شناسنامه کتاب

زندگی‌نامه نیما یوشیج: به کجای این شب تیره ...
زندگی‌نامه نیما یوشیج: به کجای این شب تیره ...
نویسنده: مصطفی اسلامیه
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 259 صفحه
شابک: 978-964-448-513-8
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 5 نفر
نیما از نادر شاعران دوران معاصر است که به شیوه‌ی حافظ همه‌ی دیده‌ها و تجربه‌های سیاسی و تاریخی دوران خود را در سروده‌هایش گنجاند. او چه بسا برای روایت درست همان تجربه‌های زیسته‌اش بود که ناگزیر شد قالب کهن را بشکند و برای دستیابی به سادگی و رسایی بیان شعری‌اش طرحی نو دراندازد. از این رو زیبایی سروده‌هایش هنگامی به کمال می‌رسد و به ژرفی دریافت می‌شود که در بستر زمانی پرورش و آفرینش‌شان خوانده شوند، وگرنه در سروده‌هایی از این دست تنها خوش‌آهنگی و غنای تصویری "نازک‌آرای تن ساق گلی که به جانش پروردم ..."، "منم از هر که در این ساعت غارت‌زده‌تر ..." باقی می‌ماند و بس. همچنان که آگاهی به زمان سرایش "در میخانه ببستند ..."، "هوا دلگیر، درها بسته، سرها در گریبان ..."، "موج موج خزر از سوگ سیه‌پوشان‌اند ..."، "کباب قناری بر آتش سوسن و یاس ..." می‌تواند راز و رمز شکوهمندی و کمال‌یافتگی آن سروده‌های حافظ، اخوان ثالث، شفیعی کدکنی، شاملو را بگشاید. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
"درآمد" کتاب با جملات زیر آغاز می‌شود:
"نیما، شاعری که در چهل‌وچندسالگی‌اش زمزمه می‌کرد "به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده‌ی خود را"، و در آخرین سروده‌اش خبر داد، "این من‌ام مانده به زندان شب تیره که باز، شب همه شب، گوش‌به‌زنگ کاروانستم"، دو سال پس از برخاستن نفیر گلوله‌ای به دنیا آمد که به سلطنت پنجاه‌ساله‌ی شاهی پایان داد که قلمرو پادشاهی‌اش را عشرت‌آباد شهوت شریرانه‌اش می‌پنداشت. پنجاه سالی که با کشتن امیرکبیر آغاز شد و با حراج ته‌مانده میراث رعایایش به پایان رسید. حراج جنون‌آمیزی برای نواله‌ی سفره‌ی عیشی به غلامبارگی افتاده در حرمسرایی که زنان‌اش خپله‌هایی بودند بی‌قواره با غبغب‌های مطبق، ابروهای به‌هم‌پیوسته، پشت‌لب‌هایی به سبیلی خط‌ افتاده، و محافظانی از اخته‌های چماق‌دار برای نگاهبانی از آن لعبت‌های شاه‌پسند در سرزمینی که مردمان‌اش در رویاهای شاعرانه‌ی روز و شب‌شان وصال ماهرویان، سروبالایان، سیم‌ساقان، و نازک‌بدنان را در خیال می‌پروردند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u