یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 13:45

کتاب‌های اردیبهشت 1397

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 

فهرست اردیبهشت‌ماه، ماه نمایشگاه کتاب در ایران، را فقط می‌شود با معرفی تازه‌ترین کتاب محمود دولت‌آبادی آغاز کرد. کتابی که به قول دست‌اندرکاران سالها در انتظار دریافت مجوز نشر بوده و حالا هم که بالاخره منتشر شده با تیراژ خارق‌العاده‌ی سی هزار نسخه در چاپ اول روانه بازار شده است. انشاالله که بفروشد و به چاپ دوم برسد.

'طریق
طریق بسمل شدن
نویسنده: محمود دولت‌آبادی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 133 صفحه
شابک: 978-964-362-527-6
داستانی درباره‌ی جنگ ایران و عراق که هسته‌ اصلی روایت آن در خط مقدم جبهه، بر تپه‌ای با نام "تپه‌ی صفر"، و در میان سربازانی شکل می‌گیرد که در محاصره‌ دشمن قرار گرفته‌اند و به دنبال راهی برای رسیدن به تانکر آب در پایین دره هستند.
اما این روایت در قالب روایاتی دیگر قرار گرفته است. روایت نویسنده‌ای عراقی، نویسنده‌ای ایرانی، اردوگاه اسرای جنگی، دادگاهی نظامی، فیلمی از همسر یک شهید، بازجویی و شکنجه و مرگ، روایت‌های تاریخی سلسله‌های ایرانی و عرب، داستان کبوتر و ماده شیر و روایت‌های دیگری که همگی را راوی اصلی برای خواننده حکایت می‌کند. (برگرفته از یادداشت پوپه میثاقی درباره کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"از جایی، نقطه‌ای بر این کره‌ی خاکی گلوله‌ای از دهانه‌ی لوله‌ی یک سلاح شلیک می‌شود: نه! از جایی، نقطه‌ای در این کره‌ی زمین گلوله‌ای سربی، سنگین و مخرب از دهانه‌ی فراخ لوله‌ی بلند یک سلاح سنگین شلیک می‌شود. دقیق‌تر از این نمی‌شود گفت، مگر این‌که بدانیم درون آن حجم نسبتا مخروطی چه میزان مواد انفجاری طراحی و جاگذاری شده است. این را ما نمی‌دانیم، شاید مغزی که فرمان فشردن دکمه‌ای را می‌دهد هم نداند. چرا باید تصور کنم انگشتی فقط یک دکمه را فشار می‌دهد؟ ای‌بسا یک اهرم را پایین یا بالا می‌کشاند؟ چه می‌دانم؟ چه فرقی می‌کند، و چه تشخصی می‌توان قایل شد برای اجزایی از یک ماشین کشتن که تک‌به‌تکِ آن، یک مجموعه، یک ترکیب را به‌وجود آورده باشند؟ پس گلوله‌ای شلیک شد تا بعد از طی سفری - که در خیال من طولانی می‌گذرد - در جایی از همین زمین فرود بیاید، منفجر بشود، ویران کند و جایی را به آتش بکشد و ابری از دود در هوا بدماند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این ماه کتاب‌های چهارم و پنجم از مجموعه "جنگ پیرمرد" هم به بازار آمد. آنها که سه کتاب قبلی را خوانده‌اند و دوست داشته‌اند فعلا معرفی کتاب چهارم را از ما قبول کنند. نام و نشان کتاب پنجم را هم در فهرست ماه بعد خواهم آورد.

'قصه‌ی
قصه‌ی زویی (جنگ پیرمرد - کتاب چهارم)
نویسنده: جان اسکالزی
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 34000 تومان
تعداد صفحات: 384 صفحه
شابک: 978-600-182-275-9
در این کتاب چهارم از مجموعه‌ی "جنگ پیرمرد"، داستانی که در کتاب سومِ این مجموعه، "آخرین مستعمره"، از قول جان پری، ناپدری زویی هفده‌ساله روایت شده بود، از قولِ خودِ زویی حکایت می‌شود.
ماجرای رفتن زویی به همراه ناپدری و نامادری‌اش به یک سیاره‌ی مستعمراتی، خیانت حکومت زمین به آنها و نقشه‌ی نژادی از خطرناک‌ترین فرازمینی‌ها برای نابود کردن آنها.
اگر کتاب سوم را خوانده‌اید، ممکن است فکر کنید که دیگر داستان را می‌دانید. اما نویسنده‌ی داستان ادعا می‌کند که روایت زویی از این ماجرا خود داستان دیگری است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"تبلت پدرم را بالا گرفتم و همراه با دوهزار نفر آدم دیگر آن‌جا مشغول شمارش معکوس شدم.
"پنج! چهار! سه! دو! یک!"
بعد همه‌جا ساکت شد، چون توجه همه - جدا همه، تک به تک آدم‌های آن‌جا - به نمایشگرهایی جلب شد که در تالار اجتماعات ماژلان نصب بود. صفحه‌نمایش‌ها که آسمان پرستاره را نشان می‌دادند سیاه و خالی بودند. همه نفس‌شان را حبس کردند و منتظر ماندند که ببینند بعدش چه می‌شود.
دنیایی آبی و سبز جلو چشم همه ظاهر شد.
بعد همه زد به سرمان.
چون این‌جا دنیای ما بود. روآنوک ... خانه‌ی جدیدِ ما. ما اولین مردمی بودیم که آن‌جا فرود می‌آمدیم، اولین مردمی بودیم که آن‌جا اقامت می‌کردیم، اولین مردمی بودیم که زندگی‌مان را در آن‌جا می‌گذراندیم. به همین خاطر وقتی برای اولین بار آن‌جا را دیدیم، شاد شدیم. ما، دو هزار نفر ساکن روآنوک، همه، توی تالار اجتماعات چپیده بودیم و همدیگر را بغل می‌کردیم و می‌بوسیدیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اهل فن می‌گویند که "پیله‌ور، خیاط، سرباز، جاسوس" معروف‌ترین کتاب لوکاره است. البته درباره‌ی "جاسوسی که از سردسیر آمد" هم همین را می‌گویند! بگذریم که "پیله‌ور، ..." بابت فیلمی که در سال‌های اخیر از روی آن ساخته شد و به بازار آمد، برای نسل "فیلم‌زده" آشناتر است.

آثار لوکاره در قفسه‌ی داستان‌های جاسوسی قرار می‌گیرند. اما سبک داستان‌های او به کل متفاوت با آن چیزی است که یان فلمینگ و جیمز باندش به کمک هالیوود در ذهن‌ها جا انداخته‌اند. جالب اینکه در سال‌های اخیر سینمای جاسوسی هم (حتی در یکی دو فیلم اخیر جیمز باند) بیشتر به حال و هوای لوکاره متمایل شده است و از فضای خوش‌آب‌ورنگ فلمینگی به شدت فاصله گرفته است.

'پیله‌ور،
پیله‌ور، خیاط، سرباز، جاسوس
نویسنده: جان لوکاره
ترجمه: مهوش عزیزی
ناشر: قطره
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 37000 تومان
تعداد صفحات: 485 صفحه
شابک: 978-600-119-940-0
جرج اسمایلی توی این فکر است که خودش را بازنشسته کند. اما خبری به او می‌رسد مبنی بر اینکه اتحاد جماهیر شوروی توانسته است در بالاترین رده‌های امنیتی انگلستان رخنه کند و در آنجا برای خود جاسوسی را بکار گیرد. با توجه به حساسیت موضوع اسمایلی تصمیم می‌گیرد تا به تنهایی و بدون کمک گرفتن از سازمان متبوعش دامی برای شکار این جاسوس خطرناک پهن کند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در واقع، اگر سرگرد دوور پیر به‌طور غیرمنتظره در مسابقات تانتون نمرده بود، جیم اصلا به مدرسه‌ی ترزگود نمی‌آمد. او وسط ترم، بدون مصاحبه آمد. اواخر ماه مه بود ولی از وضع هوا اصلا نمی‌شد این را حدس زد. او از طریق یکی از آژانس‌های مشکوکی که تخصص‌شان تامین جانشین معلمان برای مدارس پیش‌دانشگاهی است، برای ادامه‌ی کار تدریس دوور پیر معرفی شده بود، تا زمانی که آدم مناسبی پیدا شود. ترزگود به اتاق معلمان گفت: "یک زبان‌شناس"، "یک اقدام موقتی"، و با حالتی دفاعی کاکلش را از پیشانی کنار زد: "پریدو" او اسم را هجی کرد: "پ - ر - ی - د - ..." زبان فرانسه یکی از موضوعاتی نبود که ترزگود تدریس می‌کرد، در نتیجه او به تکه کاغذی که در دست داشت نگاهی انداخت: "- و، اسم کوچک، جیم. فکر می‌کنم او تا ماه ژوئیه مشکل ما را خیلی خوب حل کند." معلمان دیگر مشکلی در تعبیر علامت‌ها نداشتند. جیم پریدو یکی از آن مردان سفیدپوست فقیر جامعه‌ی معلمان بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

در شرح حال خانم رابرتز آمده است که نوشتن بیش از 225 رمان اغلب عاشقانه را در کارنامه خود دارد. این را می‌گویند نویسنده پرکار. آمار و ارقام سایت آمازون نشان می‌دهد که اغلب کتاب‌های خانم رابرتز پرفروش بوده‌اند و مورد اقبال خوانندگان قرار گرفته‌اند. علت جلب توجه من به این سه‌گانه‌ی "فانتزی-عاشقانه"ی خانم رابرتز البته بیشتر آن قسمت "فانتزی" ماجرا بود و بعد هم علاقه‌ام به کشف کتاب‌های خواندنی که منتشر شده‌اند اما فروش نرفته‌اند و این روزها با توجه به افزایش قیمت مداوم کاغذ و دیگر ملزومات چاپ، می‌شود آنها را به "قیمت سابق" و نسبتا ارزان تهیه و مطالعه کرد.

'پیمان
پیمان خون (سه‌گانه هفت روز شوم - کتاب اول)
نویسنده: نورا رابرتز
ترجمه: الهه صالحی
ناشر: لیوسا
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 356 صفحه
شابک: 978-600-5138-34-4
شهر "هاوکینز هالو" هر هفت سال یک بار، در هفتمین روز از هفتمین ماه سال، به مدت هفت روز شاهد رویدادهایی عجیب و وحشتناک است.
بروز این رویدادها از زمانی شروع شد که سه پسربچه - کیل، فاکس و گیج - در شب تولد ده سالگی‌شان در جنگل هاوکینز و در کنار "سنگ شیطان" اردو زدند و با یکدیگر پیمان خون بستند.
اکنون، بیست و یک سال بعد، اهریمن قصد قدرت‌نمایی در قبال آن سه پسربچه - که حالا مردانی شده‌اند - و زنانی را دارد که به آنان عشق می‌ورزند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"او در هوا می‌خزید، در هوایی سنگین که چون پتوی پشمین خیسی سرتاسر بیشه‌زار را پوشانده بود. انزجار و نفرتش در لابه‌لای مه چنبره‌زده بر زمین جاری بود. در دل آن شب سیاه و گرمای خفقان‌آورش به سوی مرد می‌رفت.
خواهان مرگ او بود.
همان‌طور که در میان جنگل راهش را باز می‌کرد و پیش می‌رفت، مشعلش رو به آسمان صاف بالا رفته بود. از نهرها می‌گذشت و حیوانات کوچک از ترس رایحه‌ی وحشت‌برانگیزش پا به فرار می‌گذاشتند.
رایحه‌ی دود جهنم.
مرد منتظر ایستاده بود. او آن و سه زندگی داخل رحم او را به جایی امن فرستاده بود. همان‌طور که گیاهان دستچین شده‌اش را بر سطح آب می‌پراکند، به یاد آورد که آن هنگام وداع گریه نکرده بود. او دیگر به مرد تعلق نداشت. اما مرد غم و اندوه را در چهره‌اش و در آن چشمان عمیق و تاریک که در تمام طول زندگی عاشقشان بود، خوانده بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب بعدی، که یکی دیگر از دستپخت‌های ناشر/کتابفروش هم‌محل ما در این ماه است، جایش فقط در قفسه‌ی "عاشقانه"هاست و بس. از نظر ستاره و امتیاز البته اوضاعش خوب است و آنور آب پرفروش و پرطرفدار محسوب می‌شود. فکر کنم ناشرهای وطنی هم دیگر یاد گرفته‌اند که به این شاخص‌های آنور آب توجه کنند و سرمایه‌گذاری‌هایشان را بیشتر بر روی کتاب‌هایی که "جواب‌پس‌داده‌اند" متمرکز کنند.

'اتاقی
اتاقی برای تو
نویسنده: بث اهمان
ترجمه: رضوان خرمیان
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 335 صفحه
شابک: 978-600-182-308-4
تمام هستی کیسی دوقلوهایش، لوسی و پایپر، هستند. پدر دوقلوها قبل از تولد یکسالگی آنها غیبش می‌زند و کیسی را تنها می‌گذارد. کیسی چاره‌ای ندارد، بهترین کار را می‌کند، به مادرش پناه می‌برد و سعی می‌کند در مسافرخانه‌ی مادرش زندگی را از سربگیرد، به درس خواندن مشغول می‌شود و خودش را از آن وضعیت تلخ به سختی بیرون می‌کشد. طوفان بزرگی تمام ایالت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و برادی مورفی ستاره هاکی را به مسافرخانه کرانبری می‌کشاند. برادی احساساتی را در وجود کیسی بیدار می‌کند که خیلی وقت است به دست فراموشی سپرده است. او زنی است که به تمام مردها بی‌اعتماد شده و از ترس از دست دادن همان دلخوشی‌های کوچکش از عشق گریزان است.
آیا کیسی می‌تواند درست تصمیم بگیرد؟
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
" "مامان پایپر اذیتم می‌کنه!"
چشم‌هایم را گرداندم و از بالای کتاب درسی نگاهشان کردم. لوسی، اخمالو روی پیشخان آشپزخانه نشسته بود و پایپر با چنگالش به او سیخونک می‌زد.
مامان آمد توی آشپزخانه و سرحال گفت: "صبح‌به‌خیر، دخترها!" سر دخترها را به نوبت بوسید. "کی می‌آیید با هم گردنبند مهره درست کنیم؟"
دوتایی با هم گفتند: "وای!" و همه‌ی آثار جنگ و دعوایشان در همان لحظه ناپدید شد.
مامان نگاهم کرد و چشمک زد، بعد به کتابم نگاهی انداخت و سر تکان داد. "درس‌ها خوب پیش می‌ره؟"
گفتم: "نه زیاد، نمی‌دونم چرا امروز نمی‌تونم تمرکز کنم." برای دخترها زبان‌رازی کردم و آن‌ها هم در جوابم شکلک‌های احمقانه درآوردند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

بگذارید حالا برای تنوع هم که شده چند عنوان غیرداستانی را با هم مرور کنیم.

کتاب بعدی یکی دیگر از آن "پرفروش‌های بی‌سروصدا"ی سال گذشته است که من دیر از وجودش مطلع شدم. در حقیقت اگر دایی کوچیکه در مراسم عیددیدنی نوروزی صحبتش را پیش نکشیده بود، شاید باز هم توجه‌ام بهش جلب نمی‌شد. دایی کوچیکه سلیقه‌ی خاصی دارد و جزو کسانی است که من برای ایجاد تنوع در انتخاب‌هایم همیشه روی پیشنهادهایش حساب می‌کنم.

در آن عیددیدنی هم بعد از ردوبدل تعارفات معمول صحبت کتاب را پیش کشید و کلی از اینجا و آنجایش و از حرف‌های دیکتاتور معدوم و اعتراف‌های بازجویش به اینکه چقدر آمریکایی‌ها خاورمیانه را بد می‌فهمند و بر اساس همین بدفهمی، تصمیم‌های غلط می‌گیرند، تعریف کرد.

اینجوری شد که روز 5 فروردین اولین اقدامم خریدن یک نسخه از کتاب بود (کتاب را دارم با تاخیر حضورتان معرفی می‌کنم!) بعد که داشتم شناسنامه‌اش را مرور می‌کردم متوجه شدم کتاب در سال 96 پنج نوبت تجدید چاپ شده که برای موضوعی غیرداستانی، تیراژ قابل‌توجهی است.

'بازجویی
بازجویی از صدام: تخلیه اطلاعاتی رئیس‌جمهور
نویسنده: جان نیکسون
ترجمه: هوشنگ جیرانی
ناشر: کتاب پارسه
سال نشر: 1398 (چاپ 13)
قیمت: 34000 تومان
تعداد صفحات: 243 صفحه
شابک: 978-600-253-277-0
در دسامبر سال 2003، نیروهای ارتش ایالات متحده، صدام حسین رئیس جمهوری عراق را در نزدیکی زادگاهش تکریت دستگیر کردند.
جان نیکسون، تحلیلگر ارشد سیا، سال‌های متمادی درباره دیکتاتور عراق مطالعه کرده بود. وقتی از او خواسته شد تا کار تعیین هویت صدام را انجام بدهد، نیکسون پس از بررسی زخم‌ها و نشانه‌هایی در بدن وی، سوال‌هایی از صدام پرسید که فقط او می‌توانست به آن‌ها پاسخ بدهد. قطعا این مرد خود صدام بود ولی نیکسون در هفته‌های بعد به این نتیجه رسید که هم خودش و هم آمریکا، عمیقا درباره صدام حسین گمراه شده بودند.
کتاب تصویری بی‌طرفانه از یکی از قدرتمندترین حاکمان بدنام عصر ما به دست می‌دهد. نیکسون نخستین کسی بود که در جلساتی متعدد از صدام بازجویی کرد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"روز 13 دسامبر 2003، هشت هفته بود که در عراق به‌سر می‌بردم. هوا در طول روز مطبوع بود - بین 21 تا 24 درجه سانتیگراد - ولی شب‌ها بسیار سرد و اغلب بارانی بود. غیرعادی نبود که صبح از خواب برخیزم و ببینیم که در محوطه محل زندگی‌مان در منطقه سبز چند متر آب جمع شده است. محافظان ما آن روز سرانجام تخته‌های چوبی را به عنوان پل روی زمین قرار دادند تا محوطه را خشک کنند، راهی به سوی -------، ساختمانی در مقر سیا، باز کردند که ماموریت محرمانه خود را آنجا انجام می‌دادیم و رایانه‌هایمان نیز آنجا بود.
من به عنوان تحلیلگر در پایگاه سیا در بغداد کار می‌کردم. کارم این بود که به افسران سیا و واحدهای ویژه ارتش کمک کنم تا افراد را برای دستگیری شناسایی کنند و به این ترتیب می‌توانستیم برای کسب اطلاعات باارزش از آن‌ها بازجویی کنیم ..."

چاپ کتاب تمام شده!

از محاسن خرید اینترنتی کتاب یکی هم این است که خیلی از اوقات وقتی داری دنبال کتابی می‌گردی، احتمال دارد با کتاب دیگری (که اصلا روحت هم از وجودش خبر نداشته!) روبرو بشی. مثلا من برای سفارش کتاب "چهل‌سالگی" ناهید طباطبایی، عبارت "چهل" را وارد کردم و ناخواسته به کتاب زیر رسیدم. نیاز به توضیح ندارد که وقتی فهمیدم کتاب دیگری درباره زندگی و زمانه‌ی پرویز شهریاری وجود دارد که هنوز در بازار موجود است و می‌شود آن را تهیه کرد، از کشف خودم مسرور شدم و کتاب نطلبیده را هم سفارش دادم! (دو کتاب دیگری که درباره پرویز شهریاری منتشر شده‌اند مدتهاست که چاپشان تمام شده و دیگر قابل تهیه نیستند.)

'پس
پس از چهل سال: زندگی‌نامه استاد پرویز شهریاری
نویسنده: ابوالقاسم پورحسینی
ناشر: مهاجر
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 160 صفحه
شابک: 964-5943-25-6
شرح زندگی معلم شناخته‌شده‌ی ریاضی و مولف و مترجم آثار متعدد ریاضیات که سالهاست دست‌افزار دانش‌آموزان و دبیران ریاضی سراسر کشور هستند.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
اواخر سال 1315 شمسی بود که پرویز 10 سال داشت و هنوز کلاس چهار ابتدایی را به پایان نرسانده بود. بفهمی‌نفهمی می‌دانست که زندگانی برای پدر و مادرش چقدر شاق است؛ یک زن و شوهر و چهار طفل سرونیم‌سر چگونه با درآمد مختصر باید زندگی کنند. ولی خوب می‌فهمید که مادر با چه لطایف‌الحیل باید علاوه بر وصله‌پینه و دوخت‌ودوز و شست‌وشوی لباس‌های بچه‌ها، دست به شغلی از قبیل بافتن دستکش و جوراب، یا رشتن پنبه و کرک بزند تا کمک خرجی برای خانواده فراهم آورد.
شبی پدر آمد به خانه، خسته و کوفته و گفت: "قنات به سنگ خورده و کار پیش نمی‌رود. آب قنات کم شده. محصول شتوی می‌سوزد و درخت خشکیده و جوانه‌ها هل‌هل می‌زنند. تابستان بی‌مروتی است امسال. طبیعت، بعضی سال‌ها نمی‌دانم چرا سر خشم می‌آید؟ از بس گناه و دروغ زیاد شده ... امسال وضع خوبی نداریم."
پرویز نمی‌فهمید چطور قنات خشکیده. او دیده بود که چطور وقتی برادرش را از شیر گرفته بودند پستان مادر خشکیده بود و می‌فهمید چشمه‌ی هر چیز خشک بشود، تراوش ندارد. ولی نمی‌فهمید چطور قنات به سنگ می‌خورد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم یکی دیگر از کتاب‌هایی بود که قبل از معرفی به آن امتیاز داده شد و برایش نظر ثبت شد. نظر مثبت! از لحاظ تیراژ و فروش هم وضع کتاب خوب بوده. از سال گذشته تا امروز سیزده نوبت تجدید چاپ شده و ... به نظر می‌رسد که این‌روزها "دل‌نوشته‌ها" بازار و خریدار پیدا کرده‌اند.

'دال
دال دوست داشتن: چند روایت از عشق و زندگی
نویسنده: حسین وحدانی
ناشر: ویدا
سال نشر: 1398 (چاپ 17)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 130 صفحه
شابک: 978-600-291-185-8
کتاب مجموعه چند مقاله است که چاپ شده‌اند چون: "... انگار آدم‌هایی هستند که با خواندن این کلمات، حال بهتری پیدا می‌کنند."
مقاله "میانِ ماندن و رفتن" با این جملات آغاز می‌شود:
"آقای استانسیلاو پتروف حالا می‌تواند در خانه‌ی کوچکش در شهری حوالی مسکو بنشیند، پا روی پا بیندازد، سیگار ارزان‌قیمت روسی‌اش را پک بزند و با صدای محکم و مطمئن، به خبرنگاری که رو به رویش نشسته بگوید "هرکس دیگر جای من بود، حتما زنگ خطر را به صدا درمی‌آورد. آن‌ها خوش‌شانس بودند که آن شب شیفت من بود" و با ابروی بالاانداخته و چهره‌ی مغرور، خاکستر سیگارش را بتکاند. آن‌ها - و ما، تمام دنیا - خوش‌شانس بوده‌اند و بوده‌ایم که او به تردید خود گردن گذاشته است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

یادتان باشد مسعود خیام کسی بود که سال‌ها پیش من و یکی از دوستان را برای انجام امور فنی نزد شاملو برد (باید یادم باشد این مطلب را هم از وب سایت قدیم جیره‌کتاب به اینجا منتقل کنم!) چند هفته پیش که والده به دیدن‌شان رفته بود، از او نسخه‌ای از تازه‌ترین کتابش درباره‌ی شاملو را هدیه گرفته بود. کتاب که به خانه رسید فکر کردم که خوب است من هم نام و نشان آن را در فهرست این ماه جیره‌کتاب بیاورم.

'احمد
احمد شاملو - چهره‌ی دیگر
نویسنده: مسعود خیام
ناشر: نشانه
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 175 صفحه
شابک: 978-600-7693-48-3
نویسنده در این کتاب به نقد و بررسی وجوه مختلف فعالیتهای ادبی احمد شاملو پرداخته است
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"احمد شاملو در سال 1304 به دنیا آمد. تا سال 1320 و رفتن رضاشاه یعنی مدت 16 سال اول عمرش را در دوران شروع تحولات اجتماعی از یک‌سو و اختناق رضاشاهی از دیگر سو گذراند. در انقلاب سال 1357 شاملو 53 سال داشت. به این ترتیب 37 سال در زمان محمدرضاشاه زندگی کرد. شاملو در سال 1379 چشم از جهان فروبست. به عبارت دیگر 22 سال نیز در دوران جمهوری اسلامی طی کرد. اگر سال 1357 را برش بزنیم شاملو 53 سال قبل از انقلاب و 22 سال بعد از انقلاب زیست.
شاملو در طول عمر خود بیش از 400 شعر سرود که از این تعداد تقریبا 300 شعر قبل از بهمن 57 و بقیه بعد از آن تاریخ سروده شد. بررسی کمی اشعار شاملو و تعداد صفحات احتصاص‌یافته نشان می‌دهد که تقریبا 75 درصد اشعار احمد شاملو پیش از انقلاب و 25 درصد بعد از آن سروده شده است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خرید و معرفی کتاب بعدی هم به توصیه خانم امامی انجام شد که چند هفته پیش پیامی فرستاد که "این کتاب را حتما بخوان!" من هم چون خیلی بچه‌ی حرف‌گوش‌کنی هستم گفتم "چشم"!

'پاییز
پاییز پرستوی سفید
نویسنده: ابراهیم سلیمی کوچی
ناشر: خاموش
سال نشر: 1396 (چاپ 1)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 307 صفحه
شابک: 978-600-8330-53-0
کتاب داستان زندگی یک نوجوان ایلیاتی است که از کوهستان‌های سرزمین مادری به حاشیه شهری کوچک در جنوب فارس آمده و شیفته فوتبال و کتاب می‌شود. او عصر یک روز یک‌شنبه، در یک کتابفروشی دختری را می‌بیند که با پدرش برای خرید وسایل نقاشی آمده. دختر موقع سوار شدن به تویوتای پدرش با دست علامت 2 نشان می‌دهد.
نوجوان ایلیاتی ماه‌ها تمام کوچه و خیابان‌های شهر را دنبال خانه‌ای که تویوتای سفید داشته باشد می‌گردد. پرسه دیوانه‌وار در کوچه و خیابان‌های شهر از او آدم دیگری می‌سازد. شهر دیگر برای او قلعه‌ای با دیوارهای نامرئی نیست. جایی است برای تاب‌آوردنِ یک تجربه انسانی حیرت‌انگیز. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"بی‌آن‌که پولی داشته باشم، راه می‌افتم به طرف شهر. آقای عباسی تازه کرکره کتاب‌فروشی را بالا کشیده، دستش هنوز به قفل در است که سلام می‌کنم. می‌پرسد:
- کتابو خوندی؟
- بله. دوروزه تمومش کردم.
- خوب بود؟
- قشنگ بود. روز دوم دیدم داره تموم می‌شه. از این‌که داشت به این زودی تموم می‌شد، غصه‌م گرفت. به خودم گفتم "ننه که هر روز پول نمی‌ده بری کتاب بخری. روزی ده صفحه بیشتر نخون". حتی خودمو قسم دادم. ولی نمی‌دونم چی شد که بعدازظهر قسمم یادم رفت. خودم نخواستم که یادم بِره‌ها! ولی یادم رفت. رفتم گلیمو پهن کردم زیر لیموشیرینا. دمِ غروب دیدم بیست‌وچهار صفحه خوندم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این روزها وقتی کتاب تازه‌ای از نشر آموت می‌بینم ندید می‌دانم که کتاب آنور آب جزو پرفروش‌ها بوده و ناشر با اطمینان بسیار از پسندیده شدن کتاب در بازار ایران آن را به دست مترجم سپرده و بعد چاپش کرده. اگر نوبت چاپ کتاب‌های این ناشر را نگاه کنید متوجه می‌شوید که اغلب هم در این تشخیصش راه به خطا نمی‌رود!

'الینور
الینور آلیفنت کاملا خوب است
نویسنده: گیل هانیمن
ترجمه: آرتمیس مسعودی
ناشر: آموت
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 36000 تومان
تعداد صفحات: 404 صفحه
شابک: 978-600-384-046-1
هرگز کسی به الینور نگفته است که زندگی باید بهتر از خوب باشد. الینور الیفنت در برقراری ارتباط اجتماعی با مشکلاتی روبه‌روست و هرچه را که فکر می‌کند، به زبان می‌آورد. او برنامه‌ی زندگی‌اش را طوری چیده است که از هر نوع تعامل اجتماعی دور باشد اما وقتی ریموند، کارشناس شلخته و دست و پا چلفتی اداره سر راهش قرار می‌گیرد، همه‌چیز تغییر می‌کند. الینور عجیب و غریب به آرامی قدم به زندگی‌ای می‌گذارد که ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"وقتی مردم، مثلا راننده‌های تاکسی یا آرایشگرها از من می‌پرسند چه کاره‌ام، می‌گویم در اداره کار می‌کنم. در این نه سال، هرگز کسی نپرسیده در چه اداره‌ای کار می‌کنم یا آنجا چه کاری انجام می‌دهم. نمی‌توانم بفهمم علتش آن است که کاملا با تصوری که از کارمندها دارند، مطابقت می‌کنم یا این‌که وقتی عبارت "در اداره کار می‌کنم" را می‌شنوند به طور خودکار، خودشان جاهای خالی را پر می‌کنند؛ جایی‌که خانم‌ها کپی می‌گیرند و آقایان با صفحه کلید کار می‌کنند. شکایتی ندارم. خوشحالم که ناچار نیستم وارد جزئیات و توضیحاتی بشوم که آن‌ها به آن علاقه دارند. وقتی تازه کارم را شروع کرده بودم، هروقت کسی این سوال را می‌پرسید، می‌گفتم برای یک شرکت طراحی گرافیکی کار می‌کنم اما آن موقع فکر می‌کردند یک نیروی خلاق هستم و وقتی توضیح می‌دادم از کارمندان اداری هستم و از خودکارهای خاص نوک‌تیز و نرم‌افزارهای عجیب و غریب استفاده نمی‌کنم، دیدن چهره‌های بی‌تفاوتشان برایم جالب نبود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم از دستپخت‌های کتابفروش/ناشر هم‌محل ما است. معمولا داستان‌هایی که فروید در آنها نقش‌آفرینی می‌کند، خواندنی هستند. نمی‌دانم این یکی که از زبان آلمانی ترجمه شده و به همین خاطر نام و نشانی در کتابفروشی‌های انگلیسی‌زبان از آن نیافته‌ام، چطور از آب درآمده.

'پاتوق
پاتوق
نویسنده: روبرت زتالر
ترجمه: مهوش خرمی‌پور
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 208 صفحه
شابک: 978-600-182-318-3
فرانس نوجوان 17 ساله‌ای است که در سال 1938 زادگاه خود را در جستجوی خوشبختی ترک کرده و به شهر وین می‌رود. او در آن‌جا با دو نفر آشنا می‌شود، یکی از آن‌ها پروفسور زیگموند فروید است که با پندهای خود به زندگی فرانس جهت می‌بخشد و دیگری دختری به نام آنسکا است که به عنوان اولین تجربه‌ی عشقی او را درگیر دردسرهای بسیاری می‌نماید.
در نهایت هر سه نفر آن‌ها با حوادث سیاسی روزگار خود به نوعی گره خورده و در آن غرق می‌شوند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در یکی از روزهای یکشنبه‌ی اواخر تابستان سال 1937 طوفان سهمگینی منطقه‌ی زالس کامرگوت را دربرگرفت. غرش‌های پیاپی و شدید طوفان با زوزه‌ی وحشتناک گردباد در هم آمیخت. در منطقه‌ی زالس کامرگوت تا آن روز بدون بروز حوادث طبیعی همواره آرامش کامل در زندگی اهالی آن منطقه و در میان آن‌ها فرانس هوکسل حکم‌فرما بود. اما اینک بروز این طوفان ناگهانی و هولناک فرانس را دچار شوک و بهت‌زدگی کرده بود.
فرانس با شنیدن نخستین صدای رعد احساس خطر کرد و خود را دوان‌دوان به کلبه‌ی ماهیگیری که محل زندگی‌اش بود، رساند. او به بستر رفت تا در امنیت آن مخفی شود و از آنجا به صداهای عجیب و غریب بیرون گوش فرا دهد. فرانس و مادرش در دهکده‌ی کوچکی به نام نوس‌دورف در منطقه‌ی زالس کامرگوت زندگی می‌کردند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

صحبت کتاب‌های ترجمه‌شده از زبان آلمانی شد. کتاب بعدی هم از همان قماش است. راستش تا تصویر روی جلد آن را روی صفحه‌ی تلفن همراه دیدم تصمیم گرفتم آن را بخرم. احتمالا بابت طنین "از دبستان تا گورستان" بوده و البته کنجکاوی برای سردرآوردن از شخصیت عجیب‌وغریب جناب کافکا.

'کافکا
کافکا در خاطره‌ها: از دبستان تا گورستان
نویسنده: هانس‌گرد کوخ
ترجمه: ناصر غیاثی
ناشر: نشر نو
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 34000 تومان
تعداد صفحات: 308 صفحه
شابک: 978-600-8547-95-2
در این کتاب از خدمتکار خانه، کارآموز مغازه پدر، همکلاسی‌های دبستان و دبیرستان و دانشگاه و همکاران کافکا گرفته تا ناشر و دوستان بی‌شمارش از خاطرات خود از کافکا می‌گویند: از شکل و شمایلش، از شخصیتش، از رابطه‌اش با ادبیات و نوشتن و پول و زن و …
این خاطرات که گاه غافلگیرکننده، گاه متناقض و گاه مکمل یکدیگرند در مجموع خود تصویری جاندار از کافکای انسان و کافکای نویسنده به دست می‌دهند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فرانتس کافکا ساعت دوازده ظهر سه‌شنبه، سوم ژوئن در آسایشگاه کیرلینگ در نزدیکی وین جان باخته است. دوستانش از هفته‌ها پیش می‌دانستند که وضع سلامتی‌اش به حکم علم پزشکی نومیدکننده است، اما با این وجود از آن‌جا که همه به اندک امیدی انسانی و غیرپزشکی دل بسته بودند، اینک خبر مرگش غافلگیرکننده و دهشتبار است. کافکا در چهل و یکمین سال زندگی‌اش جان باخته است، انسانی که روحش آزادی فرازمینی داشت و جانش به زلالی آب بود، نویسنده‌ای که آیندگان شاهد آوازه‌اش خواهند بود، یک کلیمی با پیوندی عمیق با کلیمیت، یک صهیونیست دو آتشه ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

با انتشار "بمبئی ..." مجموعه‌ی "تماشای شهر" پنج کتابه شد. به نظر می‌رسد گردشگران دوره‌ی قاجار با وجود مشکلات و رنج سفر در آن دوران، دل‌به‌نشاط بوده‌اند و ماشاالله خوب اینور و آنور می‌رفته‌اند.

'بمبئی
بمبئی رقص الوان است؛ بمبئی به روایت مسافرین دوره قاجار
نویسنده: علی‌اکبر شیروانی (تدوین)
ناشر: اطراف
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 13500 تومان
تعداد صفحات: 130 صفحه
شابک: 978-600-98019-7-8
کتاب گزیده‌ای است از سفرنامه‌های مسافران دوره قاجار که به شهر بمبئی سفر کرده‌اند. در فصل‌های مختلف کتاب حاجیه خانم علویه کرمانی، نایب‌الصدر شیرازی، محمدعلی بهبهانی و ... از دیده‌ها و شنیده‌هایشان به هنگام بازدید از این شهر هندوستان نوشته‌اند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در جستجوی کتابی که به مذاق علاقمندان قفسه‌ی "مدیریت و کسب‌وکار" خوش بیاید، این ماه به "بازاریابی دهان‌به‌دهان" برخوردم. از آنجا که خودِ جیره‌کتاب هم اگر بازاری پیدا کرده، با استفاده از همین روش بوده، به نظرم جالب آمد که در مورد موضوع کمی بخوانم و ببینم ترفندهای مستند شده برای استفاده از این روش جذب مشتری کدام‌ها هستند.

'بازاریابی
بازاریابی دهان به دهان
نویسنده: اندی سرنویتز
ترجمه: سنبل بهمنیار
ناشر: سیته
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 246 صفحه
شابک: 978-600-5253-90-0
... بازاریابی دهان به دهان درباره‌ی مردم واقعی است و این که چرا این مردم واقعی می‌خواهند در مورد شما و کالایی که ارایه می‌کنید، حرف بزنند.
… این کتاب پر است از ایده‌های ارزان و کارهای کم خرجی که می‌توانید توسط آن‌ها بازاریابی دهان به دهان را شروع کنید. در این کتاب، خروارها ایده وجود دارد. می‌توانید با گام‌های اساسی مثل یک نام هوشمندانه، یک سرویس ویژه، انتخاب نوعی لباس یک شکل، یک ایمیل خوش پرداخت و یا کمی مهربانی با مشتریان شروع کنید ... (برگرفته از پیشگفتار کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

و بالاخره اینکه در یکی دو ماه اخیر دو کتاب درباره دن‌کیشوت به چشمم خورده. یکی از آنها را نشر اطراف منتشر کرده که یادتان باشد قرار گذاشته‌ام هرچه منتشر می‌کنند، بخرم! آن یکی را هم در بساط نشر چشمه یافتم. از شما چه پنهان به نظرم می‌رسد که کتاب نشر چشمه برای منِ نه‌چندان‌ادیب قابل‌فهم‌تر است.

'وسوسه‌های
وسوسه‌های دن‌کیشوت از آرمان تا واقعیت
نویسنده: کرول بی. جانسون
ترجمه: ایرج کریمی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 141 صفحه
شابک: 978-600-229-722-8
وسوسه‌های دن‌کیشوت یکی از مهم‌ترین و خواندنی‌ترین کتاب‌هایی است که درباره‌ی اهمیت و جایگاه این رمان جریان‌ساز تاریخ بشریت نوشته شده است. کرول بی. جانسون نویسنده‌ی این کتاب فارغ از بسیاری بدیهیات مسلم تاریخی‌ای که درباره‌ی شاهکار سروانتس وجود دارد، نشان می‌دهد که چگونه می‌توان انبوهی از نگاه‌ها و امور نو را در این کتاب درک کرد که در روزگار ما خوانش جدی پیدا می‌کنند. او درباره‌ی ویژگی‌های متفاوت و گوناگون این کتاب تکه‌هایی را کنار هم گرد می‌آورد که برای هر مخاطبی جذاب و نو به‌نظر می‌رسد. از انقلابی رادیکالی چون چه‌گوارا تا نویسنده‌ی راست‌کیشی چون بارگاس یوسا. جانسون در کتابش سعی کرده از وجوه گوناگونی از نو دن‌کیشوت را بازخوانی و ما را با کشف‌هایی تازه و جدید روبه‌رو کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'روایت‌آمیزی
روایت‌آمیزی در دن‌کیشوت
نویسنده: مریام ایوان ینسن، پیتر ن. دان
ترجمه: بهروز قیاسی
ناشر: اطراف
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 92 صفحه
شابک: 978-600-96884-6-3

دن‌کیشوت و سانشو پانزا در طول داستان سروانتس همواره به دنبال رسیدن به یک آرمان‌شهر در حرکت هستند. آنها، مثل اغلب قهرمان‌های آرمان‌گرا در ادبیات داستانی، در پی مبارزه با ظلم و ستم و بوجود آوردن دنیایی زیبا و عاری از زشتی و پلیدی هستند. نویسندگان این کتاب با مرور اسطوره‌ها و باورهای پذیرفته در اسپانیا و اروپای زمان سروانتس تلاش می‌کنند تا جنبه‌های آرمان‌گرایانه‌ی این رمان را برای خواننده تشریح نمایند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: بازجویی از صدام: تخلیه اطلاعاتی رئیس‌جمهور (جان نیکسون)، پس از چهل سال: زندگی‌نامه استاد پرویز شهریاری (ابوالقاسم پورحسینی)، روایت‌آمیزی در دن‌کیشوت (مریام ایوان ینسن، پیتر ن. دان)، پیمان خون (سه‌گانه هفت روز شوم - کتاب اول) (نورا رابرتز)، دال دوست داشتن: چند روایت از عشق و زندگی (حسین وحدانی)، الینور آلیفنت کاملا خوب است (گیل هانیمن)، احمد شاملو - چهره‌ی دیگر (مسعود خیام)، پاییز پرستوی سفید (ابراهیم سلیمی کوچی)، پیله‌ور، خیاط، سرباز، جاسوس (جان لوکاره)، کافکا در خاطره‌ها: از دبستان تا گورستان (هانس‌گرد کوخ)، بازاریابی دهان به دهان (اندی سرنویتز)، پاتوق (روبرت زتالر)، طریق بسمل شدن (محمود دولت‌آبادی)، قصه‌ی زویی (جنگ پیرمرد - کتاب چهارم) (جان اسکالزی)، اتاقی برای تو (بث اهمان)، وسوسه‌های دن‌کیشوت از آرمان تا واقعیت (کرول بی. جانسون)، بمبئی رقص الوان است؛ بمبئی به روایت مسافرین دوره قاجار (علی‌اکبر شیروانی (تدوین))
خواندن 2424 دفعه

3 نظر

 • پیوند نظر پریسا چهارشنبه, 02 خرداد 1397 11:15 ارسال شده توسط پریسا

  سلام آقای شهریر
  عنوان اصلی کتاب پاتوق ، Der Trafikant است.
  https://www.goodreads.com/book/show/16122118-der-trafikant

 • پیوند نظر محمود اسلامیان پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 20:53 ارسال شده توسط محمود اسلامیان

  همان جمله ی اول را که دیدم دلم آب شد با آن ترکیب دوست داشتنیِ"نمایشگاه کتاب" ... نمی دانم چرا در این قسمت از کشور که ما هستیم (جنوب)کمتر و کمتر می شود... آن وقت بگویید اهل پایتخت بودن بد است...خدا را شکر که دوستان دنیای مجازی مثل شما هستید که خیلی از مرحله پرت نشویم

 • پیوند نظر معصومه توکلی یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 18:59 ارسال شده توسط معصومه توکلی

  سلام. خسته نباشید.
  خیلی خوب است که هر ماه فهرست کتاب های همان ماه منتشر شود ولی راستش را بخواهید مقدار قابل توجهی از لطف بالا و پایین کردن این فهرست ها به آن مقدمه چینی ها و دلیل تراشی ها و توضیحاتی بود که اول فهرست و قبل از هر کتاب می دادید! و این جوری خشک و خالی یک جوری شده است فهرست جان!
  با خودم فکر می کنم که خب همه ی این عناوین را در بخش کتاب های جدید دیده بودم اما چرا اول این و دوم آن؟ این را خود آقای شهریر پسندیده اند یا سفارش مشترکی بوده؟ اینها به چه دلیل در فهرست آمده اند؟
  و سؤال هایی مثل این...
  این از نظر من. تا نظر باقی خوانندگان چه باشد!
  (چه قدر این این کردم!☺)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u