دوشنبه, 21 مهر 1393 05:41

کتاب‌های شهریور 1393

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

اجازه بدهید فهرست این ماه را با فلسفه شروع کنیم. کتاب اول، اثر معروفی است که دوستی در ماه گذشته آن را به ما سفارش دادند. وقتی دیدم کتاب در بانک اطلاعات‌مان نیست تعجب کردم که در طول اینهمه سال که از فعالیت جیره‌کتاب می‌گذرد، چطور تاکنون کسی سراغ آن را از ما نگرفته بود.

'مائده‌های
مائده‌های زمینی و مائده‌های تازه
نویسنده: آندره ژید
ترجمه: مهستی بحرینی
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1398 (چاپ 10)
قیمت: 38000 تومان
تعداد صفحات: 276 صفحه
شابک: 964-448-184-4
کتاب اثری است که نویسنده فرم‌های گوناگون را در آن بکار برده. شعر، خاطره‌نگاری، شرح سفر، و گفتگو. به همه اینها جنبه‌هایی از داستان‌پردازی و خودزندگینامه‌نویسی را نیز اضافه کنید! اما بدون شک بهترین عبارتی که کتاب را وصف می‌کند "اثری فلسفی" است.
کتاب حاوی دو اثر است که با فاصله زمانی 40 سال نوشته شده‌اند. بخش اول کتاب را نویسنده در زمانی نوشته که دوران نقاهت از یک بیماری مرگبار را می‌گذرانده. در این بخش نویسنده اثری سرشار از خوشی و لذت آفریده و خواننده را ترغیب می‌کند تا در "اینجا" و "اکنون" زندگی کند و تا آنجا که می‌تواند از زندگی روزمره و همنشینی‌های معمول خود لذت ببرد.
بخش دوم کتاب را ژید در شصت‌سالگی نوشته. در این بخش او بر فلسفه دوران جوانی خود مجددا تاکید می‌کند و توضیح جامع‌تری درباره جنبه‌های مذهبی و سیاسی این فلسفه در اختیار خواننده قرار می‌دهد.
بخش نخست کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ناتانائیل، آرزو مکن که خدا را جز در همه‌جا، در جایی دیگر بیابی.
هر آفریده‌ای نشانه خداوند است، اما هیچ آفریده‌ای نشان‌دهنده او نیست.
همین که آفریده‌ای نگاهمان را به خویش معطوف کند، ما را از راه آفریدگار باز می‌گرداند.

در حالی‌که دیگران به انتشار آثار خود می‌پردازند و یا سرگرم تالیفند، من برعکس، سه سال از عمرم را در سفر گذراندم تا آنچه را از راه عقل فرا گرفته بودم به‌دست فراموشی بسپارم. از یاد بردن آموخته‌ها روندی کند و دشوار داشت و بیش از همه تعلیماتی که مردمان به من تحمیل کرده بودند به حالم سودمند افتاد و به‌راستی سرآغازی برای آموزشی دیگر شد.
تو هرگز کوششی را که به‌ناچار برای دل‌بستن به زندگی به‌کار بردیم در نخواهی یافت، اما اکنون که دلبسته آن شده‌ایم، این دلبستگی مانند دوست داشتن هر چیز دیگر با شوروگرمی همراه خواهد بود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم در قفسه فلسفه جای می‌گیرد. شرح یک محاکمه در چند هزار سال پیش. راستش این کتاب را زمانی که چاپ اول آن منتشر شده بود و کم و بیش سر و صدایی برپا کرده بود، دیده بودم. اما همان موقع به نظرم رسیده بود که موضوع آن برای من "فلسفه نابلد" زیادی تخصصی است. بنابراین کاری به کارش نداشتم. اینبار هم اگر کتابفروش محل اصرار نمی‌کرد شاید آن را نمی‌خریدم (امان از اصرار این کتابفروش‌ها!) اما وقتی داشتم کتاب را زیر و رو می‌کردم تا اطلاعات آن را برایتان در اینجا بیاورم، به نظرم رسید این محاکمه‌ی باستانی عجب واقعه‌ی دراماتیکی بوده. اینکه آدمی مثل سقراط، بدترکیب و کمی هم بدقلق، فقط بابت راه رفتن و حرف زدن در خیابان‌های آتن محاکمه

می‌شود و بعد هم محکوم به مرگ. آدم پیش خودش فکر می‌کند: "مگر چی می‌گفته؟!"

'محاکمه‌ی
محاکمه‌ی سقراط: اوتیفرون، دفاعیه‌ی سقراط، کریتون
نویسنده: افلاطون
ترجمه: لیلی گلستان
ناشر: مرکز
سال نشر: 1397 (چاپ 5)
قیمت: 24800 تومان
تعداد صفحات: 121 صفحه
شابک: 978-964-213-182-2
این محاکمه را ما از شهادت دو مرید هم‌عصر سقراط می‌شناسیم: افلاطون و گزنفون، که او هم یک "دفاعیه"ی سقراط نوشته است، و به قدر کفایت متفاوت با نوشته‌ی افلاطون. این تفاوت بیشتر به دلیل برتری ارزش‌های ادبی‌اش است تا ارزش‌های تاریخی‌اش. سه گفت‌وگویی که در این‌جا گرد آمده، سه نوشته‌ای هستند که با فایدون به آخرین روزهای سقراط اختصاص پیدا کرده‌اند. محاکمه و محکومیتی که در پی آمد و مرگ‌اش را رقم زد و یک ماه بعد با نوشیدن جام زهر به انجام رسید. سقراط دفاعیه یا آپولوژی را در برابر قاضی‌هایش بیان می‌کند.
افلاطون با احترام به شکل این سخنرانی و با احترام گذاشتن به محتوای محتمل آن، آن را با نوعی ستایش واقعی نسبت به استادش نوشته است. اوتیفرون کمی بعد از آپولوژی نوشته شد، آن هم با هدف به تصویر درآوردن تقوای واقعی و عمیق سقراط و بیهودگی تهمت‌هایی که بر ضد او ابراز شده بود. سر آخر، کریتون است که این تصویر فیلسوف را با نشان دادن احترام او به قوانین شهری که خود شاهد به‌وجود آمدن آن بود - یعنی شهر آتن - کامل می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب بعدی در قالب نمایشنامه است و به نوعی زندگینامه محسوب می‌شود. اما درباره زندگی‌ای است که نقطه عطف‌اش یک محاکمه است و انگار نمایشنامه‌نویس هم بیشتر به درام موجود در همین نقطه عطف کار داشته تا سرعت سقوط اجسام از بالای برج پیزا!

وقتی در حین بالا و پایین کردن بیست جلد کتاب رنگ و وارنگ، برای آنکه ترتیبی میان‌شان بیابم تا در فهرست این ماه قرار بگیرند، سقراط و گالیله کنار هم قرار می‌گیرند، بی‌اختیار خنده‌ام می‌گیرد. تفاوت آن یکی که در دادگاه کوتاه نیامد و شوکران را سرکشید با این یکی که در مقابل قاضی سر خم کرد و از مرگ جست، نخوانده برایم "تعلیق" ایجاد می‌کند.

'زندگی
زندگی گالیله
نویسنده: برتولت برشت
ترجمه: حمید سمندریان
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 197 صفحه
شابک: 978-600-119-700-0
زندگی گالیله افراطی‌ترین درامی است که دوست دارم آن را اجرا کنم. آن‌چه من در این نمایش‌نامه می‌بینم رنج‌های یک انسان نابغه و ژنی و محرومیت‌های یک کاشف و چیدن بال‌های انسانی است که قدرت پرواز پرندگان را دارد، اما در نهایت محکوم به سکوت می‌شود. روزگار مرگی صوری را به گالیله تحمیل می‌کند ولی ذات نبوغ در او ماندگار می‌ماند. یعنی شکنجه‌های هولناکی که برای نوابغ صدها برابر قوی‌تر از انسان‌های عادی است و کشف این انسان استثنایی در نمایش‌نامه برای من مهم است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی در شهریور ماه همینطور دست به دست در میان اعضای خانواده ما چرخید. برای بخشی از اهالی که در دانشگاه پهلوی شیراز تحصیل کرده بودند، سر درآوردن از زندگی عجیب و غریب این هم‌دانشگاهی و هم‌دوره‌ای‌شان کنجکاوی‌برانگیز بود. بقیه خانواده هم می‌خواستند ببینند حرف حساب شخصیتی که معروف است موجب دستگیری خسرو گلسرخی و کرامت‌الله دانشیان بوده است، چیست.

حالا که چند هفته‌ای گذشته و همه کتاب را به نوبت خوانده‌اند، به نظر می‌رسد نظر غالب این است که زندگی "امیرحسین فطانت" حتی اگر در جریان نقشه ترور ولیعهد دخالت نکرده بود و موجب دستگیری منتهی به اعدام گلسرخی و دانشیان نشده بود، باز هم خواندنی و در بعضی مقاطع شبیه افسانه است. بگذریم که اگر او هم‌قطارهایش را "لو نداده بود" شاید زندگی مسیر دیگری را برایش رقم می‌زد.

'یک
یک فنجان چای بی‌موقع: ردپای یک انقلاب
نویسنده: امیرحسین فطانت
ناشر: مهراندیش
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 342 صفحه
شابک: 978-964-6799-73-8
نویسنده کتاب در قبل و بعد از انقلاب زندگی پرفراز و نشیب و عجیب و غریبی را گذرانده است. او متهم است که "خسرو گلسرخی" و "کرامت‌الله دانشیان" را به ساواک لو داده و باعث زندانی شدن و در نهایت اعدام آنها شده است. حالا در این کتاب او به همه‌ی خطاهای گذشته خود اعتراف و زندگی‌اش را آنطور که گذشته است برای خواننده روایت می‌کند.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"بی‌آن که خودم خواسته باشم از پدری کاسب خرده‌پا و بی‌سواد اما با محبت و خانواده دوست و از مادری از نسل منقرض شده اشراف و مالکین که فقط غرور و طبع بلند برای او باقی مانده بود در شیراز زاده شدم.
شاید صدها بار گذشته‌ها و کودکی خود را مرور کردم تا دریابم نطفه سرنوشت من چگونه بسته شد؟ از کودکی دلم چیزی می‌خواست که نمی‌دانستم چه چیز بود. شاید نقطه‌ای بین طبعی بلند که از مادر به ارث رسیده بود و واقعیت‌های حقیرانه و تلخ مادی زندگی که از پدر. شاید از کودکی تحت‌تاثیر حکایات و روایات پیرزنی قرار گرفته بودم که از روستایی در کویر ابرقو نزد ما آمده بود و زندگی می‌کرد. روضه‌خوان روستا‌ی‌شان بود و وقتی من فقط چهار ساله بودم برای من اشعار و حماسه‌های مذهبی و باستانی را با آواز می‌خواند تا فراموش نکند. شاید ارزش‌هایی همچون عدالت و سخاوت و شجاعت و ... بسیاری فضیلت‌های دیگر را از لابلای آن داستان‌ها آموخته بودم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نمی‌دانم ماجرای دیدار من و دوستم با احمد شاملو را بخاطر دارید یا نه. اگر یادتان باشد آن ملاقات به واسطه مسعود خیام سرگرفت.

حالا، خیام، دوازده سیزده سال پس از مرگ شاعر، کتابی نوشته و در آن تلاش کرده تا ویژگی‌های شعر شاملو و دیگر تاثیرات این اعجوبه‌ی ادبی را بر نسل و زمانه خود توضیح دهد.

'احمد
احمد شاملو، عکس فوری
نویسنده: مسعود خیام
ناشر: نشر گوشه
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 216 صفحه
شابک: 978-600-92721-5-0
این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، نامه‌ها و گفت‌وگوها در رابطه با احمد شاملو است. مطالب کتاب در سه بخش به دوران قبل از شاملو، دوران معاصر شاملو و دوران بعد از شاملو می‌پردازد. این کتاب درباره شعر، زندگی و اندیشه این شاعر، شامل برخی گفت‌وگوها و نظرات او درباره موضوعات مختلف نیر هست. از جمله نظرات شاملو درباره نیما یوشیج و جلال آل‌احمد.
فصل اول کتاب با عنوان "شاملو و شعر" با این جملات آغاز می‌شود:
"در شعر فارسی سه بخش عمده را می‌توان تشخیص داد: "زبان"، "موسیقی" و "نقاشی" که معمولا به "نقاشی" تصویر هم می‌گوییم.
اما مشخصه‌ی اول شعر کلاسیک فارسی از نظر شکل بیرونی، داشتن مصراع‌های متساوی‌ست. این باعث می‌شود که بتوان شعر کلاسیک را در قالب‌های منظم نوشت. تساوی مصرع‌ها بیش‌تر در مورد سیلاب‌های کلمات است اما همین باعث می‌شود که تقریبا از نظر نوشتاری نیز مصرع‌ها مساوی باشند. در نتیجه به هر دیوان کلاسیک که نگاه کنیم با شکل‌های منظم شعر روبه‌رو می‌شویم.
مشخصه‌ی دوم شعر کلاسیک موسیقی آن است که به وزن یا ریتم تقلیل یافته. تعریف ریتم در دنیای موسیقی‌ست. شعر همسایه‌ی دیوار به دیوار موسیقی‌ست ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

چند کتاب بعدی، کتاب‌هایی هستند که در کتابفروشی یک ناشر دولتی پیدا کردم. یکی از روزهای شهریورماه داشتم توی پیاده‌رو خیابان کریمخان طی طریق می‌کردم که یکدفعه خودم را جلوی یک کتابفروشی "تازه از راه رسیده" دیدم. مغازه قبلا هم کتابفروشی بود، اما انگار به تازگی انتشارات "علمی و فرهنگی" آن را در اختیار گرفته و شروع به عرضه آثار خودش در آنجا کرده است.

"علمی و فرهنگی"، مثل اغلب ناشرهای دولتی دیگر، از آن ناشرانی است که کتاب‌هایشان به راحتی در کتابفروشی‌های دیگر پیدا نمی‌شود. بنابراین رفتم تو و "در حد وسع" دلی از عزا درآوردم!

'تابستان
تابستان خاموش
نویسنده: آلدوس هاکسلی
ترجمه: شیرین تعاونی (خالقی)
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1383 (چاپ 2)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 215 صفحه
شابک: 964-445-540-1
کتاب که بیشتر با نام اصلی‌اش، "زرد کرومی"، شناخته می‌شود اولین رمان آلدوس هاکسلی است که در سال 1921 منتشر شده. نویسنده در این داستان گروهی از اشراف‌زادگان انگلیسی را در خانه‌ای ییلاقی گرد هم می‌آورد و با ترتیب دادن گفتگو میان شخصیت‌های مختلف داستان (کتاب بسیار پرگفتگوست)، نگاه‌های مختلفی را که در میان افراد طبقه‌ی متمول انگلستان در آن زمان وجود داشته است، تصویر می‌کند.
در این داستان دنیس استون، شاعر حساس و جوان، به سرای "کروم" در یکی از مناطق اعیان‌نشین انگلستان وارد می‌شود. او در این خانه با طیف گسترده‌ای از شخصیت‌های عجیب و غریب و البته ثروتمند آشنا می‌شود که هریک به نوعی روزگار می‌گذرانند و خود را سرگرم می‌کنند. او در میان این جمع عاشق دختر جوانی می‌شود، اما مطابق معمول اینگونه ماجراها در داستان قهرمان جوان ما گره می‌افتد و ...!
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هیچوقت قطار سریع‌السیری از این قسمت خاص خط آهن نمی‌گذشت. تمام قطارها - یعنی همان تک‌وتوکی که می‌آمدند - در تمام ایستگاه‌ها توقف داشتند. دنیس اسامی این ایستگاه‌ها را از بر بود: بل، تریتن، سپاون‌دلاوار، نیپس‌ویچ‌فرتیمپانی، وست‌بول‌بی، و بالاخره، کملت-آن-د-واتر. کملت همانجایی بود که همیشه از قطار پیاده می‌شد و آنرا بخود وامی‌گذاشت تا با خزیدنی کند و کاهلانه راهش را به اعماق سرسبز انگلستان ادامه دهد - خدا می‌دانست تا کجا.
اینک نفیرکشان از وست‌بول‌بی می‌گذشتند. شکر خدا که یک ایستگاه بیشتر نمانده بود. دنیس اسبابهایش را از روی برف برداشت و آنها را با نظم و ترتیب در گوشه‌ای روبروی خودش چید. کاری باطل و بیهوده. اما بهرحال نمی‌شد بیکار نشست. وقتی از این کار فراغت یافت از نو به پشتی صندلی یله داد و پلکهایش را رویهم گذاشت. هوا بی‌اندازه گرم بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'تورتیا
تورتیا فلت
نویسنده: جان اشتاین بک
ترجمه: صفدر تقی‌زاده
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1386 (چاپ 4)
قیمت: 3500 تومان
تعداد صفحات: 280 صفحه
شابک: 978-964-445-576-6
... رمان "تورتیا فلت" رمانی شیرین و طنزآمیز است و به این دلیل، در آن اوضاع و احوال بحران اقتصادی امریکا، آن را به مثابه پادزهری برای تلخکامی‌های زمانه تلقی کرده‌اند. شخصیت‌های این رمان همه آدم‌هایی فقیر، آسمان‌جل و آزاده‌اند و اگرچه گاهی، اصول اخلاقی جامعه را زیر پا می‌گذارند، به نوعی خداترس و دیندارند. این رمان وهمی و مطایبه‌آمیز در واقع شرح ماجراهایی است درباره‌ی آدم‌هایی که در "ارزش‌های اجتماعی جامعه سهمی ندارند و به ناگزیر زندگی را بی‌هیچ قید و بندی با نوعی همزیستی ابتدایی می‌گذرانند و هر چند خود محتاج نان شبند با دله‌دزدی به فقرای دیگر کمک می‌کنند". دانی، شخصیت اصلی رمان، یکی از پیزانوهایی است بازمانده از نیاکانی اصلا اسپانیایی که قرن‌ها پیش به شمال کالیفرنیا کوچ کردند و در آن‌جا ماندگار شدند. او برای دوستی بیش از پول و مالکیت ارزش قائل است، به طوری که وقتی ناگهان باخبر می‌شود که وارث دو خانه شده است، بی‌درنگ همه‌ی دوستان بی‌خانمان خود را فرا می‌خواند و به آن‌ها سرپناه می‌دهد، عشق آن‌ها به آزادی و آزادگی و شادخواری و دم را غنیمت شمردن و نوعی عرفان ساده و بی‌اعتنایی و ریشخند به مادیات زندگی، آن‌ها را درگیر ماجراهای بی‌باکانه و طنزآمیزی می‌کند که ... بسیار خواندنی و شیرین است. رمان پیچیدگی‌های تمدن جدید را در برابر زندگی ساده اما خوش این آدم‌ها در تضاد قرار می‌دهد. در واقعه طبقه‌ی متوسط جامعه را که آرزوی مالک شدن و حس مالکیت مسخشان کرده است ملامت می‌کند ... (برگرفته از مقدمه کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

'مادر
مادر دوستت دارم
نویسنده: ویلیام سارویان
ترجمه: س.م. منزوی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1390 (چاپ 3)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 351 صفحه
شابک: 978-600-121-219-2
کتاب ماجرای تلاش پیگیر و خستگی‌ناپذیر مادری است که همراه دخترکش - که راوی این داستان پرماجراست - برای راه یافتن به تئاتر برادوی عازم نیویورک می‌شود. زن که به‌تازگی از شوهرش جدا شده است، همه کوشش خود را به کار می‌بندد تا با توسل به وسایل و شیوه‌های ممکن راه توفیق را بپیماید و دختر شیرین‌زبانش بزرگ‌ترین محرک و مشوق او در لحظه‌های ناکامی و دل‌افسردگی وی به شمار می‌رود. نویسنده به طرز لطیف و استادانه‌ای توانسته است دنیای پرمخافت کسب‌وکار در آن جامعه را از درون منشور سادگی و صفای راوی داستان در برابر خواننده به نمایش بگذارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"مادرم از حمام بیرون آمد. پارچه‌ای که به خودش پیچیده بود برایش خیلی کوچک بود چندان که فقط قسمت بسیار کوچکی از بدنش را می‌پوشاند. سوال کرد: "ساعت چنده؟" گفتم: "ساعت هشته."
"ده دقیقه به هشت؟"
"نه، درست هشت."
"از روی کدوم ساعت؟"
"از روی همه ساعت‌ها ساعت هشته و دیرت شده. اصلا هیچ‌وقت شده یه کاری‌رو سر وقت بکنی؟"
"آره، تو رو سر وقت زاییدم."
"این من بودم که به‌موقع اومدم، تو کاری نکردی."
"این چیزا خوب سرم می‌شه، باورکن؛ این من بودم که سر وقت زاییدمت."
"اگه این‌طور باشه پس من هم دیر نکردم."
صحبت از روز تولد من بود - روزی که چشم باز کردم و مادرم را دیدم و با هم دوست شدیم. این دوستی از آن روز تاکنون پابرجا منده، منتها اقلا روزی یک بار دعوای مفصل می‌کنیم و پشت سرش آشتی. در زیر یک سقف زندگی می‌کنیم و همه‌جا با هم می‌رویم - بجز جاهایی که برای بچه‌ها مناسب نباشد. در این قبیل مواقع یک پرستار موقت یا "ننه ویولا" به خانه‌مان می‌آید که من تنها نمانم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'راه
راه رفتن با کفش‌های تولستوی
نویسنده: ابوذر ابراهیمی ترکمان، فرزانه شفیعی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 209 صفحه
شابک: 978-600-121-389-2
کتاب به بررسی زندگی، آثار و عقاید و افکار لف نیکولایویچ تولستوی نویسنده بزرگ و مشهور روس می‌پردازد.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

شاید بد نباشد اینجا برای "ثبت در تاریخ" بیاورم که کتاب "برایم کتاب بخوان" برنهارد شلینک، یکی از دلایلی بود که "جیره‌کتاب" بخاطرش بوجود آمد. کتاب بی‌نام و نشانی (در ایران) که فقط یکبار در سال 1381 منتشر شده و به قرار اطلاع سال‌ها طول کشید تا 1000 نسخه منتشر شده آن فروش برود و ناشر از شرش خلاص بشود!

درست یادم نیست کی، ولی من احتمالا کتاب را حوالی سال 1382 خریدم و خواندم و به نظرم داستان جالبی آمد. همان زمان پرس و جو کردم که "فروش کتاب چطور است؟" و گفتند "خراب!" یکی از مشکلات البته این بود که کتاب در هیچ کتابفروشی‌ای پیدا نمی‌شد (یادم نیست خودم از کدام سوراخی آن را پیدا کرده بودم)! پیش خودم گفتم که حیف است که کتاب‌هایی مثل این دیده نشوند و چون دیده نمی‌شوند خوانده نشوند و ... فکر توی فکر آمد و پس از چندی شد "جیره‌کتاب". (یک تکه دیگر از این "داستان شکل‌گیری" را هم می‌توانید اینجا بخوانید)

اینجوری است که "برایم کتاب بخوان" و هرچه به آن مربوط است، یکجورهایی برای "جیره‌کتاب" خاطره‌انگیز است. پس انتشار کتاب دیگری از نویسنده آن کتاب را، حتی اگر کتاب مجموعه داستان باشد، نمی‌توان نادیده گرفت!

'دروغ‌های
دروغ‌های تابستانی
نویسنده: برنهارد شلینک
ترجمه: مژگان جهانگیر
ناشر: قطره
سال نشر: 1395 (چاپ 3)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 273 صفحه
شابک: 978-600-119-714-7
کتاب مجموعه هفت داستان از نویسنده آلمانی و خالق رمان معروف "برایم کتاب بخوان" (The Reader) است.
داستان "بیگانه‌ای در شب" با این جملات آغاز می‌شود:
"هنوز کنارم ننشسته بود که پرسید: "منو شناختی، نه؟" آخرین مسافر بود و مهماندار پشت او در را بست.
"ما ..." کمی قبل همراه چند تن از مسافرین در سالن نوشیدنی می‌خوردیم. باران به شیشه‌ها می‌خورد. پرواز نیویورک-فرانکفورت گاهی با تاخیر انجام می‌شود. نشسته بودیم و درباره‌ی این تاخیرها و فرصت‌های از دست رفته صحبت می‌کردیم. در واقع می‌خواستیم سرمان را گرم کنیم تا وقت بگذرد.
فرصت نمی‌داد سوالش را پاسخ دهم. "از چشمات معلومه. من با این نگاه آشنام - اول تردید، بعد شناسایی و نهایتا انزجار. شما از کجا منو ... وای چه سوال احمقانه‌ای! حتما از اخبار رسانه‌ها."
نگاهی سرسری به او انداختم. حدود پنجاه سال سن داشت، بلند قامت، باریک اندام و خوش برخورد بود و زیرک به نظر می‌رسید و موهای سیاهش داشت خاکستری می‌شد. در سالن که بودیم صحبت نمی‌کرد و تنها چیزی که جلب توجه می‌کرد، پیراهن گشاد و کمی چروک او بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

دو کتاب بعدی را هم کتابفروش محل در سبد ما انداخت. چند صفحه‌ی اول "زندگی منفی یک" را که خواندم به نظرم فضای داستان جالب آمد. نویسنده، مذکر است (مردیم از بس داستان‌های "بانونوشت" خواندیم!) و سن و سالی حدود سن و سال من و قهرمان داستان دارد. شخصیت‌ها از طبقه متوسط و امروزی هستند و به نظر نمی‌رسد از آن داستان‌های Lived Happily Ever After باشد. اصلا انگار دوره و زمانه‌ی اینجور داستانها دیگر به سر آمده! شخصیت‌های داستان یکخورده "کافه پیانویی" هستند (انگار اینهم فعلا قرار است مشخصات شخصیت‌های داستان‌های "آقانوشت" باشد) که من خیلی دوست ندارم. اما خب داستان قرار است "امروزی" باشد دیگر، چاره چیست!
'زندگی
زندگی منفی یک
نویسنده: کیوان ارزاقی
ناشر: هیلا
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 247 صفحه
شابک: 978-600-5639-32-2
کیان متخصص و جراح ماهری است که بعد از ازدواج نافرجامش با سارا و اتمام زندگی مشترک، با زنی به نام ژاله ازدواج می‌کند. ژاله بر خلاف کیان عاشق بچه‌دار شدن است. کیان با کمک دوست خود صابر که متخصص زنان و زایمان است با مدارکی جعلی طوری وانمود می‌کنند که گویی ژاله قادر به بچه‌دار شدن نیست ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"کیان دستی به صورتش می‌کشد. نوک ریش‌های تازه جوانه‌زده کف دستش را سوزن‌سوزن می‌کند. چند بار خودکار را با ضرب‌آهنگ یکنواختی روی میز می‌زند. پیرمرد که به خاطر قوز کمرش تا نزدیکی‌های میز خم شده، آه و ناله‌ای می‌کند و برای چندمین‌بار از درد گردن و ستون فقراتش می‌گوید. هنوز صحبت‌هایش تمام نشده که کیان از روی صندلی چرخانش نیم‌خیز می‌شود.
همراه مریض که خانم مسنی است عکس بزرگ رادیولوژی را به‌زور توی کیفش جا می‌کند، پیرمرد سنگینی‌اش را روی عصا می‌اندازد. زن زیر بغلش را می‌گیرد، زور می‌زند تا از روی صندلی بلندش کند. پیرمرد به خودش فشار می‌آورد و با زحمت از صندلی جدا می‌شود.
لرزش سر و گردن به دست و پا و سپس عصایش منتقل می‌شود. همه هیکلش را می‌اندازد روی عصای چوبی که دسته‌اش به شکل سر عقاب نوک‌تیزی کنده‌کاری شده و بدنه‌اش پر از گره‌های ریز و درشت است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اینهم کتاب دیگری از نویسنده "ولگردهای دارما". انگار نوشته‌های این نویسنده‌ی "خاص" آمریکایی این روزها در ایران هواخواه پیدا کرده.
'مگی
مگی کسیدی
نویسنده: جک کرواک
ترجمه: یگانه وصالی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 241 صفحه
شابک: 978-964-191-239-2
کتاب روایتی است از دوستی با هم‌مدرسه‌ای‌ها و دغدغه‌های پسران دبیرستانی و همین‌طور درگیری با عشق اول و دشواری‌های بزرگ‌شدن در شهری کوچک. نویسنده در این کتاب پرتره‌ی نوجوانی باعاطفه و مهربان را به تصویر می‌کشد که احساس مردشدن دارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شب سال نو بود و در شمال برف می‌بارید. بچه‌ها دست‌هاشان را حلقه کرده بودند دور هم و تلوتلوخوران، از جاده‌ی برفی می‌رفتند و کسی را با خود می‌کشیدند که با صدای خس‌دار و شکسته، آهنگی را که در فیلم کابویی جمعه شب سینما "گیتس" شنیده بودند می‌خواند. "جک خشت، جک خشت، نابودیت رو ببینم"، در واقع حواسش به قسمت "نابودی" نبود و "جک‌"اش را غمگین و بلندبلند با ریتم وسترن می‌خواند. جی.جی ریگوپولوس بود که داشت آواز می‌خواند. سرش مثل مست‌ها افتاده بود و بقیه او را توی برف می‌کشیدند. مثل یک احمق دست‌هاش آویزان بود و پشتش را داده بود عقب و کوچک‌ترین اهمیتی به دیگران نمی‌داد که چطور سر آوردنش توی آن برف هی سر می‌خوردند و هی غر می‌زدند و به‌زور او را سرپا نگه داشته‌اند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی خودش با پای خودش سراغ‌مان آمد! یکی از روزهای شهریورماه در محل کار نشسته بودیم که در زدند و آقای هوشمند با یک نسخه از کتاب‌شان از درآمدند. قبلا برای دریافت کتاب از طریق پست‌الکترونیک هماهنگی‌هایی کرده بودیم اما من فکر می‌کردم کتاب را برایم پست خواهند کرد. به هر حال غافلگیری دلپذیری بود که کتاب را به همراه نویسنده‌اش یکجا ببینیم!

چند دقیقه‌ای که در اتاق تنگ و شلوغ و پلوغ من نشستیم و گپ زدیم من کمی هم در این‌باره غر زدم که بعد از معرفی کتاب قبلی‌شان، "هیچ‌کدام برای ازدواج مناسب نبودند"، ما برای تهیه کتاب و ارسالش برای دوستانی که آن را سفارش داده بودند کمی دچار دردسر شدیم. خلاصه تشویق از من که کتاب‌هایشان را برای پخش به توزیع‌کننده‌های کتاب بسپارند (با اینکه می‌دانم بدقلقی‌هایی دارند) و قول از سوی ایشان که اینبار اگر به مشکلی برای تهیه کتاب خوردیم، می‌توانیم مزاحم خودشان بشویم!

'دیگر
دیگر از کنار هیچ درختی نخواهم گذشت
نویسنده: حمیدرضا هوشمند
ناشر: شبکه هنر
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 4500 تومان
تعداد صفحات: 89 صفحه
شابک: 978-600-5984-03-3
در این کتاب نویسنده که متولد سال 1347 خورشیدی است، ماجراهایی از دوران دانشجویی و سربازی خود را روایت می‌کند.
مطالب کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"مهندسی جوان و فعال که رئیس اداره کشاورزی نیشابور بود و همیشه با یک جیپ سبز به اطراف و اکناف شهر، سرک می‌کشید و بسیار خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد بود، در همسایگی ما زندگی می‌کرد. همه براش احترام ویژه‌ای قائل بودن و دوستش داشتن ... او خیلی زود به شهری دیگه منتقل شد و برای همیشه از نیشابور رفت، ولی یاد و خاطره‌اش هرگز از ذهن هوشمندها پاک نشد! همین، پایه و اساس فکری پدر و مادرم را تشکیل داد که نیازی نیست پسرشون حتما یک پزشک بشه و ارج و قرب یک مهندس کشاورزی، کمتر از یک پزشک نیست! حتی برای مادرم تبدیل به یک آرزو شده بود که من هم بشم مهندس کشاورزی!
سالها بعد که می‌خواستم برای دانشگاه انتخاب رشته کنم، خاندان هوشمند بی‌صبرانه در انتظار دیدن رتبه کنکور بنده بودن و از اونجا که قبولی در دانشگاه تنها شرط زنده موندن و بقا در اون خونه بود، بنابراین همه یکصدا و متفق‌القول، به این رشته رای دادن و به همین سادگی در کمتر از چند ماه، ناگهان خودم رو وسط باغ بزرگ دانشکده کشاورزی کرج دیدم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

از اینجا به بعد چند کتابی از "تازه منتشر شده‌های" نشر قطره را حضورتان معرفی می‌کنم. این خریدها مطابق معمول حاصل "وب‌گردی" شهریورماه من در وب سایت این ناشر پرکار هستند.

اولین کتاب تحقیقی ادبی و کمی متفاوت است درباره‌ی شعر حافظ و بلاهایی که ما ایرانیان در طول سالیان بر سر ابیات این بزرگترین شاعر غزل‌سرایمان آورده‌ایم!

'بگو
بگو - بخند با حافظ
نویسنده: مجید بهره‌ور
ناشر: قطره
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 337 صفحه
شابک: 978-600-119-738-3
کتاب حاضر تلاشی برای بازیابی بخشی از میراث حافظ در سنت نقیضه‌گویی فارسی است. فن نقیضه‌گویی و نقیضه‌سازی در ادبیات ایران، عبارت از مهمل‌گویی، جواب چیزی به نظم یا نثر و ساخته از آثار یا سبک خاص، جدی و مشهور ادبی است. در این اثر، نقیضه‌گویی‌هایی که در طول تاریخ بر اساس اشعار حافظ شیرازی سروده شده، جمع‌آوری شده است. نقیضه‌گویان، شعر‌ حافظ را با زبان شوخی و خنده درآمیخته‌اند و چهره غیررسمی حافظ را در طول تاریخ شکل داده‌اند. در ابتدای کتاب نیز مطالبی پیرامون نقیضه، طنز حافظ، نقیضه‌گویان تاریخ و ... ذکر شده است. (برگرفته از توضیحات مندرج در وب سایت ketab.ir)

در هر صفحه از متن اصلی کتاب یک غزل ذکر شده که براساس یکی از ابیات غزل‌های حافظ نقیضه‌گویی شده است. در ابتدای هر غزل، اصل بیت حافظ که مبنای نقیضه بوده است نیز آمده است.
در صفحه 93 کتاب می‌خوانیم:
"زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست
در حق ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست

دلت کور و کر از احوال ما آگاه نیست
"در حق ما هرچه گویی در خور اکراه نیست"
دلبرا بیهوده گفتی دزدگاه است این مکان
دزد و رهزن را ز بیم ما در این‌جا راه نیست
همچو من قربان لطف دائم ... برو
زان که لطف دیگرانت گاه هست و گاه نیست

آوازهای کوچه باغی، بیات نعنا: باباشمل، سال سوم، شماره 97، چهارشنبه، 1 فروردین 1324، ص 5"

چاپ کتاب تمام شده!

'فرهنگ‌واره‌ی
فرهنگ‌واره‌ی اخلاق در قرآن
نویسنده: جعفر شعار
ناشر: قطره
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 14500 تومان
تعداد صفحات: 293 صفحه
شابک: 978-600-119-707-9
... خرافات بسیاری به غلط جزو آداب و رفتار اسلامی درآمده است، حال آن‌که با موازین قرآن و روایات معتبر سازگار نیست. چه بسا وجوه اخلاقی که چگونگی و مرز آنها مشخص نیست. می‌توان اسراف و تبذیر را مثال زد. اسراف چیست؟ و چه حدودی دارد؟ و در مقایسه با تجمل و داشتن زندگی مرفه و ثروت و جاه و جلال چه وضعی پیدا می‌کند؟ و این امر از پول‌پرستی و دنیاداری، که امروز جامعه را به بردگی مصرف دچار کرده است، چگونه متمایز می‌شود؟
پس بررسی اخلاق در قرآن و حدیث از ضرورت خاصی برخوردار است و از این‌رو به کارهایی که در این زمینه انجام گرفته است، بسنده نباید کرد، بلکه در ادامه‌ی آن باید کوشید.
کتاب حاضر تنها در چارچوب قرآن مجید، به این مسائل پاسخ می‌دهد و اخلاق و آداب اسلامی را به تفصیل مطرح می‌کند. این کتاب فرهنگ‌واره‌ی موضوعی است شامل همه‌ی موضوعات و وجوه اخلاقی در 1100 آیه که با ترجمه و شرح و بیان معنای واژه‌ها آمده است ... (برگرفته از پیش‌گفتار کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

'در
در اعماق اجتماع (نمایشنامه)
نویسنده: ماکسیم گورکی
ترجمه: عبدالحسین نوشین
ناشر: قطره
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 7500 تومان
تعداد صفحات: 157 صفحه
شابک: 978-964-341-404-7
نمایش‌نامه "در اعماق اجتماع" نه بر اساس پرداخت جزءپردازانه گورکی بلکه با توجه به کلیاتی که از زندگی افراد پست و فرومایه اجتماع ترسیم کرده شهرت و اعتبار یافته است. آن‌چه این نمایش‌نامه را بیش از هر چیز دیگری حایز اهمیت ساخته توصیف دقیق گورکی از راز و نیازها، امید و آرزوها، شیوه زندگی و خشم و یاس آدم‌های اعماق اجتماع است، که همچون افرادی که در سطح اجتماع زندگی می‌کنند از این‌که رویاهای‌شان به واقعیت می‌پیوندند یا نه در تردید و تزلزل‌اند. بسیاری از منتقدانی که درباره گورکی و آثارش اظهارنظر کرده‌اند "در اعماق اجتماع" را تنها شعر کاملا موفقی ارزیابی کرده‌اند که گورکی سروده است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

'هزار
هزار و یکشب نو
نویسنده: محمدعلی علومی
ناشر: قطره
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 15500 تومان
تعداد صفحات: 314 صفحه
شابک: 978-600-119-748-2
تراژدی و طنز، ترس و ترحم، فضای غالب بر داستان‌های "هزار و یک شب نو" است. نویسنده با بهره‌مندی از فرهنگ مردم و شیوه‌های داستانی در هزار و یک شب، کوشیده است که مفهوم "داستان ایرانی" را به اجرا درآورد.
کتاب مشتمل بر 9 حکایت است. "شهرزاد و چای فروش"، "وحشت"، "گرگ آمد، گرگ آمد!"، "دو یار جوان"، "جبور خان شپش" و ...
"حکایت شهرزاد چای فروش" با این جملات آغاز می‌شود:
"... خب، خانم شهرزاد خانم را که یادتان هست، نیست؟ ... همان که یک وقتی بهترین قصه‌گوی دنیا بود و بعدها دید که نه بابا! کار فرهنگی آب و نانی ندارد، زد به کار آزاد که در آن هم ناموفق بود. شهرزاد خانم، پاک حیران شد. شم اقتصادی که نداشت ببیند باد از کجا می‌آید تا او هم بادش بدهد، در شان خودش هم نمی‌دید که بعد از این همه سال، حالا برود چارتا کتاب ترجمه بخرد، از بر کند و برود کافی‌شاپی، جایی بنشیند و از نظرات پست‌مدرن ژان تاتو و یا لیزا مدو، حرف بزند و این جوری برای خودش دکان باز کند …
خب، روزگار هم سر سازگاری نداشت و شهرزاد خانم گوشه‌گیر شد اما هنوز هم خانمی است بسیار متین و موقر و چاق و چله و این‌جور می‌گویند که چند وقتی که خانه‌نشین بوده، یک سبیل پرپشت خیلی خوشگلی هم درآورده است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'دیده
دیده نشده
نویسنده: رابرت گادرد
ترجمه: ندا نامور‌کهن
ناشر: قطره
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 253 صفحه
شابک: 978-600-119-749-9
در تابستان سال 1981، تامسین هال دو ساله ربوده و میراندا، خواهر هفت ساله‌ی او، زیر ون آدم‌ربایان کشته شد. یکی از شاهدان این حادثه‌ی دلخراش دیوید آمبر بود که در آن نزدیکی منتظر مردی بود که هیچ‌وقت سر قرار حاضر نشد. تامسین هرگز دوباره دیده نشد. در بهار 2004، سربازرس بازنشسته، جورج شارپ نامه‌ای دریافت می‌کند و در آن وی متهم می‌شود که تحقیقات 1981 را به اتمام نرسانده است. او با آمبر روبه‌رو می‌شود. آمبر کسی بود که شارپ هرگز توضیحاتش را درباره‌ی دلیل حضور در صحنه‌ی حادثه باور نکرده بود. در هر صورت آمبر را مجبور می‌کند در جست‌وجوی مقصر واقعی به او ملحق شود و حقیقت پنهان درباره‌ی اتفاقات بیست و سه سال پیش برملا می‌شود ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با یک "پیش‌درآمد" با این جملات آغاز می‌شود:
"شروع همه چیز در روستای ایوبری اواخر جولای یک تابستان خنک و مرطوب بود که ناگهان گرم و خشک شد. تپه‌های مارلبرو در میان بخار یک گرمای ناآشنا سوسو می‌زنند. در هوای خشک و بی‌باد، چکاوک‌ها بالای علف‌هایی که گوسفندان از آن خورده‌اند، آواز می‌خوانند. خورشید بی‌پروا و مغرور می‌درخشد و سنگ‌ها، فرسوده و پوشیده با گلسنگ، مانند نگهبانانی با قدمت پنج هزار ساله ایستاده‌اند.
بنابراین شروع همه چیز در مکانی بود که خاستگاه و غایت آن در روزگار باستانی گم شده بود. نه مشخص است و نه می‌توان مشخص کرد که چرا سازنده‌های هنچ در عصر نوسنگی، تمام زمان و کوشش خود را صرف دوایر سنگی عظیم در ایوبری و نیز تپه‌ای بزرگ در فاصله‌ی یک و نیم کیلومتری در سیلسبری کرده‌اند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

در شهریورماه علاوه بر کتابفروشی انتشارات علمی و فرهنگی (که ذکر خیر آن قبل‌تر آمد) سری هم به کتابفروشی انتشارات اطلاعات زدم. با کتاب "زندگی در عیش، مردن در خوشی" به اشاره یکی از دوستان آشنا شده بودم و پس از کمی تفحص دیده بودم که کتاب انگار جزو آثار پرخواننده در آنور آب بوده و در اینور آب هم انتشارات اطلاعات آن را

منتشر کرده است. بنابراین یکروز شال و کلاه کردم و راه افتادم به طرف خیابان انقلاب تا این کتاب را تهیه کنم. حاصل این سفر درون‌شهری خرید یک کتاب دیگر هم بود که آن یکی هم اتفاقا از قرار در موضوع خودش نامدار و پرطرفدار است.

'زندگی
زندگی در عیش، مردن در خوشی
نویسنده: نیل پستمن
ترجمه: صادق طباطبائی
ناشر: اطلاعات
سال نشر: 1391 (چاپ 7)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 351 صفحه
شابک: 978-964-423-566-5
کتاب به تشریح روند زوال فرهنگ و افول نظام اندیشه در بستر عشرت می‌پردازد. نویسنده، رسانه‌های بصری بویژه ماهواره‌های تلویزیونی را با برنامه‌های تفریحی و سرگرم‌کننده و طرب‌زای خود، عامل انهدام فکر و اعوجاج اندیشه در مجموعه عناصر فرهنگ بشری معرفی می‌کند.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"در مقاطع مختلف و متفاوت تاریخ ما، شهرهایی مختلف با خصوصیاتی کاملا متفاوت نمایانگر اندیشه و روحیه آمریکایی و قدرت برد و شعاع تلالو آن می‌باشد. به عنوان مثال، در اواخر سده هجدهم میلادی بوستون مرکز تحرکات افراطی سیاسی بود - همان افراط‌گرایی که باعث شلیک تیری شد که صدای آن را همه جهانیان شنیدند، گلوله‌ای که در آن زمان فقط از محیط و پیرامون بوستون می‌توانست رها شود و نه جایی دیگر. گلوله‌ای که طنین و بازتاب صدای آن تمامی آمریکائیان و حتی مهاجران ویرجینیا را مجذوب کرد و از آنان همان‌گونه شهروندانی ساخت که در بوستون یافت می‌شدند. در اواسط سده نوزدهم میلادی نیویورک تجلی‌گاه اندیشه ادغام و همگونی مردم، خاصه آن دسته از کسانی بود که غیر از انگلستان، از نقاطی دیگر به آمریکا مهاجرت کرده بودند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'اقتصاد
اقتصاد در یک درس
نویسنده: هنری هزلیت
ترجمه: محمدحسین وقار
ناشر: اطلاعات
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 252 صفحه
شابک: 978-964-423-919-9
کتاب حاضر به تحلیل خطاهای اقتصادی می‌پردازد. خطاهایی که در نهایت آن‌قدر فراوانند که تقریبا به یک سنت تازه تبدیل شده‌اند. اما امروز دولت عمده‌ای در جهان نیست که سیاستهای اقتصادی آن متاثر از پذیرش برخی از این خطاها نباشد. شاید کوتاه‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای درک اقتصاد تفکیک این‌گونه خطاها باشد.
هدف کتاب حاضر افشای خطاهای خاص نویسندگان مشخص نیست، بلکه ایضاح تکراری‌ترین، شایع‌ترین و تاثیرگذارترین اشکال خطاهای اقتصادی است. در حقیقت، باورهایی که گروه‌های دارای نفوذ سیاسی بدان معتقدند و دولتها بر پایه آنها عمل می‌کنند، و نه منشا تاریخی آن باورها، مورد نظر و علاقه ماست.
تلاش من آن بوده که این کتاب را تا آنجا که از منظر صحت معقول باشد، ساده و به دور از جزییات فنی بنویسم تا برای خواننده‌ای هم که فاقد آشنایی قبلی با اقتصاد است کاملا قابل درک گردد. (یرگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"اقتصاد بیش از هر دانشی که انسان می‌شناسد، گرفتار خطاست. این امری تصادفی نیست. در هر صورت، دشواریهای ذاتی این موضوع به قدر کافی بزرگ است؛ اما عاملی که مثلا در فیزیک، ریاضیات یا پزشکی چندان قابل ملاحظه نیست، یعنی مطالبه خاص منافع خودخواهانه، دشواریهای اقتصاد را هزار بار سخت‌تر می‌سازد. اگرچه هر گروه منافع اقتصادی معینی دارد که مشابه منافع همه گروههاست، اما همان‌طور که خواهیم دید، هر گروه منافعی متضاد با منافع همه دیگر گروهها نیز دارد. اگرچه بعض سیاستها در درازمدت متضمن نفع همه است، اما سیاستهای دیگر فقط نفع یک گروه را تنها با فدا کردن نفع همه دیگر گروهها محقق می‌سازد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این هم کتاب آخر فهرست این ماه. مجموعه‌ای مصور از اشیا و ابزارهایی که با ایده‌هایی خلاقانه ساخته شده‌اند. این دست تصویرها معمولا از طریق پست الکترونیک به دستمان می‌رسد. حالا تعدادی از آنها در این کتاب کوچک و جمع و جور گردآوری و طبقه‌بندی شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

'150
150 ایده خلاقانه به روایت تصاویر
نویسنده: امیر مسعود رحمانی، ثریا رحمانی (گردآوری و تدوین)
ناشر: چاپار
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 160 صفحه
شابک: 978-600-276-051-7
کتاب مجموعه‌ای است تصویری از 150 ایده خلاقانه. تصاویری که احتمالا منبع اصلی آنها شبکه جهانی اینترنت بوده و وسائل و ابزار مختلفی را به نمایش می‌گذارند که سازندگان آن در ساخت‌شان خلاقیت و نوآوری بکار برده‌اند. از "چتری دارای چراغ قوه" تا "کوله‌پشتی کلاه‌دار" و ... اشیا و ابزارهای عجیب و غریب دیگری که در عین سادگی کاربردهای جالبی را به نمایش می‌گذارند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

 

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: احمد شاملو، عکس فوری (مسعود خیام)، فرهنگ‌واره‌ی اخلاق در قرآن (جعفر شعار)، دیده نشده (رابرت گادرد)، هزار و یکشب نو (محمدعلی علومی)، یک فنجان چای بی‌موقع: ردپای یک انقلاب (امیرحسین فطانت)، محاکمه‌ی سقراط: اوتیفرون، دفاعیه‌ی سقراط، کریتون (افلاطون)، راه رفتن با کفش‌های تولستوی (ابوذر ابراهیمی ترکمان، فرزانه شفیعی)، تابستان خاموش (آلدوس هاکسلی)، تورتیا فلت (جان اشتاین بک)، مادر دوستت دارم (ویلیام سارویان)، 150 ایده خلاقانه به روایت تصاویر (امیر مسعود رحمانی، ثریا رحمانی (گردآوری و تدوین))، دیگر از کنار هیچ درختی نخواهم گذشت (حمیدرضا هوشمند)، زندگی در عیش، مردن در خوشی (نیل پستمن)، اقتصاد در یک درس (هنری هزلیت)، مائده‌های زمینی و مائده‌های تازه (آندره ژید)، زندگی منفی یک (کیوان ارزاقی)، مگی کسیدی (جک کرواک)، زندگی گالیله (برتولت برشت)، در اعماق اجتماع (نمایشنامه) (ماکسیم گورکی)، بگو - بخند با حافظ (مجید بهره‌ور)، دروغ‌های تابستانی (برنهارد شلینک)
خواندن 5718 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u