: (3.94 امتیاز با رای 16 نفر)
قهرمان فیلم عیاری است که از جنگ با مغول‌ها بازمی‌گردد. شکست‌خورده! او در حال فرار است و تلاش می‌کند قبل از رسیدن سیل بیان‌کن سپاه مغول به ایران خود را از مهلکه نجات دهد. او در مسیر سفرش مجبور می‌شود با دختر جوانی همسفر شود. پدر دختر عیار را مجبور می‌کند تا دختر را به همراه خود از هجوم مغول فراری دهد.
عیار و دختر در مسیر خود مردمی را می‌بینند که بی‌خبر از بلای مغول که بزودی بر سرشان نازل می‌شود، خود در حال ظلم و تعدی به یکدیگر هستند. این صحنه‌ها بی‌تفاوتی عیار تایید می‌کند و او را در فرار خودش و واگذاشتن مردم به خودشان مصمم‌تر. اما در همین حین او کم‌کم به دختر هم دل می‌بندد و ...
فیلمنامه، با توصیف صحنه آغاز فیلم با این جملات شروع می‌شود:
"ویرانه‌ای خاموش؛ تاقها فرو ریخته اما دیوارها هنوز ایستاده. پیرمرد وارد تصویر می‌شود؛ افسار الاغش را به‌دست دارد و صندوقچه‌ای زیر بغل پنهان کرده است. گوش می‌دهد؛ با نگرانی اطراف را می‌پاید؛ الاغ را رها می‌کند و خود می‌رود توی ویرانه، و پشت نیم‌دیواری گم می‌شود. تنه‌ی دیوار همه‌ی تصویر را پر می‌کند.
- دیواری دیگر؛ تاقچه‌ای شکسته و نقش چهره‌ای ریخته بر آن؛ از پشت دیوار صدای دم زدنها و کلنگ زدن به گوش می‌رسد.
- از درز دو دیوار دیده می‌شود که پیرمرد، صندوقچه را در گودالی که کنده پنهان می‌کند و روی آن خاک می‌ریزد.
پیرمرد ناگهان سربرمی‌دارد و گوش می‌دهد؛ گویی صدایی شنیده است. بلند می‌شود و گوش تیز می‌کند؛ این‌بار صدای ناله‌ی دور کم‌توانی. پیرمرد بی‌اختیار کلنگ را برمی‌دارد و با پا و با شتاب به روی گودی خاک می‌ریزد و بعد گوش به زنگ و هراسان از میان دیوارهای ایستاده می‌گذرد. صدای ناله یک بار دیگر. پیرمرد که به صدا مانده، رنگ پریده و دم فرو بسته عرق پیشانیش را پاک می‌کند و کلنگ به دست پاورچین پیش می‌رود تا به پهنه‌ای می‌رسد که با چاه آب و علف هرز و تکدرخت کهن روزگاری حیاط این خانه‌ی ویرانه بوده است. ناگهان چیزی می‌بیند؛ نزدیک چاه آب مردی افتاده است جامه دریده و خون‌آلود که شمشیرش را هنوز به‌دست دارد و با واپسین توان می‌کوشد خود را به سوی چاه بکشاند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این فیلمنامه را اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u