جمعه, 02 مهر 1389 09:30

مجموعه تندیس‌های جیبی

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

"تندیس‌های جیبی" مجموعه‌ای از کتابک‌های ترجمه شده هستند که نسخه‌ی اصلی آنها را انتشارات پنگوئن در سال 2005 به مناسبت هفتادمین سال فعالیت خود منتشر کرده است. مجموعه‌ی اصلی 70 عنوان را شامل می‌شود (یک عنوان برای هر سال فعالیت)، اما هنوز مشخص نیست که چند عنوان از این مجموعه به فارسی منتشر خواهد شد. کتاب‌ها هر یک حجمی بین 60 تا 70 صفحه دارند.

هر یک از این کتاب‌های جیبی گزیده‌ای است از یکی از کتاب‌هایی که پنگوئن در طول سال‌ها منتشر کرده. توضیحات مربوط به زاد و رود اصلی هر عنوان را با استفاده از توضیحات موجود در سایت انتشارات پنگوئن آورده‌ام.

کتاب‌های این مجموعه هم ارزان هستند و هم جمع و جور و کم‌برگ. وقتی داشتم فکر می‌کردم که کتاب "این اندازه‌ای" چه کاربردهایی ممکن است داشته باشم، به نظرم رسید که مطب پزشکان و دیگر اتاق‌های انتظار جاهای خوبی هستند که اگر تعدادی از این کتاب‌ها آنجا باشند آدم می‌تواند یکی را بر دارد و در یک انتظار نیم‌ساعته از اول تا آخر بخواند.

 

'ستاره‌ها
ستاره‌ها (تندیس‌های جیبی - 11)
نویسنده: پل ثرو
ترجمه: شیوا مقانلو
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 72 صفحه
شابک: 978-964-8944-66-2
کتاب حاوی سه نوشته از نویسنده است که یکی حول شخصیت الیزابت تیلور و دو تای دیگری درباره‌ی مرلین مونرو (هر دو از ستاره‌های معروف هالیوود) نوشته شده‌اند.

قطعه‌ی "نوستاره‌ها" با این جملات آغاز می‌شود:
"نوستاره برای نخستین بار روی پرده‌ی سینما چشمکی می‌زند، در نقشی کم اعتبار که در تیتراژ انتهایی و در عوامل فیلم به عنوان مثلا "دختر توی قایق" و از این قبیل چیزها ذکر می‌شود؛ شما هم در حالی که خمیازه می‌کشید و بدن‌تان را کش و قوس می‌دهید و از جا برمی‌خیزید تا سالن سینما را ترک کنید، می‌گویید "کدام دختر؟ کدام قایق؟" و فقط مدت‌ها بعد و با یادآوری گذشته است که می‌توانید جار و جنجال یک فیلم پرفروش در مورد جوانک سفیه و دائم‌الخمر بیلچه به دستی را به یاد آورید: بله، چون او یک بیلچه داشت و نه یک پارو، و قایق هم یک قایق پارویی باریک بود نه یک قایق بخار، و آن دختر هم نوجوان ناشناسی بود به نام مرلین مونرو ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'سرزمین
سرزمین نابینایان (تندیس‌های جیبی - 10)
نویسنده: هربرت جورج ولز
ترجمه: نرگس جلالی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 83 صفحه
شابک: 978-600-182-014-4
کتاب حاوی سه داستان کوتاه از نویسنده‌ی نامدار "ماشین زمان" است.

داستان "سرزمین نابینایان" با این جملات آغاز می‌شود:
"سیصد مایل یا کمی بیش‌تر از چیمبوراسو و یک صد مایل دورتر از کوه‌های برفی کوتوپاکسی، در دورافتاده‌ترین قسمت‌های سلسله جبال اکوادر، دره‌ی اسرارآمیزی به نام سرزمین نابینایان قرار داشت که ارتباطش با دنیای خارج قطع شده بود. سال‌ها قبل دره دور از دسترس همگان قرار داشت زیرا کسی که می‌خواست به آن جا برود می‌بایست از تنگه‌های وحشتناک و گذرگاهی یخی عبور می‌کرد تا به مراتع مسطح یک‌دستی می‌رسید. در واقع در آن طرف گروهی پرویی دورگه سکونت داشتند که از دست استبداد و حرص و طمع حاکمی اسپانیایی به آن جا گریخته بودند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'هفده
هفده انگلیسی مسموم (تندیس‌های جیبی - 9)
نویسنده: گابریل گارسیا مارکز
ترجمه: مهسا ملک مرزبان
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 59 صفحه
شابک: 978-964-8944-68-6
کتاب حاوی سه داستان کوتاه از نویسنده‌ی نامدار "صد سال تنهایی" است.

داستان "هفده انگلیسی مسموم" با این جملات آغاز می‌شود:
"سینیورا پرودنسیا لینرو به محض آن که پایش به بندر ناپل رسید، اولین چیزی که توجه‌اش را جلب کرد، بوی آن جا بود که به بندر ریو آچا شباهت داشت. البته این را به کسی نگفت، چون در آن کشتی مسافربری فکسنی انباشته از ایتالیایی‌های بوئنوس‌آیرس که اولین بار بعد از جنگ به سرزمین‌شان برمی‌گشتند، کسی این را نمی‌فهمید. با وجود این، در هفتاد و دو سالگی و در فاصله‌ی هجده روز دریایی از خانه و مردم کشورش، کمتر احساس تنهایی، ترس و دوری می‌کرد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'بهترین
بهترین آواز (تندیس‌های جیبی - 8)
نویسنده: پی. جی. وودهاوس
ترجمه: بابک واحدی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 81 صفحه
شابک: 978-964-8944-75-4
وودهاوس طنزنویس انگلیسی است که شهرت خود را مدیون داستان‌های طنز درباره شخصیتی به نام "جیوز" است. این کتاب شامل دو داستان از مجموعه داستان‌های جیوز است.

داستان "جیوز و فاجعه قریب‌الوقوع" با این جملات آغاز می‌شود:
"صبح روزی بود که مقدر شده بود به خانه‌ی عمه آگاتا در وولهام چرسی در حومه‌ی هرتس بروم و سه هفته‌ی تمام آن جا بمانم؛ سر میز صبحانه که نشستم، عجیب دلم گرفته بود. ما ووسترها از جنس آهنیم، ولی آن لحظه زیر این ظاهر جسور دلهره‌ای وصف‌ناپذیر لانه کرده بود.
صدا زدم "جیوز، امروز صبح سردماغ نیستم."
"واقعا، ارباب؟"
"نه جیوز. اصلا سردماغ نیستم."
"متاسفم ارباب."
روی تخم‌مرغ‌ها و بیکن خوشمزه و خوش‌بو را برداشت و من بی‌حوصله چنگالی به آن زدم.
"چرا ... همه‌اش دارم از خودم می‌پرسم جیوز ... چرا عمه آگاتا منو به عمارت ییلاقی‌اش دعوت کرده؟" "نمی‌دانم ارباب."
"مطمئنا از روی علاقه نیست؟" ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'حال
حال و روز همه‌مان خوب بود (تندیس‌های جیبی - 7)
نویسنده: جاناتان سافران فوئر
ترجمه: بهرنگ رجبی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 72 صفحه
شابک: 978-964-8944-79-2
کتاب شامل قطعات مختلفی از آثار نویسنده (عمدتا رمان "Extremely Loud and Incredibly Close: A Novel") است.

کتاب با قطعه‌ای به نام "ردا" با این جملات آغاز می‌شود:
"یه شیرینی بخور. خوبه برات. می‌دونی مشکلت چیه؟ مشکل تو اینه که زنت یه کم زیادی - بذار این جوری بگم که، زنت باهوشه. کاش ناراحت نشی که دارم اینو می‌گم. نمی‌گم باید با یه آدم نادون ازدواج می‌کردی، چون تجربه‌ی خود من همین بوده. فقط می‌گم بهتره شریک زندگی آدم یه جورهایی غیرباهوش باشه. من یه چیزهایی می‌دونم. غذا جلوت نمی‌ذاره چون زیادی باهوشه. به من که ربطی نداره ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'عمارت
عمارت معصوم (تندیس‌های جیبی - 1)
نویسنده: پی. دی. جیمز
ترجمه: شیوا مقانلو
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 70 صفحه
شابک: 978-964-8944-71-6
کتاب بخشی از رمان جیمز با نام Original Sin است.

داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"برای تایپیست و تندنویسی که به عنوان کارمند موقت کار می‌کند، حاضر بودن در صحنه‌ی کشف یک جسد در نخستین روز کاری قراردادی جدید، اتفاقی اگر چه نه منحصر به فرد اما آن قدر نادر هست که نشود آن را تنها یک مخاطره‌ی رایج شغلی در نظر گرفت. متدی پرایس، نوزده سال و ده ماهه، و ستاره‌ی به نام آژانس منشی‌گری نانساچ متعلق به خانم کریالی، صبح روز سه‌شنبه چهارده سپتامبر کاملا آماده‌ی مصاحبه در دفتر انتشارات پورل بود؛ و فقط همان دلواپسی‌ای را داشت که اغلب در شروع هر کار جدید حس می‌کرد: دلواپسی‌ای که هیچ‌گاه شدید نبود و بیش از آن که از این اضطراب نشات بگیرد که می‌تواند توقعات کارفرمای آتی‌اش را برآورده کند، در این اضطراب ریشه داشت که آیا آن کارفرما توقعات او را برآورده می‌کند یا خیر ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'رز،
رز، 1944 (تندیس‌های جیبی - 2)
نویسنده: هلن دانمور
ترجمه: شیرین ملک فاضلی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 72 صفحه
شابک: 978-964-8944-76-1
کتاب حاوی 4 داستان کوتاه از نویسنده است.

اولین داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"اگر چشم‌هایش را ببندد و تا ده بشمارد، او را احساس می‌کند، پیش از آنکه ببیندش.
"رز، همه جا را دنبالت گشتم."
از اسم او خوشش می‌آید. دوست دارد نام دختر را بگوید و در دهانش نگه دارد. رز همیشه با اسمش احساس غریبی می‌کرد تا اینکه با صدای مرد، بسان گل رز، زیبا شده بود. مرد به زودی می‌آید؛ اگر نفس‌اش را تا جایی که دیگر نتواند، نگه دارد؛ اگر تا صد بشمرد. دارم می‌آیم. مشت‌هایش را در هم گره می‌کند، آهی عمیق می‌کشد و آنقدر نگه‌اش می‌دارد تا چشم‌هایش سیاهی برود. ولی چشم‌هایش را باز می‌کند، باز هم سیاهی است. باران می‌بارد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'دیوار
دیوار چین (تندیس‌های جیبی - 3)
نویسنده: فرانتس کافکا
ترجمه: اسدالله امرایی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 69 صفحه
شابک: 978-600-182-005-2
کتاب حاوی 10 حکایت و داستان کوتاه ترسناک از نویسنده است.

کتاب با حکایتی کوتاه، اینچنین آغاز می‌شود:
"موش گفت: "افسوس دنیا روز به روز تنگ‌تر می‌شود. اول آن قدر بزرگ بود که می‌ترسیدم. دویدم و دویدم و خوشحال بودم که سرانجام در دوردست، چپ و راست خودم دیوارهایی دیدم.، اما این دیوارهای بلند با چنان سرعتی به هم نزدیک می‌شوند که به آخر خط می‌رسم و تله‌ای که باید توی آن بیفتم، گوشه‌ای منتظرم است."
گربه گفت: "فقط باید مسیرت را عوض کنی." و آن را خورد."

چاپ کتاب تمام شده!

'کالیگولا
کالیگولا (تندیس‌های جیبی - 4)
نویسنده: رابرت گریوز
ترجمه: نیر علائی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 66 صفحه
شابک: 978-964-8944-70-9
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"عصر یک روز در وسیلا در اتاقم را زد و گفت: "عمو کلادیوس! امپراطور می‌خواهند فورا شما را ببینند. همین الان بیایید. به هیچ دلیلی معطل نکنید."
- "چرا مرا احضار کرده است؟"
- "نمی‌دانم. ولی به خاطر خدا مطابق میل او رفتار کنید. او شمشیری آن جا دارد. اگر چیزی را که دوست دارد بشنود نگویی، تو را خواهد کشت. امروز صبح هم مرا متهم کرد که دوستش ندارم. ناچار شدم چندین بار سوگند بخورم که او را دوست دارم. گفتم، عزیزم، اگر می‌خواهی مرا بکش. آه عمو کلادیوس، من چرا به دنیا آمده‌ام؟ او دیوانه است. همیشه بوده است. اما حالا بدتر از دیوانه است. جن‌زده است."
به اتاق خواب کالیگولا رفتم. اتاقی با پرده‌هایی سنگین و فرشی. چراغ نفتی کم‌سویی کنار تخت‌خواب روشن بود. بوی نا می‌آمد. صدای بهانه‌جوی او به استقبالم آمد. "باز هم دیر؟ به تو گفته بودم عجله کنی."
به نظر نمی‌آمد بیمار باشد، فقط ناسالم بود. دو نگهبان تنومند کر و لال در دو طرف تخت‌خواب وی ایستاده بودند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'راهی
راهی به بالای آسمان (تندیس‌های جیبی - 5)
نویسنده: رولد دال
ترجمه: مهسا ملک‌مرزبان
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 59 صفحه
شابک: 978-964-8944-65-5
کتاب حاوی 3 داستان کوتاه از نویسنده است.

اولین داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"خانم فوستر تمام مدت عمر، ترس مرضی داشت. ترس جا ماندن از قطار، هواپیما، کشتی یا حتی نمایش. در موارد دیگر اصلا آدم عصبی‌ای نبود، اما فکر دیر رسیدن سر قرار آن قدر او را عصبی می‌کرد که به لرزه می‌افتاد. نه اینکه چیز مهمی باشد، فقط عضله‌ی گوشه‌ی چشم چپش می‌لرزید. مثل چشمکی پنهانی. بدی‌اش این بود که تا یک ساعت بعد از نشستن در قطار یا هواپیما یا هر چیز دیگر هم این لرزش از بین نمی‌رفت.
خیلی عجیب است که در بعضی آدم‌ها نگرانی ساده‌ای برای موضوعی مثل دیر رسیدن به قطار می‌تواند به چنین درگیری ذهنی جدی‌ای تبدیل شود. خانم فوستر دست کم نیم ساعت قبل از آن که به طرف ایستگاه قطار راه بیفتند، حاضر و آماده از آسانسور بیرون می‌آید، کلاه و کت و دستکش می‌پوشد و دیگر تاب نشستن ندارد. از این اتاق به آن اتاق می‌رود تا شوهرش که به خوبی از حال او آگاه است بالاخره از اتاقش بیرون می‌آید و با لحنی خشک و بی‌تفاوت می‌گوید که دیگر بهتر است راه بیافتند، نه؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'فراموشکاری
فراموشکاری (تندیس‌های جیبی - 6)
نویسنده: زیگموند فروید
ترجمه: حسن اکبریان طبری
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 60 صفحه
شابک: 978-600-182-007-6
متن برگرفته از بخشی از کتاب معروف فروید با نام Psychopathology of Everyday Life است که به تشریح ساز و کار حافظه‌ی آدمی می‌پردازد.

کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"اگر واقع‌بینانه به عملکرد حافظه توجه کنیم، به جای برداشت اغراق‌آمیز از نیروی مغز آدمی، به درک و احساسی فروتنانه دست می‌یابیم. هیچ نظریه روان‌شناختی مبتنی بر منطق تاکنون نتوانسته است به خاطر سپردن یا فراموش کردن را توجیه کند. در واقع تحلیل همه جانبه‌ای در این عرصه انجام نگرفته است. بررسی رویاها و موارد آسیب‌شناسی روان‌شناختی نشان داده است برخی خاطره‌ها که سال‌ها پیش در قعر غبار فراموشی فرو رفته، ناگهان در سطح حافظه ظاهر می‌شود، فراموشی و فراموشکاری به معمایی پیچیده‌تر از خود حافظه تبدیل شده است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'غار
غار سایکلوپس (تندیس‌های جیبی - 13)
نویسنده: هومر
ترجمه: نازنین کی‌نژاد
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 69 صفحه
شابک: 978-600-182-019-9
متن کتاب بخشی از حماسه‌ی اودیسه است.

کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"من پسر لارتز اودیسه هستم. در سرتاسر زمین از شگردهای من حرف می‌زنند و آوازه‌ی شهرت من به آسمان‌ها رسیده است. خانه‌ام زیر آسمان صاف ایتاکا است. مرز سرزمین ما کوه نریتون با برگ‌های لرزانش است. جزیره‌های دیگر - دولیچیوم و سیم و زاسیتوس مشجر نریتون را احاطه کرده‌اند. ایتاک - دورترین جزیره به دریا - به سمت غرب متمایل است در حالی که جزایر دیگر رو به سپیده و خورشید تابان دارند. این سرزمین خشن مردان خوبی را پرورانده است و من به عنوان یکی از این مردان هیچ چشم‌اندازی را دوست‌داشتنی‌تر از سرزمین مادری نمی‌دانم ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'خیابان‌گردی
خیابان‌گردی در لندن (تندیس‌های جیبی - 14)
نویسنده: ویرجینیا وولف
ترجمه: خجسته کیهان
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 84 صفحه
شابک: 978-600-182-018-2
کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"شاید هرگز کسی پیدا نشود که نسبت به یک مداد حسی عاشقانه داشته باشد، اما ممکن است وضعیتی پیش بیاید که داشتن مداد بسیار دلخواه باشد؛ لحظاتی هست که می‌خواهیم حتما مالک چیزی باشیم و این خود بهانه‌ای می‌شود که مابین چای عصرانه و شام، نیمی از لندن را پیاده طی کنیم. همان‌طور که شکارچی روباه برای حفظ نژاد روباه‌ها آن‌ها را شکار می‌کند، و بازیکن گلف برای محافظت از زمین‌های بایر و ممانعت از عملیات ساختمان‌سازی مرتب بازی می‌کند، ما هم وقتی به هوس گشت‌زدن در خیابان‌ها می‌افتیم، خرید مداد را بهانه می‌کنیم و هنگام برخاستن می‌گوییم: "من واقعا مداد احتیاج دارم" انگار به این بهانه می‌توانیم خود را در کمال امنیت به بالاترین لذت‌های زمستانی زندگی شهری برسانیم - گشت و گذار در خیابان‌های لندن ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'مردان
مردان مجرد سرزمین تپه‌ها (تندیس‌های جیبی - 15)
نویسنده: ویلیام ترور
ترجمه: مهرآسا علیزاده
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 69 صفحه
شابک: 978-964-8924-93-8
کتاب حاوی دو داستان از نویسنده است.

داستان اول با نام "همسران پیانو کوک‌کن" با این جملات آغاز می‌شود:
"ویولت وقتی با پیانو کوک‌کن ازدواج کرد که او مردی جوان بود. بل در کهن‌سالی همسرش شد.

اما این کل ماجرا نیست، چون پیانو کوک‌کن با گرفتن ویولت به همسری دست رد به سینه بل زده بود و هنگامی که خبر عروسی دوم رسما اعلام شد مردم این مسئله را به خوبی به خاطر داشتند. کشاورزی اهل همان محله گفت: "خب، بالاخره پیانو کوک‌کن هم آخر عمرش نصیب بل شد." البته او با این حرفش مقصود کینه‌توزانه‌ای نداشت و صرفا حقیقت را آن گونه که می‌دید بیان کرده بود. بقیه مردم هم نظری مشابه داشتند. در عین حال بعضی‌ها هم جور دیگری به مسئله نگاه می‌کردند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'نامه‌هایی
نامه‌هایی از مصر (تندیس‌]ای جیبی - 16)
نویسنده: گوستاو فلوبر
ترجمه: نرگس جلالی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 59 صفحه
شابک: 978-600-182-036-6
کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"اسکندریه، 17 نوامبر 1849
دو ساعت قبل از این‌که به ساحل مصر برسیم، نزد فرمانده‌ی کشتی رفتم و به او ادای احترام کردم، در آن‌جا حرم‌سرای عباس‌پاشا را که شبیه عمارتی سیاه بر روی مدیترانه بود، دیدم. خورشید به شدت می‌تابید. برای اولین بار بود که آسیا را می‌دیدم، که همچون نگین سرخی بر روی پهنه‌ی بیکران آبی‌دریا می‌درخشید. خیلی زود خشکی نمایان شد. اولین چیزی که بر روی خشکی به چشم می‌خورد شترهایی بود که به وسیله‌ی ساربان‌های‌شان هدایت می‌شدند و سپس لنگرگاه که تعدادی عرب با آرامش مشغول ماهی‌گیری بودند. اسکله در میان سر و صدایی گوش‌خراش قرار گرفته بود. زنان و مردان سیاه‌پوست، شتر، دستار و چماق‌هایی که به چپ و راست زده می‌شدند و این صداهای خشن و گوش‌خراش همه و همه در اسکله به گوش می‌رسیدند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'پرواز
پرواز (تندیس‌های جیبی - 17)
نویسنده: ماریان کیس
ترجمه: رقیه آسوده
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 94 صفحه
شابک: 978-600-182-033-5
کتاب حاوی هشت داستان از نویسنده است.

داستان "ماجرای گذرنامه‌ی من" با این جملات آغاز می‌شود:
"سال‌ها قبل من در لندن ساکن بودم و برای اولین بار تصمیم گرفتم به نیویورک بروم چرا که خواهرم چهار ماه قبل به آن‌جا نقل مکان کرده بود و می‌خواستم کریسمس را با او بگذرانم.
سه شب قبل از سفر شروع کردم به جمع کردن وسایلم و وقتی برای برداشتن گذرنامه‌ام کشوی لوازم اداری‌ام را باز کردم …
وای - آن‌جا نبود. این غیرممکنه.

از تابستان گذشته که به یونان سفر کرده بودم آن را همین جا گذاشته بودم. همه وسایل و صورت حساب‌هایم را به این امید که پیدایش کنم جستجو کردم. تمام محتویات کشو را بیرون ریختم و یک به یک را گشتم - نه، نه این جا نیست.

دهانم خشک شده بود و قلبم به تندی می‌زد. اما به خودم گفتم: همین جاست، فقط نمی‌توانم آن را ببینم. مگر مادرم همیشه نمی‌گفت من حتی نمی‌توانم آب را در رودخانه پیدا کنم …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تابستان
تابستان الجزایر (تندیس‌های جیبی - 12)
نویسنده: آلبر کامو
ترجمه: پویه میثاقی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 71 صفحه
شابک: 978-600-182-015-1
کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"عشق‌هایی که با شهرها سهیم می‌شویم اغلب، عشق‌های پنهان‌اند. شهرهای قدیمیِ محصور میان دیوارها چون پاریس، پراگ، و حتی فلورانس، خودشان را بسته‌اند و به همین خاطر دنیایی را که به‌شان تعلق دارد محدود می‌کنند. اما الجزایر (و چند جای خاص دیگر که نسبت به بقیه برتری‌ای دارند، چون شهرهای ساحلی) مثل دهانی یا زخمی خود را در مقابل آسمان می‌گشاید. در الجزایر آدم عاشق هر آن‌چه پیش‌پاافتاده است می‌شود: دریا در انتهای هر خیابان، میزان مشخصی از نور خورشید، زیبایی این قوم. و مثل همیشه در این پیشکش‌های عاری از هرگونه شرم، رایحه‌ای پنهان به مشام می‌رسد. در پاریس می‌شود دلتنگ فضا شد و به هم خوردن بال‌ها. این‌جا دست‌کم هر آن چه آدمی آرزو کند برآورده می‌شود و او آسوده خاطر از خواسته‌هایش سرانجام می‌تواند میزان دارایی‌های خود را بسنجد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'سه
سه سفر (تندیس‌های جیبی - 18)
نویسنده: جان آپدایک
ترجمه: شیرین ملک‌فاضلی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 2000 تومان
تعداد صفحات: 94 صفحه
شابک: 978-600-182-012-0
داستان "نوادا" با این جملات آغاز می‌شود:
"کالپ بیچاره. سارا، همسرش بی‌صبرانه منتظر بود به محض اجرای طلاق با یکی دیگر ازدواج کند و از شش هفته پیش، برای ماه‌عسل، سوییتی در هونولولو رزرو کرده بود. این بود که کالپ، با خوش‌رویی تمام، قبول کرد با ماشین دنبال دخترها به "رینو" برود و آن‌ها را به "دنور" بیاورد. برنامه‌اش این بود که برای موضوعی کاری به سان‌فرانسیسکو برود و همان‌جا اتومبیل اجاره کند. سارا، پای تلفن، به برنامه‌اش خندیده بود - چرا با هواپیما نمی‌آی؟
کالپ که متخصص استخراج نفت بود، می‌خواست حین رانندگی، بهره‌ای از دیدن ویرانی داخلی ببرد. تا قبل این که به دنور نقل مکان کند و زندگی زناشویی‌شان در فضایی آماده‌ی اشتعال منفجر شود، ساکن نیوجرسی بودند و دخترها چیز زیادی از غرب ندیده بودند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'آهن
آهن پتاسیم نیکل (تندیس‌های جیبی - 19)
نویسنده: پریمو لوی
ترجمه: بابک واحدی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 2000 تومان
تعداد صفحات: 72 صفحه
شابک: 978-600-182-027-4
کتاب حاوی سه داستان است که از مجموعه داستانی است به نام جدول تناوبی انتخاب شده.

داستان "آهن" با این جملات آغاز می‌شود:
"شب پشت دیوارهای آزمایشگاه آرمیده، شب اروپا: چمبرلین دست‌خالی و بی‌دستاورد از مونیخ بازگشته. ارتش هیتلر بی‌شلیک حتی یک گلوله وارد پراگ شده، فرانکو بارسلونا را اشغال کرده و در مادرید مستقر شده است. ایتالیای فاشیست، آن دزد سرگردنه‌ی خرده‌پا، آلبانی را اشغال کرده و دلشوره‌ی فاجعه‌ی قریب‌الوقوع همچون شبنم غلیظی همه‌جا را پوشانده، در خانه‌ها و خیابان‌ها، در گفت‌وگوهای محتاطانه و وجدان‌های به خواب رفته.
ولی شب توان نفوذ در آن دیوارهای ضخیم را ندارد؛ سانسور فاشیستی، شاهکار رژیم، خود به تنهایی تنوانسته ما را از دنیا جدا کند، و در برزخی سفید و عاری از حس رها کند. سی تایی از ما توانستیم بر مانع دشوار امتحانات اولیه غلبه کنیم و وارد دومین سال آزمایشگاه تحلیل کیفی شویم. درست مثل کسی که پا به مجلس اعیان می‌گذارد، وارد آن تالار بزرگ، تاریک و دودگرفته شدیم …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'آسترلیتز
آسترلیتز جوان (تندیس‌های جیبی - 20)
نویسنده: دبلیو جی سیبالد
ترجمه: پویه میثاقی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 2000 تومان
تعداد صفحات: 72 صفحه
شابک: 978-600-182-016-8
کتاب بخشی از رمانی است به همین نام.

داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آسترلیتز آن غروب در باری در هتل گریت ایسترن سخنش را چنین شروع کرد، من در شهر حومه‌ای و کوچک "بالا" در ولز بزرگ شدم، در خانه‌ی واعظ کالوینیست و مبلغ مذهبی سابق امیرالیاس و همسرش که خانم انگلیسی محجوبی بود. هیچ‌وقت دوست نداشته‌ام به دوران زندگی‌م در آن خانه‌ی غم‌زده نگاه بیندازم، خانه‌ای که تک‌وتنها برفراز تپه‌ای درست بیرون شهر ایستاده بود و برای دو نقر آدم و یک تک فرزند زیادی بزرگ بود. چندین اتاق در طبقه‌ی بالای خانه در تمام طول سال چفت‌وبست شده بود. حتی امروز هم هنوز خواب می‌بینم که یکی از آن درهای قفل باز می‌شود و من ازش می‌گذرم و وارد دنیایی دوستانه‌تر و آشناتر می‌شوم. چندتایی از اتاق‌هایی هم که قفل نبودند مورد استفاده قرار نمی‌گرفتند. اتاق‌هایی با کم‌ترین مبلمان، یک تخت و یک گنجه‌ی کشویی، و پرده‌هایی که حتی در طول روز هم کشیده بودند، در چنان تاریک‌روشنی فرو رفته بودند که خیلی زود هرگونه حس خودآگاهی را در من از بین می‌بردند …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'گلهای
گلهای داوودی (تندیس‌های جیبی - 21)
نویسنده: جان اشتاین‌بک
ترجمه: فرزانه مظفری
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 2000 تومان
تعداد صفحات: 84 صفحه
شابک: 978-600-8944-94-5
داستان "گل‌های داوودی" با این جملات آغاز می‌شود:
"مه غلیظ و خاکستری رنگ زمستانی همچون پرده‌ای دره‌ی سالیانس را از آسمان و باقی جهان جدا می‌کرد. از هر سو مثل یک کلاهک روی کوه‌ها نشسته و دره‌ی پهناور را به شکل یک دیگ در بسته در آورده بود. گروهی از کشاورزان، سطح عریض زمین را کمی عمیق‌تر شخم‌زده و زمین سیاه رنگ را همچون فلزی تراشیده شده، براق و درخشان رها می‌کردند. با عبور از رودخانه سالیانس، در مراتع پای دامنه کوه، به نظر می‌رسید که کشتزارهای کاه‌بن طلایی رنگ در زیر نور رنگ‌پریده و سرد خورشید حمام آفتاب می‌گیرند. اما در حال حاضر، در ماه دسامبر هیچ نور آفتابی در دره وجود نداشت. در طول رودخانه، درخت ستبر بید با برگ‌هایی کاملا زرد و برنده شعله‌ور شده بود. زمان، زمان سکوت و انتظار بود. هوا سرد و مطبوع بود. باد ملایمی از جنوب غرب می‌وزید. به همین علت کشاورزان در انتظار باران بودند. اما مه و باران با هم نمی‌آیند …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تمساح
تمساح (تندیس‌های جیبی - 22)
نویسنده: فئودور داستایفسکی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 2000 تومان
تعداد صفحات: 71 صفحه
شابک: 9786001820403
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"سرگذشت حقیقی مردی میانسال با ظاهری محترم و آبرومند که در یک پاساژ در کام تمساحی فرو می‌رود و ماجراهای پس از آن.

در سیزدهم ژانویه امسال (1865)، نیم ساعت بعد از ظهر النا ایوانوونا همسر دوست فرهیخته‌ام ایوان ماتویچ که هم همکار هستیم و هم نسبت دوری با من دارد، هوس کرد که سه نفری به دیدن تمساحی برویم که این روزها در پاساژی به نمایش گذارده‌اند. ایوان ماتویچ که بلیط سفر به خارج از کشور به همراه داشت، وقتش آزاد بود، کار اداری خاصی هم نداشت. سفرش به اروپا برای دوا درمان نبود، بلکه برای دیدار و یک‌جور پیشرفت فکری بود. چون خودش هم کنجکاو بود که تمساح را ببیند، مخالفتی با پیشنهاد همسرش نکرد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این صفحه کتابهای زیر معرفی شده‌اند: عمارت معصوم (تندیس‌های جیبی - 1) (پی. دی. جیمز)، رز، 1944 (تندیس‌های جیبی - 2) (هلن دانمور)، دیوار چین (تندیس‌های جیبی - 3) (فرانتس کافکا)، کالیگولا (تندیس‌های جیبی - 4) (رابرت گریوز)، راهی به بالای آسمان (تندیس‌های جیبی - 5) (رولد دال)، فراموشکاری (تندیس‌های جیبی - 6) (زیگموند فروید)، ستاره‌ها (تندیس‌های جیبی - 11) (پل ثرو)، سرزمین نابینایان (تندیس‌های جیبی - 10) (هربرت جورج ولز)، هفده انگلیسی مسموم (تندیس‌های جیبی - 9) (گابریل گارسیا مارکز)، بهترین آواز (تندیس‌های جیبی - 8) (پی. جی. وودهاوس)، حال و روز همه‌مان خوب بود (تندیس‌های جیبی - 7) (جاناتان سافران فوئر)، تابستان الجزایر (تندیس‌های جیبی - 12) (آلبر کامو)، غار سایکلوپس (تندیس‌های جیبی - 13) (هومر)، خیابان‌گردی در لندن (تندیس‌های جیبی - 14) (ویرجینیا وولف)، مردان مجرد سرزمین تپه‌ها (تندیس‌های جیبی - 15) (ویلیام ترور)، نامه‌هایی از مصر (تندیس‌]ای جیبی - 16) (گوستاو فلوبر)، پرواز (تندیس‌های جیبی - 17) (ماریان کیس)، سه سفر (تندیس‌های جیبی - 18) (جان آپدایک)، آهن پتاسیم نیکل (تندیس‌های جیبی - 19) (پریمو لوی)، آسترلیتز جوان (تندیس‌های جیبی - 20) (دبلیو جی سیبالد)، گلهای داوودی (تندیس‌های جیبی - 21) (جان اشتاین‌بک)، تمساح (تندیس‌های جیبی - 22) (فئودور داستایفسکی)
خواندن 4608 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u