شناسنامه کتاب

جان‌های خاکستری
جان‌های خاکستری (Grey Souls)
نویسنده: فیلیپ کلودل (Philippe Claudel)
ترجمه: ایوب مرتضوی باباحیدری
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 238 صفحه
شابک: 978-600-119-253-1
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 6 نفر
کتاب یک داستان جنایی/کارآگاهی را حکایت می‌کند. ماجرای جنایتی که در سال 1917 در یکی از شهرهای شمال فرانسه اتفاق می‌افتد و بیست سال بعد، بالاخره معمای آن توسط یک پلیس محلی حل می‌شود.
در سال 1917 اروپا همچنان در آتش جنگ جهانی اول می‌سوزد. اما در شهر "و" مردان از رفتن به جبهه معاف شده‌اند، چون حضورشان در کارخانه‌ی منطقه بیشتر مورد نیاز است. یک روز صبح، جسد دختربچه‌ی ده ساله‌ی صاحب مهمانخانه‌ی شهر در کانال آبی پیدا می‌شود. پلیس دو ولگرد مظنون را دستگیر می‌کند و آنها را با خشونت بازجویی و سپس محکوم می‌کند.
راوی داستان اما پلیس شهر است که در این زمان به دلیل بیماری همسرش به مواظبت از او مشغول است و در طول این مدت به سر کار نمی‌رود. او بیست سال بعد دوباره به یاد این پرونده‌ی عجیب می‌افتد و تصمیم می‌گیرد تا با دقت بیشتری به دنبال مقصر این جنایت جستجو کند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"درست نمی‌دانم از کجا شروع کنم. بسیار دشوار است. تمام این مدت سپری شده است و کلمات هرگز از سر گرفته نخواهد شد و نیز چهره‌ها، لحظه‌ها، زخم‌ها. با این همه باید سعی کنم که بگویم؛ چیزی که بیست سال قلبم را آزار داده است به زبان بیاورم؛ پشیمانی‌ها و سوالات بزرگ. باید با چاقو راز را چون بطنی بشکافم، و با دست پر در آن غوطه‌ور شوم، حتی اگر هیچ‌چیز و هیچ‌چیز تغییر نکند.
اگر از من بپرسند که کدامین معجزه مرا از تمامی رویدادهایی که نقل خواهم کرد باخبر ساخته است، پاسخ خواهم داد که آن‌ها را می‌دانم؛ همین و بس. آن‌ها را می‌دانم چرا که هم‌چون غروب آفتاب و طلوع سپیده‌دم برایم آشنا هستند. چرا که در تمام عمرم خواسته‌ام آن‌ها را کنار هم بگذارم و به هم ببافم؛ تا به حرف‌شان آورم، تا بشنوم‌شان. پیش‌ترها، این تا حدی حرفه‌ام بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u