سه شنبه, 16 مهر 1392 06:29

کتاب‌های شهریور 1392

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

فهرست شهریور ماه را با معرفی دو Bestsellers آغاز کنیم!

کتاب اول را در مهرماه طی بیست و چهار ساعت خواندم. اوایل ماه آنفولانزای مردافکنی حادث شده بود و بعد از چند روز خیره‌سری مشخص شد که چاره‌ی کار تنها آرام گرفتن و استراحت کردن است. بنابراین همینطور که در تخت دراز کشیده بودم و داشتم تیرهای سقف را می‌شمردم، نگاهم به "دوزخ" افتاد که برای فهرست شهریور خریده بودمش و دست کردم برش داشتم و شروع کردم به خواندنش.

خودم می‌دانستم که این اقدام برای آنفولانزا مثل سم می‌ماند و با وجود تب و سردرد تا این 600 صفحه را تمام نکنم، زمینش نمی‌گذارم! اما خب وسوسه‌ی "دوزخ" بیش از اینها بود (یادم میاد "نماد گمشده" را هم در یک چنین حال و روزی خواندم!)

کتاب مثل الباقی کتاب‌های دن براون شاهکار نیست (یعنی کتاب‌های قبلی شاهکار ادبی نبودند، این یکی هم نیست!) اما مثل بقیه‌ی آنها خواننده را با خودش می‌کشد و "نمی‌شود زمینش گذاشت!"

'دوزخ
دوزخ
نویسنده: دن براون
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1398 (چاپ 8)
قیمت: 95000 تومان
تعداد صفحات: 704 صفحه
شابک: 978-600-182-099-1
رابرت لنگدان، استاد دانشگاه و نمادشناس، در بیمارستانی در شهر فلورانس به هوش می‌آید. او حافظه‌ی خود را از دست داده و اصلا به خاطر ندارد که در دو روز گذشته چه اتفاقاتی برایش افتاده. آخرین چیزی که به یاد دارد این است که در محوطه‌ی دانشگاهش در آمریکا در حال قدم زدن بوده. پس حالا در فلورانس چه می‌کند؟
دکترهای بیمارستان تلاش می‌کنند به او برای باز یافتن حافظه‌اش کمک کنند. اما آنها برای اینکار فرصت زیادی ندارند. هنوز چند ساعت از به هوش آمدن لنگدان نگذشته که آدم‌کشی حرفه‌ای وارد بیمارستان می‌شود تا شی‌ای را که لنگدان در اختیار دارد (و البته خودش خبر ندارد) بدست آورد. این بانوی هفت‌تیرکش در راه رسیدن به اتاق لنگدان چند بار از اسلحه‌اش استفاده می‌کند و همین موجب می‌شود که قهرمان داستان به همراه یکی از پزشکان بیمارستان فرار کنند و به این ترتیب داستانی سراسر تعقیب و گریز در میان شهر تاریخی و زیبای فلورانس آغاز می‌شود.
(این کتاب با 15% تخفیف به مشترکین جیره‌کتاب عرضه می‌شود)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"خاطرات آهسته‌آهسته شکل می‌گرفتند. مثل حباب‌هایی که از ظلمت چاهی بی‌انتها بالا می‌آیند.
زنی در روبند.
رابرت لنگدان از این سوی رودخانه‌ای به زن نگاه می‌کرد که آب‌های متلاطمش از زیادی خون به رنگ سرخ جاری بود. زن در کناره‌ی دیگر رود، بی‌حرکت و موقر و عبوس رو به او ایستاده بود و چهره‌اش را پشت حجابی پنهان کرده بود. یک پیشانی‌بند باریک و آبی تاینیا در مشتش داشت که در تکریم دریای اجساد پیش پایش بالا گرفته بود. عفن مرگ همه‌جا پراکنده بود.
زن زمزمه‌کنان گفت بجو که خواهی یافت.
لنگدان طوری این کلمه‌ها را شنید که انگار توی کاسه‌ی سرش گفته باشد. فریاد زد: "کی هستی؟" اما از فریادش هیچ صدایی برنخاست.
زن دوباره زمزمه‌کنان گفت وقت تنگ است، بجو و پیدا کن.
لنگدان قدمی به سمت رودخانه برداشت، اما به چشم خود می‌دید که آب رودخانه خون‌رنگ است و عمیق‌تر از آن است که بتواند بگذرد. لنگدان که دوباره چشمش را به‌سمت زن روبنده‌دار چرخاند، دید اجساد پیش پایش دوچندان شده است. حالا صدها جسد آن‌جا بود و شاید هم هزارها جسد؛ بعضی‌هایشان هنوز زنده بودند و از فرط زجر به خود می‌پیچیدند و انگار طعم مرگ را ناباورانه می‌چشیدند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

از "بست سلر" بعدی اما تا آنجا که من خبر دارم هنوز یک ترجمه بیشتر به بازار نیامده. بنابراین فعلا همین است که هست!

این سومین رمان خالد حسینی، به نظر تا همین‌جای کار هم از "بادبادک‌باز" او بیشتر مورد توجه و اقبال قرار گرفته است و بازخورد خوانندگان "آنور آبی" نسبت به آن بسیار مثبت بوده است.

'و
و کوه طنین انداخت
نویسنده: خالد حسینی
ترجمه: مهگونه قهرمان
ناشر: پیکان
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 16500 تومان
تعداد صفحات: 416 صفحه
شابک: 978-964-328-815-0
... داستان با پیوند نامتوازن میان برادر و خواهری بی‌مادر در دهکده‌ای در افغانستان آغاز می‌شود. برای پری سه ساله، برادر بزرگش عبدالله بیشتر مادر است تا برادر. و برای عبدالله ده ساله، پری کوچک همه کس اوست. آنچه برای آن‌ها رخ می‌دهد - و تاثیرات و پایه‌های آن بر زندگی بسیاری انسان‌های دیگر - دلیلی است بر پیچیدگی زندگی.
خالد حسینی در داستانی چندملیتی که نه تنها گرداگرد والدین و فرزندان آن‌ها می‌گردد، بلکه برادران و خواهران و عموزاده‌ها و عمه‌زاده‌ها و دلسوزان آن‌ها را نیز دربرمی‌گیرد، راه‌های بسیاری را برای بروز عشق میان افراد خانواده به ما نشان می‌دهد، و این‌که چگونه اغلب ما از رفتاری که نزدیک‌ترین کسانمان به ما می‌کنند شگفت‌زده می‌شویم ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پس این‌طور. قصه می‌خواهید. برایتان تعریف می‌کنم. اما فقط یکی. هیچ‌کدام از شما نباید قصه دیگری بخواهید. دیر است و ما راه درازی در پیش داریم. پری، من و تو. تو باید امشب بخوابی. تو هم همین‌طور، عبدالله. وقتی من و خواهرت نباشیم، من روی تو حساب می‌کنم، پسر. مادرت هم همین‌طور. حالا وقت قصه است. گوش کنید. هر دوی شما. خوب گوش کنید و وسط حرفم هم نپرید.
روزی، روزگاری، در دورانی که دیوها و جن‌ها و غول‌ها روی زمین می‌غریدند، کشاورزی بود که بابا ایوب نام داشت. او با خانواده‌اش در دهکده کوچکی به نام سبزه‌میدان زندگی می‌کرد. بابا ایوب از آن‌جا که خانواده بزرگی داشت و باید شکم همه را سیر می‌کرد، روزها سخت کار می‌کرد. هر روز صبح زود تا غروب زمینش را شخم می‌زد و خاک را زیر و رو می‌کرد و به درخت‌های پسته بی‌برکت و نحیف خود رسیدگی می‌کرد. در هر لحظه‌ای از روز می‌توانستی او را در زمینش ببینی که با پشتی خمیده مشغول کار بود. دست‌هایش همه پینه بسته و انگشت‌هایش خون‌آلود بود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اگر این روزها از کتابفروش‌ها درباره‌ی "غیرداستانی‌های پرفروش" سوال کنید، احتمالا جلد دوم خاطرات آقای کامشاد را بهتان معرفی می‌کنند. جلد اول "حدیث نفس" را تعدادی از ما جیره‌کتابی‌ها در زمان انتشارش خوانده‌ایم (بگذریم که تاکنون امتیاز و نظری برای آن ثبت نشده).

'حدیث
حدیث نفس (جلد دوم)
نویسنده: حسن کامشاد
ناشر: نشر نی
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 288 صفحه
شابک: 978-964-185-218-6
جلد دوم خاطرات حسن کامشاد مطالب را از جایی که در جلد اول خاتمه یافته بود، یعنی وقایع سال 1355 هجری شمسی تا امروز، پی می‌گیرد. اتفاقات و وقایعی که در این جلد مورد اشاره قرار گرفته‌اند، با توجه به اینکه در دوره‌ی زمانی یاد شده نویسنده زندگی خود را در خارج از ایران سپری کرده است، اغلب در اروپا به وقوع پیوسته است.
فصل اول کتاب با عنوان "لندن منزل آخر" با این جملات آغاز می‌شود:
"سمیوئل جانسون می‌گوید: "هر که از لندن خسته شود، از زندگی خسته شده است، در لندن هرچه بخواهی می‌یابی." ببینیم و تعریف کنیم.
دیر وقت شب به لندن رسیدیم و در آپارتمان خالی‌افتاده دوستی در کنار هایدپارک، که به‌طور موقت در اختیارمان گذاشته شده بود، یک‌سر تا صبح خوابیدیم. در خانه ذره‌ای قوت لایموت پیدا نمی‌شد، پس شال و کلاه کردیم و به سراغ خیابانی رفتیم پر آمدوشد که از پنجره رخ می‌نمود. امید و مرید خردسال، به‌رسم معهود، غلط و غلوط شروع به خواندن تابلوها کردند:
- البنک الاسلامی البریطانی
- المرکز العربی
- قصر النخیل، ساعات رجالیه و نسائیه
- شامبو سدر طبیعی
- شقق فاخره للایجار
- لحم حلال
- حوالات مالیه الی کافه دول العالم
ناهید گفت:
- یادت می‌آید رئیست جک کولارد و همسرش را به جای اصفهان بردی کاشان؟ نکند ما را هم به بغداد آورده‌ای؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

عنوان بعدی هم یک غیرداستانی نامدار است. کتاب، در حقیقت سفارش یکی از مشترکین بود که با درخواست‌شان باعث شدند من هم با کتاب آشنا شوم. همزمانی رسیدن این کتاب و "دوزخ" دن براون (که مثل همه‌ی کتابهایش درباره‌ی نمادها و مفاهیم آن است) به دست جیره‌کتاب، خودش شاید استعاره‌ای پنهان در برداشته باشد!

'قهرمان
قهرمان هزار چهره
نویسنده: جوزف کمپل
ترجمه: شادی خسروپناه
ناشر: گل آفتاب
سال نشر: 1396 (چاپ 8)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 399 صفحه
شابک: 964-5599-64-4
قهرمان هزارچهره مشهورترین و بهترین اثر جوزف کمپل، نویسنده و اسطوره‌شناس مشهور آمریکایی است که سیر و سفر درونی انسان را در قالب قهرمانان اسطوره‌ای پی می‌گیرد و با بررسی قصه‌ها و افسانه‌های جهان نشان می‌دهد که چطور این کهن الگو در هر زمان و مکان خود را در قالبی جدید تکرار می‌کند تا انسان را به سیر و سفر درونی و شناخت نفس راهنمایی کند.
کمپل در این کتاب بسیاری از نمادهای مذهبی و اسطوره‌ای جهان را بررسی کرده و با در کنار هم قرار دادن آنها نشان داده است که چطور افسانه‌ها و نمادهای اقوام و مذاهب مختلف، معادل و موازی یکدیگرند. او در میان این شباهت‌ها به دنبال حقایقی بنیادین می‌گردد که انسان در طول هزاران سال زندگی بر روی کره‌ی خاکی براساس آن‌ها روزگار خود را گذرانده است.
مطالب کتاب با این جمله‌ها آغاز می‌شود:
"سرخوشانه گوش سپردن به اوراد رویاگونه‌ی طبیب سرخ چشم کنگویی، لذت خلسه‌وار خواندن غزل‌های عارفانه‌ی لائوتزو، هر از چند گاه شکستن پوسته‌ی سخت استدلالات اکوئیناس، درک یک افسانه‌ی عجیب اسکیمویی در لحظه‌ای جادویی، همه یکسان است. داستانی یگانه که مرتبا تغییر شکل می‌دهد و چیزی از آن باقی می‌ماند، مقاوم، که انسان را به چالش می‌خواند و باید آن را به تجربه درآورد، تجربه‌ای ورای گفتار و نوشتار.
اسطوره‌های بشری در این جهان مسکون، در هر زمان و مکان به نوعی تجلی می‌یابند. اسطوره، روح زنده‌ی هر آن چیزی به شمار می‌رود که از فعالیت‌های ذهنی و فیزیکی بشر نشات گرفته است. گزاف نیست اگر ادعا کنیم اسطوره همانند دری پنهان است که از طریق آن انرژی لایزال کیهانی در فرهنگ بشری تجلی می‌یابد. دین، فلسفه و هنر، اشکال اجتماعی تاریخی و اولیه، اکتشافات مهم علمی و فنی و رویاهای شبانه، همه حباب‌هایی هستند برآمده از حلقه‌ی جادویی اسطوره ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی پیشنهاد یک کتابفروش بود که وقتی دید در لابلای قفسه‌های مغازه‌اش دارم ول می‌گردم، فرصت را مغتنم دید و آن را بهم پیشنهاد کرد. وقتی کتاب را آوردم خانه و کمی بر روی اینترنت به دنبال شجره‌نامه‌اش گشتم دیدم نویسنده‌ی آن انگار اظهارنظرهایی کرده که این روزها به همین خاطر در رسانه‌های "اینوری" بابتش گرد و خاک برپاست (نگاه کنید به اینجا). به هر حال به نظر می‌رسد کتاب برای علاقمندان به مسائل ژئوپلتیک منطقه (به زبان خودمانی اینکه: "چرا کشورهای این منطقه روی آرامش به خودشان نمی‌بینند؟!") مرجع قابل تاملی است.

'خاورمیانه:
خاورمیانه: دو هزار سال تاریخ از ظهور مسیحیت تا امروز
نویسنده: برنارد لوئیس
ترجمه: حسن کامشاد
ناشر: نشر نی
سال نشر: 1396 (چاپ 5)
قیمت: 36000 تومان
تعداد صفحات: 445 صفحه
شابک: 978-964-185-287-2
در این کتاب، پروفسور برنارد لوئیس دگرگونی‌های متوالی خاورمیانه را بررسی کرده است: ابتدا به دو امپراتوری بزرگ ایران و روم می‌پردازد، سپس به پیدایش یکتاپرستی و رشد مسیحیت؛ ظهور و گسترش شگرف اسلام؛ امواج مهاجمان مشرق زمین و لشگرهای مغول چنگیزخان؛ برآمدن ترکان عثمانی و تغییر موازنه قوا بین جهان اسلام و جهان مسیحیت.
برنارد لوئیس، ضمن تشریح نیروهای شکل‌دهنده خاورمیانه، به نفوذ فراگیر اندیشه‌ها و تکنولوژی غرب در عصر جدید نیز می‌نگرد و کتاب خود را با انقلاب اسلامی ایران به پایان می‌رساند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
نویسنده‌ی کتاب مطلب خود را با این جملات آغاز می‌کند:
"یکی از مناظر متداول در خاورمیانه قهوه‌خانه، و در پاره‌ای جاها چای‌خانه، است که می‌توان تقریبا در هر وقت روز افراد - معمولا مردها - را در آن‌جا بر گرد میزی یافت که مشغول نوشیدن فنجانی قهوه یا استکانی چای یا کشیدن سیگار، خواندن روزنامه، بازی کردن تخته‌نرد یا سرگرمی دیگری از این قبیل و یا جسته و گریخته شنیدن صدای رادیو یا تماشای تلویزیونی‌اند که در گوشه‌ای نصب است.
مشتریان قهوه‌خانه‌ی خاورمیانه با اشخاصی که در فرنگ، به ویژه در شهرهای سواحل مدیترانه، در کافه می‌نشینند به ظاهر فرق چندانی ندارند. اما این‌ها با اجدادشان که پنجاه سال پیش، و از آن بیش‌تر با آنانی که صد سال پیش، همین‌جا می‌نشستند بسی تفاوت کرده‌اند. این البته در مورد اروپایی کافه‌نشین نیز صادق است، ولی وضعیت آن دو ابدا یکسان نیست. تغییرهایی که در سر و وضع، پوشاک، رفتار و کردار فرنگی‌ها در این مدت زمان روی داده است کم و بیش یکسره ریشه اروپایی دارد. این تغییرات، با استثنائی اندک، همه از درون جامعه برخاسته، و حتی استثنائات سال‌های اخیر نیز سوغاتی جامعه امریکا است که بسیار وابسته به اروپا است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

خب، اجازه بدهید دوباره برگردیم روی خط داستان. دو کتاب بعدی را به توصیه‌ی نویسنده‌شان خریده‌ام. قبلا از آقای رحمان‌نیا کتاب "اخبار باحال" را حضورتان معرفی کرده بودیم. آثار ایشان (تا اینجا که در این سه کتاب دیده‌ایم) داستان‌های کوتاهی با مایه‌های طنز هستند که طنزشان از مسائل زندگی اجتماعی برمی‌خیزد و به همین خاطر گاهی که خوب فکر می‌کنی می‌بینی "هم خنده داره، هم گریه!"

'دختر
دختر تاپ تهران
نویسنده: سعید رحمان‌نیا
ناشر: پوینده
سال نشر: 1390 (چاپ 2)
قیمت: 1800 تومان
تعداد صفحات: 96 صفحه
شابک: 978-964-2950-05-8
کتاب مجموعه 7 داستان طنزآمیز درباره زندگی امروز و مسائل آن در جامعه ایران است.
داستان "دختر تاپ تهران" با این جملات آغاز می‌شود:
"هرچی فکر می‌کردم به جایی نمی‌رسیدم. نمی‌دانم چرا اوضاع و احوال من اینطوری بود. تولد 30سالگی‌ام نزدیک بود اما هنوز ازدواج نکرده بودم.
تحصیلاتم را در رشته‌ی مدیریت بازرگانی تمام کرده و در یک شرکت کار می‌کردم. حقوق خوبی هم می‌گرفتم. همکلاسی‌های دانشگاهم کم و بیش ازدواج کرده بودند. دخترهای فامیل هم یکی پس از دیگری به خانه بخت می‌رفتند. اما نمی‌دانم چرا من خواستگار نداشتم. خلاصه این مسئله بدجوری ذهنم را مشغول کرده بود.
روزی یکی از دوستانم بمن گفت: تو چقدر ساده هستی. یک دستی به سر و صورتت بکش تا اوضاع و احوالت عوض شود. اول از همه آن دماغ کوفته‌ای را برو عمل کن. این روزها عقل مردم به چشمشان است. دختر مد روز می‌پسندند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'خواستگاری
خواستگاری آسان
نویسنده: سعید رحمان‌نیا
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 4000 تومان
تعداد صفحات: 113 صفحه
شابک: 978-600-119-457-3
کتاب مجموعه 7 داستان طنزآمیز درباره زندگی امروز و مسائل آن در جامعه ایران است.
داستان "خواستگاری آسان" با این جملات آغاز می‌شود:
"در عنفوان جوانی بودم - تازه هجده ساله شده بودم و به قول معروف بالغ شده بودم. حال و هوای دیگری در سر داشتم. شور و هیجان جوانی. دلم می‌خواست عاشق کسی بشوم. دلم می‌خواست یک همسر پیدا کنم. دلم می‌خواست با یکی درددل کنم، ولی راهش را بلد نبودم. پیش یکی از دوستان پدرم که سن و سالی ازش گذشته بود رفتم و رازم را گفتم. ولی او گفت: این چه حرفی است که می‌زنی؟ درست را ادامه بده و بعدا که سر یک شغل آبرومند رفتی برو خواستگاری یک دختر خانم نجیب و با او ازدواج کن. گفتم حالا کو تا آن روز من الان دلم می‌خواهد ازدواج کنم. خلاصه از ما اصرار بود و از او انکار و پند و نصیحت. آخر سر گفت: برو در یک دبیرستان دخترانه و آن‌جا یک همسر انتخاب کن. خود دانی! ..."

چاپ کتاب تمام شده!

ارادت من به "جان لوکاره" هم که نیازی به تشریح ندارد. مدتها بود که "جهان کتاب" تبلیغ می‌کرد که این ترجمه‌ی جدید از لوکاره به بازار می‌آید و من هم همینطور چشم می‌انداختم تا پیدایش کنم. بالاخره در شهریورماه چشم‌مان به جمالش روشن شد.

'قتل
قتل بی‌عیب و نقص
نویسنده: جان لوکاره
ترجمه: فرزاد فربد
ناشر: جهان کتاب
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 161 صفحه
شابک: 978-600-6732-10-7
کتاب، یکی از داستان‌های لوکاره است که به ماجراهای جرج اسمایلی، قهرمان خیالی این نویسنده‌ی جاسوسی‌نویس، می‌پردازد. یکی از همکاران دوران جنگ اسمایلی، دوشیزه بریملی که حالا مجله‌ای مذهبی منتشر می‌کند، از یکی از خوانندگان خود نامه‌ای دریافت می‌کند که در آن ادعا کرده شوهرش قصد کشتن او را دارد. شوهر خواننده‌ی مجله در یک کالج شبانه‌روزی به شغل معلمی اشتغال دارد.
خواننده مجله به قتل می‌رسد و این مساله باعث می‌شود که خانم بریملی دچار عذاب وجدان شود که چرا زودتر موضوع را به پلیس خبر نداده. اسمایلی برای آنکه از عذاب وجدان دوست مطبوعاتی‌اش بکاهد قبول می‌کند که به محل کار شوهر مقتول مراجعه کند و با بررسی موضوع تلاش کند تا قاتل احتمالی را بیابد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"عوام اهمیت مدرسه کارن را با ادوارد چهارم مربوط می‌دانند، که تاریخ اشتیاق او به آموزش را به دوک سامرست مرتبط می‌داند. اما کارن ترجیح می‌دهد حسن شهرت این پادشاه را ناشی از سیاست‌های مشاورانش بداند که از اعتبار مدارس بزرگشان قدرت می‌گرفتند، مثل پادشاهان سلسله تئودور که تقدیرشان بهشت الهی بود.
و به واقع این بزرگی کم از معجزه ندارد. کارن که راهبان گمنام آن را بنا نهادند، پادشاهی جوان و بیمار مخارجش را تقبل کرد، و قلدری از دوران ملکه ویکتوریا غبار فراموشی از آن زدود، قد علم کرد، صورت و دست‌های خشن‌اش را تمیز کرد و خود را تر و تازه به قرن بیستم رساند. و در یک چشم به هم زدن آن دهاتی اهل درست تبدیل به چشم و چراغ لندن شد: دیک ویتینگتن آمده بود. کارن نسخه‌هایی خطی به زبان لاتین، مهرهایی مومی و زمین‌هایی زراعی در پشت صومعه داشت. کارن املاک، صومعه و کلی موریانه داشت، یک کنده مخصوص فلک کردن و خطی از کتاب آخرت - برای هدایت پسران خانواده‌های ثروتمند چه چیز دیگری لازم بود؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب بعدی هم به توصیه‌ی کتابفروش خریده شده. البته بعد که دیدم کتاب جزو آنهایی است که "باید تا پیش از مرگ خواند" خوشحال شدم که کتابفروش موفق شده به خریدن آن وسوسه‌ام کند.

'فصل
فصل مهاجرت به شمال
نویسنده: طیب صالح
ترجمه: مهدی غبرایی
ناشر: پوینده
سال نشر: 1391 (چاپ 2)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 206 صفحه
شابک: 978-964-2950-22-5
مرد جوانی پس از سالها تحصیل در اروپا به ده زادگاهش در سودان بازمی‌گردد و در میان چهره‌های آشنا غریبه‌ای را می‌بیند - مصطفی سعید اسرارآمیز. ضمن دوستی با هم، مصطفی داستان برآشوبنده زندگی خود در لندن پس از جنگ جهانی اول را برای مرد جوان حکایت می‌کند. مصطفی چون طرفه‌ای کمیاب در جامعه غربی تمجید شد و محبوبیت فراوانی نزد زنان کسب کرد و به این راه کشانده شد که از غرب منحط وحشیانه انتقام بگیرد و در برابر آن خود ویران شود. اینک میراث هولناک کردارش در ده کوچکی در خم رود نیل لانه کرده است.
"فصل مهاجرت به شمال" داستان مردی است که فرهنگی ویرانش کرده است، همان فرهنگی که در ساختن قسمتی از وجودش نقش داشته؛ کند و کاو نیرومند و خاطره‌انگیزی است از استعمار در دو دنیای متفاوت از یکدیگر. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"بله آقایان، پس از غیبتی طولانی - دقیق‌تر بگویم هفت سال، که در طول آن در اروپا تحصیل می‌کردم - به سوی قوم و خویشم برگشتم. چیزهای زیادی آموختم و حوادث زیادی بر من گذشت - اما این داستان دیگری است. مطلب مهم این است که با اشتیاق فراوانی نسبت به قوم و خویشم به آن ده کوچک در خم نیل برگشتم. هفت سال تمام آرزوی دیدنشان را داشتم، در خوابشان می‌دیدم و سرانجام که خود را در بینشان دیدم، برایم لحظه پرشکوهی بود. آنها از برگشتنم به وجد آمدند و خیلی جنجال کردند و طولی نکشید که احساس کردم تکه یخی در درونم آب می‌شود، انگار جسم یخزده‌ای بودم که آفتاب بر آن تابیده باشد - آن گرمای زندگی طایفه که مدت زمانی در سرزمینی که "ماهی‌هایش از سرما می‌میرند"، از دست داده بودم. گوشهایم با صداهایشان اخت شد و چشمهایم به قیافه‌هاشان خو گرفت. چون در طول غیبت مدام به فکرشان بودم، در وهله اول که دیدمشان چیزی کمابیش مثل مه بین من و آنها حایل شد ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این هم مجموعه داستان دیگر از نویسنده‌ی ژاپنی‌الاصل پرطرفدار.

'دیدن
دیدن دختر صد در صد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل
نویسنده: هاروکی موراکامی
ترجمه: محمود مرادی
ناشر: ثالث
سال نشر: 1398 (چاپ 19)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 131 صفحه
شابک: 978-964-380-717-7
کتاب حاوی 7 داستان کوتاه به قلم نویسنده معروف ژاپنی است.
داستان "دیدن دختر صد در صد دلخواه ..." با این جملات آغاز می‌شود:
"در یک صبح زیبای ماه آوریل در یکی از خیابان‌های فرعی محله‌ی معروف هارویوکوی توکیو دختر صد در صد دلخواهم را دیدم. راستش را بخواهید آن قدرها هم زیبا نیست. آدم خیلی مهمی هم نیست. لباس پوشیدنش هم چیز خاصی ندارد. پشت موهایش در خواب شکسته و بی‌ریخت شده. جوان نیست. باید سی سالی داشته باشد. درست‌ترش این است که بگویم اصلا شبیه دخترها نیست. اما هنوز هم از پنجاه قدمی می‌توانم بفهمم او دختر صد در صد دلخواه من است. وقتی او را می‌بینم، دل در سینه‌ام شروع به تپیدن می‌کند و دهانم مثل کویر خشک می‌شود.
شاید هرکسی به دختر خاصی علاقه‌مند باشد، دختری با پاهای قلمی، چشم‌های درشت و انگشت‌های ظریف. یا این‌که همین طوری با دخترهایی آشنا بشود که همیشه برای وقت‌گذرانی با هر کسی وقت دارند. اما من چیزهای خاصی را ترجیح می‌دهم. گاهی وقت‌ها در رستوران خودم را در حالی که به دختری در میز کناری خیره شده‌ام به این خاطر که شکل دماغش را دوست دارم، گیر می‌اندازم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مدتی بود که هی کتاب‌های تاریخی می‌خریدم و کنار می‌گذاشتم تا سر فرصت یک فهرست ویژه‌ی تاریخ درست کنم. اما به نظر می‌رسد این روزها "فرصت" کم پیدا می‌شود. بنابراین وقتی ماه گذشته "خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه" منتشر شد، فکر کردم بقیه‌ی کتاب‌های تاریخی کنار گذاشته را هم به مرور بیاورم داخل همین فهرست‌های ماهانه. بنابراین در فهرست‌های ماه‌های آتی، هر بار دو سه کتاب با موضوع تاریخ هم (که لزوما خیلی "تازه انتشار یافته" نیستند) معرفی خواهد شد.

'خاطرات
خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه
نویسنده: غلامحسین میرزاصالح (گردآورنده)
ناشر: معین
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 348 صفحه
شابک: 978-964-165-080-5
مطالب کتاب با نقدی 77 صفحه‌ای آغاز می‌شود که گردآورنده 57 سال پیش در چندین شماره‌ی مجله‌ی خواندنیها منتشر کرده و در آنها به بررسی ویژگی‌ها و نکات برجسته‌ی یادداشت‌های قوام‌السلطنه پرداخته است.
بقیه‌ی کتاب متن یادداشت‌های سیاسی قوام‌السلطنه است که بصورت موضوعی دسته‌بندی شده و در فصل‌های مختلف به موضوعاتی مانند "شوروی و تجزیه آذربایجان"، "طرح تجزیه ایران"، "شکایت ایران علیه شوروی"، "ورود پیشه‌وری به تهران" و ... می‌پردازد. فصل‌ها براساس سیر تاریخی وقایع مرتب شده‌اند و دوره‌ای زمانی بین سال‌های 1324 تا 1326 هجری شمسی را در برمی‌گیرد.
مطالب کتاب با نقدی بر یادداشت‌های قوام با جملات زیر آغاز می‌شود:
"قوام‌السلطنه در آغاز یادداشت‌های خود پس از شرح مسافرت به مسکو و ملاقات با ژنرالیسم استالین نوشته است: "من با یک صفای باطن نسبت به روس‌ها به مسکو رفتم، در حالی که با یک مغز پر تزویر درباره آنها به تهران بازگشتم."
پس از بازگشت از مسکو اولین مرحله بازی‌ای که قوام می‌خواست با روس‌ها بکند تشکیل حزب دموکرات ایران بود، زیرا او خوب می‌دانست که برای مقابله با جمعیتی موجود یک جمعیت مشابهی لازم است و تشخیص داده بود که با سرنیزه نمی‌توان به جنگ اجتماع رفت. بنابراین برای از هم پاشاندن حزب توده و فرقه دموکرات آذربایجان و حزب کومله کردستان لازم بود یک حزب قوی و متشکل در سراسر مملکت به‌وجود آورد تا در هنگام لزوم بدست مردمی که در این حزب سیاسی اجتماع می‌کنند آن احزاب را کوبید و برای همیشه قلم قرمز به روی نام آنها کشید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تاریخ
تاریخ سخت‌کشی
نویسنده: عباسقلی غفاری‌فرد
ناشر: نگاه
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 50000 تومان
تعداد صفحات: 343 صفحه
شابک: 978-964-351-591-1
کتاب‌ تحقیقی است در زمینه‌ی نمونه‌های سخت‌کشی در طول تاریخ. نویسنده با تقسیم‌بندی فصل‌های کتاب به مواردی همچون “کندن پوست”، “سوزانیدن و کباب کردن”، “زنده به گور کردن”، “خفه کردن” و ... سرنوشت شخصیت‌هایی همچون حسین بن منصور حلاج، شیخ احمد صراف، علیشاه افشار، یوسف خوارزمی، نورالدین احمد اصفهانی و ... را بررسی می‌کند.
فصل اول کتاب با عنوان "بریدن اندام‌ها" با این جملات آغاز می‌شود:
"یکی از شیوه‌های کشتن بزهکاران بریدن اندام‌های آنها بود. البته نیازی نبود که بزهکار به راستی گناهکار بوده باشد. زیرا گاهی کینه‌توزی‌های شاهان، خلفا، فرمانروایان و گاهی ناهمگونی اندیشه‌ها و دشمنی گروه‌های گوناگون با یکدیگر به جایی می‌رسید که بی‌گناهانی نیز به این شیوه کشته می‌شدند. گاهی پیش از بریدن اندام‌ها، بزهکار را شکنجه می‌کردند. برای آغاز این بخش از کتاب، گزارش کریستن‌سن می‌تواند سودمند باشد. او می‌نویسد، دادگاه‌ها می‌توانستند از هرگونه آزار و شکنجه‌ای سود برند. برای ترساندن متهم، ابزارهای گوناگون شکنجه را در برابر چشم او می‌گستردند. زندانیان را گاهی از انگشت می‌آویختند و گاهی واژگون با یک پا سرنگون بر دار می‌کردند و با تازیانه‌هایی بافته از پی گاو می‌زدند. در زخم‌ها سرکه و نمک و انقوزه می‌ریختند. اندام‌ها را یک یک جدا می‌کردند و پوست سرشان را می‌کندند. زبان را از پشت سر بیرون می‌کشیدند. جوال‌دوز در چشم و در تمام بدن فرو می‌کردند و دائم سرکه و خردل در دهان و چشم و سوراخ‌های بینی می‌ریختند تا مرگ فرا رسد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و اما اگر با خواندن "فرازهایی از تاریخ" در کتاب‌های قبل، خط‌خطی شده‌اید می‌توانید به سراغ کتاب بعدی فهرست بروید که در آن نویسنده با آرامش و فراغتی "اروپایی" به کشف ویژگی‌های ادبی خودش پرداخته است!

'اعترافات
اعترافات یک رمان‌نویس جوان
نویسنده: اومبرتو اکو
ترجمه: مجتبی ویسی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 201 صفحه
شابک: 978-964-191-171-5
کتاب تحشیه‌ای است بر متن رمان‌نویسی اکو. این تحشیه اما، در مواردی از خود متن فراتر می‌رود و تصویری همزمان از اکوی رمان‌نویس و نظریه‌پرداز را به ما می‌نمایاند: بنیان‌های فکری، الگوهای نوشتاری و دلبستگی‌های او را در مقابل ما می‌گستراند. او انگار در این کتاب، خود نویسنده‌اش را زیر میکروسکوپ خود محقق‌اش گذاشته است و به بررسی آن پرداخته است؛ هرچند این دو خود را شاید نتوان به این سادگی از هم تفکیک کرد. به‌هرحال، اکو در این کتاب - اگر بخواهم به شیوه‌ی خود او "فهرست" کنم - از مولف الگو و مولف تجربی می‌گوید، از شخصیت‌های داستانی، از نحوه‌ی تاثیرپذیری ما از چنین شخصیت‌هایی، از تاویل‌کنندگان، از ساز و کار داستان، از پدیده‌ای به نام "فهرست کردن" و از بسیاری موارد دیگر. لابه‌لای گفته‌هایش نیز متوجه رندی‌های خاص او می‌شویم ... (برگرفته از مقدمه مترجم)
مطالب کتاب با فصلی به عنوان "نوشتن از چپ به راست" با این جملات آغاز می‌شود:
"نام این کتاب، این مجموعه مقالات، را من اعترافات یک رمان‌نویس جوان گذاشته‌ام و هرکسی به‌درستی می‌تواند بپرسد چرا؛ چون به هر حال بنده دارم به سوی هفتاد و هفتمین سال عمر گام برمی‌دارم. اما قضیه از این قرار است که من اولین رمانم، نام گل سرخ را در سال 1980 منتشر کردم، یعنی به عبارتی، کارم را به عنوان رمان‌نویس فقط از بیست و هشت سال پیش آغاز کرده‌ام. خب، به همین دلیل من خودم را یک رمان‌نویس بسیار جوان و البته خوش‌آتیه می‌بینم که تابه‌حال فقط پنج رمان چاپ کرده است و در طول پنجاه سال بعد هم چندین رمان دیگر به چاپ خواهد رساند. این پروژه‌ی در حال انجام هنوز نیمه‌کاره است (در غیر این صورت که اصلا "در حال انجام" معنا نمی‌داد)، ولی امیدوارم آن‌قدر تجربه اندوخته باشم که بتوانم راجع به شیوه‌ی نوشتنم چند کلمه‌ای بر زبان بیاورم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، کم‌کم به آخر این فهرست می‌رسیم. دو کتاب دیگر در سبد شهریور باقی مانده است. کتاب بعدی سفارش یکی از دوستان بود که پس از دریافت به نظرم آمد متن جالبی است و احتمالا می‌تواند توجه بعضی از مشترکین جیره‌کتاب را به خود جلب کند.

'خلاصه
خلاصه الاخبار: تاریخ انبیا، از آدم تا خاتم و زندگی و معجزات چهارده معصوم (ع) و آداب و سنن اسلامی
نویسنده: محمدمهدی بن محمدجعفر موسوی تنکابنی
ناشر: جمهوری
سال نشر: 1390 (چاپ 10)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 1072 صفحه
شابک: 964-6973-06-X
مطابق توضیحات مصحح کتاب (رضا مرندی)، "خلاصه الاخبار" را مرحوم حضرت آیت‌الله سیدمحمد مهدی فرزند سیدمحمد جعفر موسوی (تنکابنی) اولین‌بار در سال 1275 در تبریز به صورت چاپ سنگی منتشر نموده است. بعدها کتاب توسط حاج ولی ادبیه (کتابفروشی ادبیه) نیز در تهران به صورت حروف سربی (در 638 صفحه) چاپ شد. کتاب با حروف‌چینی مربوط به کتابفروشی ادبیه به قرار معلوم همچنان از سوی انتشارات دانشور منتشر می‌شود.
مصحح همچنین اضافه می‌کند که در چاپ فعلی کتاب متن تصحیح و کلیه آیات اعراب‌گذاری شده است و آدرس هر آیه مشخص شده. همچنین از آنجا که در کتاب اصلی تنها به معجزات معصومین اشاره شده، مصحح خود بخش‌هایی در رابطه با زندگانی و فضایل چهارده معصوم را از کتاب "منتهی الآمال" حاج شیخ عباس قمی، به این کتاب افزوده است.
"خلاصه الاخبار" شامل تاریخ انبیا از حضرت آدم (ع) تا حضرت رسول خاتم (ص) و زندگانی و معجزات چهارده معصوم می‌باشد و "در آن از حکایت‌های محیرالعقول زیادی استفاده شده که جای بسی تامل و تدبر است."
کتاب حاضر مشتمل بر هشتاد و هفت باب است.
باب سوم کتاب درباره داستان حضرت نوح با این جملات آغاز می‌شود:
"و او از انبیا مرسل است و او را شیخ الانبیا گویند و آزار او از سایر پیغمبران بیشتر است. چون از عمر او چهارصد سال گذشت، پیغمبری به او نازل شد. او را بلاهای عظیم پیش آمد و نهصد و پنجاه سال خلق را دعوت کرد و یک دم زبان او از دعوی تسکین نمی‌یافت. آورده‌اند که حق تعالی او را آوازی داده بود، که هرگاه آواز دعوت کردی، هر که امت او بود آواز او شنیدی، هر روز بامداد از کوفه ندا کردی، حق تعالی ندای او را به خلق مشرق و مغرب شنوانیدی و هم در خلوت، ایشان را نصحیت کردی و ایشان سنگ و چوب بر وی زدندی و استخوانهای مبارکش در هم شکستی. و گاه بودی که چندان سنگ بر وی زدندی، که در میان سنگ پنهان شدی، قوم به گمان این که کشته شد، خواطر جمع گردیدی و از سر او درگذشتند.
شب جبرئیل (ع) بیامدی و سنگها از روی او دور کردی و پر و بالش را بر او مالیدی و همه جراحتهای وی درست شده، صباح باز در میدان دعوت قوم درآمده، گفتی که ای قوم! بگویید: "لا اله الا الله" تا رستگار شوید ..."

چاپ کتاب تمام شده!

و بالاخره کتاب آخر انتخابی از قفسه‌ی "عامه‌پسندهای فارسی" است که هرازچندگاهی وسوسه می‌شوم و برای کشف جادوی‌شان نمونه‌ای می‌خرم تا شاید سر فروش بالا و جمعیت زیاد طرفدارشان را دریابم!

'دوباره
دوباره برگرد
نویسنده: سیمین شیردل
ناشر: حکایتی دیگر
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 449 صفحه
شابک: 978-964-2756-44-5
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"همیشه فکر می‌کردم هفت سالگی سن وحشتناکیه و بعد نوجوانی‌ام، دوران کنجکاوی و در پی یافتن حقیقت، بیزارم از هرچه بلوغ، به امید جوانی نشستم. سرانجام جوانی رسید. سرشار از تجربه و هیجان و وسوسه بود. یک پای جوان همواره در سراشیبی قرار دارد و یک پایش در زمینی هموار. یک لحظه لغزش برابر با یک عمر ندامت و بداقبالی.
فرض کن یک کودک هفت ساله با عروسکی در آغوش با موهایی بلند و تیره با چتری صاف و منظمی که روی پیشانی‌اش ریخته، روی صندلی در انتظار تصمیم‌گیری بزرگترها نشسته. موهای بلندم را خاله مینا برایم بسته بود و سفارش کرده بود از جایم تکان نخورم تا صدایم کند. چشمان گرد و مضطربم با لپ‌های آویزان و لب‌های غنچه‌ام حالت معصومانه‌ای به چهره‌ام داده بود. حتی در عکس‌هایم نیز آن غم پنهان را می‌توان حس کرد.
حالا دیگر فرضی در کار نیست. چون آن کودک کسی جز من نبود که آن‌طور غریبانه کز کرده بود. آناهیتا تنها فرزند مهندس حمید خرمی و همسرش سالومه ساجدی که در یک حادثه سرقت به طرز فجیعی به قتل رسیدند. سارقین حتی به منشی پدرم نیز رحم نکرده بودند.
غروبی که در انتظار والدینم به سر می‌بردم با یک تماس تلفنی همه چیز به هم ریخت. پرستارم با مکالمه‌ای که انجام داد فریاد گوش‌خراشی کشید و بنای گریه و زاری گذاشت ..."

چاپ کتاب تمام شده!

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: تاریخ سخت‌کشی (عباسقلی غفاری‌فرد)، خلاصه الاخبار: تاریخ انبیا، از آدم تا خاتم و زندگی و معجزات چهارده معصوم (ع) و آداب و سنن اسلامی (محمدمهدی بن محمدجعفر موسوی تنکابنی)، قهرمان هزار چهره (جوزف کمپل)، خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه (غلامحسین میرزاصالح (گردآورنده))، قتل بی‌عیب و نقص (جان لوکاره)، اعترافات یک رمان‌نویس جوان (اومبرتو اکو)، فصل مهاجرت به شمال (طیب صالح)، و کوه طنین انداخت (خالد حسینی)، خاورمیانه: دو هزار سال تاریخ از ظهور مسیحیت تا امروز (برنارد لوئیس)، دوباره برگرد (سیمین شیردل)، خواستگاری آسان (سعید رحمان‌نیا)، دختر تاپ تهران (سعید رحمان‌نیا)، حدیث نفس (جلد دوم) (حسن کامشاد)، دوزخ (دن براون)، دیدن دختر صد در صد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل (هاروکی موراکامی)
خواندن 4736 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u