شناسنامه کتاب

شاید عروس دریایی
شاید عروس دریایی (The Thing About Jellyfish)
نویسنده: الی بنجامین (Ali Benjamin)
ترجمه: آرزو قلی‌زاده
ناشر: پرتقال
سال نشر: 1399 (چاپ 21)
قیمت: 48000 تومان
تعداد صفحات: 288 صفحه
شابک: 978-600-8111-47-4
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 8 نفر
امتیاز کتاب: (4.4 امتیاز با رای 5 نفر)
سوزی سوانسون همیشه چیزهایی می‌داند که بچه‌های هم‌سن و سالش نمی‌دانند؛ مثلا این‌که هر سال، عروس‌های دریایی به‌طور میانگین 150 میلیون‌بار نیش می‌زنند؛ یا هر بچه مدرسه‌ی راهنمایی، حدودا 20 میلیارد اتم شکسپیر در وجودش دارد؛ اما با این همه هوش وقتی با بهترین دوستش مشکلی پیدا می‌کند و قبل از این‌که بتواند دوباره با او دوست شود ...(برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اگر به مدت کافی به عروس‌های دریایی نگاه کنید، تپش قلبشان را احساس می‌کنید. فرقی ندارد آن‌ها از کدام نوع باشند؛ "آتولا"ی خون‌قرمز با درخشش دل‌فریب و خیره‌کننده و یا گونه‌ی "کلاه‌گل‌دار" یا "آرلیا آریتا" که مثل ماه نیمه‌روشن است. وقتی به سرعت جمع می‌شوند و دوباره خود را رها می‌کنند، انگار ضربان دارند؛ جایی که تمام گمشده‌هایت در آن پنهان شده‌اند.
البته عروس‌های دریایی قلبی ندارند، یعنی راستش نه قلب دارند، نه مغز، نه استخوان و نه خون؛ اما می‌توانید مدتی به آن‌ها نگاه کنید تا تپش قلبشان را حس کنید!
خانم "ترتن" می‌گوید اگر 80 سال عمر کنی، قلبت سه میلیارد بار می‌تپد. داشتم سعی می‌کردم چنین عدد بزرگی را تصور کنم. سه میلیارد. سه میلیارد ساعت قبل، انسان‌های مدرن وجود نداشتند و فقط غارنشینان چشم گنده‌ی پرمو روی زمین زندگی می‌کردند که تنها صدایشان خِرخِر بود. سه میلیارد سال قبل، شاید زندگی هم وجود نداشت؛ و حالا ببین قلبت چقدر خوب کارش را انجام می‌دهد و می‌تواند تا سه میلیارد بار پشت سر هم بزند؛ البته به شرطی که تا آن‌وقت زنده باشی ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u