شنبه, 16 شهریور 1392 09:32

کتاب‌های مرداد 1392

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

تعریف از خود نباشه (!!!) فهرست این ماه به نظرم خیلی متنوع از آب درآمده. همه جور چیزی تویش پیدا می‌شود.

جزو خریدهای مرداد از جمله چند کتاب غیرداستانی هم چشم‌ام را گرفتند و آنها را خریدم. بگذارید معرفی کتاب‌ها را با همین "غیرداستانی‌ها" شروع کنیم.

کتاب اول، خاطرات "آقای سفیر" است که این روزها "وزیر" شده. در این زمانه‌ی "چه کنم" یکجورهایی چشم امید همه به آقای ظریف است که ببینند معضلات بین‌المللی را به چه صورت حل می‌کند. بنابراین از نظر "بازاریابی"، زمان انتشار و عرضه‌ی کتاب بسیار مناسب به نظر می‌رسد!

'آقای
آقای سفیر (گفت‌وگو با محمدجواد ظریف سفیر پیشین ایران در سازمان ملل متحد)
نویسنده: محمد مهدی راجی (گفت‌وگوکننده)
ناشر: نشر نی
سال نشر: 1394 (چاپ 7)
قیمت: 48000 تومان
تعداد صفحات: 368 صفحه
شابک: 978-964-185-298-8
محمدجواد ظریف در خانواده تاجر مذهبی سنتی به سال 38 در تهران متولد شد. دبستان و دبیرستان علوی استعداد سخنوری او را شکوفا کرد و به‌رغم خواست خانواده و رسم مدرسه علوی مانند بسیاری دیگر از محصلان این مجموعه دینی آموزشی به سیاست روی آورد. پیش از پایان تحصیلات دبیرستانی راهی امریکا شد و پس از اتمام کالج به تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخت. در امریکا به انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شمال امریکا در برکلی پیوست. پس از پیروزی انقلاب رشته روابط بین‌الملل را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد. در همان ایام تحصیل ابتدا به ضرورت ماه‌های اول انقلاب در کنسولگری ایران در سانفرانسیسکو و بعدها در قامت دیپلماتی تمام‌عیار فعالیت دیپلماتیک خود را تا مقام سفارت در نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک دنبال کرد.
مصاحبه پرویز راجی با دکتر محمدجواد ظریف که اینک به صورت کتاب منتشر می‌شود. بیوگرافی کاملی به حساب می‌آید که زیر و بم زندگی شخصی، سیاسی و کاری این دیپلمات برجسته را بازمی‌نماید. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

موضوع کتاب بعدی هم این روزها نقل محافل است. این روزها که چه عرض کنم، سالهاست که روابط ایران و اسرائیل یکی از گره‌های اصلی منطقه‌ی خاورمیانه است. ویژگی کتاب به اختصار در معرفی کوتاه ناشر در پشت جلد کتاب ذکر شده.

'ایران‌هراسی:
ایران‌هراسی: منطق نگرانی اسرائیل
نویسنده: هگایی رام
ترجمه: فریدون مجلسی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 13500 تومان
تعداد صفحات: صفحه
کتاب حاضر که به‌وسیله‌ی هگایی رام، استادی اسرائیلی نوشته و در سال 2009 میلادی از سوی انتشارات دانشگاه استنفورد منتشر شده، در درجه‌ی نخست مطالبی برای شناساندن و آگاهی دادن بیشتر به مردم اسرائیل درباره‌ی ایران است، اما اطلاعات جالبی درباره‌ی شناخت و معنای کاربردی صهیونیسم و تلاش برای اروپایی‌سازی یا آریایی کردن یهود، و رفتارهای دوگانه و تبعیض‌آمیز یهودیان اروپایی نسبت به یهودیان شرقی و خصوصا ایرانی و دیگر دیدگاه‌های طرفین ارائه می‌دهد، که برای خواننده‌ی ایرانی تازگی دارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و اما آخرین غیرداستانی این ماه عنوان و موضوعی "کنجکاوی‌برانگیز" دارد. راستش همین عنوان عجیب بود که باعث شد توجه‌ام به کتاب جلب شود. کتاب به موضوعی می‌پردازد که با وجود مصداق‌های فراوان و جای بررسی بسیار در جامعه ما، احتمالا به دلیل حساسیت‌هایی که همه‌مان از آن با خبریم، به قول "پشت جلدش"، تاکنون مغفول مانده.

'درآمدی
درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران
نویسنده: محمدسعید ذکائی، مریم امن‌پور
ناشر: تیسا
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 439 صفحه
شابک: 978-600-6662-38-1
بدن وجه مهمی از فرهنگ عمومی، ارزش‌ها و شیوه زندگی ساکنان این سرزمین را آشکار می‌سازد. تجربیات بدنی دلالت‌های آشکاری برای تنظیم روابط و تعاملات اجتماعی موجود داشته و نشانه‌هایی از نظم اجتماعی را در خود نهفته دارند. اثر حاضر، برش‌هایی از این حوزه حیاتی و نسبتا مغفول را با رویکردی تجربی و با منظری بین رشته‌ای در سنت مطالعات فرهنگی مورد توجه قرار می‌دهد. ایده محوری نویسندگان کتاب این است که اگرچه در مسیر تحول هیجان‌ها و کنش‌های جسمانی در بستر تاریخی ایران، دین مهم‌ترین عامل در تعیین و نظم‌دهی به مصرف بدن و هنجارهای مختلف آن در متن زندگی روزمره بوده است، اما روندها و الگوهایی چون انعطاف‌پذیری، تنوع و تکثر، رسمی شدن و در پی آن - یا به موازات آن - غیررسمی شدن، نمایشی شدن و دموکراتیزه شدن که در حال حاضر وجه مشخصه بسیاری از کدهای رفتاری و هیجانی بدن در ایران محسوب می‌شوند، بیش از آنکه در فرایندی تاریخی و با تحولات ساختاری و نهادین جامعه سنتی همراه باشند و بر پایه و در امتداد آن شکل بگیرند، متاثر از مواجهه و تاثیرپذیری مستقیم و غیرمستقیم از کانون‌های معنایی غیرایرانی و به‌ویژه غربی بوده است.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، حالا که غیرداستانی‌های این ماه را مرور کردیم اجازه بدهید معرفی کتاب‌های داستانی را با تعدادی از ترجمه‌ها شروع کنیم. ترجمه‌های این ماه اغلب در بازار آنورآبی‌شان پرفروش و پرسروصدا بوده‌اند.

یکی از این پرسر و صداها کتاب جدید میچ آلبوم، نویسنده‌ی کتاب معروف "سه‌شنبه‌ها با موری"، است که نسخه اصلی آن در سال 2012 منتشر شده. به نظر می‌رسد این کتاب جدید نیز مثل دیگر کتاب‌های این نویسنده با توجه و تشویق خوانندگان و "ستاره‌دهندگان" آنورآبی روبرو شده.

'ارباب
ارباب زمان
نویسنده: میچ آلبوم
ترجمه: ندا نامورکهن
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 12)
قیمت: 42000 تومان
تعداد صفحات: 206 صفحه
شابک: 978-600-119-754-3
نویسنده‌ی معروف کتاب در این داستان تازه‌اش می‌خواهد به خواننده نشان دهد که بهتر است به جای آرزوی زمان بیشتر و عمر طولانی‌تر، از وقت و فرصتی که به او در این دنیا داده شده است عاقلانه‌تر استفاده کند.
شخصیت اصلی داستان دور نام دارد. او مخترع اولین ساعت در دنیا است و برای آنکه تلاش کرده زمان را اندازه بگیرد محکوم می‌شود تا هزاران سال را در یک غار دورافتاده به تنهایی سپری کند. او پدر زمان است و به خاطر اشتباهش باید به شکایت هر آن کس که از نداشتن وقت کافی ابراز نارضایتی می‌کند گوش بدهد.
پس از گذشت هزاران سال، دور در عصر حاضر فرصتی می‌یابد تا اشتباه گذشته را جبران کند و آزادی‌اش را دوباره به دست آورد. او باید به دو نفر کمک کند تا متوجه ارزش استفاده‌ی عاقلانه از زمان و عمر بشوند. یکی از این دو نفر دختر نوجوانی است که تصمیم گرفته خودکشی کند و دیگری مرد میانسال ثروتمندی است که با یک بیماری کشنده دست به گریبان است و خیال دارد مرگ را فریب دهد تا بتواند عمری جاودان داشته باشد. (برگرفته از توضیحات وب سایت ویکی‌پدیا درباره کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"مردی تنها در غار نشسته است.
موهای بلندی دارد. ریش‌هایش به زانو می‌رسد. چانه‌اش را بین دو دست گرفته است.
چشم‌هایش را می‌بندد.
گوش می‌دهد، به صداها، صداهای بی‌پایان، صداهایی که از حوضچه‌ای از گوشه‌ی غار می‌آید.
این صداها صدای زمینیان است.
آن‌ها فقط یک چیز می‌خواهند.
زمان.
سارا لمون صاحب یکی از این صداهاست.
او که نوجوانی در زمانه‌ی ماست، روی تخت لم داده و به عکسی در تلفن همراهش نگاه می‌کند. نوجوانی زیبارو با موهایی به رنگ دانه‌های قهوه.
امشب قرار است او را ببیند. امشب ساعت هشت‌ونیم. با هیجان تکرار می‌کند: "هشت‌ونیم!" و به این فکر می‌کند که چه بپوشد. شلوار مشکی؟ پیراهن آستین کوتاه؟ نه. دوست ندارد کسی دست‌هایش را ببیند. آستین کوتاه نه.
می‌گوید: "زمان بیشتری می‌خواهم." ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم نوشته نویسنده‌ی معروف شیلیایی است که "پائولا"ی او را در این چند وقت برای هرکس که فرستاده‌ایم، از آن خوشش آمده است. کتاب بین سال‌های 2009 و 2010 منتشر شده و وضع ستاره و امتیازش هم آنور آب خوب است (البته به پای "ارباب زمان" میچ آلبوم نمی‌رسد!) کمی اگر اینور و آنور بگردید متوجه می‌شوید که انگار منتقدان خیلی این کتاب خانم آلنده را "حلوا، حلوا" نکرده‌اند. اما خب اصل نظر خواننده‌هاست و منتقدان می‌توانند نظرشان را برای خودشان نگه دارند.

'جزیره
جزیره زیر دریا
نویسنده: ایزابل آلنده
ترجمه: زهرا رهبانی
ناشر: گل‌آذین
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 45000 تومان
تعداد صفحات: 509 صفحه
شابک: 978-964-7703-78-9
ساریته دختری است که در اواخر قرن هجدهم در جزیره‌ی سن‌دومینگو (که امروز هائیتی نامیده می‌شود) از مادری آفریقایی (که هیچگاه او را ندید) به دنیا آمد. به عنوان دختر یک برده، او به مردی فرانسوی به نام والمورن فروخته می‌شود. کشتزارهای شکری که والمورن از پدرش به ارث برده او را به آمریکا کشانده است و او امیدوار است که به ثروت سرشاری دست پیدا کند.
با ازدواج والمورن، ساریته به عنوان برده‌ی مخصوص همسر او مشغول به کار می‌شود. اما همسر والمورن زنی زیبا، ظریف و شکننده است که با گذر زمان آثار جنون در او ظاهر می‌شود ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در سن چهل سالگی، من، ساریته سدیا، بخت بهتری نسبت به سایر کنیزکان داشته‌ام. عمری دراز خواهم داشت و در شادی پیر خواهم شد، چون همچنان ستاره‌ی من - z'etoile - به شب ابرآلود می‌درخشد. نوازش دستان بزرگ مردی که قلب برگزیده را می‌شناسم، به ویژه وقتی مرا بیدار کند. من چهار فرزند داشته‌ام و یک نوه، آنانی که زنده‌اند، آزادند. اولین خاطره‌ی خوش من متعلق به دورانی است که دخترکی زرزرو، لاغر مردنی و ژولیده بودم؛ وقتی تکان دادن خود با ضرباهنگ طبل‌ها شادترین لحظه‌ی عمرم بود، و هنوز هم هست، چون شب پیش در میدان کنگو بودم، بی‌هیچ فکری در سر. آهنگ، بادی است که سال‌ها را با خود می‌برد، یادها و ترس‌ها را، این حیوان وحشی که در اندرون خویش می‌برم. ساریته همه‌روزه با ضرباهنگ طبل ناپدید می‌شود و به دوران کودکی خویش باز می‌گردد. من از وقتی راه رفتن را آموختم، پای کوبیدم. با کف پا بر زمین می‌کوبم و زندگی از ساق‌ها بالا می‌رود، در اسکلتم می‌دود، در برم می‌گیرد، اضطرابم را می‌زداید و خاطراتم را شیرین می‌گرداند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را ناشر برای معرفی در جیره‌کتاب در اختیار ما قرار داده‌اند. بعد از دریافت آن و به هنگام کند و کاو درباره‌ی سابقه و شجره‌نامه‌ی کتاب و نویسنده‌اش مشخص شد که هم کتاب جزو آثار مطرح ضدجنگ در ادبیات آمریکاست و هم نویسنده‌اش در این زمینه (یعنی مخالفت با جنگ) شخصیت نامداری به حساب می‌آید. احتمالا تصادفی بوده که این کتاب درست در همین روزها که حیرانی "بجنگیم، نجنگیم" سیاست‌مداران و دولت‌مردان عالم را به خود مشغول کرده، از سبد کتاب ما سر درآورده است.

'تفنگت
تفنگت را زمین بگذار
نویسنده: دالتون ترامبو
ترجمه: شاهپور سخی
ناشر: تیسا
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 241 صفحه
شابک: 978-600-6662-16-9
جو بنهام، سرباز جوانی که در جبهه‌های جنگ جهانی اول خدمت می‌کرده، در یک بیمارستان چشم باز می‌کند. به نظر می‌رسد پس از یک انفجار مرگبار زخمی شده و او را به بیمارستان منتقل کرده‌اند. جو پس از به هوش آمدن متوجه می‌شود که دست‌ها، پاها و صورت خود را از دست داده است. اما مغزش همچنان خوب کار می‌کند و به این ترتیب او احساس زندانی‌ای را دارد که در بدن خودش به دام افتاده.
جو تلاش می‌کند خودکشی کند، اما موفق نمی‌شود. بعد اما تصمیم می‌گیرد در سراسر کشور او را بگردانند تا همه با زشتی‌ها و واقعیت‌های جنگ از نزدیک آشنا شوند. اما مافوق‌هایش با این خواسته موافقت نمی‌کنند …
این کتاب در سال 1939 نوشته شده و جزو آثار مهم ضد جنگ در ادبیات آمریکا به حساب می‌آید.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آرزو می‌کرد زنگ تلفن قطع شود. شدت مریضی‌اش به اندازه کافی بد بود؛ بدون اینکه تمام شب صدای زنگ تلفن به آن اضافه شود. آه که چقدر مریض بود! دلیل مریضی‌اش نمی‌توانست خوردن آن شراب ترش فرانسوی باشد. آن‌قدر بدطمع بود که نمی‌شد در خوردنش به اندازه‌ای زیاده‌روی کرد که احساس کنی سرت به بزرگی یک توپ شده است. شکمش دائم در حال پیچ خوردن بود و حالا هیچ‌کس به این تلفن جواب نمی‌داد. صدایش طوری بود که گویا در اتاقی به وسعت یک میلیون کیلومتر می‌پیچد. به جهنم که زنگ می‌زد!
تلفن لعنتی انگار از آن سر دنیا زنگ می‌زد. باید حداقل دو سالی راه می‌رفت تا به آن می‌رسید. تمام شب، زنگ، زنگ، زنگ. شاید کسی کار خیلی مهمی داشت. کسی که در این وقت شب، این همه زنگ می‌زد، باید کار واجبی داشته باشد. فکر می‌کنی کسی به آن اهمیت خواهد داد؟ به‌هرحال، چطور می‌توانستند از او انتظار داشته باشند که تلفن را جواب بدهد؟ او خسته بود و حس می‌کرد سرش خیلی بزرگ شده است ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اروین یالوم هم که دیگر نیازی به معرفی ندارد. همه‌ی کسانی که به داستان‌های روانشناسانه علاقه دارند حتما "و نیچه گریه کرد" او را خوانده‌اند و لذت برده‌اند. نکته‌ای که درباره‌ی این کتاب نظرم را جلب کرد این بود که دکتر یالوم آن را در سال 2012 منتشر کرده است. به شهادت وب سایت ویکی‌پدیا نویسنده الان هشتاد و دومین سال عمر خود را می‌گذراند. پیش خودم فکر می‌کردم که آیا من هم در هشتاد سالگی همچنان حضور ذهن معرفی کردن کتاب را خواهم داشت (کتاب نوشتن باشد طلبم!) بزنیم به تخته.

'مسئله‌ی
مسئله‌ی اسپینوزا
نویسنده: اروین د. یالوم
ترجمه: زهرا حسینیان، محمدرضا فیاضی
ناشر: ترانه
سال نشر: 1399 (چاپ 7)
قیمت: 65000 تومان
تعداد صفحات: 520 صفحه
شابک: 978-964-8403-94-7
آلفرد روزنبرگ شانزده ساله پس از سخنرانی‌ای که در مدرسه انجام می‌دهد به دلیل محتوای نژادپرستانه (ضدیهودی) سخنانش از سوی رئیس مدرسه جریمه می‌شود تا بخش‌هایی از زندگینامه‌ی گوته، شاعر بزرگ آلمان، را که درباره‌ی اسپینوزا نوشته شده است، حفظ کند.
روزنبرگ جوان با خواندن نوشته‌های گوته، قهرمان و مرشد فکری‌اش، بسیار متعجب می‌شود وقتی می‌بیند که او اسپینوزا، این فیلسوف یهودی‌الاصل قرن هفدهم، را می‌ستاید و از او تمجید می‌کند. سالها پس از این تجربه در مدرسه، روزنبرگ همچنان متعجب این "مسئله‌ی اسپینوزا"ست. اینکه چرا یک نابغه آلمانی شیفته‌ی فردی از نژادی شده که او آنها را پست می‌داند و تمامی تلاش خود را بر نابودی آنها متمرکز کرده است.
با گذشت سال‌ها، روزنبرگ پله‌های ترقی را یکی یکی طی می‌کند و به ایدئولوگ اصلی حزب نازی آلمان، خدمتگزار صدیق آدلف هیتلر و نویسنده‌ی اصلی سیاست‌های اصلاح نژادی رایش سوم تبدیل می‌شود. اما در این میان علاقه و توجه او به اسپینوزا هیچگاه پایان نمی‌یابد ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"وقتی آخرین پرتوهای نور از آب زواننبورخ‌وال عبور می‌کند، آمستردام آرام‌آرام تعطیل می‌شود. رنگرزها پارچه‌های لاکی و سرخ‌رنگشان را، که روی لبه‌ی کانال آویزان کرده بودند تا خشک شوند، جمع می‌کنند. کسبه سایه‌بان مغازه‌هایشان را جمع می‌کنند. چند کارگر، که راهی خانه‌هایشان هستند، کنار کانال می‌ایستند، عصرانه‌ای می‌خورند، و بعد دوباره به راهشان ادامه می‌دهند. آمستردام سوگوار است؛ چند ماه قبل یک نفر به دست نه نفر دیگر کشته شده و این شهر هنوز از این مصیبت رها نشده است.
چند متر آن‌طرف‌تر از کانال، در خانه‌ی شماره‌ی 4، خیابان بریسترات، رمبرانت وان راین، ورشکسته و کمی مست، آخرین ضربه‌ی قلم‌مویش را بر تابلو یعقوب در حال تبرک پسران یوسف زد، در گوشه‌ی سمت راست تابلو امضا کرد، جعبه‌ی رنگ را به آسمان پرتاب کرد و از راه‌پله‌های پیچ‌درپیچ خانه پایین آمد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

"سقوط" درخواست یکی از مشترکین خارج از کشور بود که علی‌الظاهر هنوز هم به دستشان نرسیده و چه بسا در راه رسیدن به آن سوی خلیج فارس گم و گور شده است. به هر حال به هنگام خرید کتاب برای ارسال، به رسم معمول یک نسخه هم برای خودمان خریدیم. کامو جزو آن نویسنده‌هایی است که نمی‌شود فرصت معرفی آثارشان را از دست داد.

'سقوط
سقوط
نویسنده: آلبر کامو
ترجمه: شورانگیز فرخ
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1398 (چاپ 11)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 120 صفحه
شابک: 978-964-448-056-0
در یکی از میکده‌های آمستردام، مردی از خود و زندگی خود سخن می‌گوید و سقوط تدریجی خود را، مرحله به مرحله، شرح می‌دهد. ژان باتیست کلمانس، که روزگاری در پاریس وکیلی مبرز و موفق، و نمونه انسانی درستکار و گشاده‌دست و پاکباز بوده است، اینک بر این گذشته نگاهی هولناک می‌افکند و در پرتو ذهنی هشیار، دروغ و دورویی خود و دیگران را فاش می‌سازد: در این جهان و در این زمان هیچ‌کس نمی‌تواند خود را بیگناه بداند. تصویری که کلمانس از خود عرضه می‌کند ناگهان تصویر خود ما می‌شود.
این کتاب کوچک آینه تمام نمای روزگار ما و انسان امروز است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آقا، می‌توانم خدمتی برای شما انجام دهم بی‌آنکه مزاحمتی فراهم کنم؟ می‌ترسم شما ندانید چگونه مقصود خود را به گوریل محترمی که بر مقدرات این دستگاه حکم می‌راند بفهمانید. آخر او جز به زبان هلندی سخن نمی‌گوید: در صورتی که مرا به وکالت خویش اختیار نکنید، او به حدس درنمی‌یابد که شما "ژنیور" می‌خواهید.
آها، درست شد، جرئت می‌کنم این امید را به دل راه دهم که منظورم را فهمیده باشد؛ این جنباندن سر باید چنین معنی دهد که به براهین من تسلیم شده است. در واقع، دست به کار هم شد، او با کندی عاقلانه‌ای شتاب می‌کند. بخت بلندی دارید که غرغر نکرد. وقتی نخواهد خدمت کند، غرشی برایش کافی است: هیچ‌کس اصرار نمی‌ورزد. سلطان خلق‌وخوی خویش بودن امتیاز حیوانات بزرگ است. ولی آقا، من دیگر می‌روم، و خوشبختم که برای شما خدمتی انجام دادم. تشکر می‌کنم و اگر اطمینان داشتم که مزاحم نشده‌ام دعوت شما را می‌پذیرفتم. لطف و محبت می‌فرمایید. بنابراین لیوانم را در کنار لیوان شما می‌گذارم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، حالا برسیم به چند خاطره و وقایع‌نگاری (البته داستان‌ها هنوز تمام نشده‌اند!) سه کتاب بعدی را به این خاطر که همه نوشته‌های افرادی عادی درباره‌ی زندگی‌شان هستند، کنار هم قرار می‌دهم. راستش فکر نمی‌کنم این کلاس‌هایی که آدم این روزها آگهی‌شان را بر در و دیوار می‌بیند که "نویسندگی خلاق" آموزش می‌دهند، خیلی به علاقمندان اینجور نوشتن کمک بکند. اما ای کاش ساز و کاری آموزشی پیدا می‌شد تا به کسانی که علاقه دارند درباره‌ی چیزهای ساده‌ای مثل "زندگی" بنویسند، مهارت لازم را آموزش دهد تا به مرور خواننده‌ی کتاب‌های بیشتر و حرفه‌ای‌تری از این دست باشیم.

'خاطرات
خاطرات یک پرستار
نویسنده: لیلا دهقانی
ناشر: نوید شیراز
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 5500 تومان
تعداد صفحات: 174 صفحه
شابک: 978-600-192-032-5
متن کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"از شدت درد، سردرد و حالت تهوع به خودم می‌پیچیدم، هنوز کاملا نمی‌دانستم که عمل شدم یا نه؟ یا هنوز در اتاق عمل هستم؟
صداهای گنگی به گوشم می‌رسید؟ حس کردم دارم خفه می‌شوم و نمی‌توانم نفس بکشم، فقط شنیدم که صدایی گفت که دستگاه ساکشن یا مکنده را باز کنید، و دو دست قوی با وسیله‌ای دهانم را باز کردند و صدای روشن شدن دستگاهی به گوشم رسید، بعد از چند لحظه راحت نفس کشیدم. همان شخص داشت دست به صورتم می‌کشید و آرام صدایم کرد.
گفت: چشمات را باز کن، چشمات را باز کن.
صورتی مهربان روبروی صورتم بود، با لبخند گفت: بهتر شدی؟
می‌خواستم حرف بزنم. نمی‌توانستم با سختی و با اشاره گفتم: بله.
گفت: خوب عملت تمام شده و حالا هم روی تخت هستی.
فشار زیادی روی گردنم حس کردم، سرم درد گرفت، بعد از چند لحظه احساس کردم سرم بالا می‌رود، احساس راحتی کردم. متوجه شدم که تختم را بالا می‌برند و کم‌کم از فشار گردن و سرم کم می‌شود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ظهور
ظهور و سقوط یک کتاب‌فروش
نویسنده: حشمت ناصری
ناشر: الهام اندیشه
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 4500 تومان
تعداد صفحات: 95 صفحه
شابک: 978-600-92544-9-1
کتاب از زبان یک مهندس کامپیوتر شرح تاسیس کتابفروشی در یکی از شهرستان‌های ایران (احتمالا لاهیجان در گیلان) و تجربه‌هایی که این کتابفروش تحصیل‌کرده از سر گذرانده را روایت می‌کند.
مطلب با این جملات آغاز می‌شود:
"بهمن ماه امسال (1389 شمسی) در پاساژی نسبتن کم رفت و آمد در مرکز شهرستانی 200 هزار نفری، اقدام به راه‌اندازی یک کتاب‌فروشی کردم که علاوه بر کتاب، بخشی از آن را به فروش بازی‌های فکری و اسباب‌بازی اختصاص دادم تا هم کارم تنوعی داشته باشد و هم جاذبه و زرق و برق اسباب‌بازی‌ها، باعث شود کودکان - به زور هم شده - دست والدین فراری از کتاب‌شان را بکشند و داخل فروشگاه بیاورند؛ تا این جای کار بچه‌ها احتمالن وظیفه‌شان را به نحو احسن انجام می‌دهند؛ بقیه‌ی کار با من است و زبان ریختن و شیوه‌ی بیان و تبلیغم که بتوانم بزرگ‌ترها را با کتاب آشتی دهم.
کار اصلی من در راستای رشته‌ی تحصیلی‌ام، مهندسی سخت‌افزار، پشتیبانی فنی دستگاه‌های الکترونیکی‌ای است که شرکت کارفرمایم به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی فروخته است؛ من این‌جا هستم اگر مشکلی برای‌شان پیش آمد حلش کنم ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'نامه‌های
نامه‌های بی‌پاسخ
نویسنده: افسر مینا (تجلی‌پور)
ناشر: جامعه‌شناسان
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 346 صفحه
شابک: 978-600-223-160-4
... کتاب را شاید بتوان از گام‌های نخست در زندگینامه‌نویسی دانشمندان به قلم همسرانشان به‌شمار آورد. کتاب حاوی شرح حال و زندگی مشترک نویسنده با همسر فقیدش مهدی تجلی‌پور است که در نیمه راه زندگی بر اثر حمله قلبی از دنیا رفت. دکتر تجلی‌پور زیست‌شناس و متخصص کف‌زیان دریا و دانشیار دانشگاه شهید چمران اهواز بود که در سال 1361 در 48 سالگی درگذشت. خانم مینا که خود نیز فرهنگی است با قلمی سرشار از مهر نسبت به همسر از دست رفته‌اش به شرح زندگی مشترک خود با همسرش از آغاز تا پایان زندگی او پرداخته است. (برگرفته از معرفی کتاب در نشریه جهان‌کتاب، شماره 291-289، صفحه 44)
کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"وجودم لبریز از شور و عشق و انتظار است. برای بازگشتنش دقیقه‌ها را می‌شمارم. روز چهاردهم تیرماه را پشت سر گذاشته و به شب رسانده‌ام. امشب آسمان ستاره باران است. در نیمه‌ی ماه رمضان عروس شب با تاج سیمین و دامن بلند و افشان پهنه‌ی آسمان را چراغانی کرده و رقص ستارگان را به نظاره نشسته است. این همه شکوه و زیبایی، عطر عشق و امید را در فضای جان می‌پراکند و مژده‌ی وصل یار می‌دهد. نزدیک به یک هفته از سفر مهدی به اهواز می‌گذرد. دوری از او حتی یک ساعت هم برای من مشکل است. تصمیم گرفته‌ایم تا آنجا که ممکن است دیگر از هم دور نشویم و این باقی‌مانده‌ی عمر را در کنار یکدیگر بمانیم. الان مهدی در راه است و با دنیایی از شوق و امید به سوی ما می‌آید. قلبم از شادی موج می‌زند. آسمان خیالم بی‌کران و نور باران است. امشب باید هرچه زودتر بخوابم، تا زمان در کام سیاهی شب ناپدید شود و صبح امید بدمد. برترین هدیه‌ی دیدارش، ترنم ترانه‌های موزون عاشقانه است. چهره‌ی گشاده و لب خندانش نوید عشق و امید می‌دهد و آغوش گرمش جایگاه امنیت و آرامش من است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

سه داستان ترجمه‌ی دیگر هنوز ته سبد مانده. اینها را این و آن معرفی کرده‌اند. اولی معرفی هفته‌نامه‌ی "آسمان" است و دو تای دیگر را کتاب‌فروش‌ها توصیه کرده‌اند.

'اتیپل
اتیپل (زمان آب شدن یخ‌ها)
نویسنده: ایلیا ارنبورگ
ترجمه: مژگان صمدی
ناشر: نشر کلاغ
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 244 صفحه
شابک: 978-600-92984-5-7
... رمان زمان آب‌شدن یخ‌ها روایتی‌ست از روزگار چند شخصیت مختلف در شهری بد آب و هوا. جغرافیای شهر تقریبا نامعلوم است و آدم‌های رمان در شرایط مختلف زنده‌گی در حکومت شوراها هستند. از نقاشی حزبی که می‌داند چرند می‌کشد تا رئیس کارخانه‌ای که در رمان نقشی محوری دارد و شیفته‌ی مقامات بالاست. از کارگری روشنفکر که دخترش در غرب زنده‌گی می‌کند تا همسر رئیس کارخانه که می‌خواهد قید زنده‌گی با شوهرش را بزند. رمان مانند بسیاری دیگر از نوشته‌های ارنبورگ محافظه‌کارانه نوشته شده. قهرمان‌های روشنفکر او معمولا هنوز به آرمان‌های انقلابی اعتقاد دارند اما نیاز به تغییر و آب شدن یخ‌ها را احساس می‌کنند. بزرگترین تمثیل رمان، زمستان سختی‌ست که تا پایان در متن حضورش احساس می‌شود و با آمدن و نزدیک شدن بهار است که تغییرهای بنیادی در زنده‌گی قهرمان‌ها اتفاق می‌افتد ... (برگرفته از معرفی کتاب در هفته‌نامه آسمان، شماره 51، صفحه 140)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ماریا ایلیی‌نیشنا نگران بود. عینکش تا نوک بینی سر خورده بود و موهای سفید فرفری‌اش در هوا تکان می‌خورد.
- تریبون در اختیار رفیق برینین قرار می‌گیرد. رفیق کاراتییف هم آماده باشن.
دیمیتری سرگی‌ویچ کاراتییف با این که از قبل می‌دانست باید در آن جلسه‌ی نقد کتاب سخن‌رانی کند، با این‌حال ابروان باریک و تیره‌رنگش را مثل زمانی که از چیزی متعجب می‌شود کمی بالا داد. از خیلی‌وقت پیش ماریا ایلیی‌نیشنا مسئول کتاب‌خانه از او خواهش کرده بود در جلسه‌ی آن شب سخن‌رانی کند. او هم موافقت کرده بود.
در کارخانه همه به کاراتییف احترام می‌گذاشتند. ایوان واسیلی‌ویچ ژوراولیوف رئیس کارخانه همین اواخر به دبیر شورای شهر اعتراف کرده بود اگر تلاش‌های کاراتییف نبود تولید ماشین‌آلات برش به دوره‌ی سه‌ماهه‌ی بعد موکول می‌شد.
دیمیتری سرگی‌ویچ تنها به عنوان یک مهندس و متخصص خوب مورد احترام نبود. بلکه معلومات وسیع، هوش سرشار و تواضعی که در رفتارش بود او را محبوب می‌کرد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تقسیم
تقسیم
نویسنده: پیرو کیارا
ترجمه: مهدی سحابی
ناشر: مرکز
سال نشر: 1384 (چاپ 7)
قیمت: 29500 تومان
تعداد صفحات: 195 صفحه
شابک: 978-964-305-820-3
سال‌های اوج‌گیری فاشیسم در ایتالیاست. در یک خانواده‌ی سنتی در شهری کوچک یک کارمند ساده‌ی دارایی بعد از مرگش به دلیل یک سوءتفاهم یا شوخی به یک "اسطوره‌ی میهنی" تبدیل می‌شود، الگویی که همه از او اقتباس می‌کنند و می‌خواهند که مانند او بعد از مرگشان با پیرهن سیاه حزب فاشیست به خاک سپرده شوند. اما این "اسطوره‌ی میهنی" در چاردیواری نفوذناپذیر خانه‌اش زندگی‌ای هم داشته است که در داخل خانه هم او را به اسطوره‌ی دیگری تبدیل می‌کند و ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'الفبای
الفبای خانواده
نویسنده: ناتالیا گینزبورگ
ترجمه: فیروزه مهاجر
ناشر: کتاب خورشید
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 9500 تومان
تعداد صفحات: 261 صفحه
شابک: 978-964-7081-96-2
نویسنده در قالبی داستانی زندگی خانوادگی خود را در شمال ایتالیا به تصویر می‌کشد. زمان داستان از دوره‌ی برکشیدن فاشیسم در ایتالیا آغاز می‌شود و تا اواسط سال‌های 1950 ادامه پیدا می‌کند. نگاه و روایت گینزبورگ زمانه‌ای غیرعادی را با مرور اتفاقات عادی در زندگی خانوادگی تصویر می‌کند.
کتاب، مثل دیگر آثار نویسنده، فراز و فرود داستانی هیجان‌انگیزی ندارد و با پرداختن به شخصیت‌های مختلف، تلاش می‌کند تا حال و هوای دوره زمانی ماجرا را، آنطور که مردم عادی (نه قهرمان‌ها و مبارزها) آن را تجربه کرده‌اند، به تصویر بکشد. (توضیحات برگرفته از نظرات اعلام شده درباره کتاب در وب سایت goodreads.com)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"دختربچه که بودم، در خانه پدری‌ام، سر میز غذا، اگر من یا یکی از خواهر و برادرهایم لیوانی را روی میز برمی‌گرداندیم، یا باعث می‌شدیم کاردی به زمین بیفتد، صدای رسای پدرم بلند می‌شد که: "دهاتی‌بازی درنیاورید!" اگر نان را در خورشت می‌خیساندیم، فریاد می‌زد: "بشقاب‌ها را نلیسید! کثافت‌کاری نکنید، گند نزنید!"
برای پدر من کثافت‌کاری و گند زدن شامل نقاشی‌های مدرن هم می‌شد که طاقت تحملشان را نداشت.
می‌گفت: "شماها بلد نیستید سر میز غذا بنشینید، نمی‌شود جلو چهار تا آدم حسابی بردتان!"
و می‌گفت: "شماها که این‌قدر کثافت‌کاری می‌کنید، اگر سر یک میز table d'hote در انگلستان نشسته بودید، می‌انداختنتان بیرون!"
برای انگلستان اهمیت بسیاری قائل بود. معتقد بود که در تمام دنیا انگلستان بهترین نمونه تمدن است!
رسمش این بود سر میز غذا درباره آدم‌هایی که در طول روز دیده بود اظهارنظر کند. در قضاوت بسیار بی‌رحم بود و به همه می‌گفت احمق ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

داستان‌های غیرترجمه‌مان این ماه زیاد نیستند. اولی کتابی است از محمدحسن شهسواری.

شهسواری فعالیت ادبی‌اش را (آنقدرش را که ما خبر داریم) با انتشار کتابی شروع کرد به نام "پاگرد". پاگرد جزو کتاب‌هایی بوده که در اولین ماهی که جیره‌کتاب فعالیت خودش را شروع کرده (یعنی بهمن سال 1383) به عنوان اولین جیره‌کتاب انتخاب و برای تعدادی از اولین مشترکین تاریخ ارسال شده. برای همین هم هست که هروقت نام و نشانی از نویسنده این کتاب در کتابفروشی‌ها یا نشریات می‌بینم، نوستالژیک می‌شوم و توجه‌ام جلب می‌شود.

شهسواری بعد از "پاگرد" دو کتاب دیگر با نام‌های "شب ممکن" و "شهربانو" هم منتشر کرد. "شب ممکن" را خواندم و به نظرم خیلی "مدرن" آمد (با ذکر اینکه من اصولا آدم "مدرن‌پسندی" نیستم!) "شهربانو" را هم، دروغ چرا، هنوز نخوانده‌ام. حالا اما "وقتی دلی" انگار یک داستان مذهبی است و آنقدر با آن سه کتاب دیگر متفاوت است که خواندم خبرنگاری در جایی نوشته بود نکند این "یک محمدحسن شهسواری دیگر" است که کتاب اخیر را نوشته است!

'وقتی
وقتی دلی
نویسنده: محمدحسن شهسواری
ناشر: شهرستان ادب
سال نشر: 1397 (چاپ 6)
قیمت: 36000 تومان
تعداد صفحات: 381 صفحه
شابک: 978-600-92895-2-3
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ماه صفر سال شصت و یک هجری، حوالی مدینه کوره‌ی مذاب خورشید، آشنای دیرین صحرا، برای آرامیدن هزاران باره تا ساعتی دیگر سر بر بالین خاک می‌گذاشت. پیرزنی پرسال که هشتاد تابستان را از پی خود بر دوش می‌کشید، از تک چادر آن حوالی بیرون آمد؛ چادری کوچک میان قبرستان بر سر مزاری که آشکارا از دیگر قبرها، بیش‌تر مراقبت شده بود. صدایی از دور آمد و پیرزن سر برگرداند. کاروانی کوچک، سه شتر با سوار و یکی دو پیاده، نزدیک می‌شدند.
پیرزن رو به قبر گفت: "پس هنوز کسانی هستند که پیش از ورود به شهر پیامبر، از شما یاد کنند." پیرزن لختی به کاروان کوچک نگریست و سپس داخل چادر که می‌شد، رو به قبر کرد: "مهمان داریم."
همه‌ی مردان و زنان آن کاروان کوچک سیه‌چرده بودند؛ زن و مرد و کودک و پیر. روی شتر اول پیرمردی هفتاد ساله، حارث بن داود، نشسته بود. دو مرد میان‌سال با پای پیاده پیشاپیش کاروان می‌آمدند. یکی جعفر پنجاه ساله، پسر حارث و دیگری علی چهل ساله داماد حارث ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

گفتم "مدرن"؛ این یکی هم از اسمش بر می‌آید که از آنها باشد. البته اسم کتاب خیلی خوش‌آهنگ و توجه‌برانگیز است. اما علاقمندان این دست داستان‌های "چشمه‌ای" باید کتاب را بخوانند و ببینند آیا متن داستان هم به خوش‌ساختی اسمش هست یا نه.

'در
در آغوش خدا گریه می‌کرد و می‌گفت نمیر!
نویسنده: حسن فرهنگی
ناشر: ثالث
سال نشر: 1388 (چاپ 1)
قیمت: 3000 تومان
تعداد صفحات: 155 صفحه
شابک: 978-964-380-283-7
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"توی سلولی که بوی زهم شاش می‌دهد نشسته‌ام و اقاریرم را در کامپیوتر رنگ و رو رفته‌ای می‌نویسم تا شکنجه‌گرانم مسیر خلق کردن آدم را بیاموزند.
من توانسته‌ام دوست‌داشتنی‌ترین دختر جهان را برای خودم خلق کنم تا تنهایی‌ام را پر بکنم و این تنها جرمی است که مرتکب شده‌ام. مدعی‌العموم خیال کرده که من به جای خدا نشسته‌ام و می‌خواهد به هر طریقی شده ثابت کند، من هیچ نیستم جز بنده‌ای که باید اطاعت کنم. من می‌توانم این را هزاران بار اقرار کنم. من می‌توانم این را هزار بار روی کاغذ بنویسم یا با صدای بلند فریاد بزنم. من بنده‌ای بیش نبودم اما آن‌ها نمی‌پذیرند، می‌گویند مدعی‌العمومی در کار نیست. اتهام تو این است که دختری را کشته‌ای و من هیچ‌وقت هیچ دختری را نکشته‌ام، من فقط دختری را خلق کرده‌ام ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: سقوط (آلبر کامو)، جزیره زیر دریا (ایزابل آلنده)، تفنگت را زمین بگذار (دالتون ترامبو)، ارباب زمان (میچ آلبوم)، مسئله‌ی اسپینوزا (اروین د. یالوم)، ایران‌هراسی: منطق نگرانی اسرائیل (هگایی رام)، تقسیم (پیرو کیارا)، اتیپل (زمان آب شدن یخ‌ها) (ایلیا ارنبورگ)، الفبای خانواده (ناتالیا گینزبورگ)، ظهور و سقوط یک کتاب‌فروش (حشمت ناصری)، آقای سفیر (گفت‌وگو با محمدجواد ظریف سفیر پیشین ایران در سازمان ملل متحد) (محمد مهدی راجی (گفت‌وگوکننده))، درآمدی بر تاریخ فرهنگی بدن در ایران (محمدسعید ذکائی، مریم امن‌پور)، نامه‌های بی‌پاسخ (افسر مینا (تجلی‌پور))، خاطرات یک پرستار (لیلا دهقانی)، در آغوش خدا گریه می‌کرد و می‌گفت نمیر! (حسن فرهنگی)، وقتی دلی (محمدحسن شهسواری)
خواندن 5155 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u