جمعه, 13 فروردين 1395 02:13

مجموعه تاریخ جهان انتشارات ققنوس

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در خانه‌تکانی شب عید، کلی کتاب بازیابی شد که همینطور در موقعیت‌های مختلف خریده‌ام تا آنها را اینجا معرفی کنم، اما فرصت نشده. از جمله تعدادی از کتاب‌های "مجموعه تاریخ جهان" که انتشارات ققنوس آن را منتشر کرده و می‌تواند مورد توجه علاقمندان به اطلاعات عمومی تاریخی قرار بگیرد.

هریک از کتاب‌های این مجموعه، همانطور که در ذیل مشاهده خواهید کرد، به مرور یکی از دوره‌ها یا وقایع تاریخ بشر می‌پردازند. کتاب‌ها خیلی "پربرگ" نیستند. هریک حجمی حدود 120 الی 150 صفحه دارند. نویسندگان در هر کتاب کوشیده‌اند اطلاعاتی کلی و آشنایی عمومی با آن وجه خاص از تاریخ که مورد بررسی‌شان است به خواننده منتقل کنند. بنابراین مطالب هر کتاب می‌تواند برای خواننده‌ی غیرمتخصص و علاقمند مفید باشد و او را به مطالعه بیشتر در زمینه‌هایی که توجه‌اش به آن جلب می‌شود، تشویق کند.

انتشارات ققنوس تا امروز بیش از 60 عنوان از این مجموعه را منتشر کرده. معرفی کامل کتاب‌های این مجموعه هم وقت بیشتری می‌طلبد هم نیازمند "سرمایه‌گذاری بیشتر" برای تهیه کتاب‌هاست. بنابراین از میان این تعداد از عناوین، جیره‌کتاب فعلا 6 عنوان که توجه‌اش را جلب کرده‌اند انتخاب کرده تا در اینجا، به عنوان مشت نمونه خروار، حضورتان معرفی کند. اگر استقبال از این مجموعه قابل قبول بود، انشاالله به مرور عنوان‌های بیشتری از این کتاب‌ها را در همین صفحه معرفی خواهم کرد.

 

'امپراتوری
امپراتوری ایران
نویسنده: دان ناردو
ترجمه: مهدی حقیقت‌خواه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1396 (چاپ 15)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 152 صفحه
شابک: 978-964-311-257-8
کتاب، اولین عنوان از "مجموعه تاریخ جهان" است که به همت انتشارات ققنوس ترجمه و منتشر شده است.
نویسنده در این کتاب به بررسی چگونگی شکل‌گیری امپراتوری ایران از یک هزار سال قبل از میلاد مسیح تا زمان حمله اعراب به ایران می‌پردازد. مراودات، رقابت‌های و رویارویی‌های ایران و یونان در این دوره تاریخی یکی از مباحث اصلی مورد بررسی در این کتاب هستند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تفتیش
تفتیش عقاید
نویسنده: دبورا بکراش
ترجمه: مهدی حقیقت‌خواه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 8)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 152 صفحه
شابک: 978-964-311-505-0
کتاب، 17امین عنوان از "مجموعه تاریخ جهان" است که به همت انتشارات ققنوس ترجمه و منتشر شده است. تفتیش عقاید، عبارت بود از هیئت‌های داوری بسیار مجهز که کلیسای کاتولیک می‌کوشید از طریق آن‌ها به یکپارچگی اندیشه و عمل دینی دست یابد و آن را حفظ کند. برای این منظور، کلیسا به کارگزاران خود، که ماموران تفتیش عقاید نامیده می‌شدند، اختیار داد که کسانی را که ممکن بود اعتقادات یا اعمالشان مغایر آموزه‌های کلیسا باشد، بیابند.
در نمودار تاریخی ابتدای کتاب، وقایع مهم مرتبط با "تفتیش عقاید" از قرن 12 میلادی آغاز و تا پایان قرن بیستم ادامه می‌یابد. کتاب به مرور مهم‌ترین وقایع مرتبط با این ساز و کار کلیسایی در طول تاریخ می‌پردازد.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'انقلاب
انقلاب کشاورزی
نویسنده: کاترین ج. لانگ
ترجمه: مهدی حقیقت‌خواه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 136 صفحه
شابک: 978-964-311-631-6
کتاب، 34امین عنوان از "مجموعه تاریخ جهان" است که به همت انتشارات ققنوس ترجمه و منتشر شده است.
نویسنده کتاب، یک دوره زمانی سیصد ساله بین سال‌های 1600 تا 1880 میلادی را بررسی کرده. در این دوره برای اولین‌بار، میزان تولید کشاورزی انسان از مصرف محلی او بیشتر شد. تاثیر عمیق این افزایش تولید بر اقتصاد و تجارت جهان، باعث شده است تا این بازه زمانی را دوره "انقلاب کشاورزی" بنامند. کتاب جنبه‌های مختلف این انقلاب و دگرگونی بنیادی در شیوه زندگی جوامع انسانی را بررسی می‌کند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'جنگ
جنگ سرد
نویسنده: بریتا بجورنلوند
ترجمه: مهدی حقیقت‌خواه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1394 (چاپ 5)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 157 صفحه
شابک: 978-964-311-640-8
کتاب، 35امین عنوان از "مجموعه تاریخ جهان" است که به همت انتشارات ققنوس ترجمه و منتشر شده است.
طی بخش عمده قرن بیستم، به نظر می‌رسید یک "پرده آهنین" جهان را به دو بخش "شرق" به نمایندگی اتحاد شوروی، و "غرب" به نمایندگی ایالات متحده، تقسیم کرده است. اما در اواخر دهه 1980، این پرده شروع به بالا رفتن کرد. ... با فروپاشی اتحاد شوروی و سقوط کمونیسم در اروپا، جنگ سرد پایان یافت. اما تاثیر آن تا به امروز نیز احساس می‌شود.
این کتاب به بررسی و مرور وقایع مهم این دوره تاریخی می‌پردازد.

چاپ کتاب تمام شده!

'پیدایش
پیدایش مسیحیت
نویسنده: دان ناردو
ترجمه: مهدی حقیقت‌خواه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1397 (چاپ 5)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 128 صفحه
شابک: 978-964-311-709-2
مطالب کتاب با تشریح زمانه‌ی تولد مسیح و ریشه‌های یهودی مسیحیت آغاز می‌شود. نویسنده سپس به سیر زندگی عیسی مسیح و اتفاقات مهم زمان حیات او می‌پردازد و مطالب خود را با شرح چگونگی گسترش مسیحیت، ایجاد اولین کلیساها و انقلاب کنستانتین ادامه می‌دهد. مطالب کتاب با شرح فراگیر شدن مسیحیت در اروپا در قرن ششم میلادی پایان می‌یابد. کتاب همچنین در بخش پایانی خود منابع مفیدی را برای مطالعه بیشتر به خواننده معرفی می‌کند.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"زمان و مکان خاص پیدایش مسیحیت تاثیر ژرفی بر شکل‌گیری عقاید و روش‌های مسیحی و چگونگی رشد و سرانجام کامیابی این دین داشت. به ویژه آن که محیط اجتماعی، سیاسی و مذهبی تولد آن آمیزه‌ای از تاثیرات یونانی-رومی و یهودی را در خود داشت. امپراتوری روم، در قرن نخست میلادی، معجونی از پیش‌زمینه‌های قومی، فکری، و مذهبی گوناگون بود که شامل نه تنها آداب و سنن اجتماعی، حقوقی، و مذهبی شهروندان رومی و حکومت روم، بلکه همچنین آداب و سنن محلی ده‌ها قوم دیگری در حوزه مدیترانه می‌شد که رومیان در چند قرن پیشین بر آن‌ها چیره شده بودند. مسیحیان اولیه به شدت تحت تاثیر بسیاری از این عقاید و آداب و سنن قرار داشتند و آن‌ها را با جهان‌بینی و دیدگاه‌های معنوی خود درآمیختند.
البته در آغاز، یکی از این اقوام مدیترانه‌ای - یعنی یهودیان - ژرف‌ترین و ماندگارترین تاثیر تکوینی را بر مسیحیان اولیه گذاشتند. در واقع، تاریخ مسیحیت به عنوان یک فرقه یهودی آغاز شد و هنوز هم در مفاهیم پایه‌ای مذهبی و اخلاقی متعددی، همچنان که در متون مقدس، با یهودیت اشتراک دارد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'بحران
بحران بزرگ
نویسنده: جکلین فارل
ترجمه: مهدی حقیقت‌خواه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 3)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 119 صفحه
شابک: 978-600-278-055-3
کتاب 66امین عنوان از "مجموعه تاریخ جهان" است که به همت انتشارات ققنوس ترجمه و منتشر شده است.
موضوع این کتاب از مجموعه، بررسی تاریخچه و وقایع معروف به "بحران بزرگ" (یا "رکود بزرگ") است که در فاصله سالهای بین 1929 تا پایان دهه‌ی 1930 میلادی در جهان اتفاق افتاد و طی آن بحران اقتصادی بزرگی کشورهای مختلف و مقتدر جهان را در بر گرفت و بعضی معتقدند از دلایل اصلی شروع جنگ جهانی دوم بوده است.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: بحران بزرگ (جکلین فارل)، پیدایش مسیحیت (دان ناردو)، انقلاب کشاورزی (کاترین ج. لانگ)، تفتیش عقاید (دبورا بکراش)، جنگ سرد (بریتا بجورنلوند)، امپراتوری ایران (دان ناردو)

 

خواندن 6102 دفعه

2 نظر

  • پیوند نظر هدایتی سه شنبه, 24 فروردين 1395 04:53 ارسال شده توسط هدایتی

    سلام متشکرم از معرفی این مجموعه پربار. امیدوارم مجموعه کاملتر شود

  • پیوند نظر امین جمعه, 13 فروردين 1395 11:44 ارسال شده توسط امین

    آقای شهریر گرامی! برای معرفی این مجموعه خیلی از شما سپاسگزارم و امیدوارم که «بچه های جیرۀ کتاب» این دست کتابها را بیشتر بخوانند تا اطلاعات عمومی شان بالا برود و خدا نکرده مثل بعضی از شرکت کنندگان «مسابقه ثانیه ها شبکه دو» در پاسخ به پرسش : «دو کشور همسایه ایران که با دریای خزر هم مرز هستند؟» نگویند : «ترکیه و عربستان» !!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u