چاپ کردن این صفحه
شنبه, 18 مرداد 1393 23:14

کتاب‌های تیر 1393

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

فهرست تیرماه را اجازه بدهید با معرفی "امپراتور" آغاز کنم. یکی دیگر از کتاب‌هایی که سال‌ها پیش در یک گروه اینترنتی دیگر خوانده بودم (توضیحات مربوط به "فارست گامپ" را یادتان می‌آید؟). البته در آن زمان نمی‌دانستم که بعدها بابت کتاب دیگر نویسنده لهستانی‌الاصل این کتاب درباره آفریقا، او به یکی از نویسندگان محبوب‌ام تبدیل خواهد شد (حیف که مدتهاست چاپ "آبنوس" یا "ماجراها و مردم قاره سیاه" تمام شده و تصور هم نمی‌کنم که ناشر دیگر به صرافت انتشار مجدد آن بیافتد.)

به هر حال "امپراتور" هم یکجورهایی درباره آفریقا است. نثر شگفت‌انگیزی دارد و بجز نثرش از خیلی جنبه‌های دیگر هم می‌شود درباره‌اش صحبت کرد. کتاب بعد از بیست سال دوباره تجدید چاپ شده و ... به نظر من اگر اهل خواندن کتاب‌های غیرداستانی هستید، نباید فرصت خواندن این یکی را از دست بدهید.

'امپراتور
امپراتور و بازی امپراتور
نویسنده: ریشارد کاپوشینسکی
ترجمه: حسن کامشاد
ناشر: ماهی
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 13500 تومان
تعداد صفحات: 255 صفحه
شابک: 978-964-209-122-5
کتاب به سال‌های آخر حکومت هیلا سیلاسی، امپراتور حبشه می‌پردازد. سیلاسی در سال 1974، پس از 60 سال حکومت، با قیام تعدادی از افسران مخالف حکومتش، برکنار شد و پس از یکسال اسارت، بنا بر اعلام دولت انقلابی، در یکی از کاخ‌های خود درگذشت.
نویسنده با تعدادی از خدمتگزاران و کارگزاران حکومت سیلاسی مصاحبه کرده است. متن این مصاحبه‌ها مطالب کتاب را تشکیل می‌دهد. اما کاپوشینسکی به روش معمول مصاحبه‌ها را بصورت کامل در کنار هم قرار نداده، بلکه بخش‌های کوتاه از مصاحبه‌های مختلف را مثل جورچین (پازل) کنار هم چیده است.
مصاحبه‌ها پس از سقوط "امپراتور" انجام شده‌اند. بنابراین مصاحبه‌شوندگان در صحبت‌هایشان همه به دورانی گذشته اشاره می‌کنند. آنها همگی جزو دست‌اندرکاران حکومتی برافتاده بوده‌اند، به همین خاطر نویسنده به نام هیچکدام از آنها اشاره نمی‌کند و هریک را با نام مخفف خطاب قرار می‌دهد.
مترجم همچنین به انتهای کتاب متن نمایشنامه‌ای را افزوده که با الهام از کتاب "امپراتور" نوشته شده است.
در بخشی از کتاب از زبان یکی از خدمتگزاران "امپراتور" چنین آمده است:
"گ. ه. م.

بنده مامور تشریفات بلندپایه‌ای بودم، اما پشت سرم می‌گفتند فلانی کوکوی اعلیحضرت همایونی است. علت آن بود که یکی از این ساعت‌های سوییسی که کوکویی از آن بیرون می‌پرد و ساعت را اعلام می‌کرد، در دفتر کار امپراتور به دیوار آویزان بود. در ساعاتی که ذات امجد سرگرم امور پادشاهی بودند، من افتخار انجام وظیفه‌ای مشابه آن ساعت را داشتم. وقتی، طبق تشریفات رسمی، هنگام آن می‌رسید که امپراتور از مشغله‌ای به مشغله‌ی دیگر بپردازند، بنده روبه‌روی ایشان می‌ایستادم و چندین بار تعظیم می‌کردم. این اشاره بود به ساحت پرفراست ملوکانه که ساعتی به اتمام رسیده و موقع آن شده که ساعت دیگری را آغاز فرمایند.
ولنگاران، که در هر درباری یافت می‌شوند و خوششان می‌آید زیردستانشان را دست بیندازند، به شوخی می‌گفتند که شغل شریف من، و تنها علت وجودی‌ام، دولا راست شدن است. درست است که من جز تعظیم، آن هم در دقایقی معین، در برابر ذات اقدس همایونی کاری نداشتم، اما اگر مقامم اجازه‌ی چنین گستاخی‌‌ای را می‌داد، به این حضرات جواب می‌دادم که تعظیم‌های حقیر دست‌کم جنبه‌ی تشریفاتی و کاربردی داشت، سودمند بود و به هدف دولت، یعنی به هدفی والا خدمت می‌کرد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، حالا که داریم به موارد "نوستالژیک" می‌پردازیم اجازه بدهید این یکی را هم همینجا معرفی کنم. چند هفته پیش یکی از دوستان تقاضا کردند تا کتاب نامدار "جامعه‌شناسی نخبه‌کشی" را برایشان ارسال کنیم. وقتی در بانک اطلاعات‌مان جستجو کردم دیدم که اطلاعات کتاب در سیستم ما وجود ندارد و این یعنی ما تا به حال این کتاب را معرفی نکرده و آن را برای کسی ارسال هم نکرده‌ایم!

شاید از جنبه‌ی بازاریابی بی‌مورد باشد که حالا و اینجا "جامعه‌شناسی نخبه‌کشی" را معرفی کنیم و بعد از سی و هفت نوبت انتشار انتظار داشته باشیم که هنوز کسی کتاب را نخوانده باشد و مایل باشد آن را بخرد! اما همانطور که گفتم این یکی هم بار نوستالژیک به همراه دارد و بعد هم بالاخره یکی از کتاب‌های اسم و رسم‌دار بازار ایران محسوب می‌شود. بنابراین حیف است که نامش در بانک اطلاعات جیره‌کتاب نباشد.

در اشاره به آن نوستالژی اما باید برایتان بگویم که: سال 1376 بود. روزها اغلب در یکی از کتابفروشی‌های پرزرق و برق شهرکتاب می‌گذشت. 9 صبح کتابفروشی را باز می‌کردیم یکسره تا 8 شب. 11 ساعت چشم به در، در انتظار مشتری!

شهردار تهران به زندان افتاده بود. طرفدارانش او را "امیرکبیر ایران" می‌خواندند. بعضی هم عقیده داشتند اقبال مردم به کتاب "جامعه‌شناسی نخبه‌کشی" بخاطر این حال و هوا و فضای بوجود آمده بعد از انتخابات ریاست جمهوری است.

سیستم کاری آن زمان فروشگاه‌های شهرکتاب طوری بود که هر فروشگاه اجازه نداشت برای خودش کتاب تهیه کند و کتاب‌ها باید از طریق شبکه توزیع مرکزی شهرکتاب به فروشگاه‌ها می‌رسید. بعضی‌ها البته زیرآبی می‌رفتند، اما ما مثل همیشه بچه‌های حرف‌گوش‌کنی بودیم و دست از پا خطا نمی‌کردیم!

اغراق نیست اگر بگویم هر روز 40 الی 50 نفر به کتابفروشی مراجعه می‌کردند و "جامعه‌شناسی نخبه‌کشی" می‌خواستند و ما هم پاسخ می‌دادیم: "نداریم!" پیش خودمان حساب می‌کردیم اگر کتاب به موقع بدستمان می‌رسید، می‌توانستیم هفته‌ای 300-400 نسخه از کتاب را بفروشیم و کلی سود کنیم و ... اما کو کتاب!

'جامعه‌شناسی
جامعه‌شناسی نخبه‌کشی
نویسنده: علی رضاقلی
ناشر: نشر نی
سال نشر: 1397 (چاپ 41)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 240 صفحه
شابک: 964-312-350-2
آیا تغییر و اصلاح در ساخت و بافت جوامع به دست نخبگان و از بالا انجام می‌شود یا بر اثر تحول در زمینه و بستر اجتماعی و از پایین؟
در دو سده‌ی اخیر برخی از نخبگان سیاسی ایران می‌خواسته‌اند در ساخت و بافت جامعه‌ای که بر صدر آن قرار می‌گرفته‌اند اصلاحاتی بکنند و تغییراتی بدهند. گرچه اینان در وجدان تاریخی توفیقاتی به‌دست آوردند و نامشان به نیکی بر صفحه‌ی روزگار برجا ماند اما خود قربانی خواست‌ها و بستر نامساعد اجتماعی شدند. نمونه‌ی بارز آن میرزاتقی‌خان امیرکبیر است و پیش از او میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام و پس از او دکتر محمد مصدق. این سه تن نه در خواست و ارائه تنها بودند و نه در نتیجه‌ای که عایدشان شد.
در این کتاب عوامل و عوارض درونی و بیرونی و روش‌های بیرون رانده شدن اینان از گود بررسی و سعی شده است عوامل و موانع توسعه‌ی سیاسی و اجتماعی ایران شناخته شود.
اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'بحران
بحران دنیای متجدد
نویسنده: رنه گنون
ترجمه: حسن عزیزی
ناشر: حکمت
سال نشر: 1393 (چاپ 5)
قیمت: 9500 تومان
تعداد صفحات: 172 صفحه
شابک: 978-964-8713-63-3
این کتاب یکی از سه اثر اصلی گنون در باب مهم‌ـرین اندیشه‌های وی در انتقاد از فرهنگ و اندیشه غرب است. به نظر گنون شرایط هولناکی را که دنیای متجدد در آن به سر می‌برد عمدتا باید از طریق روشن کردن تعلیم ادواری آیین هندو تعیین کرد، که به موجب آن بشریت در حال سقوط و انحطاط به وضعی بیش از پیش انجمادیافته و مادی‌شده است و بیش از هر زمان دیگری نسبت به اثرات معنوی تاثیرناپذیر گشته است. گنون به هنگام نوشتن این کتاب بر این باور بود که هیچ ترمیم ممکنی وجود ندارد و از فاجعه آخرالزمان گریزی نیست. وانگهی آنچه از یک جنبه ممکن است بدبینی دنیایی تلقی شود، از جنبه دیگر همچون خوشبینی آسمانی جلوه‌گر می‌شود، زیرا پایان یک دور نشانه تکمیل آن و استقرار مجدد نظم حقیقی است.
گنون این کتاب را آنگاه نوشت که هنوز در غرب مشکلاتی که امروزه در مقابل چشم همگی هویدا است ظاهرا وجود نداشت و مغرب‌زمین با اطمینان فراوان به آینده خویش در حال از بین بردن باقی‌مانده‌های سنت‌های معنوی خود و سایر تمدن‌های جهان بود. پیش‌بینی‌هایی که گنون در این آثار از وضع آینده جهان کرده است دلیل کافی برای حکمت و عمق نظر او است.
فصل اول کتاب با عنوان "عصر تاریک" با این جملات آغاز می‌شود:
"دکترین هندو چنین می‌آموزد که یک دوره انسانی، که آن را من‌ونتره می‌نامند، به چهار دوره تقسیم می‌شود و این دوره‌ها مرحله‌هایی را مشخص می‌کنند که طی آنها روحانیت نخستین به‌تدریج بیش از پیش پوشیده می‌شود؛ اینها همان دوره‌هایی هستند که سنت‌های باستانی غرب آنها را عصرهای طلایی، نقره، برنز و آهن می‌نامیدند. ما اکنون در عصر چهارم، یعنی کلی-یوگه یا 'عصر تاریک' هستیم و می‌گویند که از بیش از شش هزار سال پیش، یعنی از زمانی بسیار زودتر از هر آنچه برای تاریخ 'کلاسیک' معلوم بود، در این وضعیت بوده‌ایم. از آن زمان به بعد حقایقی که قبلا در دسترس همه بود بیش از پیش مخفی و دست‌نیافتنی شده است؛ کسانی که از این حقایق برخوردار بودند کمتر و کمتر شده‌اند و با وجود اینکه گنجینه حکمت 'ناانسانی' (یعنی فوق انسانی) که مقدم بر همه عصرها است هرگز ممکن نیست که از بین برود، در حجاب‌های بیش از بیش نفوذناپذیر پوشیده می‌شود، حجاب‌هایی که این حکمت را از دید انسان‌ها مخفی می‌کند و کشف آن را فوق‌العاده مشکل می‌سازد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'کمونیسم
کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم
نویسنده: اسلاونکا دراکولیچ
ترجمه: رویا رضوانی
ناشر: نشر گمان
سال نشر: 1398 (چاپ 9)
قیمت: 38000 تومان
تعداد صفحات: 287 صفحه
شابک: 978-600-94072-1-7
کتاب مجموعه مقالاتی است از نویسنده کروات ساکن سوئد که در سال 1993 منتشر شده. موضوع این مجموعه مقالات، تشریح زندگی تحت یک حکومت کمونیستی است. نویسنده با پرداختن به جزئیات زندگی روزمره مردم در جوامع کمونیستی، تصویری واقعی (و گاهی با نمک) از زندگی در یک جامعه ایدئولوژیک بدست داده است.
فصل اول کتاب با عنوان "قهوه را که نمی‌شود تنهایی خورد" با این جملات آغاز می‌شود:
"مرده، مرده و رفته. خاکش را پیچک‌ها و گل‌های کوچک آبی فراموشم نکن پوشانده. شمعی روشن است. حتما مادرش آمده بوده. من یک‌بار هم نیامده بودم - از پنج سال پیش که او را در اینجا به خاک سپرده بودند، نیامده بودم. نه اینکه فراموشش کرده باشم. درست برعکس، نمی‌توانستم مرگش را، پوچی مرگش را، قبول کنم. اوت 1985، وقتی خودش را با گاز در آپارتمان جدیدش کشت، سی‌وشش سال بیشتر نداشت.
نمی‌دانم داستان تانیا را چطور بگویم، حتی نمی‌دانم گفتنش چه اهمیتی دارد. تانیا قهرمان نبود، حتی گاهی فکر می‌کنم بزدل بود. رشته‌های نازک فراوانی که او را به زندگی وصل می‌کردند یکی‌یکی پاره شدند و او مرگ را بر زندگی ترجیح داد. قبل از اینکه شیر گاز را باز کند، درز همه درها و پنجره‌ها را با نوارچسب گرفت، ظرف‌ها را هم شست. نمی‌دانم آیا باید از اینکه او با این نظم و ترتیب مقدمات مرگش را فراهم کرده بود عصبانی باشم یا آن را آخرین نشانه میلش به ادامه زندگی بدانم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'بخشودن
بخشودن
نویسنده: ایو گارارد، دیوید مک‌ناتون
ترجمه: خشایار دیهیمی
ناشر: نشر گمان
سال نشر: 1395 (چاپ 5)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 240 صفحه
شابک: 978-600-91606-5-5
در این کتاب ما نخست به دنبال رسیدن به فهمی روشن‌تر از این هستیم که بخشودن و گذشت چیست و البته در ضمن، فهمیدن اینکه بخشودن چه چیزی نیست و بعد می‌خواهیم وارسیم که چه هنگام بخشودن روا و موجه نیست و چه هنگام بخشودن روا و موجه و حتی شاید بر ما فرض و واجب است. سعی ما این است که دلایلمان برای بخشودن و نبخشودن تا جایی که ممکن است واضح و روشن باشد و سوال‌هایی را پیش کشیم که هرکسی در حقش بدی و ظلمی شده است از خودش می‌پرسد و می‌اندیشد که چه واکنشی باید نشان داد. این سوال‌ها بی‌تردید شامل حال همه ما می‌شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با عنوان "بحث و جدل درباره بخشودن" با این جملات آغاز می‌شود:
"فردی در میان خرابه‌های ساختمانی که با بمبی منفجر شده دراز به دراز افتاده است. او نجات خواهد یافت، اما دخترش که تکه پاره شده و در کنار او افتاده است، نه. دست دخترش را که در حال مرگ است در دست گرفته می‌فشارد. بعدا، وقتی که او را نجات دادند، می‌گوید تروریست‌هایی را که دخترش را کشته‌اند می‌بخشد و کینه‌ای از آنها به دل ندارد و آرزو نمی‌کند که به خاک سیاه بنشینند.
بسیاری از افراد این بخشودن بی‌قید و شرط را مطلقا به دیده تحسین می‌نگرند و حتی آن را عملی قدیس‌مآبانه به حساب می‌آورند چون آن فرد توانسته بر نفرت و خصومت خویش، که احساس و واکنشی طبیعی در قبال چنین حادثه هولناکی است، فائق آید. (در واقع امر هم نظر بسیاری از افراد چنین است، این واقعه‌ای است که برای گوردون ویلسون رخ داد. فردی که در بمب‌گذاری انیسکیلن در ایرلند شمالی دخترش را از دست داد). اما عده‌ای هم نمی‌توانند این کار را به دیده تحسین بنگرند و به دیده تحسین هم نمی‌نگرند. چون فکر می‌کنند بخشودن کسانی که عامدانه افراد بیگناه و بی‌دفاع را به قتل رسانده‌اند کار درست یا واکنش مناسبی نیست ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'گرمایش
گرمایش جهانی
نویسنده: مارک ماسلین
ترجمه: ماندانا فرهادیان
ناشر: فرهنگ معاصر
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 234 صفحه
شابک: 978-600-105-052-7
گرمایش جهانی از مهمترین مسائلی است که جهان در قرن بیست و یکم با آن مواجه است. این کتاب توضیحی است خلاصه و آسان درباره موضوعات کلیدی این مبحث. نگاهی به تاثیرات تغییرات اقلیم، کنکاش در مناقشه‌های سیاسی پیرامون این مسئله، و راه‌حل‌هایی که هم به کاهش فقر جهانی کمک می‌کنند و هم به کاهش خطر گرمایش جهانی.
پرفسور مارک ماسلین، مدیر انستیتوی محیط‌زیست یونیورسیتی کالج لندن است. او از اقلیم‌شناسان بنامی است که در زمینه تغییرات اقلیم جهان و گرمایش زمین فعالیت ویژه‌ای دارند. مقالات ماسلین در نشریه‌های نیوساینتیست، نیچر، گاردین، ایندیپندنت، و ساینس منتشر می‌شود. او همچنین از مشاوران و مجریان برنامه‌های رادیو تلویزیونی است و چند کتاب درباره گرمایش زمین و منابع طبیعی نوشته است. از دیگر فعالیت‌های او مدیریت در چند شرکت و انجمن مربوط به تغییرات اقلیم است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'روزی
روزی روزگاری فوتبال: فوتبال و جامعه‌شناسی
نویسنده: حمیدرضا صدر
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 62000 تومان
تعداد صفحات: 411 صفحه
شابک: 978-964-362-786-7
کتاب در پانزده فصل به تاثیر فوتبال بر جامعه در کشورهای مختلف می‌پردازد. به جز ایران، که اصلی‌ترین و پر و پیمان‌ترین فصل کتاب را به خود اختصاص داده، وقایع مختلف مرتبط با فوتبال در کشورهایی همچون انگلستان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، ترکیه و ... بررسی شده و تاثیر متقابل فوتبال بر جامعه، سیاست و فرهنگ این کشورها از خلال "رخدادهای فوتبالی" بررسی شده است. فصل آخر کتاب هم به مناسبت گسترش بازی‌های بانوان در جهان، به "زنان و فوتبال" می‌پردازد.
فصل دوم کتاب که به ایران اختصاص دارد با این جملات آغاز می‌شود:
"فوتبال ایران مثل خیلی چیزهای دیگر این مرزوبوم خودرو بود و خودجوش. بی‌برنامه‌ی کلان، بی‌امکانات اولیه، بی‌اعتنا به استعدادهایش. فوتبال ایران را با استعدادهای بربادرفته در دوره‌های مختلف دوره کردیم. با کودکانیکه کسی آن‌ها را نفهمید و جوانانی که کسی سراغ‌شان نرفت. با مردمانی که سری پرباد داشتند. با تماشاگران متکبری که از آن بالا به آسیایی‌ها، از عرب‌های سیه‌چرده‌ی همسایه تا چشم‌بادامی‌های شرقی، نگاه کردند. با طرف‌دارانی که معمولا نه‌چندان فروتنانه شکست‌های آسیایی را پذیرفتند. در حالی‌که همیشه و همه‌جا در خلوت خود تکرار کردیم خانه‌ی ورزش‌مان از پای‌بست ویران است.
با این وصف چشمه‌ی لایزال استعدادهای‌مان بی‌اعتنا به کمبودها برخلاف جریان آب شنا کردند، درخشیدند و به پرواز درآمدند. در دهه‌ی 1350 آسیا را زیر یوغ ضربه‌های‌شان گرفتند و در دهه‌ی 1370 درخشش علی دایی و مهدی مهدوی‌کیا در فوتبال اروپا تابوی غربی‌های ظاهرا دست‌نیافتنی را شکستند. یک دهه بعد جواد نکونام و مسعود شجاعی با توفیق در اسپانیا نشان دادند می‌توان پرواز کرد. می‌توان درخشید ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'تو
تو در قاهره خواهی مرد
نویسنده: حمیدرضا صدر
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 252 صفحه
شابک: 978-600-229-266-7
داستان، روایتی از زندگی محمدرضا پهلوی است در سال 1344. در این کتاب ترس‌ها و باورهای شاه پهلوی با رفت‌وبرگشت‌های زمانی روایت می‌شود. نویسنده در کتاب به گوشه‌های تاریک ذهن شاهی سرک می‌کشد که از ترور می‌هراسد و به اطرافیانش مشکوک است. صدر شخصیت داستانی شاه را با مستندهای تاریخی فراوانی که با تحقیق به دست آورده و با استفاده از فلاش‌بک و فلاش‌فوروارد می‌سازد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"27 اسفند 1343

خبر مرگش را شنیده‌ای. دو روز مانده به پایان سال. خبر مرگ پادشاه سابق مصر را. خبر درگذشت ملک‌فاروق را. ملک فاروق رفته. ملک‌فاروق مرده. امپراتور سرزمین فراعنه جان باخته. برادر ملکه‌ی اولت بی‌خبر وداع کرده. ملک‌فاروق در تبعید مرده. در ایتالیا، در رم. دور از خانه‌اش. دور از سرزمینش. شبیه پدرت که در ژوهانسبورگ درگذشت. در تبعید. دور از خانه و سرزمینش. دور ... دور ... دور …
ملک‌فاروق بعد از کودتای ژنرال محمدنجیب از مصر دور شده بود. ملک‌فاروق سیزده سالی را دور از خانه و موطنش سپری کرد. سیزده ... سیزده ... سیزده ... تو از کودتا نفرت داری. تو از ژنرال نجیب که ملک‌فاروق را سرنگون کرد نفرت داری. از جمال عبدالناصر که رئیس‌جمهور مصر شد نفرت داری. از این که حکومت سلطنتی مصر با سرنگونی او تمام شد نفرت داری. از این که سال‌روز سرنگونی سلطنت ملک‌فاروق را جشن ملی مصر اعلام کردند نفرت داری. از این که ملک‌فاروق دور از سرزمینش درگذشت نفرت داری. تو از تبعید نفرت داری. تبعید ... تبعید ... تبعید ... نفرت ... نفرت ... نفرت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'قدیس
قدیس
نویسنده: ابراهیم حسن‌بیگی
ناشر: کتاب نیستان
سال نشر: 1396 (چاپ 7)
قیمت: 21000 تومان
تعداد صفحات: 298 صفحه
شابک: 978-964-337-677-2
قهرمان داستان کشیشی مسیحی است که در مسکو زندگی می‌کند و سرگرمی و علاقه‌اش جمع‌آوری کتاب‌ها و آثار خطی و قدیمی است. به همین خاطر وقتی مردی تاجیک نسخه‌ای از یک کتاب قدیمی را به او نشان می‌دهد، علاقه‌مند می‌شود که کتاب را از او بخرد.
اما مرد تاجیک کشته می‌شود و این مساله باعث می‌شود تا کشیش روس تصمیم بگیرد از محتوای کتاب قدیمی، که درباره امام متقین، امیرالمؤمنین، علی (ع) است، اطلاعات بیشتری کسب کند. کشیش به خاطر حفظ جان خود مجبور به ترک مسکو می‌شود و به بیروت می‌رود. او کودکی و بخشی از عمرش را در این شهر گذرانده و پسر، عروس و نوه‌اش در آنجا زندگی می‌کنند. علاوه بر این، او در پایتخت لبنان، دوستان فراوانی دارد که می‌توانند در کشف شخصیت امام علی (ع) و ماهیت کتاب قدیمی به او کمک کنند.
کشیش در بیروت به تحقیقات و مطالعات خود درباره‌ی شخصیت و حکومت امام اول شیعیان ادامه می‌دهد. اما تبهکارانی که به دنبال کتاب قدیمی هستند نیز بیکار ننشسته و او را تا این شهر تعقیب کرده‌اند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"کشیش "میخائیل ایوانف" مردی نبود که حین سخنرانی‌اش، مکثی طولانی داشته باشد و زل بزند به مرد جوان غریبه‌ای که انتهای سالن ایستاده بود و با چشم‌های بادامی‌اش به او نگاه می‌کرد. فکر کرد مرد غریبه، تاجیک یا از آذری زبان‌هاست که گاهی برای طلب کمک، به کلیسا می‌آیند.
آن روز کشیش ردای مشکی بلندی به تن داشت که نوارهای طلایی حاشیه‌ی آن، زیر نور چلچراغ‌های بزرگ و قدیمی کلیسا برق می‌زد. کلیسای او در خیابان "سادووایا" قرار داشت؛ یک کلیسای کوچک و قدیمی، متعلق به قرن 17 میلادی که چند درخت کهنسال اطراف آن را احاطه کرده بودند و مناره‌ی سرخ رنگ آن، از پشت شاخ و برگ درخت‌های کاج سر برافراشته بود.
کشیش عرق پیشانی‌اش را با دستمالی که در دست راست می‌فشرد پاک کرد، چشم از مرد غریبه گرفت و به سخنرانی‌اش ادامه داد: - ما نمی‌توانیم مقوله‌ی خدای خالق را کنار بگذاریم. هرچند درک خدا برای ما دشوار باشد. خوشبختانه این مشکل را مسیحیت تا حدودی برای ما آسان کرده، آن هم در پرتو وجود یک شخص میانجی که دارای دو ماهیت است؛ عیسی مسیح، نامی که در تفاوت با پدر آسمانی او را می‌شناسیم، از جریان زندگی‌اش باخبریم و هیچ کس شک ندارد که به راستی او روی زمین راه می‌رفته ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

'متقین:
متقین: شرح خطبه متقین نهج‌البلاغه
نویسنده: سیدمهدی شجاعی
ناشر: کتاب نیستان
سال نشر: 1397 (چاپ 19)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 372 صفحه
شابک: 978-964-337-339-9
خطبه متقین، یکی از خطبه‌های مهم امیر مؤمنان (ع) در نهج البلاغه است که بنا به درخواست یکی از شیعیان مخلص و عابد به نام همام ایراد شد. امام (ع) در این خطبه، پرهیزگاران را توصیف می‌کند. وی در این خطبه، رفتارهای فردی، اجتماعی و عبادی متقین را چنان به تصویر کشیده است که مشهور است همام، پس از شنیدن خطبه، مدهوش شد و جان داد.
در این کتاب سیدمهدی شجاعی، نویسنده این شرح، با استفاده از آیات قرآن و احادیث و روایات، به شرح و توضیح عبارت به عبارت خطبه می‌پردازد.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'فلسفه
فلسفه خرافات
نویسنده: سیدیحیی یثربی
ناشر: امیرکبیر
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 301 صفحه
شابک: 978-964-00-1565-0
خرافه خطرناک‌ترین بیماری جامعه است که آثار زیان‌بار آن، تمامی جهات زندگی انسان‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، از اخلاق تا اقتصاد و از دین و مذهب تا سیاست و مدیریت!
بیماری خرافات، چنان خطرناک است که اگر کسی از این بیماری سخن بگوید، یا مردم را به مبارزه با آن فراخواند، به شدت مورد تعقیب و آزار قرار می‌گیرد و زندگی‌اش به خطر می‌افتد!
این نوشته تلاشی است برای نگرشی فلسفی به مسئله خرافه که با تحلیلی علمی و عقلانی از پیدایش و آثار آن بحث می‌کند. با این امید و آرزو که این اثر ناچیز ما را در جهت روشن‌اندیشی و رهایی از خرافه تا حدودی یاری رساند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
عنوان فصل‌های کتاب به این شرح است: خرافه چیست؟ نسبت خرافه با علم، فلسفه و دین؛ نقش زیان‌بار خرافه در زندگی فردی و اجتماعی انسان؛ علل و انگیز‌های پایداری انسان در خرافه؛ بزرگ‌ترین عامل بقای خرافه؛ روش مبارزه با خرافات؛ دژهای مدرن خرافه؛ پیدایش تحریف و خرافه در دین اسلام؛ تحریف و خرافه در مذهب تشیع.

چاپ کتاب تمام شده!

'مرد
مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد
نویسنده: یوناس یوناسن
ترجمه: فرزانه طاهری
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1398 (چاپ 13)
قیمت: 45000 تومان
تعداد صفحات: 377 صفحه
شابک: 978-964-448-597-8
در خانه سالمندان قرار است تولد یکصد سالگی آلن کارلسن را جشن بگیرند. آلن در صد سالگی هوش و حواس‌اش سر جایش است اما هیچ علاقه‌ای به جشن تولد ندارد. برای همین هم در یک فرصت مناسب از پنجره اتاقش بیرون می‌پرد و ناپدید می‌شود!
او در مسیر ماجراجویی جدیدش به یک چمدان پر از پول برمی‌خورد که متعلق به قاچاقچیان مواد مخدر است. حالا هم قاچاقچی‌ها در تعقیب او هستند هم پلیس …
کتاب رمانی است سرراست و مفرح و شگفت‌انگیز و گاه حتی قهقهه‌آور که با هوشمندی و تخیلی غنی شخصیت اصلی‌اش را ناخواسته در میانه مهم‌ترین رخدادهای تاریخی قرار می‌دهد. آلن کارلسن سرحالِ سهلگیر و "باری‌به‌هرجهت" نمونه‌ای به یادماندنی به دست می‌دهد که "هیچ وقت برای شروع دیر نیست".
این رمان در جهان با توفیقی چشمگیر روبه‌رو شده و با انتشار ترجمه‌های آن در 35 کشور بیش از هشت میلیون نسخه از آن به فروش رفته است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"دوشنبه، دوم مه 2005

شاید با خودتان بگویید که می‌شد زودتر تصمیمش را بگیرد، و آن‌قدر مرد باشد که دیگران را از این تصمیم باخبر کند. اما آلن کارلسن هرگز اهل تاملات طولانی نبود.
برای همین هنوز درست این فکر در مغز پیرمرد جایگیر نشده بود که پنجره اتاقش در طبقه همکف خانه سالمندان در شهر مالمشوپینگ را باز کرد و قدم به بیرون گذاشت - به باغچه.
این عملیات تلاش مختصری لازم داشت، چون آلن صدساله بود. در واقع درست در همین روز صدساله می‌شد. کمتر از یک ساعت دیگر جشن تولدش در تالار نشیمن خانه سالمندان شروع می‌شد. قرار بود شهردار بیاید. و روزنامه محلی. و همه سالمندان دیگر. و کل کارکنان، به رهبری خانم مدیر آلیس بدخلق.
فقط خود صاحب جشن تولد بود که خیال نداشت پیدایش شود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'گودی
گودی
نویسنده: جومپا لاهیری
ترجمه: امیرمهدی حقیقت
ناشر: ماهی
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 408 صفحه
شابک: 978-964-209-026-8
گودی تراژدی زندگی دو برادر است و زنی میان این دو که انگار هرگز از گذشته خلاصی نمی‌یابد، و حکایت عشقی که تا سالیانی دراز پس از مرگ همچنان زنده است. گودی داستانی درهم‌تنیده از زندگی پیچیده‌ی آدم‌های چهار نسل است با رازها و غصه‌هاشان در پس‌زمینه‌ای از تاریخ و جغرافیایی که از کلکته تا رودآیلند را دربرمی‌گیرند. گودی روایتی پراحساس و پرتعلیق است از تنهایی، اراده، سرنوشت، تولد و مرگ، مهاجرت و بازگشتن، و پیوندهای خانوادگی، که در انتهای کار به ما نشان می‌دهد که کیستیم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"خیابان دشاپران ساشمال، پشت دیوار شرقی باشگاه تالی، دو شاخه می‌شود و بعد از مسجدی کوچک، با یک پیچ به محله‌ی بی‌سروصدایی می‌رسد با کوچه پس‌کوچه‌های باریک و خانه‌های ساده‌ی آدم‌هایی معمولی.
زمانی داخل این محله دو تا آبگیر بود - آبگیرهای مستطیل‌‌شکل، پهلو به پهلوی هم - و پشت آن‌ها چند جریب زمین گود.
بعد باران‌های موسمی، آب آبگیرها چنان بالا می‌آمد که دیگر پشته‌ی خاک وسطشان را نمی‌شد دید. گودی را هم آب می‌گرفت؛ عمق آب یک‌متر یک‌متر و نیمی می‌شد و تا چند ماهی از سال می‌ماند.
سرتاسر این گودی سیلاب‌زده را سنبل‌های آبی می‌پوشاند. رشد این گیاهان شناور تهاجمی بود. برگ سنبل‌ها چنان انبوه می‌شد انگار که سطح آب جامد باشد، سطحی یکپارچه سبز، در برابر آسمان آبی ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'دیزی
دیزی میلر
نویسنده: هنری جیمز
ترجمه: فرشته داوران
ناشر: لوح فکر
سال نشر: 1386 (چاپ 1)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 123 صفحه
شابک: 978-964-8578-17-1
"دیزی میلر" یک رمان کوتاه (Novella) است که هنری جیمز آن را در سال 1879 منتشر کرده است. جیمز در این داستان به تفاوت‌های جوامع اروپایی و آمریکایی در قرن نوزدهم می‌پردازد. تفاوت‌هایی که بخشی به تعریف هریک از این دو جامعه از خود برمی‌گردد و بخشی به نگاه و تلقی آنها نسبت به یکدیگر.
در این داستان فردریک وینتربورن، اولین‌بار دیزی میلر را در یکی از شهرهای توریستی سوئیس می‌بیند. در ابتدا او مفتون زیبایی بی‌اندازه‌ی دیزی می‌شود و اینکه هر دو آمریکایی هستند باعث می‌شود تا خیلی زود باب آشنایی‌شان با یکدیگر باز شود. اما وینتربورن خیلی زود به این نتیجه می‌رسد که دیزی دختر سبک‌سری است و هم و غم‌اش ورود به جوامع سطح بالا و خوش‌گذران اروپایی و آشنا شدن با جوانان خوش‌بر و روی این سوی اقیانوس اطلس است. با وجود این کشف، وینتربورن همچنان از دور اخبار مربوط به حضور دیزی و شایعات درباره او را تعقیب می‌کند و هرجا که بتواند تلاش می‌کند او را از دردسر احتمالی برهاند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در شهر کوچک ویوی در سوئیس، هتلی هست که راحتی خاص دارد. در واقع هتل‌ها زیادند، چرا که پذیرایی از جهانگردان کسب‌وکار محلی‌هاست. بسیاری از مسافران حتما به یاد می‌آورند که ویوی کنار دریاچه‌ای قرار دارد که رنگ آبی‌اش به‌خاطرماندنی است؛ دریاچه‌ای که هر جهانگردی را به سوی خود می‌خواند. ساحل دریاچه را ردیف بی‌وقفه‌ای از انواع این موسسات فراگرفته است؛ از "گراندهتل"های آخرین مد با سردرهایی به سفیدی گچ و ده‌ها بالکن و یک دوجین پرچم برفراز بام، تا پانسیون‌های سوئیسی کوچک روزگاران گذشته - خانه ییلاقی عجیبی در زاویه باغ - که نامشان با حروف به‌ظاهر آلمانی بر دیوارهای زرد یا صورتی کنده شده است.
ولی یکی از این هتل‌ها در ویوی به علت پرتجربگی و درعین‌حال تجمل، از همسایه‌های تازه‌به‌دوران‌رسیده‌اش متمایز و به همین دلیل مشهور و یا حتی کلاسیک است. در ماه ژوئن مسافران امریکایی این ناحیه بسیار زیادند. حتی می‌توان گفت در این دوران ویوی بعضی از مشخصات چشمه‌های آب معدنی امریکایی را پیدا می‌کند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'گاماسیاب
گاماسیاب ماهی ندارد
نویسنده: حامد اسماعیلیون
ناشر: ثالث
سال نشر: 1393 (چاپ 3)
قیمت: 28000 تومان
تعداد صفحات: 258 صفحه
شابک: 978-964-380-892-1
داستان شخصیت‌هایی متعدد دارد. جعفر، پسری نوجوان، برآمده از روستا، رنجدیده از ظلم اربابان، که در آستانه انقلاب به صف انقلابیون می‌پیوندد؛ در جریان جنگ، تجربه می‌اندوزد و به فرماندهی، پخته و سردوگرم‌چشیده بدل می‌شود؛ فرماندهی که همزمان با فعالیت مسوولانه در رزم، عشق و صلح را در دل می‌پروراند.
پوران، زنی لبریز از شور زندگی، همیشه دلواپس شوهر و پسرانش. حسین، مردی با وجدان کاری تحسین‌برانگیز که در اوج بمباران کارش را رها نمی‌کند و وقتی هم که شهرش در معرض حمله قرار می‌گیرد برای دفاع داوطلب می‌شود. سوسن؛ خواهر کوچک‌تر پوران؛ فراری و در حال مبارزه مسلحانه علیه ایران و در عین حال، معترض به گروهکی که عضو آن است و به همین دلیل، "مساله‌دار".
رمان، سرگذشت این چند نفر از فروردین ۵۸ تا پنجم مرداد ۶۷ است و از خلال روایت این سرگذشت، روایتی از دورانی از تاریخ معاصر ایران. سرگذشت‌ها به موازات هم روایت می‌شوند ... (برگرفته از وب سایت مد و مه)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"کت نیمدار قهوه‌ای به تنش زار می‌زد. کنج دیوار ایستاده و زل زده بود به زمین. صورت درشتی داشت با ابروهای پرپشت و بینی بزرگی که افتاده بود در فاصله اندک دو چشم. با موهای سیخ‌سیخ کوتاه و گردنی باریک بر تنه‌ای لاغر چون گنجشکی لندوک. پاهایش به نازکی پاهای لک‌لکی بود که در همان حوالی بر بامی شیروانی نوک می‌زد. انگار همین حالا سر بزرگش از ارتفاع آن تن نحیف به پایین بلغزد. هرچه التماس کرده بود که او را هم با خود ببرند کسی خیالش نبود. اتوبوسی که برادرش، حاج‌آقا ریاحی و بقیه بچه‌های مسجد را به طرف گنبد می‌برد زوزه‌کشان راه افتاد و خاکی به هوا کرد و در پیچ جاده ناپدید شد.
دلش می‌خواست او را هم می‌بردند. جای کسی را که تنگ نمی‌کرد. مش‌کاظم با اصرار و عاقبت زور و کتک‌کاری، نگهش داشته بود که وردست می‌خواهد و نمی‌تواند دست‌تنها ادامه دهد. بالاخره از آن کنج کاهگلی که ایستاده بود و از خیره شدن به رد اتوبوسی که دیگر نبود دل کند. لبه‌های کتش را صاف کرد، شانه بالا انداخت و همراه مشتی راهی شد. وقتی در سایه دیوارها به طرف جنگل راه می‌رفت برق قنداق اسلحه‌های ژ-3 که حاج‌آقا دیروز بین بچه‌ها تقسیم می‌کرد جلوی چشمش بود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'من
من یک دوزیستم (مجموعه شعر)
نویسنده: علی صالحی بافقی
ناشر: سرزمین اهورایی
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-600-6792-20-0
شعرهای کتاب در سالهای 88 تا 92 سروده شده‌اند. این کتاب شامل 176 شعر سپید و کوتاه است که اغلب مضمون عاشقانه دارند. ایجاز در کلام و استفاده از حداقل کلمات برای بیان مفاهیم و بهره‌گیری از عناصر جاری در زندگی امروزی، از خصوصیات اکثر شعرهای این مجموعه است. این کتاب چهارمین مجموعه شعر علی صالحی بافقی است.
یکی از قطعات شعر کتاب در زیر آمده است:
"چیزی شبیهِ شورویِ سابق
در دست‌هایِ گورباچُف
به سویِ اِنقراض
و خاک خوردنِ پرولتاریا در موزه‌ها
کنار خاطراتِ اِستالین …
استقلالِ تازه یافته و
اینهمه جمهوری را نمی‌خواهم
اینها فقط نام‌هایِ جدیدِ تنهایی
برای روزهایِ فروپاشی‌اند
گورباچفُِ عزیز مِن!"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مثنوی
مثنوی و مردم: روایت‌های شفاهی قصه‌های مثنوی
نویسنده: محمد جعفری (قنواتی) (گردآوری و پژوهش)
ناشر: سروش
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 429 صفحه
شابک: 978-964-12-0656-9
کتاب حاضر روایت‌های شفاهی بیش از پنجاه قصه از مثنوی مولانا را که در میان مردم ایران رایج‌اند گردآورده و در دو بخش تنظیم کرده است. بخش اول حاوی قصه‌هایی است که مولانا شرح کامل آن‌ها را بیان کرده و بخش دوم شامل تمثیل‌ها و قصه‌هایی که در مثنوی بن‌مایه آن در یکی دو بیت آمده است. ترتیب و توالی این روایت‌ها منطبق با دفترهای شش‌گانه مثنوی معنوی است. هدف این اثر نشان دادن این نکته بوده که قصه‌های مثنوی در ادبیات و فرهنگ مکتوب ما به‌گونه‌ای مرتبا تکرار و بازروایی شده‌اند. حدود پنجاه درصد این روایت‌ها نتیجه کارمیدانی نویسندگان کتاب است که بار اول به چاپ می‌رسد. به سایر روایت‌ها که پژوهشگران دیگری در گذشته آن‌ها را گرد آورده و منتشر کرده‌اند با ذکر مشخصات کتاب‌شناختی ارجاع داده شده است. به‌علاوه، با استفاده از کتاب معتبر "تیپ‌شناسی قصه‌های عامیانه جهان" کد بین‌المللی هر قصه تعیین شده و حسب مورد به روایت شفاهی آن در کشورهای دیگر اشاره شده است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تاریخچه
تاریخچه کوتاهی از فلسفه
نویسنده: نایجل واربرتون
ترجمه: مریم تقدیسی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 279 صفحه
شابک: 978-600-278-065-2
... این تاریخچه جذاب به معرفی متفکران بزرگ فلسفه غرب می‌پردازد و مهم‌ترین نظریات آن‌ها را درباره دنیا و روش بهتر زیستن بررسی می‌کند. نایجل واربرتون در فصل‌های چهل‌گانه این کتاب کوتاه ما را به گشت و گذار در عمده‌ترین نظریات تاریخ فلسفه می‌برد. او داستان‌های جالب توجه و اغلب عجیب و غریبی درباره مرگ و زندگی فلاسفه‌ای بازگو می‌کند که ما را به تامل وامی‌دارند - از فلاسفه باستان و مجادلاتشان بر سر موضوعاتی مانند آزادی و روح تا پیتر سینگر و سوالات تشویش‌برانگیز فلسفی و اخلاقی‌اش که بر دوران معاصر سایه انداخته‌اند.
واربرتون نه تنها تاریخچه فلسفه را به شکلی قابل درک روایت می‌کند، بلکه ما را به فکر کردن، بحث کردن، استدلال کردن و سوال کردن ترغیب می‌کند. تاریخچه کوتاهی از فلسفه خلاصه‌ای از جستجوی همیشگی بشر در زمینه درک فلسفی به دست می‌دهد و از ما دعوت می‌کند که در این بحث شرکت کنیم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با عنوان "مردی که زیاد سوال می‌کرد" با این جملات آغاز می‌شود:
"حدود 2400 سال پیش مردی در آتن به جرم زیاد سوال کردن به مرگ محکوم شد. قبل از او هم فلاسفه‌ای وجود داشتند، ولی این موضوع تنها در مورد سقراط بالا گرفته بود. اگر فلسفه یک قدیس حامی داشته باشد، آن سقراط است.
سقراط با آن بینی سر بالا، هیکل چاق، ظاهر ژنده و کمی عجیب برازنده به نظر نمی‌رسید. ولی با آن ظاهر زشت و اغلب کثیف، بسیار با جذبه و واجد هوشی فوق‌العاده بود. همه در آتن معتقد بودند کسی مانند او نبوده و احتمالا در آینده هم نخواهد بود. او منحصربه‌فرد بود و در عین حال بسیار آزاردهنده. به نظر خودش خرمگسی بود با نیشی گزنده. خرمگس‌ها حشراتی آزاردهنده‌اند، ولی آسیب جدی وارد نمی‌کنند. با این حال، همه آتنی‌ها چنین دیدگاهی نداشتند. برخی او را دوست داشتند؛ و برخی دیگر نفوذ او را خطرناک می‌دانستند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'فرصت
فرصت دوباره
نویسنده: گلی ترقی
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1396 (چاپ 4)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 255 صفحه
شابک: 978-964-448-599-2
کتاب مجموعه 9 داستان کوتاه است.
اولین داستان کتاب با نام "بانوخانم" با این جملات آغاز می‌شود:
"دبیرستان زردشتی انوشیروان دادگر. ساعت هشت صبح است. صف بسته‌ایم - صفی درهم و نامنظم - و سرود دبیرستان را می‌خوانیم: انوشیروان دادگر ... باقی‌اش یادم نیست. بانوخانم ناظم دبیرستان است. دشمن ما کلاس هشتمی‌هاست. به نظر او، ما یک مشت دختر بی‌حیای افسارگسیخته‌ایم و آدم‌بشو نیستیم. البته، به‌استثنای سه چهار شاگرد وارفته نمونه، با روپوش‌های اتوکشیده و دست‌های تمیز. گروه ننرهای باتربیت.
بانوخانم قدی کوتاه و شکمی بزرگ دارد. اما پاهایش لاغر است. موهایش را رنگ می‌کند یا حنا می‌گذارد - دور سرش قرمز است و باقی‌اش سیاه. فرق وسط دارد و موهایش را پشت سرش جمع می‌کند. مثل سگ از او می‌ترسیم. همه ما. از شاگردهای کلاس هفتم گرفته تا سال آخر. صدایش را که می‌شنویم، رنگ از رویمان می‌پرد. کسی جرئت نگاه کردن به صورت او را ندارد. با ترکه بلندی می‌ایستد جلوی در و آن را محکم به ساق پای آنهایی که جوراب ساق‌کوتاه پوشیده‌اند، می‌زند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'از
از نوشتن
نویسنده: فرشته مولوی
ناشر: آگاه
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 183 صفحه
شابک: 978-964-416-319-7
هریک از نوشته‌های آمده در این کتاب - مانند و همراه با نوشته‌هایی نیامده از جبر و ترس ایراد - به زمانی و به شیوه‌ای دست‌آورد مشق درنگیدن، اندیشیدن، و نوشتن در ژانرهای گوناگون و با هدف‌های دیگرگونه بوده است. جستارهای بخش یکم، پایه و مایه‌ی درس‌های کارگاهی نگارش ادبی ناداستانی در چند دوره‌ی ناپیوسته در تورنتو بوده‌اند ... بخش دوم یادداشت‌ها، پست‌های وبلاگی، و نیز نوشته‌هایی در پاسخ به پرسش و پیشنهاد روزنامه‌نگاران ادبی را در برمی‌گیرد ... در بخش سوم نیز چند جستار از جنس نقد و نظر آمده که در هر یک، به دستاویز درنگ بر اثری یا صاحب‌اثری، پیچ و خمی از نوشتن، پررنگ و برجسته می‌شود ... (برگرفته از یادداشت نویسنده در پشت جلد کتاب)
اولین مقاله کتاب با عنوان "از خود نوشتن: رسمی نو، درسی نو" با این جملات آغاز می‌شود:
"در گذشته‌ی دور که هم خواندن و نوشتن کار خواص بود و هم فارسی - باری به هر جهت - زیر نفوذ عربی، نثر فارسی به دو گونه یا دسته‌ی اصلی بخش می‌شد. واژه‌های نثر که در عربی از "پراکندن" می‌آید، به سخنی گفته می‌شد که چون نظم یا شعر نبود، از بند وزن و قافیه رها بود. این نثر یا مرسل بود (مثل نثر بیهقی یا سیاستنامه یا تاریخ بلعمی)، یا مسجع (مانند مناجات‌های خواجه عبدالله انصاری). نثر مرسل ساده و روان بود، و نثر مسجع آهنگین. در دور و بر مشروطه و پس از آن، به یمن بیداری از خواب چند صدساله، نثر فارسی هم تکانی جانانه خورد. با همگانی شدن خواندن و نوشتن از یک سو و نفس کشیدن در مسیر تندباد تجددخواهی از سوی دیگر، زبان و ادب فارسی در کوران دگرگونی پیوسته افتاده. رسیده‌ایم به روزگاری که قلم دیگر نه در انحصار عالمان و کاتبان، که در اختیار هرکس باسواد و کم‌سوادی هست؛ روزگار زندگی با دوری تند در سایه‌ی چتر اقتصادی جهان‌گیر و زیر بمباران اطلاعات؛ روزگاری که آفتابش از غرب برمی‌دمد و رسم و راه‌های تازه را در هر جا می‌پراکند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: جامعه‌شناسی نخبه‌کشی (علی رضاقلی)، گرمایش جهانی (مارک ماسلین)، تاریخچه کوتاهی از فلسفه (نایجل واربرتون)، امپراتور و بازی امپراتور (
ریشارد کاپوشینسکی)، مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد (یوناس یوناسن)، گودی (جومپا لاهیری)، گاماسیاب ماهی ندارد (حامد اسماعیلیون)، تو در قاهره خواهی مرد (حمیدرضا صدر)، روزی روزگاری فوتبال: فوتبال و جامعه‌شناسی (حمیدرضا صدر)، دیزی میلر (هنری جیمز)، فرصت دوباره (گلی ترقی)، قدیس (ابراهیم حسن‌بیگی)، متقین: شرح خطبه متقین نهج‌البلاغه (سیدمهدی شجاعی)، کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم (اسلاونکا دراکولیچ)، بخشودن (ایو گارارد، دیوید مک‌ناتون)، از نوشتن (فرشته مولوی)، بحران دنیای متجدد (رنه گنون)، مثنوی و مردم: روایت‌های شفاهی قصه‌های مثنوی (محمد جعفری (قنواتی) (گردآوری و پژوهش))، من یک دوزیستم (مجموعه شعر) (علی صالحی بافقی)، فلسفه خرافات (سیدیحیی یثربی)
خواندن 5790 دفعه