شناسنامه کتاب

تلخکام
تلخکام
نویسنده: اسماعیل فصیح
ناشر: ذهن‌آویز
سال نشر: 1395 (چاپ 4)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 148 صفحه
شابک: 978-600-5219-94-4
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 2 نفر
جلال آریان برای انجام کاری به لندن مسافرت می‌کند و در آنجا، در یک خانه سالمندان با جاوید پیروزپور که در این زمان 92 سال دارد، ملاقات می‌کند.
جاوید برای جلال تعریف می‌کند که به مدت پنجاه سال در دانشگاه آکسفورد تدریس کرده است و به حقایقی در مورد زندگی مردمان ایران باستان پیش از حمله اعراب پی برده. جاوید بر این اعتقاد است که با حمله اعراب به ایران نسل زرتشتیان و مردمان اصیل ایرانی از میان برداشته شد و …
کتاب به نوعی ادامه "داستان جاوید" به قلم نویسنده است و داستان آن از زبان "جلال آریان" قهرمان بسیاری از کتاب‌های برای خواننده روایت می‌شود. این کتاب آخرین رمان نویسنده است که پیش از مرگش منتشر شده.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ما آدمها زاییده می‌شویم، زجر می‌کشیم، و می‌میریم.
اما این جمله مال خودم نیست، مال ایرانی بزرگوار و زجرکشیده‌ای است که من در این سفر کوتاه به لندن او را می‌بینم و بطن قلب خراب و دریچه میترال پرولپس‌دارم را خونین‌تر می‌کند.

اوایل اردیبهشت ماه سال 1358، دو سه ماه بعد از انقلاب است، که با شکسته شدن اعتصابها و فرمان باز شدن دانشگاهها توسط امام، به من ماموریتی یک هفته‌ای می‌دهند که به انگلستان بروم. این ماموریت را دکتر امامزاده خوب، رئیس جدید دانشکده نفت آبادان به من محول کرده، قرار می‌شود که من برای سفارش و خرید یک لابراتوار زبان جدید، توسط کالای شرکت ملی نفت ایران در آبادان و تهران از لندن، دست به کار شوم تا ترتیب صدور این دستگاه را برای بخش زبان و علوم بدهم. اواسط اردیبهشت، یا اوایل ماه مه 1980 است که چون کاغذ و تلکس‌بازیهای لازم از طریق دفتر دکتر امامزاده به کالای شرکت در تهران و لندن و تهیه بلیت هواپیمای رفت و برگشت و رزرو محل اقامت در لندن داده شده است، آماده می‌شوم ولی چون سفارت انگلیس در تهران هنوز تخته است، من با ترتیب تلکسهای بین‌المللی مجبور شده‌ام، اول به پاریس بروم و از سفارت انگلستان در پاریس ویزای ورود به لندن بگیرم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u