شناسنامه کتاب

شازده احتجاب
شازده احتجاب
نویسنده: هوشنگ گلشیری (Houshang Golshiri)
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1397 (چاپ 15)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 0 صفحه
شابک: 964-448-137-2
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 42 نفر
امتیاز کتاب: (2.33 امتیاز با رای 9 نفر)
شازده احتجاب، آخرین بازمانده خاندانی اشرافی، آخرین شب زندگی خود را می‌گذراند. او سر شب وقتی به خانه می‌آمده، مراد را دیده است. شاهدی که در تمام صحنه‌های مرگ حضور دارد و حالا شازده حتم دارد که زمان مرگش فرا رسیده است.
شازده در صندلی‌اش نشسته و چرت می‌زند. حال خوشی ندارد و گذشته به شکل خوابهای هولناک بر او ظاهر می‌شود؛ خوابهایی که هر بار او را از جا می‌پراند، به زمان حال می‌آورد و او در چرتی دیگر به کابوسی دیگر می‌غلتد.
شازده در این کابوس‌ها جنایت‌ها و شقاوت‌های جد پدری، شازده‌ی بزرگ، و پدرش را مرور می‌کند. این مرور افول خاندان و تبار او هم هست. اشرافیتی که همگام با قساوتهایش رو به افول است ... (با تلخیص برگرفته از "فرهنگ ادبیات فارسی" نشر نو)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شازده احتجاب توی همان صندلی راحتی‌اش فرو رفته بود و پیشانی داغش را روی دو ستون دستش گذاشته بود و سرفه می‌کرد. یک‌بار کلفتش و یک‌بار زنش آمدند بالا. فخری در را تا نیمه باز کرد، اما تا خواست کلید برق را بزند صدای پا کوبیدن شازده را شنید و دوید پائین. فخرالنساء هم آمد و باز شازده پا به زمین کوبید.
سر شب که شازده پیچیده بود توی کوچه، در سایه‌روشن زیر درخت‌ها، صندلی چرخدار را دیده بود و مراد را که همان‌طور پیر و مچاله توی آن لم داده بود و بعد زن را که فقط یک چشمش از گوشه چادر نماز پیدا بود …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u