شناسنامه کتاب

سه روایت از یهودا
سه روایت از یهودا
نویسنده: خورخه لوئیس بورخس (Jorge Luis Borges)
ترجمه: مانی صالحی‌علامه
ناشر: کتاب پارسه
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 118 صفحه
شابک: 978-600-253-067-7
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 5 نفر
کتاب مجموعه 9 داستان از نویسنده معروف آرژانتینی است که از کتاب مجموعه آثار او انتخاب و ترجمه شده. مترجم برای این مجموعه زیرتیتر "داستان‌های تخیلی" را نیز به نام کتاب اضافه کرده. اشاره به تاثیر بورخس در شکل‌گیری نوع ادبی "رئالیسم جادویی" و حال و هوای داستان‌های منتشر شده در این مجموعه جمع و جور.
داستان "فونس، حافظه‌اش" با این جملات آغاز می‌شود:
"او را به یادم می‌آورم (با این که هیچ حق ندارم این فعل مقدس [به یاد آوردن] را بر زبان آورم - فقط یک نفر روی زمین این حق را داشت و او هم مرده است) که گل ساعتی تیره‌رنگی را در دست گرفته بود و طوری به آن نگاه می‌کرد که انگار هیچ‌وقت کسی آن را آن‌طور ندیده بود، حتی اگر در همه مدت عمرش، از نخستین پرتو بامداد تا آخرین پرتو غروب به آن خیره می‌شد.
او را به یاد می‌آورم؛ چهره خاموش او، قیافه سرخ‌پوست‌وارش و عجیب دوردست بودنش را از پشت [دود] سیگار. انگشت‌های باریکش را (فکر می‌کنم) به یاد می‌آورم که مانند انگشت‌های چرم‌بافان بود. به یاد می‌آورم که در کنار آن دست‌ها، یک فنجان ماته با علامت "ساحل شرقی" بود.
به یاد می‌آورم پنجره خانه‌اش را و یک پرده حصیری زردرنگ را با نقاشی مات منظره دریاچه‌ای. صدایش را با وضوح به یاد می‌آورم - صدای تودماغی آهسته و خشمگین بزن‌بهادرهای آن روزگار، بدون ته‌لهجه ایتالیایی که این روزها شنیده می‌شود. من او را فقط سه‌بار دیدم، آخرین بار در سال 1887 ... من این فکر را تحسین کردم که همه ما که با او سر و کار داشتیم باید چیزی درباره‌اش بنویسیم. شهادت من شاید کوتاه‌ترین (و مسلما بی‌اهمیت‌ترین) مطلب در کتابی باشد که می‌خواهید منتشر کنید، اما بعید است که بی‌طرفانه‌ترین باشد. متاسفانه، من آرژانتینی هستم و این است که ذاتا مدیحه‌سرایی از من برنمی‌آید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u