شناسنامه کتاب

مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید
مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید (Death Comes for the Archbishop)
نویسنده: ویلا کاتر (Willa Cather)
ترجمه: سلما رضوان‌جو
ناشر: شورآفرین
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 275 صفحه
شابک: 978-600-6955-59-9
کتاب داستان نخستین اسقف نیومکزیکو، ژان ماریه لاتور و دستیارش ژوزف ویان در دهه‌ی 1850 میلادی است، که با دو قاطرشان، آنجلیکا و کانتنو، سراسر سرزمین‌های غربی آمریکا-نیومکزیکو را برای تبلیغ و گسترش آیین مسیحیت جست‌وجو می‌کنند. نویسنده این رمان را براساس زندگی واقعی دو مبلغ مذهبی کاتولیک، اسقف لامی و دستیارش نوشته. رمان متشکل از نه بخش، و به صورت اپیزودیک نوشته شده، که هر کدام بخشی از زندگی پدر لاتور را نشان می‌دهد. این شکل اپیزودیک مجالی به ارایه‌ی دراماتیک نمی‌دهد، اما در عوض پر است از توصیفاتی، که به خوبی، دوره‌ی تاریخی، شخصیت این دو مرد، و نوع زندگی‌شان را نشان می‌دهد. توصیحات کتاب از شهرها و کوهستان‌های سرخپوستی، درست مانند توصیفات آن از کلیسای جامع اسقف، بی‌طرفانه و شفاف است؛ نوعی هنر تصویرسازی شفاف از اشیای جداگانه که به شکلی بطئی و اسرارآمیز در خواننده اثر می‌کند و نمی‌توان خلاصه‌اش کرد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در بعدازظهر پاییزی 1851، مردی سوار اسب و با قاطر باربری دنبالش، در میان پهنه‌ی خشک دشت‌های مرکز نیومکزیکو در حرکت بود. مرد راه گم کرده بود و با کمک قطب‌نما و حدس و گمان، دنبال مسیر می‌گشت. مشکل این بود که منظره‌ی دشت را از هر سو که نگاه می‌کرد، نشانه‌ی خاصی نمی‌یافت یا درواقع آن‌قدر پر از مناظر و نشانه‌های یکسان و شبیه هم بود که چندان کمکی به یافتن مسیر نمی‌کرد. تا جایی که چشم کار می‌کرد در هر دو سویش، دشت سرتاسر پر بود از تپه‌های شنی سرخ‌رنگ، که خیلی شبیه کومه‌های کاه و علف می‌زد. چه کسی باور می‌کرد که این‌همه تپه‌های یک‌شکل و یک‌اندازه در دنیا وجود داشته باشد. از اول صبح در میان چنین مناظری سواری کرده بود و هیچ تغییری در اطرافش نمی‌دید. گویی که هم‌چنان سرجای خودش ایستاده باشد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u