شناسنامه کتاب

گفت و  شنودهای سیدعلی‌محمد باب با روحانیون
گفت و شنودهای سیدعلی‌محمد باب با روحانیون
نویسنده: حسن مرسل وند
ناشر: نشر تاریخ ایران
سال نشر: 1388 (چاپ 1)
قیمت: 7500 تومان
تعداد صفحات: 302 صفحه
شابک: 978-964-6082-51-9
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 4 نفر
در پیشگفتار کتاب می‌خوانیم:
"... پس از چاپ نخستین که دربرگیرنده نسخه‌ی خطی "ناموس ناصری" و بخشی با نام "نام‌نامه" بود که خود بر آن افزوده بودم، بسیاری از خوانندگان می‌گفتند که ای کاش تاریخی از جنبش بابیه نیز بدان افزوده می‌شد تا خوانندگان آشنایی بیش‌تری از پیدایش و ظهور این آیین خود ساخته به دست می‌آوردند. در این مدت بسیار کوشیدم تا تاریخچه‌ای ناگفته و نانوشته از بابیان به دست آورم که با تعصبات دینی هر دو سو نیز آمیختگی نداشته باشد. تاریخی که هم سخنان نو و ناگفته داشته باشد و هم به تاریخ رویداد نزدیک باشد و رونویسی از تاریخی که پیشینیان نوشته باشند، نباشد.
... خوش‌اقبالی این که پس از تصمیم‌گیری برای چاپ دوم کتاب، پس از کوشش چند روزه برای یافتن چنان تاریخچه‌ای، به کتابی دست یافتم به نام "مفتاح باب الابواب" که به زبان تازی بود و چاپ سنگی. این کتاب به قلم اندیشمندی ایرانی نوشته شده که شصت سال از عمر هشتاد ساله‌ی خود را در مصر سپری کرده و بیست سال از آن را نیز به چاپ روزنامه معتبری به نام "حکمت" گذرانده است. وی که شادروان میرزا محمدمهدی‌خان زعیم‌الدوله نام دارد، از اهالی آذربایجان ایران و تبریزی الاصل است. ماجرای نگارش تاریخ بابیه به قلم شادروان زعیم‌الدوله این بوده است که پدر و پدربزرگ ایشان، هر دو در مجلس مناظره روحانیون تبریز با علی محمد باب حضور داشتند و چون چهره‌های فرهنگی روزگار خویش بوده‌اند، یادداشت‌هایی از آن دیدارها و گفت‌وگوها و دیده و شنیده‌ها نوشته‌اند که پس از مرگشان به دست شادروان زعیم‌الدوله افتاده است. خود زعیم‌الدوله هم نسبت به پژوهش اندر باب سیدباب علاقه‌مند بوده و در "عکا" به دیدار میرزا حسین علی "بهاالله" و در قبرس به دیدار میرزا یحیی "صبح ازل" رفته و با آنان به گفت و شنود نشسته است.
... در بهره‌گیری از "مفتاح باب الابواب" فشرده بخش‌هایی را که مناسب با "ناموس ناصری" و "گفت و شنود علی محمد باب ..." بود، مورد استفاده قرار دادم و از بخش‌های دیگر کتاب در گذشتم …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u