شناسنامه کتاب

آنروز سه و نیم بعدازظهر (خاطرات مهدی صمدی صالح)
آنروز سه و نیم بعدازظهر (خاطرات مهدی صمدی صالح)
نویسنده: سیدسعید غیاثیان (مصاحبه و تدوین)
ناشر: سوره مهر
سال نشر: 1393 (چاپ 3)
قیمت: 11900 تومان
تعداد صفحات: 310 صفحه
شابک: 978-600-175-236-0
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 1 نفر
کتاب بازگوکننده خاطرات مهدی صمدی صالح در دوره حضور وی در جبهه‌های جنگ است. صمدی صالح در سال 1361 در سن 15 سالگی به جبهه اعزام شده است و در عملیات‌های خیبر، والفجر 8، کربلای 5، بیت‌المقدس 2 و مرصاد شرکت داشته است.
تصویر روی جلد کتاب، یکی از معروف‌ترین عکس‌های دوران دفاع مقدس است که مهدی صمدی صالح را در حال خواندن نماز بر روی زمین نشان می‌دهد. نام کتاب نیز اشاره به همین عکس دارد که در ساعت سه و نیم بعدازظهر برداشته شده. این عکس در حین عملیات کربلای 5 و در منطقه شلمچه برداشته شده. زمانی که همه نیروها برای اقامه نماز وارد کانالی شدند و صمدی به دلیل کمبود جا، بیرون از کانال و زیر بارش گلوله به نماز ایستاده است.
استفاده مکرر از این عکس در جراید کشور باعث تداعی این ذهنیت شده بود که صاحب عکس به شهادت رسیده است، در حالی که وی زنده است و در سلامت کامل به سر می‌برد.
خاطرات راوی با این جملات آغاز می‌شود:
"غروب بیست و ششمین روز بهمن ماه 1364، همراه نیروهای گردان 154 حضرت علی‌اکبر (ع) وارد شهر آبادان شدیم و یک‌راست به سمت اروندرود حرکت کردیم. این سوی آب جزیره آبادان قرار داشت و آن سوی دیگر شهر استراتژیک فاو. عراق با پیشرفته‌ترین رادارهای رازیت، دوربین‌های پیشرفته دید در شب و پروژکتورهای بسیار قوی از شهر و محدوده اروند حفاظت می‌کرد.
شش شب پیش، یعنی در 20 بهمن‌ماه، سه هزار غواص بسیجی ساعت 8 شب در طول جبهه عملیاتی پا به اروندرود می‌گذارند و با عبور از میان امواج متلاطم و پشت سر گذاشتن موانع بسیار، در حدود ساعت 9:15 شب خود را به ساحل دشمن می‌رسانند. آنها بدون هیچ‌گونه تلفاتی، جایی نزدیک به سنگرهای چند دهنه و اسکله‌های مستحکم، منتظر می‌مانند تا با اعلام رمز عملیات، حمله را آغاز نمایند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u