شناسنامه کتاب

دایی جان ناپلئون
دایی جان ناپلئون
نویسنده: ایزج پزشکزاد (Iraj Pezeshkzad)
ناشر: صفی علیشاه
سال نشر: 1394 (چاپ 13)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 540 صفحه
شابک: 978-964-5626-85-1
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 10 نفر
امتیاز کتاب: (4.75 امتیاز با رای 4 نفر)
سعید عاشق لیلی دختر دایی‌جان است. بچه‌های فامیل به دایی‌جان، بخاطر خاطره‌هایی که از جنگ‌هایی که در آن شرکت داشته تعریف می‌کند، لقب "دایی‌جان ناپلئون" داده‌اند. عشق سعید به لیلی اما با مانع بزرگی روبرو است. دایی‌جان و پدر سعید، چشم ندارند همدیگر را ببینند. پدر سعید هر وقت که فرصت می‌کند، درستی داستان‌های جنگی دایی‌جان را زیر سوال می‌برد. دایی‌جان هم از بالا به پدر سعید نگاه می‌کند و او را در شان و مقام خانواده خود نمی‌داند. این وسط سعید نمی‌داند با دلدادگی‌اش چه کند و چطور در این خانواده‌ی پراختلاف به مراد دلش برسد. وقتی قرار می‌شود لیلی را به یکی از پسرهای فامیل بدهند، سعید دست به دامن دایی اسدالله می‌شود تا یکجوری عشق او را نجات دهد و کاری کند تا او بتواند با لیلی ازدواج کند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"من یک روز گرم تابستان دقیقا یک سیزده مرداد، حدود ساعت سه و ربع کم بعدازظهر عاشق شدم. تلخیها و زهر هجری که چشیدم بارها مرا به این فکر انداخت که اگر یک دوازدهم یا یک چهاردهم مرداد بود شاید اینطور نمی‌شد.
آن روز هم مثل هر روز با فشار و زور و تهدید و کمی وعده‌های طلائی برای عصر، ما را یعنی من و خواهرم را توی زیرزمین کرده بودند که بخوابیم. در گرمای شدید تهران خواب بعدازظهر برای همه بچه‌ها اجباری بود. ولی آن روز هم ما مثل هر بعدازظهر دیگر در انتظار این بودیم که آقاجان خوابش ببرد و برای بازی به باغ برویم. وقتی صدای خورخور آقاجان بلند شد من سر را از زیر شمد بیرون آوردم و نگاهی به ساعت دیواری انداختم. ساعت دو و نیم بعدازظهر بود. طفلک خواهرم در انتظار به‌خواب رفتن آقاجان خوابش برده بود. ناچار گذاشتم و تنها، پاورچین بیرون آمدم.
لیلی دختر دائی جان و برادر کوچکش نیم‌ساعتی بود در باغ انتظار ما را می‌کشیدند. بین خانه‌های ما که در یک باغ بزرگ ساخته شده بود، دیواری وجود نداشت. مثل هر روز زیر سایه درخت گردوی بزرگ بدون سر و صدا مشغول صحبت و بازی شدیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u