شناسنامه کتاب

آمریکایی آرام
آمریکایی آرام (The Quiet American)
نویسنده: گراهام گرین (Graham Greene)
ترجمه: عزت‌الله فولادوند
ناشر: خوارزمی
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 259 صفحه
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 52 نفر
امتیاز کتاب: (3.7 امتیاز با رای 10 نفر)
داستان در ویتنام می‌گذرد. در زمانه‌ای که جنگ با فرانسه کم‌کم در حال پایان است و استعمار فرانسوی مشغول جمع کردن چتر خود از روی این کشور است. در این وضعیت توماس فاولر، روزنامه‌نگاری انگلیسی، چند سال است که در سایگون به گزارش جنگ فرانسوی‌ها و ویتنامی‌ها مشغول بوده.
زمانه اما در حال تغییر است. به فاولر خبر می‌رسد که ماموریتش در حال پایان است و باید به کشورش باز گردد. اما او مایل نیست این کشور را ترک کند و به نزد همسرش بازگردد. از سوی دیگر سر و کله‌ی آمریکایی‌ها هم دارد پیدا می‌شود. فاولر با یکی از آنها به نام آلدن پایل آشنا می‌شود و متوجه می‌شود او مامور مخفی سیا است که برای جلوگیری از رخنه‌ی کمونیسم در ویتنام به آنجا آمده.
پایل جوان و تازه‌نفس دنیا را جور دیگری می‌بیند و در فکر ایجاد نظمی نوین است. او حتی معشوقه‌ی ویتنامی فاولر را هم از چنگش درمی‌آورد. در چنین وضعیتی است که فاولر متوجه می‌شود همه چیز در دنیایی که می‌شناخته در حال تغییر است. و او اصلا از این موضوع راضی نیست!
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"بعد از شام، در اتاقم مشرف به خیابان کاتینا به انتظار پایل نشستم. گفته بود: "حداکثر تا ساعت ده خواهم آمد." و وقتی ساعت زنگ نیمشب را نواخت، دیگر نمی‌توانستم آرام بگیرم و رفتم پائین به خیابان. عده‌ای پیرزن با شلوارهای سیاه روی پاگرد چمباتمه نشسته بودند. ماه فوریه بود، گمان می‌کنم گرمشان شده بود. راننده سه‌چرخه‌ای پائی آهسته پا می‌زد و به‌سوی رودخانه می‌رفت. چراغهای محلی که هواپیماهای امریکائی را در آن تخلیه می‌کردند روشن بود، اما هیچ‌جا در آن خیابان دراز اثری از پایل بچشم نمی‌خورد.
بخود گفتم شک نیست که به دلیلی در سفارت امریکا معطل شده است؛ اما در این صورت یقینا به رستوران تلفن می‌کرد. زیرا در رعایت اینگونه نکات بسیار دقیق و مبادی آداب بود. همینکه چرخیدم تا به ساختمان برگردم، دیدم دختری کنار در همسایه منتظر ایستاده است. چهره‌اش را نمی‌توانستم ببینم اما شلوار سفید ابریشمی و پیراهن بلند گلدارش دیده می‌شد. شناختم کیست. بارها همین‌جا و سر همین ساعت در گذشته به انتظار من ایستاده بود که به خانه برگردم.
صدا زدم: "فوئونگ." فوئونگ یعنی ققنوس. اما این روزها دیگر هیچ‌چیز افسانه‌ای نیست و هیچ‌چیز دوباره از خاکستر خود برنمی‌خیزد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u