چهارشنبه, 16 مرداد 1392 05:04

کتاب‌های تیر 1392

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

در تیرماه چند تا از کتاب‌هایی که خریدم، به سنت معمول، به درخواست و سفارش دوستان جیره‌کتاب بود. نکته جالب توجه اینکه دو تا از این کتاب‌ها (که حدس می‌زنم داستان هردویشان با سلیقه‌ی من بسیار جور است) برپایه‌ی عملکرد حافظه، پدیده‌ی فراموشی و عملکرد مغز آدمی داستان خود را حکایت می‌کنند. اینهم از آن اتفاق‌هاست که در بازار نه چندان متنوع کتاب ایران، در یک زمان دو کتاب مختلف درباره‌ موضوعی چنین "تخیل‌محور" ترجمه شده و در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرند.

'خدمتکار
خدمتکار و پروفسور
نویسنده: یوکو اوگاوا
ترجمه: کیهان بهمنی
ناشر: آموت
سال نشر: 1398 (چاپ 13)
قیمت: 33000 تومان
تعداد صفحات: 248 صفحه
شابک: 978-600-6605-17-3
داستان از زبان "خدمتکار" روایت می‌شود. او و پسرش "جذر" مواظبت از "پروفسور" را برعهده دارند. "جذر" اسم واقعی پسرک نیست. این اسم را پروفسور روی پسربچه گذاشته چون موهایش او را به یاد علامت رادیکال می‌اندازد!
پروفسور در یک تصادف بشدت آسیب دیده و به همین خاطر حافظه‌ی کوتاه‌مدت‌اش بیشتر از 80 دقیقه خاطرات و اطلاعات را در خود نگهداری نمی‌کند. او تئوری‌های پیچیده ریاضی یا نام بازیکنان محبوب بیس‌بال‌اش را به خوبی به خاطر دارد اما خدمتکار ناچار است هر روز صبح که کارش را شروع می‌کند، خود را به او معرفی کند. گاهی روزها حتی بیش از یکبار!
به خاطر وضعیت پروفسور، خدمتکار تلاش می‌کند تا راه‌هایی بیابد که بتواند با او به بهترین وجه کنار بیاید و کارش را انجام دهد. حتی شده برای 80 دقیقه!
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ما پروفسور صدایش می‌کردیم. او هم پسرم را جذر صدا می‌کرد چون می‌گفت بالای سر تخت و صاف پسرم او را یاد علامت رادیکال می‌اندازد.
پروفسور در حالی که موهای پسرم را پریشان می‌کرد، گفت: "مغز خوبی تو کله‌ی این پسر هست." جذر هم که برای در امان ماندن از اذیت‌های دوستانش کلاه می‌گذاشت، با اوقات تلخی شانه بالا انداخت. "با همین علامت کوچک توانستیم بی‌نهایت عدد بشناسیم. حتی عددهایی که قابل مشاهده نیستند." و با انگشت روی سطح خاک‌گرفته‌ی میزش یک رادیکال کشید.

در میان هزاران هزار چیزی که من و پسرم از پروفسور یاد گرفته بودیم، معنی جذر اعداد یکی از مهم‌ترین آن‌ها بود. بی‌تردید پروفسور از این‌که من مدام از واژه‌ی بی‌شمار استفاده می‌کردم ناراحت می‌شد. به اعتقاد او این کلمه خیلی آبکی بود چرا که اعداد راهی برای توصیف و تشریح کل کهکشان بودند. اما خب من هم کلمه‌ی دیگری برای این منظور بلد نبودم. پروفسور به ما چیزهایی درباره‌ی اعداد اول و صدها هزار موقعیت متفاوت آن‌ها یاد داده بود. همچنین درباره‌ی بزرگ‌ترین عدد ثبت شده در کتاب رکوردهای گینس که فقط در بعضی اثبات‌ها ریاضی کاربرد داشت و درباره‌ی مقوله‌ی ماورای بی‌نهایت توضیحاتی داده بود، اما جالب‌تر از همه‌ی این مقولات صرف همنشینی با خود پروفسور بود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'پیش
پیش از آن‌که بخوابم
نویسنده: اس. جی. واتسون
ترجمه: شقایق قندهاری
ناشر: آموت
سال نشر: 1398 (چاپ 15)
قیمت: 67000 تومان
تعداد صفحات: 382 صفحه
شابک: 978-600-6605-13-5
کریستین هر روز صبح که از خواب بلند می‌شود، نمی‌داند که کجاست و مردی که با او زندگی می‌کند کیست! حافظه‌ی او، بر اثر یک تصادف، هر بار که به خواب می‌رود پاک می‌شود. به همین خاطر همسرش بن ناچار است تا هر روز صبح درباره‌ی زندگی مشترکشان به او توضیح بدهد.
به تشویق دکتر، کریستین شروع می‌کند تا اتفاقات هر روز را در دفترچه‌ای یادداشت کند. اما موضوع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که یکروز صبح، وقتی او مطابق معمول بدون هیچ خاطره‌ای از گذشته از خواب بلند می‌شود و دفتر یادداشت روزانه‌اش را باز می‌کند، می‌بیند که دیروز در آن نوشته است: "به بن اعتماد نکن!"
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اتاق خواب غیرعادی است و ناآشنا. نمی‌دانم کجا هستم، و چه طور شد که از این جا سردرآوردم. ماندم چه طوری باید خودم را به خانه برسانم.
من شب را همین جا گذرانده‌ام. با صدای زنی از خواب بیدار شدم و اولش خیال کردم او کنارم روی تخت خوابیده است، ولی بعد متوجه شدم دارد اخبار می‌گوید و من صدای ساعت رادیویی را می‌شنوم؛ و وقتی چشم‌هایم را باز کردم، دیدم این‌جا هستم؛ در اتاقی که نمی‌شناسم.
چشم‌هایم که به تاریکی عادت می‌کند، نگاهی به اطراف می‌اندازم. پیراهن راحتی‌ای به پشت در کمد لباس آویزان است؛ که برای یک زن مناسب است؛ ولی زنی که سنش از من خیلی بیشتر باشد. شلوار تیره رنگی مرتب و تاشده بر پشت صندلی میز توالت قرار گرفته است؛ اما چیز دیگری به چشم‌ام نمی‌آید. ساعت رادیویی ظاهر پیچیده‌ای دارد، ولی موفق می‌شوم با پیدا کردن دکمه‌ای ساکتش کنم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اگر همچنان بخواهیم به موضوع حافظه و خاطره بچسبیم، بد نیست کتاب خاطرات آقای رفیق‌دوست را هم همین‌جا معرفی کنم. ویرم گرفته که مجموعه‌ای از کتاب‌های خاطرات (شفاهی و غیرشفاهی) موجود در بازار را در جیره‌کتاب معرفی کنم. از همین حالا که در مرحله‌ی پیدا کردن کتاب‌ها هستم به نظر می‌آید فهرست "گران‌قیمتی" خواهد شد (خدا به داد جیب ما برسد!) اما فکر می‌کنم به زحمت‌اش می‌ارزد.

در مورد خاطرات "حاج محسن" این را هم بگویم که وقتی داشتم در همان ده صفحه اول دنبال یکی دو پاراگراف خواندنی برای معرفی کتاب می‌گشتم، دیدم که "همه‌اش خواندنی" است! و به قول معروف "کتاب را نمی‌شود زمین گذاشت." امیدوارم سرتاسر کتاب همینجور باشد.

'برای
برای تاریخ می‌گویم: خاطرات محسن رفیق‌دوست (1368-1357)
نویسنده: سعید علامیان (به کوشش)
ناشر: سوره‌مهر
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 50000 تومان
تعداد صفحات: 508 صفحه
شابک: 978-600-175-529-3
کتاب در قالب پرسش و پاسخ، خاطرات به وقایع سال‌های 1357 تا 1368 از زبان آقای رفیق‌دوست می‌پردازد.
در صفحه 43 کتاب می‌خوانیم:
"... چند روز که گذشت، زندان قصر را آماده کردیم و آقای حاج اصغر رخ‌صفت را به عنوان رئیس زندان قصر گذاشتیم. هویدا به آنجا منتقل شده بود که مرحوم محمد - برادر اصغر رخ‌صفت - که مدیر داخلی زندان بود، به من زنگ زد و گفت:"هویدا می‌گوید می‌خواهم آقای رفیق‌دوست را ببینم."
به زندان قصر و سلول هویدا رفتم. گفت: "مرا از اینجا بیرون ببر. برویم با هم توی حیاط قدم بزنیم، می‌خواهم با شما صحبت بکنم."
آمدیم توی حیاط و نیم‌ساعتی با هم قدم زدیم. اولین حرفی که زد، گفت: "وقتی که انقلاب شد، فکر نمی‌کردم شما دوام بیاورید، اما الان که می‌بینم این زندان توسط چند بازاری با این نظم اداره می‌شود، مملکت را هم می‌توانید اداره کنید."
به او گفتم: "سرنوشت حکومت شما که جدای از مردم بود، به اینجا ختم می‌شد."
گفت: "بله، من قبول دارم که قدرت مردم وقتی جمع بشود، در اختیار هرکس که باشد او حاکم است."
هویدا آن روز دو خواسته داشت؛ گفت خانه‌ای در برج آ اس پ یوسف‌آباد هست که من پولش را نداده‌ام و مال من نیست. اسم کسی را آورد و گفت خانه مال آن شخص است، به او بدهید. بعد گفت من خیلی حرف دارم. اگر می‌خواهید اعدامم کنید، دیرتر اعدام کنید تا حرف‌هایم را بگویم یا بنویسم؛ که متاسفانه عجله کردند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در مورد دو کتاب بعد باید بگویم که معمولا کم پیش می‌آید که وقتی دوستی فهرستی از کتاب‌های درخواستی برایمان ارسال می‌کند، هیچکدام از آنها در بانک اطلاعات جیره‌کتاب نباشد. اما خب، وقتی یکی دو ماه پیش یکی از مشترکین جدید جیره‌کتاب فهرست "کتاب‌های درخواستی‌اش" را برایمان فرستاد، دیدم که کتاب‌های فهرست ضمن آنکه "راست کار جیره‌کتاب هستند"، هیچکدام قبلا در قفسه‌های ما سر و کله‌شان پیدا نشده!

'زمانی
زمانی که یک اثر هنری بودم
نویسنده: اریک مانوئل اشمیت
ترجمه: فرامرز ویسی، آسیه حیدری
ناشر: افراز
سال نشر: 1398 (چاپ 18)
قیمت: 55000 تومان
تعداد صفحات: 240 صفحه
شابک: 978-964-7640-94-7
تازیو پسر جوانی است که از زندگی ناامید شده. او دو برادر دارد که هر دو بسیار زیبا و مشهور هستند اما خودش نه چهره‌ی زیبایی دارد و نه استعداد و دستاورد خاصی در زندگی داشته است. تازیو تصمیم به خودکشی می‌گیرد اما هنگامی که می‌خواهد خود را از بالای پرتگاهی به پایین پرت کند زئوس، هنرمند معروف او را از این کار باز می‌دارد و به او پیشنهاد می‌کند تا اگر واقعا به ادامه زندگی علاقه‌ای ندارد خود را به دست او بسپارد تا از او یک اثر هنری بسازد. (متن معرفی با کمی تغییر از وب سایت bestbooks.blogfa.com برگرفته شده)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"همیشه در خودکشی‌هایم ناموفق بوده‌ام، همیشه، در همه‌چیز ناموفق بوده‌ام. بهتر بگویم زندگی‌ام عین خودکشی‌هایم بوده. آنچه درباره‌ی من وحشتناک و غم‌انگیز است، اشراف کامل من به موفق نبودنم است. روی کره‌ی زمین هزاران نفر هستند که از نیرو، روحیه، زیبایی و شانس بی‌بهره‌اند، اما بدبختی عجیب من این است که از بدبختی خود آگاه‌ام. همیشه از تمام مواهب زندگی بی‌بهره بوده‌ام، به‌جز هوشیاری و آگاهی. از خود شرمسارم. در زندگی آدم ناتوانی بوده‌ام و راهی برای خلاصی از آن پیدا نکرده‌ام. آدم بی‌فایده‌ای هستم و هیچ کاری نمی‌توانم بکنم. حالا وقت آن رسیده که در سرنوشت خود اندکی اراده داشته باشم. من وارث زندگی بوده‌ام، اما مرگ را با اراده‌ی خود به‌دست خواهم آورد.
اینها را آن روز صبح به خود می‌گفتم، وقتی به پرتگاه پیش پایم نگاه می‌کردم که دهان باز کرده بود. تا جایی که چشم کار می‌کرد، اثری از چیزی دیده نمی‌شد. جز آبکند و شکاف و تیزی صخره‌هایی که درختچه‌ها را خنجر می‌زدند. آن پایین پایین، آب کف‌آلود خروشانی می‌غرید، خشمگین و آشفته، انگار برای سکون رجز می‌خواند، می‌توانستم بروم و کمی اوضاع را برای مردن بررسی کنم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'کار
کار از کار گذشت
نویسنده: ژان پل سارتر
ترجمه: حسین کسمایی
ناشر: جامی
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 164 صفحه
شابک: 978-964-7468-73-2
او و پیر هیچوقت همدیگر را در زندگی ملاقات نکرده‌اند. حالا اما هر دو مرده‌اند. او به دست شوهرش آندره مسموم شده چون آندره می‌خواسته با خواهر او، لوست، ازدواج کند و ثروت او را هم در اختیار داشته باشد. پیر از سوی دیگر در حال برنامه‌ریزی برای یک انقلاب و خیزش مردمی بوده که بدست دوستش لوسین کشته می‌شود.
حالا اما او و پیر دو روح هستند که سرگردان می‌توانند در میان زندگان پرسه بزنند، بدون آنکه دیده شوند. تنها کسانی که می‌توانند آنها را ببینند، روح‌های دیگر هستند. او و پیر همدیگر را در صفی که برای ثبت‌نام از "تازه وفات یافته"ها تشکیل شده ملاقات می‌کنند. در حین ثبت‌نام معلوم می‌شود که اوراق مربوط به مرگ آنها ایراد دارد و آنها اصلا قرار نبوده بمیرند. مهم‌تر اینکه این دو قرار بوده در زندگی محبوب یکدیگر و زوجی آرمانی باشند.
به همین خاطر به آنها فرصت داده می‌شود تا مجددا به مدت 24 ساعت به میان زندگان برگردند با این شرط که اگر در پایان این مهلت نتوانستند همدیگر را پیدا کنند و به یکدیگر علاقمند شوند، دوباره می‌میرند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پنجره‌ها نیمه بسته است، فقط یک باریکه‌ی نور وارد اتاق می‌شود و روی بازوی زنی می‌تابد. انگشتان منقبض و چروکیده این زن پتوی پوستی روی تختخواب را چنگ زده است. پرتو نور حلقه زناشویی "او شارلیه" را درخشان ساخته و در حالیکه بر سراسر بازوی او لغزیده صورتش را نیز روشن کرده است. او شارلیه با چشمان بسته و پره‌های دماغ باز ظاهرا بیمار و ناراحت است و ناله می‌کند.
دری باز می‌شود و در شکاف در مردی بی‌حرکت می‌ایستد. لباس فاخری بر تن و رنگ پوست بدنش گندمی و چشمان سیاه زیبایی دارد. سبیل آمریکایی روی لبش نقش بسته و تقریبا سی و پنج ساله به نظر می‌آید. این مرد آندره شارلیه است.
او با دقت به زنش نگاه می‌کند، لیکن نگاه او حاکی از دقتی است که با بی‌علاقگی توام و عاری از مهر و محبت می‌باشد.
وارد اتاق می‌شود و بدون صدا در را می‌بندد و با نوک پا به او نزدیک می‌گردد. او از ورود او بی‌خبر است و روی تختخواب دراز کشیده و بر روی لباس خوابش ربدشامبر بسیار زیبایی بر تن کرده است. پتوی پوستی پاهایش را پوشانده. آندره شارلیه لحظه‌ای در قیافه زنی که علائم رنج و بیماری در آن هویداست دقیق می‌شود و سپس خم شده و با ملایمت صدا می‌کند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

چند کتاب بعدی، "شان نزولشان" در این فهرست خیلی ساده و تلگرافی است!

مثلا "باغ سیمانی" را خریدم چون جزو "فهرست کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند" اسمش آمده. البته نام و نشان این آقای مک‌ایوان از ماه پیش و کتاب "آمستردام"اش آشنا بود.

'باغ
باغ سیمانی
نویسنده: ایان مک‌ایوان
ترجمه: وحید روزبهانی
ناشر: آموت
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 160 صفحه
شابک: 978-600-6605-11-1
داستان با مرگ پدر چهار بچه آغاز می‌شود. در مدت کوتاهی مادر خانواده هم فوت می‌کند و بچه‌ها برای آنکه سازمان تامین اجتماعی بچه‌های خانواده را از هم جدا نکند و هرکدام را به خانواده‌ای نسپارد، مرگ مادر را مخفی می‌کنند.
با شروع زندگی‌ای که در آن بچه‌ها باید خودشان گلیم خود را از آب بیرون بکشند، به مرور خواهر و برادر بزرگتر در نقش پدر و مادر خانواده فرو می‌روند. با اختلاف‌ها و مشکلات معمول. اما داستان زمانی پیچیده‌تر می‌شود که دوست خواهر بزرگ، به این نوع زندگی آنها مشکوک می‌شود و شروع به پرس‌وجو درباره‌ی مادرشان می‌کند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پدرم رو نکشتم، اما بعضی وقت‌ها احساس می‌کردم یک جورهایی باعث مرگش شده بودم. ولی به دلیل همزمانی‌اش با تغییر جسمی عظیمی که در من رخ می‌داد و اتفاقات پس از آن، مرگش بی‌اهمیت به نظر می‌رسید.
بعد از مرگ پدر، من و خواهرم یک هفته راجع بهش حرف می‌زدیم. وقتی راننده‌های آمبولانس اونو توی یک پتوی قرمز روشن پیچیدند و بردند. "سو"، خواهرم، به شدت گریه می‌کرد. پدرم مردی نحیف، زودرنج و پر از عقده‌های روانی با دست‌ها و چهره‌ای زرد و رنگ‌پریده بود. فقط برای توضیح اینکه من و خواهرهام چطور وارث حجم عظیمی از سیمان شدیم، مختصری از داستان مرگش رو بازگو می‌کنم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

"شمال" را خریدم، چون کتاب‌های فردینان سلین در میان خوانندگان ایرانی طرفداران بسیار دارد (یادم باشد اطلاعات چاپ جدید "سفر به انتهای شب" را هم که همراه "شمال" به بازار آمده در وب سایت روزآمد کنم!)

'شمال
شمال
نویسنده: لوئی فردینان سلین
ترجمه: محمود سلطانیه
ناشر: جامی
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 333 صفحه
شابک: 978-600-176-058-7
"شمال" دومین کتاب از یک سه‌گانه است که سلین درباره‌ی تجربیات خود از دوران پایان جنگ جهانی دوم نوشته است. کتاب اول از این سه‌گانه "قصر به قصر" قبلا به فارسی ترجمه شده.
در "شمال"، سلین ماجرای فرار خود از فرانسه به دانمارک پس از حمله متفقین به نرماندی را شرح می‌دهد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"به خودم می‌گویم؛ آه بله، به‌زودی همه چیز تمام خواهد شد ... اف! ... دیگر هرچه دیدیم بس است ... می‌بینید دهشتبارترین بمب H؟ ... Z؟ … Y؟ در شصت و پنج و اند سالگی چه بلایی می‌تواند سر شما بیاورد؟ آن هم هنگامی که دارید نفس‌های آخر را می‌کشید! ... و سر چیزهایی بیهوده! ... و چه هراس‌آور است این احساس که آدمی تمام وقت و کوشش خود را صرف این بد هیبت اهریمنی تمامییت خواه بدسرشت بکند خانم! ... "شما کینه‌ی خودتان را بفروشید و ساکت شوید"! ... بسیار خوب، می‌پذیرم! - البته خودم هم همین را می‌خواهم، اما به چه کسی بفروشم؟ - خریداران، همه به من رو ترش می‌کنند. گویا آنها جز آنچه همپالکی‌های کم و بیش همانند خودشان آن هم در صورتی که با چاشنی کاسه‌لیسی و چاپلوسی و آدم‌هایی از جنس وبش و چوچول‌باز و کاباره‌چی و مفتخور و بی‌مصرف و جلاد و نان به نرخ روزخور در هم آمیخته باشد و همه را یکجا در یک روبان باریک رنگی برایشان بپیچند و چنان به‌خوردشان بدهند که همزاد با برادر خود را در آن بیابند و پس از آن آماده شوند و دست به هر کاری بزنند، نمی‌خرند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

"به سوی سرزمین سفید" را هم قبلا فیلمش را دیده بودم. اما راستش چیزی که به خریدش ترغیبم کرد تعداد نجومی افرادی بود که در آمازون و Goodreads در مورد کتاب نظر داده و برایش امتیاز ثبت کرده بودند.

'به
به سوی سرزمین سفید
نویسنده: جان کراکائور
ترجمه: یحیی خویی
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 11500 تومان
تعداد صفحات: صفحه
شابک: 978-600-119-587-7
در آوریل 1992 جوانی از یک خانواده‌ی مرفه در ساحل شرقی، با اتواستاپ زدن روانه آلاسکا شد و یکه و تنها با پیمودن بخشی از راه به صورت پیاده خود را به کوهستان مکین‌لی رساند. چهار ماه بعد، جسد فاسد و متلاشی او را گروهی از شکارچیان یافتند.
... در سال 1990 بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی با درجه‌ی عالی از دانشگاه ایموری، مک‌کندلس از دیدها پنهان شده، نام خود را برگردانده و تمام بیست و چهار هزار دلار پس‌انداز خود را به یک خیریه بخشیده، اتومبیل و اغلب دارایی خود را رها کرده و پول نقد موجود در کیف بغلی خود را نیز آتش زده است. آن‌گاه راهی نو برای زندگی خود انتخاب کرده است، محله‌های فقیرنشین در حاشیه را برای سکونت انتخاب کرده و سرانجام در جست‌وجوی دستیابی به تجربه‌ای بکر و متعالی مدتی در شمال آمریکا آواره و سرگردان بوده است.
... در نوشتن این سرگذشت ادعای بی‌طرفی ندارم، چرا که داستان عجیب مک‌کندلس آن‌چنان تاثیر عمیقی بر جان می‌گذارد که بی‌طرف ماندن در شرح تراژدی او غیر ممکن می‌نماید. (برگرفته از یادداشت نویسنده در ابتدای کتاب)
بخش اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"جیم گالین هنوز چهار مایل از فیربانکز دور نشده بود که با دیدن یک اتواستاپ‌زن در کنار جاده‌ی برفی متوقف شد. انگشت شست اتواستاپ‌زن رو به بالا بود و در طلوع صبح آلاسکا می‌لرزید. به‌نظر نمی‌رسید سن و سال زیادی داشته باشد: هیجده یا حداکثر نوزده ساله می‌نمود، و لوله‌ی تفنگش از کوله‌پشتی‌اش بیرون زده بود، اما قیافه‌ی پسرک آن‌قدر دوستانه به‌نظر می‌رسید که باعث شد یک راننده‌ی چهل و نه ساله برای سوار کردن یک اتواستاپ‌زن حامل اسلحه تردید به دل راه ندهد. گالین کامیون‌اش را کنار پسرک هدایت کرد و به او گفت که سوار شود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

دو کتاب بعدی هم توصیه‌های کتابفروش بوده‌اند. نمی‌دانم توجه کرده‌اید یا نه، کتابفروش‌های مختلف، سلیقه‌های ادبی مختلفی دارند و بنابراین اگر مثل من در طول ماه از چندین کتابفروشی سان ببینید، معمولا کتاب‌های متنوع و "نامرتبطی" با این "توصیه‌ها" به سبد خریدتان وارد می‌شود!

'سرگیجه
سرگیجه
نویسنده: ژوئل اگلوف
ترجمه: موگه رازانی
ناشر: نشر کلاغ
سال نشر: 1392 (چاپ 3)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 102 صفحه
شابک: 978-600-92984-2-6
داستان در دنیایی می‌گذرد که کره زمین انباشته از آلودگی و زباله است. زندگی، رنگی خاکستری و تیره و تار دارد و فضا انباشته از بوهای تهوع‌آور است. قهرمان داستان در یک کشتارگاه کار می‌کند و با وجود بی‌علاقگی به شغلش، هر روز را با انجام این کار به شب می‌رساند. آیا گریزی از این وضعیت ناگوار وجود دارد؟
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"وقتی باد از سمت غرب می‌آید، بیش‌تر بوی تخم‌مرغ گندیده می‌دهد. اگر از سمت شرق بوزد، یک‌جور بوی گوگرد است که گلو را می‌سوزاند. باد شمال، دودی سیاه‌رنگ را یک‌راست به طرفمان می‌آورد. و وقتی باد جنوب بلند می‌شود، که خوش‌بختانه زیاد پیش نمی‌آید، در‌یک‌کلام، واقعا بوی کثافت می‌دهد.
خیلی‌وقت است که دیگر به این چیزها توجهی نداریم. به‌هرحال، مساله‌ی عادت است. آدم به همه‌چیز عادت می‌کند.
از نظر آب‌وهوا بخت با ما یار نیست. تاجایی‌که به خاطر دارم، این‌جا همیشه همین‌قدر گرم و همین‌قدر تاریک بوده است. هرچه ذهنم را زیرورو می‌کنم، یک‌ذره هوای خنک هم به یاد نمی‌آورم. خاطره‌یی از بازشدن آسمان ندارم، یا حتا از سوراخ‌شدن این لحاف خاکستری که بعضی روزها حتا تا روی سرمان پایین می‌آید و اگر باد بلند نشود، روزها و گاهی هفته‌ها از صبح تا شب ما را در مه فرو می‌برد ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'چمدان
چمدان
نویسنده: سرگئی دولاتوف
ترجمه: کیهان بهمنی
ناشر: ثالث
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 168 صفحه
شابک: 978-964-380-839-8
نویسنده‌ی روسی‌الاصل کتاب در سال 1978 به دلیل سانسور و فشار رژیم کمونیستی شوروی مجبور به مهاجرت به غرب می‌شود. در این کتاب او، نه داستان کوتاه می‌خوانیم که هریک با نام یکی از اشیایی که او در چمدان با خود به غربت برده است، نامگذاری شده است.
داستان "جوراب‌های کرپ فنلاندی" با این جملات آغاز می‌شود:
"این ماجرا به هجده سال پیش مربوط است یعنی دورانی که دانشجوی دانشگاه لنینگراد بودم.
دانشگاه در منطقه قدیمی شهر بود. ترکیب سنگ و آب محیط خاص و باشکوهی را در دانشگاه به وجود آورده بود. در یک چنین محیطی تنبلی و از زیر درس در رفتن کار سختی است. اما من موفق شده بودم تنبل باشم.
چون یک مقولاتی هست که به آن‌ها به اصطلاح علوم دقیق می‌گویند بالطبع باید مقولاتی هم باشد که به آن‌ها علوم غیردقیق بگویند. به نظر من اولین رشته در بین علوم غیردقیق واژه‌شناسی است. برای همین هم بود که من دانشجوی این رشته شده بودم.
یک هفته بعد از ورودم به دانشگاه هم یک دختر لاغراندام که کفش‌های وارداتی پوشیده بود عاشقم شد. اسمش آسیا بود. آسیا من را با دوستانش آشنا کرد. دوستانش همه از ما بزرگ‌تر بودند. همه هم از دم مهندس یا روزنامه‌نگار یا فیلمساز بودند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره با دو کتاب بعدی، کتاب‌های داستانی این فهرست به آخر می‌رسند.

'داستان‌های
داستان‌های جشن تولد
نویسنده: هاروکی موراکامی (انتخاب داستان‌ها)
ترجمه: اسدالله امرایی
ناشر: قطره
سال نشر: 1397 (چاپ 7)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 175 صفحه
شابک: 978-600-119-669-0
کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه با مضمون روز تولد است. داستان آدم‌هایی که یک‌بار در زندگی‌شان به یاد این روز می‌افتند. روزی که یک گام به پیش می‌روند، داستان خنده و شادمانی، داستان احساس عینی از این که یک سال پیرتر شده‌اند، یا بر حجم تجربه‌های‌شان افزوده شده. نگاه داستان‌نویسان جهان به این موضوع نگاهی خواندنی است. خواندنی‌تر از همه جست‌وجوی این نگاه است که "هاروکی موراکامی" استاد آن است.
کتاب اصلی حاوی 12 داستان بوده که مترجم در مقدمه کتاب اشاره می‌کند بعضی از آنها (به مصالحی!) در ترجمه فارسی حذف شده‌اند و داستان‌های دیگری جایگزین آنها شده!
از نویسندگان نسخه‌ی اصلی که در ترجمه فارسی داستانشان را می‌خوانیم می‌توان به لیندا سکسن، ویلیام تره‌ور، دنیس جانسن، اتان کانین، ریموند کارور، پل ترو، کلر کیگان و هاروکی موراکامی اشاره کرد.
داستان "جشن تولد" نوشته کاترین براش با این جملات آغاز می‌شود:
"زوجی حدود سی‌وهفت‌ساله بودند که جای شک نداشت، زن و شوهر هستند، در رستورانی کوچک و جمع و جور بر روی نیمکت کنار دیوار درست روبه‌روی ما نشسته بودند و شام می‌خوردند. مرد، صورتی گرد و جاافتاده داشت و عینکی زده بود، زن هم ته رنگی از زیبایی جوانی‌اش را داشت و کلاه بزرگی بر سر گذاشته بود.
هیچ چیز مشکوکی نبود که توجه دیگران را جلب کند، مگر وقتی غذا را تمام کردند، ناگهان معلوم شد، مناسبتی هست، در واقع سالروز تولد شوهر بود و زن برنامه ریخته بود که او را کمی غافلگیر کند.
یک کیک تولد کوچک اما خوش آب و رنگ با شمع صورتی رنگ کوچک روشنی رسید. سرپیشخدمت آن را آورد و مقابل شوهر گذاشت و ارکستر ویولن و پیانو آهنگ تولدت مبارک را نواخت. زن با غرور و شرم، از غافلگیری کوچکش شاد بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'از
از مزرعه
نویسنده: جان آپدایک
ترجمه: سهیل سمی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-600-278-028-7
جویی، شخصیت اول رمان، به همراه همسر دوم و پسرخوانده‌اش به مزرعه مادری بازمی‌گردد، و در خلال سه روز خط سیر زندگی‌اش را در کنار سه شخصیت دیگر بررسی می‌کند.
فضای مزرعه مادری در این مدت عرصه کاوش در روح چهار انسان است، انسان‌هایی در جستجوی آرامش و عشق. اما با وقوع تراژدی، خانواده در برابر افقی تازه قرار می‌گیرد.
این کتاب چهارمین رمانی است که جان آپدایک، نویسنده مشهور آمریکایی، به رشته تحریر درآورده است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"از عوارضی به بزرگراه، و بعد به جاده‌ای خاکی و صورتی رنگ پیچیدیم. از شیبی تند و کوتاه بالا رفتیم و همسرم از آن‌جا، از فراز سطح هموار تپه، در کنار صندوق پستی کهنه شل‌کوف که یک‌سوم از پایه‌اش در پیچک و سماق سمی فرو رفته و درش مثل کلاه کج شده بود، برای اولین‌بار مزرعه را دید. کنار من، با نگرانی به جلو خم شد و آرنج پسرش از پشت محکم به شانه‌ام خورد. در آن‌سوی مرغزار گودافتاده و سرسبز، بناهای آشنا بر تپه دوردست در انتظار بودند. گفتم: "اون‌جا انبار ماست. مادرم داد برون‌زد بزرگ روی علف و یونجه‌ها رو که همیشه می‌گفت خیلی زشته، خراب کردن. خونه اون طرف انباره. مرغزار مال ماست. اراضی شل‌کوف کنار همین ردیف سماق‌ها تموم می‌شه." دنگ و دنگ‌کنان از شیب جاده پایین رفتیم و ماسه‌سنگ‌های مسیر منتهی به زمین ما زیر لاستیک‌ها به ناله افتادند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اینهم مجموعه‌ای از داستان‌ها و حکایت‌های عرفانی. قسمت اول کتاب، که قبلا در یکی از فهرست‌های ماهانه حضورتان معرفی شده بود، مورد استقبال بعضی از دوستان قرار گرفته بود.

'از
از موج تا اوج (قصه‌هایی برای از بین بردن غصه‌ها - 2)
نویسنده: مسعود لعلی
ناشر: بهلر سبز
سال نشر: 1391 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 146 صفحه
شابک: 978-600-5384-44-4
کتاب مجموعه‌ای است از 65 داستان با مضمون‌های مرتبط با "هوش معنوی و حکایات عرفانی". این قصه‌ها-قطعات از منابع مختلف همچون تذکره‌ الاولیا، بوستان سعدی، گلشن‌راز شیخ محمود شبستری و ... انتخاب شده‌اند.
قصه‌ی "پسری کوچک و درسی بزرگ" با این جملات آغاز می‌شود:
"عارفی روشن‌ضمیر که شغل معلمی داشت، می‌گفت:
روزی به علت بیماری و اضطرار، نشسته نماز می‌خواندم. اتفاقی از شاگردم خطایی سر زد. برخاستم تا او را تنبیه کنم. شاگرد گفت: "یا شیخ، برای گناه و تنبیه طفلی چون من، به پا خاستی؛ ولی عبادت و اطاعت خدای بزرگ را نشسته انجام می‌دهی؟" شرمنده و خجالت‌زده شدم و با تمام کوچکی‌اش درسی بزرگ از او فرا گرفتم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این ماه اما تعدادی هم کتاب غیرداستانی در فهرست داریم. بیش از معمول هر ماه (این روندی است که فکر می‌کنم ماه بعد هم ادامه خواهد داشت!) یک خاطرات را آن بالاها حضورتان معرفی کردم. حالا نوبتی هم باشد، نوبت شعر است.

راستش نیاز به توضیح نیست که من اصلا اهل شعر نیستم. اما این دفتر "ضد" در این ماه‌های اخیر آنقدر سر و صدا کرده و در کتابفروشی‌ها "دم چشم" بوده که وسوسه شدم من هم یک نسخه بخرم ببینم موضوع چیست!

'ضد
ضد
نویسنده: فاضل نظری
ناشر: سوره مهر
سال نشر: 1397 (چاپ 38)
قیمت: 28000 تومان
تعداد صفحات: 111 صفحه
شابک: 978-600-175-550-7
کتاب با غزلی به نام "برف" با این ابیات آغاز می‌شود:
"غمخوار من به خانه غم‌ها خوش آمدی
با من به جمع مردم تنها خوش آمدی

بین جماعتی که مرا سنگ می‌زنند
می‌بینمت برای تماشا خوش آمدی

راه نجاتم از شب گیسوی دوست نیست
ای دل به آخرین شب دنیا خوش آمدی

پایان ماجرای دل و عشق روشن است
ای قایق شکسته به دریا خوش آمدی

با برف پیری‌ام سخنی غیر از این بود
منت گذاشتی بر سر ما خوش آمدی

ای عشق! ای عزیزترین میهمان عمر
دیر آمدی به دیدنم اما خوش آمدی"

اطلاعات بیشتر درباره کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و اما "جنگ"! به نظرم آقای فانی هم مثل من فکر کرده است بعضی موضوع‌ها هستند که همه (دست‌کم همه‌ی آنها که کتاب می‌خوانند!) باید چیزهایی در حد اطلاعات عمومی درباره‌ی آن بدانند. و یکی از آن موضوع‌ها "جنگ" است.

وگرنه چه لزومی داشته که این کتاب کوچک و جمع‌وجور را درباره‌ی دو فاجعه‌ی بزرگ قرن بیستم تالیف و منتشر کند.

'جنگ‌های
جنگ‌های جهانی اول و دوم
نویسنده: کامران فانی
ناشر: قطره
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 99 صفحه
شابک: 978-600-119-547-1
مردم جهان در قرن بیستم شاهد دو جنگ بزرگ جهانی بوده‌اند که از نظر وسعت و شدت و شماره جنگجویان در تاریخ بی‌نظیر است. در این دو جنگ که سهمناک‌ترین جنگ‌های تاریخ بشریت است، تقریبا تمام کشورهای جهان، خواه ناخواه، شرکت داشته‌اند که هنوز اثرات آن در زندگی ملت‌ها، از جمله ملت ایران، باقی است.
در این کتاب، علل پیدایش این جنگ‌ها و سیر وقایع و شرح نبردهای مهم آن به زبانی ساده بازگو شده است. عکس‌ها و نقشه‌ها همراه با متن کتاب تصویری زنده و گویا از صحنه‌های جنگ به دست می‌دهد و خواننده را با این دو جنگ بزرگ تاریخ بشریت آشنا می‌سازد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

احتمالا فکر می‌کنید بخاطر آوردن نام 100 دانشمند تاثیرگذار که از ابتدای تاریخ بشر کارها و دستاوردهایشان زندگی انسان را دستخوش تغییرات بنیادین قرار داده، کار چندان سختی نیست. در مورد یادآوری و اولویت‌بندی این نامداران شاید حق با شما باشد (بگذریم که من فکر نمی‌کنم حتی نام بردن 100 دانشمندی که "جهان را تغییر دادند"، برای ما مردمی که زیاد با دانش و تاریخ سر و کار نداریم کار آسانی باشد!) اما حسن کتاب بعدی این است که به جز نام، فعالیت و دستاورد هریک از مشاهیر انتخابی خود را هم در یکی دو صفحه برمی‌شمارد.

'100
100 دانشمندی که جهان را تغییر دادند
نویسنده: جان بالچین
ترجمه: سیدیوسف عرفانی فرد، بهناز دادمان
ناشر: مازیار
سال نشر: 1398 (چاپ 4)
قیمت: 31000 تومان
تعداد صفحات: 307 صفحه
شابک: 978-600-6043-25-8
در این کتاب، خوانندگان با صد دانشمند از میان غول‌ها و دستاوردهای تک‌تک‌شان آشنا می‌شوند: مردان و زنانی که همواره و به رغم ناباوری دیگران یا حتی بدتر از آن، کوشیده‌اند مرزهای دانش و شناخت بشر را گسترش دهند و در این راه به پیروزی رسیده‌اند.
نویسنده با ژرف‌کاوی در طیف زیبای کوشش‌های علمی، از کیهان‌شناسی کوپرنیک و گالیله گرفته تا انقلاب‌های بقراط و جالینوس در پزشکی، به عرصه‌ی علومی چون فیزیک، زیست‌شناسی، شیمی و ژنتیک نیز گام می‌نهد.
آنچه می‌خوانید داستان اندیشه‌هایی است که جهان امروز ما را شکل داده است و در آینده نیز آن را شکل خواهد داد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره آخرین کتاب فهرست این ماه، شصت و ششمین عنوان از مجموعه "تاریخ جهان" انتشارات ققنوس است. کتابهای این مجموعه‌ی مفصل تاریخی، موضوعات متنوعی را پوشش می‌دهند. من از بدو انتشار این مجموعه سعی کردم طرف آن نروم (!!!) اما موضوع کتاب حاضر آنقدر جذاب بود که فکر کردم اگر بتوانم جلوی وسوسه‌ی خریدن مجموعه‌ی کامل این کتاب‌ها مقاومت کنم، خریدن یکی دو عنوان توجه‌برانگیزتر آن احتمالا دردسرزا نخواهد بود!

'بحران
بحران بزرگ
نویسنده: جکلین فارل
ترجمه: مهدی حقیقت‌خواه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 3)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 119 صفحه
شابک: 978-600-278-055-3
کتاب 66امین عنوان از "مجموعه تاریخ جهان" است که به همت انتشارات ققنوس ترجمه و منتشر شده است.
موضوع این کتاب از مجموعه، بررسی تاریخچه و وقایع معروف به "بحران بزرگ" (یا "رکود بزرگ") است که در فاصله سالهای بین 1929 تا پایان دهه‌ی 1930 میلادی در جهان اتفاق افتاد و طی آن بحران اقتصادی بزرگی کشورهای مختلف و مقتدر جهان را در بر گرفت و بعضی معتقدند از دلایل اصلی شروع جنگ جهانی دوم بوده است.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: زمانی که یک اثر هنری بودم (اریک مانوئل اشمیت)، 100 دانشمندی که جهان را تغییر دادند (جان بالچین)، کار از کار گذشت (ژان پل سارتر)، پیش از آن‌که بخوابم (اس. جی. واتسون)، خدمتکار و پروفسور (یوکو اوگاوا)، باغ سیمانی (ایان مک‌ایوان)، به سوی سرزمین سفید (جان کراکائور)، از مزرعه (جان آپدایک)، شمال (لوئی فردینان سلین)، بحران بزرگ (جکلین فارل)، جنگ‌های جهانی اول و دوم (کامران فانی)، چمدان (سرگئی دولاتوف)، ضد (فاضل نظری)، داستان‌های جشن تولد (هاروکی موراکامی (انتخاب داستان‌ها))، سرگیجه (ژوئل اگلوف)، برای تاریخ می‌گویم: خاطرات محسن رفیق‌دوست (سعید علامیان (به کوشش))، از موج تا اوج (قصه‌هایی برای از بین بردن غصه‌ها - 2) (مسعود لعلی)
خواندن 5263 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u