سه شنبه, 25 خرداد 1395 11:09

کتاب‌های اردیبهشت 1395

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

روزه کتاب خریدن همچنان ادامه دارد. البته این "کم‌کاری" باعث نشده که بتوانم کار معرفی "کتاب‌های دیگر" (آنهایی که بهانه کتاب نخریدن فعلی هستند) را شروع کنم. نمی‌دانم علت‌اش تنبلی بهاری است یا تنبلی از نوع دیگر (!!!) اما امیدوارم هرچه هست زودتر برطرف گردد و بتوانم این کتاب‌های پخش و پلا در اطراف و اکناف اتاق را کمی جمع و جور کنم.

بخش اعظم کتاب‌های این ماه انتخاب و سفارش مشترکین جیره‌کتاب هستند. جالب اینکه بعد از تهیه و مرورشان اغلب آنها توجه من را هم جلب کردند و "گذاشتم‌شان کنار" که حتما بخوانم‌شان (البته اینکه اغلب‌شان جزو کتاب‌های کم‌برگ دسته‌بندی می‌شوند هم مزید بر علت است!)

اجازه بدهید معرفی کتاب‌ها را با نمایشنامه‌ای از بهرام بیضایی شروع کنیم که موضوعش با ماه رمضان که در آن هستیم، ارتباط دارد. آثار مکتوب بیضایی نیاز به معرفی و تعریف ندارند. می‌ماند یک معترضه اینجا که من اصلا از وجود چنین نمایشنامه‌ای اطلاع نداشتم. تشکر از دوستی که کتاب را درخواست کردند و توجه جیره‌کتاب را به آن جلب کردند.

'مجلس
مجلس ضربت زدن (نمایشنامه)
نویسنده: بهرام بیضایی
ناشر: روشنگران و مطالعات زنان
سال نشر: 1395 (چاپ 4)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 82 صفحه
شابک: 978-964-6751-60-1
"صحنه‌ی یکم" نمایش با این جملات آغاز می‌شود:
"[با روشن شدن صحنه بازیگر ابن ملجم دیده می‌شود که درست وسط نور، پشت به تماشاگران، دو شمشیر عربی را به هر سو می‌چرخاند و می‌گرداند و گونه‌ای تمرین جنگی و آماده‌سازی را به نمایش درمی‌آورد؛ و یکباره در همان حال ناگهان می‌چرخد ...]
ابن ملجم: با این دو شمشیر که به خود می‌بندم با ذوالفقار علی برابرم. این سینه‌پوش آهنین، نشان آهن‌دلی‌ام! این کلاهخود تیغ‌شکن، پاسخی در خور سیاف اگر تیغ کشد بر فرق سرم! من - پسر ملجم - نمی‌دانم این کار به عشق می‌کنم یا نفرت! گفتی ذوالفقار علی را کدام شمشیرسازی ساخت؟
[اعرابی یکم از تاریکی درمی‌آید -]
اعرابی یکم: هیچکس. خودش!
ابن‌ملجم: چه کسی حساب سرهایی را دارد که با آن بریده شد؟
[اعرابی دوم از تاریکی درمی‌آید -]
اعرابی دوم: این حساب ندانی مگر به روز حساب!
ابن‌ملجم: چرا این همه نام باید از جهان گم می‌شد تا وی نامی چنین بزرگ شود که بر جهان سنگینی کند؟ هان - جواب با کیست؟
اعرابی یکم: خدا می‌داند که فقط خدا! مگر تنها او نیست که بر همه چیز آگاه است؟
ابن‌ملجم: پس به جان خودم که آگاه است بر آنچه ما اکنون می‌اندیشیم - و کاش نبود! نه خارجی؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب دوم را هم یکی از معلم‌های جیره‌کتاب سفارش داد که معمولا تعطیلات تابستان که شروع می‌شود، تعداد سفارش‌هایش هم افزایش پیدا می‌کند (آموزش و پرورش در فصل تابستان به معلم‌ها اضافه حقوق می‌دهد؟!) به هر حال موضوع این یکی هم، برای من که علاقمند به داستان‌های "مدرسه‌ای" هستم، جالب بود. رسیدن کتاب به چاپ دوم در عرض چند ماه هم نشان می‌دهد که انگار علاقمندان به این مقوله کم نیستند!

'گچ
گچ و چای سردشده (مجموعه داستان به‌هم‌پیوسته)
نویسنده: آتوسا افشین نوید
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 98 صفحه
شابک: 978-600-229-474-6
داستان از روزگار یک معلم زن می‌گوید که با دیگران تفاوت دارد. و همین تفاوت است که او را مقابل جهان و آدم‌هایی می‌گذارد که دنیای‌شان را با مدار محافظه‌کاری تنظیم می‌کنند. قصه‌هایی که این شخصیت از سر می‌گذراند و رخدادهایی که درک‌شان می‌کند او را به کشف تکه‌های پنهان انسان‌های روبه‌رویش وا می‌دارد. قهرمان او زنی سرکش است و آدم‌های فرعی محافظه‌کارهایی که هرکدام چیزی برای پنهان کردن دارند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان "گاهی آغازها اهمیتی ندارند" با این جملات آغاز می‌شود:
"هوا هنوز گرم بود اما بوی پاییز می‌آمد. محبوبه هر دو پنجره‌ی کتابخانه را باز کرده بود. نسیمی کم‌رمق خودش را از ارتفاعات البرز به درون می‌کشید. عطر چای دارچینی با بوی رنگ و دوده‌ی کتاب‌هایی که سه ماه از قفسه‌ها بیرون نیامده بود در هم می‌پیچید و نشاط و هیجانی به فضای کوچک معلم‌ها می‌آورد. دبیران راهنمایی یک طرف و دبیرستانی‌ها سمت دیگر میز نشسته بودند. فیلم تبلیغاتی مدرسه روی پرده‌ی بزرگ پشت صندلی خالی مدیر بی‌صدا پخش می‌شد؛ تصاویر کنکوری‌های موفق، تیم روبوتیک مدرسه، سفر تفریحی به کیش، آزمایشگاه‌ها، کتابخانه، سایت کامپیوتر و بالاخره مشتی اشعار غرورآفرین در ستایش این مرز پرگهر از چپ و راست پرده بالا می‌رفت و در پس‌زمینه‌ی سه‌رنگ آن گم می‌شد.
به جز فنایی که با سگرمه‌های درهم فیلم را تماشا می‌کرد بقیه‌ی معلم‌ها سرشان به حرف گرم بود. شالچی خیار پوست می‌کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم انگار در ماه‌هایی که از انتشار آن می‌گذرد، خیلی سر و صدا کرده. در کمتر از یکسال به چاپ چهارم رسیده و ... انگار استقبال از آن بخاطر تلاشی بوده که نویسنده برای روایت داستانی مذهبی و امروزی انجام داده و توجه‌ها را به خود جلب کرده. باید خواند و دید که خانم عرفانی چقدر در ترکیب این دو المان معمولا متنافر، موفق بوده است.

'پنجشنبه
پنجشنبه فیروزه‌ای
نویسنده: سارا عرفانی
ناشر: کتاب نیستان
سال نشر: 1397 (چاپ 7)
قیمت: 32000 تومان
تعداد صفحات: 373 صفحه
شابک: 978-964-337-798-4
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آن لحظه وقتی داشت تند و تند حرف‌های استاد را یادداشت می‌کرد، هیچ خبر نداشت تا یکی، دو ساعت دیگر قرار است چه اتفاقی بیفتد و آن اتفاق، چطور مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد.
روی یکی از صندلی‌های ردیف آخر نشسته بود و بی‌وقفه می‌نوشت. هنوز چند هفته تا پایان ترم اول باقی مانده بود، اما تمام بچه‌های کلاس به جزوه‌های او دل‌خوش کرده بودند. می‌دانستند که اگر جا بمانند یا با گوشی موبایل تمام مدت درگیر چت و اس‌ام‌اس باشند کسی هست که می‌توانند روی جزوه‌های کاملش حساب کنند.
استاد که به زور خسته نباشید بچه‌ها درس را تمام کرد و رفت پسری که روی صندلی کناری نشسته بود از کیفش بسته‌ای درآورد و داد دستش، آرام گفت: "همین امشب بریز رو هاردت فردا بیارش. بچه‌ها توی نوبت وایسادن. می‌خوام بفرستمش خوابگاه. بره اونجا دیگه به این زودیا برنمی‌گرده. برا همین اول دادمش به تو." بسته را گرفت و در کوله‌پشتی‌اش گذاشت. پرسید: "چند تاس؟"
- زیاده، اونایی که جایزه گرفتن توی فولدر اسکاره، بقیه‌اش توی اون یکی …
- اسکار می‌خوام چی کار؟! بهت گفتم چی واسه‌م بیاری.
- هست توش بابا! حرص نزن! این قدری هست که آرزو کنی خونواده‌ت یه ماه برن مسافرت ... مثبت هیجده که هیچ، مثبت بیست و پنجه ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در مورد کتاب بعدی هم بد نیست این را بگم که الان مدتهاست یکی از دوستان که از طرفداران بوکوفسکی است، هر بار من را می‌بینه اصرار می‌کنه که حتما یکی از کتاب‌های او را بخوانم! من هم بدون اینکه بخواهم لج کنم یا پشت گوش بندازم یا ... تا امروز نشده که یکی از کتاب‌های آقای بوکوفسکی را بخوانم! اما وقتی داشتم مشخصات این کتاب را وارد می‌کردم، با خواندن شعر "صبح" که متن آن در پشت جلد کتاب آمده بود، به نظرم رسید که حال و هوای نویسنده/شاعر را خوب درک می‌کنم (دست‌کم در رابطه با آفتاب و از این دنده به آن دنده شدن برای آنکه پشت آدم را گرم کند!) یعنی این "برخورد ادبی" باعث خواهد شد که پس از آن همه اصرار دوستم کتابی از بوکوفسکی را دست بگیرم و بخوانم؟

'سوختن
سوختن در آب، غرق شدن در آتش (گزیده اشعار)
نویسنده: چارلز بوکوفسکی
ترجمه: پیمان خاکسار
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 8)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 188 صفحه
شابک: 978-964-362-401-9
در شعر "صبح" می‌خوانیم:
"همه بیرون در حال پول درآوردن‌اند
قاضی‌ها، نجارها، لوله‌کش‌ها، پزشک‌ها،
روزنامه‌پخش‌کن‌ها، پلیس‌ها، آرایش‌گرها،
ماشین‌شورها، دندان‌پزشک‌ها، گل‌فروش‌ها،
خدمتکارها، آشپزها، راننده‌های تاکسی

و تو روی پهلوی چپت غلت می‌زنی
تا آفتاب به جای آزردن چشم‌هایت
پشتت را گرم کند"

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب بعدی، آخرین کتاب سفارشی این ماه است. تا آنجا که سر درآوردم داستان در ایران سال‌های سی و چهل شمسی می‌گذرد؛ مثل خیلی از داستان‌های فارسی دیگر که داستان‌شان در آن دوران می‌گذرد کتاب را می‌شود به دو بخش تقسیم کرد: بخشی که به حکایت یک ماجرای عاطفی می‌پردازد و بخشی که به روایت یک داستان سیاسی مشغول است. کسانی که کتاب را خوانده‌اند آن بخش عاطفی را بیشتر از شاخه سیاسی داستان پسندیده‌اند. و البته به قیمت "نازل" کتاب هم اشاره کنم که مربوط به سال‌های قبل از "یارانه‌"هاست و ناشر خوش‌انصاف کتاب همچنان آن را حفظ کرده است!

'قربانی
قربانی باد موافق
نویسنده: محمد طلوعی
ناشر: افق
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 10500 تومان
تعداد صفحات: 128 صفحه
شابک: 964-369-294-9
منوچهر محتشم که در سال‌های جنگ جهانی دوم و حمله‌ی متفقین در رشت زندگی می‌کرده، توده‌ای بوده و بعد از کودتای سال 32 مجبور به مهاجرت به آلمان می‌شود. چند سال بعد از او می‌خواهند که به ایران برگردد و او نمی‌خواهد ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پسر صمصام تازه از اجباری آمده بود. صورتش پاک‌تراش بود و سرش ماشین چهار. بی‌دست و پا بود قبل از این‌که برود، حالا آدم برگشته بود. روی دوشش کوله‌ای داشت که سنگین بود، از لباس‌های چرک و خرت و پرت یا سوغات، نمی‌دانم؛ نمی‌پرسیدم، اصلا سرم به این کارها نبود. همین‌طور یادم آمد پسر صمصام قبل از این‌که برود اجباری مینا را می‌خواست. من هم می‌خواستم. فراری بودم. چند بار آمدند دنبالم. یک بار هم آقاجان را بردند سین‌جیمش کردند. بروز نداد. اما برزخ شد. زورش آمده بود. به قول خودش دو تا عمله‌ی دولت نشانده بودندش روی استول از ناموس مادرش تا سهم تریاک پدرش پرسیده بودند، جای من را هم پرسیده بودند. گفته بود نمی‌دانم. دروغ گفته بود و زورش آمده بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و اما بعد!
کتاب بعدی را شخص شخیص خودم بعد از "کشف دوباره‌اش" در وب سایت یکی از توزیع‌کنندگان کتاب، سفارش دادم و خریدم. اینکه می‌گویم "کشف دوباره" به این خاطر است که در همان زمانی که کتاب اولین‌بار به بازار آمد (سال 1391) یادم می‌آید که کتاب را دیدم و توجه‌ام را جلب کرد. اما نمی‌دانم چرا آن زمان آن را نخریدم و بعد هم کاملا از یاد بردمش. تا همین چند هفته پیش که نمی‌دانم دنبال چی می‌گشتم و یکدفعه نام و نشان‌اش دوباره جلویم سبز شد.

به هر حال فکر می‌کنم ترکیب هری پاتر و فلسفه باید چیز جالبی از آب دربیاد.

'هری
هری پاتر و فلسفه: رمزگشایی رازهای پرفروش‌ترین کتاب
نویسنده: جرجی باسشام
ترجمه: پریچهر هیرادفر
ناشر: فراروان
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 271 صفحه
شابک: 978-964-2842-55-1
این کتاب برای طرفداران کتاب‌های رولینگ نوشته شده است تا به مسایل پیچیده‌ای که در کتاب‌هایش مطرح کرده است هرچه بیشتر پی‌ببرند. خلاقیت رولینگ تنها در قدرت قصه‌گویی او نیست، بلکه در توانایی‌اش در تغییر خوانندگانش است. اگر به جادوی رولینگ اجازه کار کردن دهیم، ما را سرگرم می‌کند، به مبارزه می‌طلبد و عادات ذهنی‌مان را تغییر می‌دهد. وقتی هری و دیگر شخصیت‌های داستان را تعقیب می‌کنیم نه تنها به خواننده خوبی تبدیل می‌شویم بلکه این کار ما را به انسان بهتری تبدیل می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
کتاب مجموعه‌ای است از مقالات به قلم نویسندگان مختلف که در پنج بخش تنظیم شده‌اند: سرنوشت، هویت و روح؛ قدرتمندترین جادوی جهان؛ نگهبانان پاتر: آزادی و عقاید سیاسی؛ اتاق نیازمندی‌ها: جام گزینه‌های پاتر؛ مرگ، امید و مفهوم آن‌ها
مقاله "روح در داستان‌های هری پاتر" با این جملات آغاز می‌شود:
"در مجموعه داستان‌های هری پاتر روح‌ها بخش عظیمی را به خود اختصاص داده‌اند. در جاهای مختلف داستان هری، سیریوس بلک و دادلی دورسلی جانانه تلاش می‌کنند نگذارند دمنتورها (دیوانه‌سازها) روح‌شان را بمکند، اما بارتی کروچ کوچک از این سرنوشت شوم نمی‌تواند بگریزد. لرد ولدمور با نقشه‌ای رذیلانه از روحش شش جان پیچ می‌آفریند، اما جان پیچ هفتمی، بی‌آنکه لرد قصد آفریدنش را داشته باشد به وجود می‌آید و وارد جسم هری پاتر می‌شود. به این ترتیب روح لرد ولدمورد هشت قسمت می‌شود که همگی پیش از مرگ او باید بمیرند.
خوب! درباره روح چه می‌توانیم بگوییم؟ در داستان هری پاتر روح‌ها از طریق جسم انسانی مرده به حیات‌شان ادامه می‌دهند. اما ماهیت و عملکردشان به‌خوبی روشن نیست. قرن‌هاست در کشورهای مختلف جهان، دانشمندان علوم دینی و فلاسفه درباره ماهیت روح بحث‌های فراوان کرده‌اند. در این فصل پیش از اینکه از نحوه عملکرد روح در داستان‌های خانم جی. کی. رولینگ (نویسنده داستان‌های هری پاتر) و درستی توصیف بیان شده از این پدیده سخن بگوییم به نظرات مختلفی که در این زمینه مطرح است اشاره می‌کنیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی به دو دلیل توجه‌ام را جلب کرد. یکی اینکه به نظر می‌رسد جزو کتاب‌های "فلسفه برای نافیلسوفان" است بنابراین لازم بود برای تکمیل فهرست جیره‌کتاب آن را تهیه کنم. دومین نکته توجه‌برانگیز این بود که کتاب "بانونوشت" است. معمولا کم پیش می‌آید که کتابی در رابطه با فلسفه از یک خانم نویسنده ببینیم. مخصوصا یک نویسنده زن ایرانی. بنابراین این ویژگی کتاب هم برایم جالب بود.

'فلسفه
فلسفه ساده
نویسنده: زهره روحی
ناشر: دنیای اقتصاد
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 349 صفحه
شابک: 978-600-8004-27-1
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"سروپالی راداکریشنان درباره راه و رسم زندگی یونانیان باستان می‌نویسد:
"آنان فرهنگ انسانی را از طبیعت جدا نمی‌دانستند و میان دنیای درونی فرهنگ و دنیای بیرونی طبیعت جدایی نمی‌شناختند، طبیعی و ساختگی را وابسته یکدیگر می‌شمردند و به وحدت فکر و اراده و باطن و ظاهر اعتقاد داشتند. می‌گفتند که هر چه انسان را در راه صدق و شرف به پیش راند عاملی فرهنگی است؛ ... فکر یونانی از معتقدات جزمی دینی آزاد است و از این رو قدرت آن را دارد که به وجهی علمی و بی‌غرضانه مسئله جهان و میرایی را تبیین کند و اخلاقی فارغ از منابع و استناد و الهام به بار بیاورد."

اما پرسش مهم این است که اینان درباره چه چیزهایی فکر می‌کردند؟ واضح‌تر بگوییم، فیلسوفان پیشاسقراطی چه پرسشهایی را پیش می‌کشیدند؛ و چه چیزهایی برایشان اهمیت داشته است؟ مسلم است که به همه پرسش‌ها و یا تفکرات آنها نمی‌توان پرداخت، اما با انتخاب تعدادی از آنها می‌توان به کلیت مسائلی دست یافت که ذهن آنها را به خود مشغول داشته بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

پس از سال‌ها، در بهار امسال هم عنوان جدیدی از مجموعه‌ی "موقعیت تجار و صاحبان صنایع در دوره پهلوی" منتشر شد و هم بقیه عنوان‌های منتشر شده قبلی که مدتها بود نایاب بودند، تجدید چاپ شدند. کتاب‌های قبلی این مجموعه به حال و روز محمدرحیم ایروانی (بنیان‌گذار صنایع کفش ملی)، محمدتقی برخوردار (از بازرگانان به نام کشور) و خاندان لاجوردی (بنیان‌گذاران گروه شرکت‌های صنایع بهشهر) می‌پرداختند. کتاب جدید این مجموعه هم که به موضوع "شیرین" بنیان‌گذار شرکت مینو اختصاص یافته. فکر می‌کنم این روزها که نام و یاد "ارج" سر زبان‌ها افتاده، مرور مطالب کتاب‌های این مجموعه خالی از لطف نباشد.

'موقعیت
موقعیت صاحبان صنایع در ایران عصر پهلوی: زندگی و کارنامه‌ی علی خسروشاهی
نویسنده: علی‌اصغر سعیدی
ناشر: نشر نی
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 56000 تومان
تعداد صفحات: 425 صفحه
شابک: 978-964-185-448-7
زندگی تجار و صاحبان صنایع همواره پر از ابهام و سرشار از قضاوت‌های ارزشی و ایدئولوژیک بوده است. کتاب حاضر کوششی است تا برخی از این زوایا را از درون شرح‌حال و فعالیت‌های تجاری و صنعتی علی خسروشاهی - از بنیانگذاران شبکه‌ی توزیع، فروش و بازاریابی مدرن در صنعت بیسکویت و شکلات‌سازی - روشن کند. وی در خانواده‌ای تجارت‌پیشه در تبریز به‌دنیا آمد و با گسترش فعالیت‌های توزیع و فروش به تولیدات صنعتی روی آورد و بنیان‌گذار گروه صنعتی مینو بود که در خاطره‌ی چشایی مردم نقش بسته است. با این حال، کم‌تر کسی است که از فراز و فرود این فعالیت‌ها اطلاع داشته باشد. مطالعه‌ی این شرح‌حال نه‌تنها می‌تواند تا حدی معمای توسعه‌نیافتگی ایران را از پس پرده‌ی وضعیت زندگی کارآفرینان و صنعتگران از جمله علی خسروشاهی نشان دهد، بلکه اهمیت تحقیقات تاریخی را جایگزین برخی کوته‌بینی‌ها به کنش‌های اقتصادی آن‌ها می‌کند. به‌علاوه، مطالعه‌ی این شرح‌حال به یافتن الگویی بومی برای مدیریت اقتصاد در بخش خصوصی و کارآفرینی نیز کمک می‌کند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

"بلبل" یکی از تازه‌های کتابسرای تندیس است که مثل همیشه به محض اینکه کتاب تازه‌ای از تنورش درمی‌آید، یک نسخه از آن را برای جیره‌کتاب ارسال می‌کند. در مورد خود کتاب باید عرض کنم که به نظر آنور آب شدیدا جزو پرفروش‌هاست و حدس می‌زنم جزو داستان‌هایی است که بزودی هالیوود برای ساختن فیلمی از روی آن آستین بالا خواهد زد. به هرحال اگر جزو کسانی هستید که در فصل تابستان فرصت و فراغت کتاب خواندن‌تان بیشتر می‌شود، احتمالا خواندن این کتاب هفتصد صفحه‌ای می‌تواند اوقات خوشی را برایتان رقم بزند.

'بلبل
بلبل
نویسنده: کریستین هانا
ترجمه: آفاق زرگریان
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 53000 تومان
تعداد صفحات: 710 صفحه
شابک: 978-600-182-189-9
داستان در فرانسه و در زمان اشغال نظامی آن توسط ارتش آلمان نازی می‌گذرد. ویان و ایزابل دو خواهر هستند که با وقوع جنگ هریک مسیری متفاوت در زندگی خود پیش می‌گیرند. ویان که همسرش به جبهه می‌رود و در آنجا اسیر می‌شود، معلمی است که ناچار است با کمبودهای دوران جنگ بسازد و اشغال خانه‌اش توسط افسران آلمانی را تحمل کند تا شاید به این ترتیب او و دختر کوچکش بتوانند این دوران سخت را پشت سر بگذارند.
ایزابل اما که جوان‌تر و پرشورتر است و مسئولیت نگهداری از کسی نیز برعهده‌اش نیست، با شروع اشغال فرانسه به نیروی مقاومت می‌پیوندد و مبارزه زیرزمینی برای بیرون انداختن آلمان‌ها از کشورش را آغاز می‌کند …
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اگر من در زندگی طولانی‌ام چیزی یاد گرفته باشم، این است که ما با عشق می‌فهمیم می‌خواهیم چه کسی باشیم؛ در جنگ می‌فهمیم چه کسی هستیم.
جوان‌های این دوره می‌خواهند هر چیزی را درباره هر کسی بدانند. آن‌ها فکر می‌کنند حرف زدن درباره‌ی هر مشکلی آن را حل خواهد کرد.
من به نسل صبورتری تعلق دارم. ما ارزش فراموش کردن و جاذبه‌ی ساختن یک زندگی نو را درک کرده‌ایم.
هرچند، گاهی به خود می‌آیم و می‌بینم دارم ناخودآگاه به جنگ و گذشته‌ام و به کسانی که گم کرده‌ام، فکر می‌کنم.
کسانی که گم کرده‌ام.
به نظر می‌آید انگار من کسانی را که دوست داشتم، در جایی گم کرده‌ام ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

ابوی در کتابخانه‌اش یک یا دو کتاب از جرجی زیدان داشت و من پس از خواندن "ماشاالله‌خان در بارگاه هارون‌الرشید" به خیال اینکه حکایت‌های زیدان از خلیفه‌ی عباسی همان طنز ایرج پزشکزاد را در خود دارد، یک تابستان در نوجوانی آنها را از توی کتابخانه درآوردم و شروع به خواندن‌شان کردم. البته خیلی زود فهمیدم که قصه‌های زیدان دخلی به پزشکزاد ندارد. با این حال داستان‌های "هزار و یک شبی" زیدان را هم دوست داشتم و بعد از خواندن آن دو کتاب (که الان اصلا یادم نیست اسم‌شان چی بود!) همواره چشم‌ام دنبال پیدا کردن کتاب‌های بیشتری از این نویسنده‌ی مصری‌تبار بود.

برای همین بود که دیدم تعداد قابل توجهی کتاب به قلم او منتشر شده، فورا چند عنوانش را سفارش دادم تا شاید با خواندن آنها، دوباره آن حس رویایی دوره نوجوانی زنده شود (بله، می‌دانم! بعید است که این اتفاق بیافتد!!!)

'قطامه
قطامه فاجعه رمضان
نویسنده: جرجی زیدان
ترجمه: محمدعلی شیرازی
ناشر: پل
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 16500 تومان
تعداد صفحات: 232 صفحه
شابک: 978-964-233-135-2
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"کوفه یک شهر اسلامی است که سعد بن وقاص (یکی از بزرگان صحابه) آن را در سال هفدهم هجری، پس از فتح عراق در عهد خلافت عمر بن خطاب، به امر او بنا کرد. شهر کوفه در مغرب فرات، بر روی ساحل دریاچه‌ای که در نزدیکی حیره بود، بنا شده بود. بین این دریاچه و نهر فرات بیست و اندی هزار گام فاصله بود. این شهر را ابتدا با "نی" و شاخ و برگ درخت خرما بنا کردند. اما مدتی بعد حریقی روی داد و تمام شهر در آتش سوخت. پس از ویرانی شهر از خلیفه دوم اجازه خواستند که آن را با گل بسازند. خلیفه هم اجازه ساختنش را داد. در نتیجه بار دیگر این شهر ساخته شد، با خیابان‌هایی به عرض بیست قدم و کوچه‌هایی به پهنای هفت قدم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'عباسه
عباسه و جعفر برمکی
نویسنده: جرجی زیدان
ترجمه: محمدعلی شیرازی
ناشر: پل
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-964-233-028-7
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ابوالعتاهیه از مدیحه‌سرایانی بود که به کاخ‌های خلفای عباسی آمد و شد می‌کرد و با صله‌هایی که می‌گرفت، امرار معاش می‌کرد. ابوالعتاهیه قبل از آن در شهر کوفه کوزه می‌فروخت و در ضمن اشعاری می‌سرود و همین که مهدی بن منصور بر سریر خلافت نشست، ابوالعتاهیه به بغداد رفت و خود را به خلیفه نزدیک کرد، خلیفه از اشعار او خوشش آمد و او را در جرگه ندیمان خود قرار داد و پاداش‌ها و خلعت‌ها به او می‌داد. ابوالعتاهیه تا زمان خلافت هادی بن مهدی هم چنان مقرب و محبوب بود تا این که هادی درگذشت. از آن موقع ابوالعتاهیه تصمیم گرفت دیگر شعر نگوید.
خلیفه جدید، هارون الرشید، از ابوالعتاهیه خواست که مانند سابق شعر بگوید، ولی او تن به کار نداد، هارون الرشید خشمناک شد و امر کرد او را در اتاق بسیار تنگ و کوچکی که بیش از پنج وجب طول و پنج وجب عرض نداشت زندانی کنند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

چند سال پیش رمانی ایرانی به بازار آمد که یک ویژگی توجه‌برانگیز داشت. اینکه داستان را سه نویسنده با همکاری یکدیگر نوشته بودند. اتفاقی که در مملکت ما که اغلب اهل "با هم کار کردن" نیستیم، جلب توجه می‌کرد. اسم آن کتاب "علائم حیاتی یک زن" بود.

اطلاعات "علائم حیاتی ..." را که نگاه می‌کردم، دیدم تاکنون 2 نفر به کتاب امتیاز داده‌اند و هر دو نفر هم امتیاز کامل 5 را برای آن مناسب تشخیص داده‌اند. که باز برای رمانی ایرانی (تا اینجای کار) امتیاز قابل توجهی است.

با این پیش‌زمینه ذهنی وقتی دیدم زری نعیمی در یکی از معرفی کتاب‌هایش در مجله جهان کتاب، کتاب دیگری از نویسندگان "علائم حیاتی یک زن" معرفی کرده، فکر کردم بد نیست تا جیره‌کتاب هم که همیشه متهم به توجه بیشتر به کتاب‌های ترجمه است، این کتاب را در یکی از فهرست‌های خودش بیاورد.

توضیح این نکته لازم است که در "این خانه پلاک ندارد" مهناز رونقی، یکی از نویسندگان کتاب "علائم حیاتی ..."، غایب بوده است!

'این
این خانه پلاک ندارد
نویسنده: فرزانه کرم‌پور، لادن نیکنام
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 152 صفحه
شابک: 978-600-278-124-6
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"باد گرمی می‌زند به صورتم، به شاخه‌های درهم و برهم درخت چنار و برگ‌های کوچک‌تر را می‌رقصاند. هوا یک‌مرتبه گرم شده. انگار نه انگار که هنوز نیمه اردیبهشت است و هوا باید بوی بهار بدهد. اگر شهسوار بودم این ساعت‌ها می‌رفتم در ساحل می‌نشستم و دور از جنجال‌های خانه فقط به صدای دریا گوش می‌دادم. سی‌دی صدای شاملو را در دستگاه می‌گذارم و دکمه پخش را می‌زنم. چه خوب رباعیات خیام را با شیوه خواندنش معنی می‌کند! جوری که شنونده راحت از حفظ شود؛ صدای شاملو همراه جهان خیام برود در مسیر گردش خون، پخش شود در همه سلول‌ها. خانه نسرین برایم کوچک شده. همه وسیله‌هام در یک اتاق جا نمی‌شود. انباری‌اش را پر کرده‌ام و روی تاقچه‌ها خرت و پرت‌ها پخش و پلایند. بی‌چاره صداش درنمی‌آید. عادت دارد به مهمان‌داری. همه شمالی‌ها مهمان را عضو خانواده می‌دانند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره آخرین کتاب فهرست این ماه، مجموعه داستان طنزی است که خبر انتشار آن را نویسنده کتاب بهمان داد و با پیگیری‌های مکرر از ما خواست تا آن را اینجا برایتان معرفی کنیم. الوعده وفا!

'غضنفر
غضنفر دیپلمات می‌شود
نویسنده: سعید رحمان‌نیا
ناشر: پوینده
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 85 صفحه
شابک: 978-964-2950-56-0
داستان "غضنفر دیپلمات می‌شود" با این جملات آغاز می‌شود:
"من در یکی از روستاهای ایران متولد شدم. برای یک روستازاده، طبیعت حرف اول را می‌زند. در کودکی به مرغ و خروس‌ها غذا می‌دادم و کمی که بزرگتر شدم و به دبستان رفتم، همراه با پدرم به سر زمین می‌رفتم و در کشاورزی، به او کمک می‌کردم. البته از کمک به مادرم نیز غافل نبودم و با او به آغل می‌رفتیم و شیر گاوها را می‌دوشیدیم.
خانواده ما مثل تمام خانواده‌های روستایی، خانواده پرجمعیتی بود که یکی‌یکی بزرگ می‌شدند و سر زندگی خودش می‌رفتند. من در طول دوران تحصیل، شاگرد ممتازی بودم. از همین رو مورد تشویق پدر و مادر و خواهر و برادرانم قرار می‌گرفتم. این بود که سرانجام به دانشگاه وارد شدم و با قبولی در کنکور، در رشته مورد علاقه‌ام یعنی دامپزشکی، مشغول به تحصیل شدم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: هری پاتر و جام آتش- دوجلدی (جی. کی. رولینگ)، این خانه پلاک ندارد (فرزانه کرم‌پور، لادن نیکنام)، قطامه فاجعه رمضان (جرجی زیدان)، عباسه و جعفر برمکی (جرجی زیدان)، پنجشنبه فیروزه‌ای (سارا عرفانی)، مجلس ضربت زدن (نمایشنامه) (بهرام بیضایی)، قربانی باد موافق (محمد طلوعی)، سوختن در آب، غرق شدن در آتش (گزیده اشعار) (چارلز بوکوفسکی)، گچ و چای سردشده (آتوسا افشین نوید)، بلبل (کریستین هانا)، موقعیت صاحبان صنایع در ایران عصر پهلوی: زندگی و کارنامه‌ی علی خسروشاهی (علی‌اصغر سعیدی)، فلسفه ساده (زهره روحی)، غضنفر دیپلمات می‌شود (سعید رحمان‌نیا)
خواندن 3720 دفعه

2 نظر

 • پیوند نظر شهریار دوشنبه, 21 تیر 1395 08:47 ارسال شده توسط شهریار

  من عامه پسند رو خوندم و واقعا لذت بردم...کتابی شبیه اون می خوام ولی پیدا نکردم

 • پیوند نظر امین یکشنبه, 30 خرداد 1395 06:29 ارسال شده توسط امین

  سلام آقای جیرۀ کتاب گرامی! دربارۀ کتاب «چارلز بوکوفسکی» باید بگویم که اولاً مترجمان ما نام او را بصورت غلط نوشته اند! و نام درست او «بوکاوسکی» (Bukowski) است. جالب توجه اینکه نام «بوکوفسکی» روسی است اما این شاعر و نویسنده آمریکایی است (و اصلاً آلمانی)! و جای تأسف اینکه بعضی از مترجمان ما حتی نام درست نویسنده یا شاعری را که آثارش را ترجمه میکنند نمیدانند!! آقای مترجم پیمان خاکسار حداقل میتوانست در یوتیوب جستجو کند و ویدئوهای شعرخوانی او را ببیند و بداند که نام او را چگونه تلفظ میکنند!!
  ثانیاً این شاعر و نویسنده، یعنی آقای «بوکاوسکی»، از پیروان «رئالیسم کثیف» است و بنابراین، زبان آثارش چندان خوشایند نیست و اصلاً زننده است و در نتیجه، میتوان حدس زد که ترجمه و انتشار رسمی آثارش به زبان فارسی چقدر سانسور شده است! ثالثاً تقریباً همۀ اشعار «بوکاوسکی» خوشبختانه به قلم آقای مصطفی رضیئی بفارسی ترجمه شده است و بصورت رایگان و بدون سانسور در اینترنت منتشر شده و از آدرس زیر قابل دریافت است:
  http://shahrgon.net/books
  رابعاً بهترین اثر، حداقل بنظر من، برای آشنایی با فضای فکری «بوکاوسکی» رمان «عامه پسند» (Pulp) اوست. و کسانی هم که به هر دلیل حال و حوصلۀ خواندن شعر را ندارند میتوانند این رمان را بخوانند.
  سلامت باشید!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u