شناسنامه کتاب

رودهای ژرف
رودهای ژرف (Deep Rivers)
نویسنده: خوزه ماریا آرگداس (Jose Maria Arguedas)
ترجمه: مصطفی مفیدی (Mostafa Mofidi)
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1386 (چاپ 1)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 368 صفحه
شابک: 978-964-448-346-2
رشته ارتباطی که وقایع این کتاب حسرت‌بار، و گهگاه شورانگیز را به هم می‌پیوندد خاطرات کودکی است آزاردیده از اصل و نسب دوگانه‌ی خویش، کودکی که در دو جهان متخاصم ریشه دارد. پسر سفیدپوستان، بزرگ شده نزد سرخپوستان، و بعد بازگشته به جهان سفیدها ... او این امتیاز را نیز دارد که تضادی غمبار را بین دو جهان بیگانه که یکدیگر را نفی می‌کنند و نمی‌توانند حتی در وجود خود او به آسانی همزیستی کنند برانگیزد.
کتاب رودهای ژرف از خاطرات خود نویسنده منشا می‌گیرد؛ از آن خاطرات قصه‌ای سر بر می‌کشد که شخصیت اصلی آن، به نوبه‌ی خود از واقعیتی شکننده، که تنها در حافظه‌ی خود او زنده است، تغذیه می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"با وجود سر و وضع قدیمی و لباس‌های کهنه و کثیفش، احترام برمی‌انگیخت. افراد مهم و سرشناس کوثکو با فروتنی به او سلام می‌کردند. همیشه عصای سرطلایی در دست داشت؛ کلاه لبه‌پهنش اندک سایه‌ای بر پیشانی‌اش می‌انداخت. بیرون رفتن با او سخت بود، چون در برابر همه‌ی کلیساها و نمازخانه‌ها زانو می‌زد و به هر کشیشی که می‌رسید ریاکارانه کلاه از سر برمی‌داشت.
پدرم از او بدش می‌آمد. او در املاک پیرمرد به عنوان منشی کار کرده بود. پدرم درباره‌اش می‌گفت: "از بالای کوه، صدای لعنتی‌اش از بالای کوه داد می‌زند تا رعیت‌هایش بدانند که او در همه جا حضور دارد. میوه‌های باغستان‌هایش را انبار می‌کند و می‌گذارد بگندند؛ فکر نمی‌کند ارزش دارد آن‌ها را در کوثکو یا در آبانکای به فروش برساند، و می‌گوید برایش عزیزتر از آن‌اند که آن‌ها را برای رعیت‌هایش بگذارد. از رحمت خدا به دور است." ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u