شناسنامه کتاب

کوری
کوری (Blindness)
نویسنده: خوزه ساراماگو (José Saramago)
ترجمه: مینو مشیری (Minoo Moshiri)
ناشر: مرکز
سال نشر: 1397 (چاپ 23)
قیمت: 55000 تومان
تعداد صفحات: 366 صفحه
شابک: 978-964-405-069-5
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 22 نفر
امتیاز کتاب: (4.07 امتیاز با رای 54 نفر)
یک نوع کوری عجیب در شهر شیوع پیدا می‌کند. دکتری که برای اولین بار با این بیماری برخورد می‌کند متوجه می‌شود که چشم‌های مبتلایان به این بیماری هیچ مشکلی ندارد و نابینایی آنها برعکس کوری معمول که دید بیماران را سیاه می‌کند، پرده‌ای سفید در مقابل دیدگان‌شان می‌کشد.
تعداد مبتلایان به "کوری" در شهر افزایش می‌یابد. حتی دکتر خود نیز کور می‌شود. حکومت از ترس اینکه این بیماری مسری باشد و شیوع آن از مبتلایان به افراد سالم اتفاق بیافتد همه‌ی کسانی را که کور شده‌اند در آسایشگاهی اسکان می‌دهد. وقتی ماموران برای بردن دکتر به آسایشگاه به سراغ او می‌آیند، همسر او که چشم‌هایش می‌بیند، وانمود می‌کند که کور است تا بتواند به همراه شوهر خود به آسایشگاه محل نگهداری مبتلایان برود.
آسایشگاه، نوعی قرنطینه است. حتی سربازان محافظ نیز از ترس بیماری جرات نمی‌کنند وارد محوطه آسایشگاه شوند و از دور مراقب هستند کسی از منطقه تحت حفظ‌شان فرار نکند. جداافتادگی این جامعه کوچک از دنیای بیرون و ناتوانی جسمی آنها باعث می‌شود که به مرور آسایشگاه به جنگلی انسانی و ساکنان آن به حیواناتی وحشی تبدیل شوند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"چراغ زرد کهربایی روشن شد. دو اتومبیلی که جلوتر از بقیه بودند پیش از قرمز شدن چراغ تند کردند. در خط‌کشی عابر پیاده چراغ مرد سبز روشن شد. مردمی که منتظر ایستاده بودند قدم‌زنان از روی خطهای سفید در آسفالت سیاه گذشتند و به آن طرف خیابان رفتند. راننده‌ها بیصبرانه کلاچ را زیر پا فشار می‌دادند و ماشینها، حاضریراق، مثل اسبهایی بی‌قرار که در انتظار ضربه شلاق باشند، عقب و جلو می‌رفتند. عابرین از عرض خیابان رد شده‌اند. اما چراغی که باید به ماشینها اجازه حرکت بدهد هنوز چند ثانیه‌ای معطل می‌کند، بعضیها می‌گویند کافی است این معطلی به ظاهر ناچیز در هزاران چراغ راهنمایی موجود در شهر و تعویض پیاپی سه‌رنگ آنها ضرب شود تا یکی از جدی‌ترین علل تنگ راه یا راه‌بندان باشد، که اصطلاح رایج‌تری است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u