چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 18 آبان 1395 05:13

کتاب‌های مهر 1395

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

هنوز هیچکس درباره کتاب "مردی به نام اووه" اعلام نظری نکرده! تا امروز ما 35 نسخه از این کتاب را برای جیره‌کتابی‌ها فرستاده‌ایم و من بیصبرانه منتظرم ببینم که آیا بقیه هم همانقدر که من از این کتاب خوشم آمد آن را دوست داشته‌اند یا نه!

اما این علاقه به "اووه" این ماه باعث شد که کتابفروش محل "مرد زنجبیلی" را بهم توصیه کند. او معتقد بود از آنجا که محور این یکی داستان هم شخصیتی عجیب و غریب و خلاف معمول آدمیزاد است، احتمالا از سباستین دنجرفیلد هم خوشم خواهد آمد. البته حالا که مقداری درباره کتاب و داستان و قهرمانش کندوکاو کرده‌ام، می‌خواهم همین‌جا "ندید" اعلام کنم که بعید است این "جانور جدید"، دنجرفیلد، بتواند به اندازه‌ی اووه توجه‌ام را به خودش جلب کند!

'مرد
مرد زنجبیلی
نویسنده: جی.پی. دانلیوی
ترجمه: رضا اسکندری
ناشر: هیرمند
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 497 صفحه
شابک: 978-964-408-400-3
داستان در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم در ایرلند می‌گذرد. قهرمان قصه، سباستین دنجرفیلد، یک جوان آمریکایی است که به ایرلند آمده و در کالج ترینیتی دوبلین مشغول تحصیل است. او یک بی‌سروپای تمام عیار است، از زیر هرگونه مسئولیتی شانه خالی می‌کند و تقریبا به هرکس که با روبرو می‌شود، بدهکار است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آن‌روز، یک روز آفتابی بهاری بود. صدای چرخ کالسکه‌هایی که در خیابان تارا تردد می‌کردند و جیغ کودکان با صورت‌های سفیدشان درهم‌آمیخته بود. اکیف از درب بار وارد شد و روی صندلی کنار پیشخوان نشست. کوله‌اش را روی کولش جابه‌جا کرد و به سباستیان دنجرفیلد نگاه کرد.
"عجب وانای بزرگی دارن اون‌جا. بعد دو ماه بالاخره حموم کردم. هرروز دارم بیش‌تر شبیه ایرلندیا می‌شم. قطارسواری حال داد، مخصوصا وقتی از اون ورودی گردون گیت رد شدم."
"با درجه یک اومدی یا درجه سه کنت؟"
"اول از همه پدر خودمو درآوردم تا شورتمو بشورم. توی اون اتاقای لعنتی خوابگاه ترینیتی هم که چیزی خشک نمی‌شه. آخرش مجبور شدم حوله‌مو بفرستم خشک‌شویی. اون‌وقتا که تو دانشگاه هاروارد بودم، هر وقت دلم می‌خواست تو یه حموم با کف کاشی‌کاری دوش می‌گرفتم و زودی یه شورت تمیز و باحال می‌کشیدم به تنم."
"چی می‌خوری کنت؟"
"کی قراره حساب کنه؟"
"تازه از گروفروشی اومدم. یه بخاری برقی گرو گذاشتم."
"اگه این‌طوریه یه شراب سیب برام بگیرد. ماریون می‌دونه بخاری برقی رو گرو گذاشتی؟"
"خونه نیست. رفته یه سر به پدر و مادرش بزنه، فلیسیتی رو هم با خودش برده. رفتن به دشتای اسکاتلند. گمونم زندگی توی بالشکادون داشت افسرده‌اش می‌کرد. منظورم صداهاییه که از اتاق زیرشیروونی و زیرزمین می‌اومد." ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم درباره یک شخصیت عجیب و غریب دیگر است. این یکی البته احتمالا شانس بیشتری داره تا توجه‌ام را به خودش جلب کنه و به "شخصیت محبوبم" تبدیل بشه (راستی صحبت شخصیت محبوب شد! چند روز پیش بعد از سال‌ها دوباره فیلم "فارست گامپ" را دیدم. برعکس اغلب فیلم‌های دهه‌های گذشته که در دوباره و چندباره دیدن "کم‌فروغ" به نظر می‌رسند، این یکی همچنان برای خودش می‌درخشید)

'پروژه‌ی
پروژه‌ی رزی
نویسنده: گرام سیمسیون
ترجمه: مهدی نسرین
ناشر: مرکز
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 39500 تومان
تعداد صفحات: 302 صفحه
شابک: 978-964-213-310-9
دن تیلمن، پروفسور ژنتیکی است که ذهنی تحلیلگر و دقیق دارد و هرگاه در زندگی با معضلی روبه‌رو می‌شود، پروژه‌ای را برای تحلیل و حل آن کلید می‌زند. علیرغم هوش علمی سرشارش، دان در زمینه‌ی ارتباطات اجتماعی آن‌قدرها هم زبردست نیست و به قول خودش مرتب مرتکب "سوتی معاشرتی" می‌شود. این امر باعث شده که جمع کل دوستانش چهار نفر باشند و علی‌الخصوص تلاش‌هایش برای یافتن شریک زندگی مرتب نقش بر آب شود. او که برای حل مشکل پیدا کردن شریک زندگی مناسب، پروژه‌ی همسریابی را شروع کرده به نکته‌ای پی می‌برد و فکر می‌کند معما دیگر حل شده است؛ اما حل این معضل، دان را با معضلات دیگری روبه‌رو می‌کند که لازم است برای حل هر کدام پروژه‌ای دیگر را کلید بزند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"غلط نکنم راه‌حلی برای معضل همسریابی پیدا کرده‌ام. مثل بسیاری از جهش‌های علمی، این‌بار هم، معما چو حل گشت آسان شد. هرچند، اگر این رشته وقایع برنامه‌ریزی نشده رخ نداده بود بعید بود این راه‌حل به ذهنم خطور کند.
سررشته‌ی این وقایع به آن‌جا می‌رسید که جین پایش را کرد توی یک کفش که به جایش درباره‌ی سندروم اسپرگر سخنرانی کنم. زمان سخنرانی به‌شدت روی اعصابم بود. می‌شد هم‌زمان با صرف ناهار سخنرانی را هم آماده کرد ولی درست همان عصری که به خود سخنرانی اختصاص یافته بود برنامه ریخته بودم که به مدت نودوچهار دقیقه دستشویی‌ام را تمیز کنم. سه گزینه پیش رویم بود که هیچ‌کدام چنگی به دل نمی‌زد: ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را هم خانم لیلی گلستان پیشنهاد کردند. آنهم با این تیتر "آرتیستی" که "خواندن تصرف عدوانی را به هر خانمی پیشنهاد می‌کنم!" خب، قبول کنید که وقتی خانم گلستان درباره کتابی اینجوری تبلیغ می‌کند، نمی‌شود آن را نخرید. (البته شنونده نکته‌سنج ممکن است اینجا سوال برایش پیش بیاید که: "مگر تو خانم هستی؟!")

'تصرف
تصرف عدوانی
نویسنده: لنا آندرشون
ترجمه: سعید مقدم
ناشر: مرکز
سال نشر: 1397 (چاپ 27)
قیمت: 29800 تومان
تعداد صفحات: 170 صفحه
شابک: 978-964-213-298-0
استر نیلسون زن معقولی است که زندگی معقولی را می‌گذراند. این وضعیت اما روزی که درباره هنرمند معروفی به نام هوگو راسک سخنرانی می‌کند، تغییر می‌کند. هنرمند معروف خودش در مجلس سخنرانی حضور دارد و به وضوح از این توجه و بزرگداشت سخنران نسبت به خودش خوشحال است. وقتی که این دو بعد از مراسم با یکدیگر ملاقات می‌کنند، استر شیفته او می‌شود.
زندگی استر پس از این ملاقات زیر و رو می‌شود. او دوست پسرش را ترک می‌کند و خود را به درون رابطه‌ای خیالی با هوگو پرتاب می‌کند. او شدیدا عاشق است و تمام فکر و ذکرش هوگو است.
اما استر کم‌کم متوجه می‌شود که برداشت او و هوگو از این رابطه متفاوت است. استر زنی است که همواره به ذهن منطقی خود بالیده است، اما حالا متوجه می‌شود که با وجود عشق و احساسش نسبت به هوگو، انگار او در این رابطه بیش از اندازه هوشیار و صادق است ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آدمی بود به نام استر نیلسون. شاعر و مقاله‌نویس بود و تا سی و یک سالگی، هشت رساله‌ی کوتاه منتشر کرده بود. عده‌ای این رساله‌ها را لجوجانه و سرکشانه می‌دانستند. عده‌ای دیگر بازیگوشانه و سبک‌سرانه، اما بیش‌تر مردم هرگز نام نویسنده‌ی آن‌ها را نشنیده بودند.
استر نیلسون می‌کوشید هستی را با دقتی موشکافانه، از درون آگاهی خود دریابد و بلندپروازانه باور داشت واقعیت جهان چنان است که او آن را تجربه می‌کند. یا به عبارتی بهتر، آدمیان را طوری ساخته بودند که جهان را چنان‌که واقعا بود، تجربه کنند؛ البته اگر هوش و حواسشان را به‌کار می‌بردند و خود را فریب نمی‌دادند. ذهنی، عینی بود و عینی، ذهنی. به‌هر رو، او تلاش می‌کرد چنین بیندیشد.
می‌دانست که جست‌وجو برای یافتن زبانی دقیق که امر واقع را بی‌کم‌وکاست بیان کند، بیهوده است؛ با این‌همه، این جست‌وجو را ادامه می‌داد، زیرا می‌دانست هر گزینه‌ی دیگری راه را بر ساده‌اندیشی و کاهلی فکری باز می‌کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نمی‌دانم چطور شد که کتاب بعدی توجه‌ام را جلب کرد. باید اعتراف کنم همان‌وقت که برای اولین‌بار منتشر شد، چشمم بهش افتاد. عجیب هم هست که با توجه به علاقه و ارادت خودم و بقیه جیره‌کتابی‌ها به میچ آلبوم، چرا همان‌موقع نخریدمش. اما خب کتاب را نخریدم و گذشت و مثل معمول همیشه که اگر کتابی را از روی پیشخوان تازه‌ها در کتابفروشی برنداری، بعد از چند روز (فوقش یکی دو هفته) از روی پیشخوان جمع می‌شود و می‌رود یک گوشه‌کناری که دیگر پیدا کردنش خیلی سخت خواهد بود، این یکی هم به همین ترتیب "مشمول مرور زمان" شد و به داخل قفسه‌ی "داستان‌های خارجی" کتابفروشی منتقل شد.

بعد اما چند هفته پیش دوباره به یادش افتادم. شاید برای اینکه با "مرد زنجبیلی" جفتش کنم و در فهرست این ماه دو کتاب از مجموعه شهرزاد بگنجانم (این ماجرای "جفت کردن" را هم کلکسیونرهای اسکناس خوب بلدند).

حالا اما چند روزی است که کتاب اوقاتم را به خودش مشغول کرده. نه، مشغول خواندن آن نشدم. دارم سعی می‌کنم برایش یک "محصول جانبی" تولید کنم که ... حالا بگذارید هروقت آماده شد خبرتان می‌کنم!

'سیم‌های
سیم‌های جادویی فرانکی پرستو
نویسنده: میچ آلبوم
ترجمه: مهرآیین اخوت
ناشر: هیرمند
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 530 صفحه
شابک: 978-964-408-394-5
فرانکی در یک کلیسای در حال سوختن به دنیا می‌آید. او کودکی رها شده است و توسط یک معلم موسیقی در یک شهر کوچک اسپانیا بزرگ می‌شود. اما جنگ از راه می‌رسد و زندگی او را از هم می‌پاشد. در نه سالگی او را به تنهایی و در ته یک قایق به آمریکا می‌فرستند تا از مهلکه جنگ فراری‌اش بدهند. تنها دارایی این پسربچه‌ی نه ساله وقتی قدم به خاک آمریکا می‌گذارد، یک گیتار قدیمی و شش سیم آن است.
با ورود به آمریکا زندگی او با سپهر موسیقی سال‌های دهه 40، 50 و 60 در این کشور پیوند می‌خورد. او با استعداد درخشانش در خوانندگی و نوازندگی غول‌های بزرگ موسیقی زمان خود همچون دوک الینگتون و الویس پریسلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بالاخره خودش هم به یک ستاره موسیقی پاپ تبدیل می‌شود.
اما فرانکی درست در اوج شهرت ناگهان ناپدید می‌شود و سالها هیچکس خبری از او بدست نمی‌آورد. تا بالاخره در سال‌های پایان زندگی، وقتی که قلبش از شکنجه بزرگترین اشتباه زندگی‌اش رهایی یافته، دوباره سر و کله‌اش پیدا می‌شود تا برای آخرین‌بار یک زندگی دیگر را تغییر دهد ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آمده‌ام تا جایزه‌ای که داده‌ام پس بگیرم.
همین‌جاست؛ توی تابوت. راستش همین الانش هم مال من است. می‌توانم بردارم. اما هر موسیقی‌دان محترمی تا اجرای آخرین نت صبر می‌کند. ملودی این مرد تمام شده، اما عزادارانش از جاهای دور آمده‌اند تا چند بند یا استانزای دیگر هم به اثر اضافه کنند. انگار می‌خواهند خاتمه یا کوادای زندگی‌اش را بنویسند.
گوش کنیم و ببینیم ماجرا چیست.
بهشت مشکلی ندارد که منتظر بماند.
ترساندمتان؟ نباید این کار را می‌کردم. من مرگ نیستم. یعنی خیال کردید ملک‌الموت هستم و باشلق سیاه روی سرم انداخته‌ام و عفن مرگ می‌دهم؟ به قول شما جوان‌ها ... بی‌خیال ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را خانم نوجوانی خوانده و پسندیده بود. بگذریم که کتاب چون دستپخت کتابفروش محله است، بالاخره معرفی‌اش می‌کردم. اما توصیه‌ی خانم نوجوان هم باعث شده که توجهم بهش بیشتر جلب بشه و بگذارمش دم‌دست‌تر تا زودتر بخوانم ببینم دختران نوجوان از چه سبک "علمی-تخیلی" خوششان می‌آید!

'روزی
روزی که فضایی‌ها آمدند
نویسنده: رابرت شکلی
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 240 صفحه
شابک: 978-600-182-198-1
رابرت شکلی از زمره‌ی بزرگترین نویسندگان کلاسیک علمی تخیلی است و بی‌شک طنزپردازترین آنها. این کتاب گزینه‌ای است از بهترین داستان‌های کوتاه این نویسنده ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان "روزی که فضایی‌ها آمدند" با این جملات آغاز می‌شود:
"یک روز یک مردی آمد دم در خانه. قیافه‌اش خیلی شبیه قیافه‌ی آدم‌ها نبود، هرچند روی دو پا راه می‌رفت. چیزی توی قیافه‌اش لنگ می‌زد؛ طوری بود که انگار توی فر آبش کرده باشند و بعد یک‌دفعه منجمد شده باشد. بعدها فهمیدم این حالت چهره‌اش میان این رده از بیگانه‌ها، یعنی سینستری‌ها، عادی بود و پیش آن‌ها خیلی هم زیبایی منحصربه‌فردی تلقی می‌شد. خودشان به این نوع قیافه می‌گفتند "چهره‌ی مذاب" و توی مسابقات زیبایی‌شان اکثر مواقع خیلی اهمیت داشت. گفت: "شنیده‌ام نویسنده هستید."
گفتم درست شنیده. چرا باید راجع به چنین چیزی دروغ گفت؟
گفت: "نباید به این گفت خوش‌شانسی؟ من هم داستان‌خر هستم."
گفتم: "شوخی بی‌شوخی."
"داستان دارید که بخواهید بفروشید؟"
خیلی رک و راست بود. پیش خودم گفتم من هم همین‌طور باشم.
گفتم: "بله. دارم."
گفت: "خوب! خیلی از این بابت خوشحالم. شهرتان برای من عجیب است. فکرش را که بکنی سیاره‌ی عجیبی هم دارید. اما ویژگی‌های شهر است که گیجم می‌کند ... لباس‌های مختلف و این جور چیزها. به محض این‌که رسیدم این‌جا، به خودم گفتم: "مسافرت خیلی خوب است، اما کجا بروم تا کسی پیدا کنم که به من داستان بفروشد؟" " ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این روزها انگار اقبال به نویسنده‌های ترک زیاد شده است. از عزیزنسین عزیز تا الیف شافاک ساکن فرانسه، بازار کتاب پر شده است از آثار نویسندگان کشور همسایه و دوست! کتاب بعدی فهرست هم یکی از توصیه‌های کتابفروش محله است که جیره‌کتاب خرید تا ببیند این‌بار این "کشور پر جوش و خروش" چه در چنته ادبی‌اش دارد.

'طرز
طرز تهیه‌ی تنهایی در آشپزخانه‌ی عشق
نویسنده: یکتا کوپان
ترجمه: مژده الفت
ناشر: قطره
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 140 صفحه
شابک: 978-600-119-970-0
مجموعه ده داستان کوتاه از نویسنده ترک‌تبار. این مجموعه داستان در سال 2002 برنده‌ی جایزه‌ی ادبی "سعید فائیک" شده است.
داستان "طرز تهیه‌ی تنهایی در آشپزخانه‌ی عشق" با این جملات آغاز می‌شود:
"خودکار ساده و ارزان‌قیمت را الکی توی دستم می‌چرخانم. خیلی دوست دارم قلمی که با آن می‌نویسم جذابیت داشته باشد. برای همین به خودنویسی که معمولا همراهم است دلبستگی خاصی دارم. ظرافتی که به نوشته‌ها می‌دهد، اعتمادبه‌نفسی که طرز نشستنش توی دست ایجاد می‌کند، جوهری که آرام از شیار نوکش بیرون می‌خزد و به شکلی جادوکننده روی کاغذ می‌نشیند ... اما الان توی دستم خودکاری معمولی هست که دقایقی قبل از دکان خنزرپنزرفروشی توی فرودگاه خریدم. دلیل این‌که هیچ‌جور نمی‌توانم افکارم را متمرکز کنم، نمی‌توانم جملاتی برای پر کردن پشت کارت‌پستالی که جلوی رویم گذاشته‌ام پیدا کنم، این خودکار است؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

سایت الف در بخشی دیگر از معرفی کتاب بعدی (که آن را در شناسنامه کتاب نیاورده‌ام!) اشاره کرده که "... خیل اتفاقاتی که در رمان رخ می‌دهد ریتم تندی را برای آن به همراه آورده ...". اگر واقعا اینطور باشد، مجددا باید برای دوستان نشر چشمه "معترضه" صادر کنیم که "آخر این چه طرح جلدی است برای داستانی با ریتم تند!"

'من
من از گورانی‌ها می‌ترسم
نویسنده: بلقیس سلیمانی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 3)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 208 صفحه
شابک: 978-964-5571-74-8
زن میان‌سالی به نام فرنگیس برای گذراندن نوبت دوماهه نگهداری مادرش به شهر کوچک زادگاهش گوران می‌رود. اعضای خانواده فرنگیس هریک به نوبت دو ماه از مادر پیرشان نگهدای می‌کنند. او همواره با این کابوس رو به روست که مبادا مادرش در نوبتی که او پیشش مانده بمیرد؛ اما این بار او ناآرامتر از همیشه نزد مادرش رفته. نه تنها به تازگی از همسرش جدا شده بلکه همین مسئله باعث شدت گرفتن بحرانهای روحی میانسالی هم شده و ... داستان ساختاری خطی دارد و کل حوادث آن در طول این دو ماه می‌گذرد. محیط کوچک گوران، آدم‌های آشنای دیروز که هر یک مسائل خاص خود را یدک می‌کشند و ... همگی دست به دست هم می‌دهند تا این دوماه به شکلی غیرمنتظره بر زندگی فرنگیس تاثیر گذاشته و او را با سوال‌هایی بنیادین در زندگی روبرو سازد. (برگرفته از مطلب معرفی کتاب در وب سایت الف)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"می‌خواهم به راننده‌ی آژانس بگویم لطفا همین‌جا نگه دارید، نمی‌گویم. کدام راننده‌ی گورانی است که آدرس منزل حاجی‌پیله‌وری را نداند؟ می‌خواهم قبل از رسیدن به ابول و مغازه‌ی آقاتراب پیاده شوم، نمی‌شوم. با این چمدان و ساک سنگین چرا سر کوچه پیاده شوم و خودم را از کت‌وکول بیندازم؟ اصلا کدام راننده‌ی گورانی است که نداند خانواده‌ی پیله‌وری یک پسربچه‌ی پنجاه و دوساله به اسم ابول دارد که با همه‌ی راننده‌ها دست می‌دهد و روبوسی می‌کند و پیرزنی گول‌وگم و آلزایمری که زل می‌زند به طرف و خیلی که هنر کند می‌پرسد تو کی هستی؟
راننده که نگه می‌دارد، ابول از جایش بلند می‌شود. بعد از سال‌های سال هنوز هم از قد دیلاق ابول و دست‌ها و پاهایی که انگار به راه خودشان می‌روند و در هوا تکان می‌خورند، شگفت‌زده می‌شوم ..."

چاپ کتاب تمام شده!

چند روزی است که خواندن "مرد ناتمام" را تمام کرده‌ام (اگر فرصت کنم باید یک چیزهایی درباره‌اش برایتان بنویسم.) شاید برای همین بود که به صرافت افتادم تا به عنوان یک "آقانوشت" داستانی، این ماه کتاب دیگری از نشر نیلوفر را اینجا برایتان بیاورم.

'ماهو
ماهو
نویسنده: منیرالدین بیروتی
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 339 صفحه
شابک: 978-964-448-644-9
داستان سرگردانی و کم‌بودگی‌های مردی در همین دوره‌ی ما. مردی تازه از بند و حبس رها شده که در جست‌وجوی عشق از دست رفته‌اش به هر دری می‌زند و در این به هر در زدن‌ها با هریک از این گشت واگشت‌ها گویی تکه‌ای از وجود خودش را پیدا می‌کند. تکه‌هایی که اگرچه آن‌ها را به‌تازگی کشف کرده اما حالا دیگر نمی‌داند با آن‌ها چه کند و همین ندانستن، سرگردانی‌اش را بیشتر و بیشتر می‌کند تا او را در مسیری تازه رهسپار سازد. ماهو همه‌جا هست و هیچ‌جا نیست ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"برق از سرش پرید وقتی شنید ماهو مرده. هادی گفت: دایی‌ش گفت سرطان بوده!
مثل موم گرمادیده وا رفت. از ته دل گفت: واویلا …
و شد منگ و مات خیره‌ی جلو روش. دیگر اما خودش را نمی‌دید توی آینه‌ی جلو رو. تمام گذشته‌اش انگار حالا آمده بود توی آینه، همین آینه‌ی قدی چند قدمی‌ش. و دیدش، با خودش، آن دوی ظهری که قرص خورشید خال شده بود وسط آسمان بی‌ابر. آسفالت زیر کفش‌هاش شده بود موم و پاهاش توی کفش‌ها پخته‌ی داغی. عرق از بن موهاش جوش می‌زد و از پس پشت گوش‌ها راه باز می‌کرد و شره می‌کرد لای یخه‌اش. پیراهن‌اش بگو ورق داغ مس تن و بدن‌اش را می‌سوزاند و خارشکی سوزدار افتاد بود بیخ ران‌هاش. جلوی ساختمان بلند مخابرات وسط میدان توپخانه بودند.
سواری‌های سبزرنگ ون، پشت هم به‌ردیف پارک کرده بودند و منتظر مسافر.
گفت: بیا شخصی بگیریم، این‌ها یک ساعت طول‌اش می‌دهند تا راه بیافتند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و اما رسیدیم به غیرداستانی‌ها!

کتاب بعدی را به یاد دوستی خریدم که چند سال پیش هنوز نوجوان بود و مدرسه می‌رفت (حالا البته دیگر برای خودش خانمی شده). در آن سالها یکبار وقتی در روزهای آخر شهریورماه سر میز ناهار پنجشنبه‌ها صحبت "اول مهر" شد و من گفتم حاضرم دوباره به آن سالها برگردم و دوران خوش تحصیل در مدرسه را از سر بگذرانم، با تعجب به من نگاه کرد و گفت: "واقعا!!!"

حالا می‌بینم که انگار فقط او نبوده که از مدرسه و مدرسه رفتن دل خوشی نداشته. بگذریم که من هنوز هم سر حرف خودم هستم!

'مدرسه
مدرسه یا قفس: بازتاب مدرسه در متون کهن و داستان‌نویسی معاصر
نویسنده: محمدرضا رهبریان
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 304 صفحه
شابک: 978-600-121-769-2
کتاب تلاشی است برای بازخوانی جریان آموزش و پرورش در ادوار گذشته از نگاه برخی داستان‌نویسان که در قالب خاطره روایت می‌شود؛ در ناخرسندی‌های روایت شده از شاعران و نویسندگان از مدرسه تامل شده است تا از طریق آن پست و بلند جریان فرهنگ و آموزش در ایران بهتر نشان داده شود. به طور ضمنی در پیشینه فرهنگ قدیم و تطور آن در دوران جدید نیز نگریسته شده است. روایت‌های این کتاب گونه‌ای حس نوستالژیک در خواننده برمی‌انگیزد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مطالب کتاب را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. در بخش اول نویسنده به طرح موضوع و بررسی "بازتاب مدرسه در متون ادبی" پرداخته (160 صفحه) و در بخش دوم گزیده‌ای از داستان‌ها یا خاطره‌گونه‌هایی از نویسندگان مختلف همچون جلال آل‌احمد، امین فقیری، پرویز دوایی و ... آمده است.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

بعید می‌دانم در جذابیت بررسی جامعه‌شناسانه مبحث "پول" لازم باشد حرفی بزنم!

'پول
پول
نویسنده: اریک لونژگن
ترجمه: احد علیقلیان
ناشر: نشر نو
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-600-7439-98-2
پول و قیمت‌ها چه‌گونه بر باورها و ارزش‌ها و احساسات ما تاثیر می‌گذارد؟ اساسا در علم اقتصاد چنین فرض می‌شود که مردم عقاید خود را براساس ارزیابی عینی از واقعیت‌ها شکل می‌دهند و فرایند مبادله یا تعامل اجتماعی بر ما تاثیر نمی‌گذارد. در علم اقتصاد، پول وسیله‌ای‌ست در خدمت اهداف ما و هرگز مستقلا بر ما تاثیری نمی‌گذارد. اما تجربه نویسنده در زمینه روانشناسی انسان با این فرض فرق بسیار دارد.
پول و بانکداری و اسناد مالی چه‌گونه ممکن است ثبات اجتماعی را به خطر بیندازد؟ پول به رغم نقش محوری‌اش در زندگی و جوامع ما، بسیار اندک شناخته شده است. بسیاری از نگرش‌ها و باورهای ما درباره وام و پس‌انداز و بازارهای مالی وضعی چندان بهتر از پیش‌داوری‌ها یا ارزش‌داوری‌های آشفته که به دلایلی صدها سال دوام آورده‌اند ندارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

"خوش گذراندن" با فلسفه، وعده‌ی جالب و وسوسه‌برانگیزی است که نمی‌توان از آن گذشت.

'دو
دو خطا در عنوان این کتاب وجود دارد: مرجع معماها، مسئله‌ها و پارادوکس‌های فلسفی
نویسنده: رابرت ام. مارتین
ترجمه: راضیه سلیم‌زاده
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 42000 تومان
تعداد صفحات: 544 صفحه
شابک: 978-600-278-182-6
دیدگاه مرسوم درباره محصول فلسفی این است که چیزی خشک و بی‌روح، قلنبه‌سلنبه، کسل‌کننده، تخصصی و به‌شدت جدی - و، بیشتر از همه، فهم‌ناپذیر - است.
یک نوع فلسفه این‌طوری است.
اما در واقع می‌توانیم با فلسفه خوش بگذرانیم. اگر بهترین حالت را در نظر بگیریم، جواب دادن به سوال‌هایی که همیشه شما را به فکر فرو برده‌اند و طرح سوال‌هایی که هرگز به آن‌ها فکر نکرده‌اید جذاب است. می‌تواند قوه تخیل و شوخ‌طبعی‌تان را قلقلک بدهد و ذهنتان را باز کند. همچنین می‌تواند خدمانی و مفرح باشد.
هدف کتاب حاضر این است که همه این‌ها را به شما ثابت کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

از همان اولین ماه‌هایی که جیره‌کتاب راه افتاد (زمستان 1383) این تقاضا که "برایمان کتاب روانشناسی بفرست" بالا گرفت. من هم معمولا با این بهانه که "از این شاخه چیزی سرم نمی‌شود"، این تقاضاها را رد می‌کردم و سعی می‌کردم از "راه راست ادبیات داستانی" منحرف نشوم!

این ماجرای "تخصص" اما واقعا بهانه نبوده و برای جدا کردن سره از ناسره در هر زمینه‌ای بالاخره آدم باید یک چیزهایی حالی‌اش بشود. ماه گذشته که دوستانی دو کتاب بعدی را سفارش دادند و جیره‌کتاب مطابق معمول همیشه ضمن تهیه کتاب‌ها برای سفارش‌دهندگان یک نسخه‌ای هم برای خودش تهیه کرد، این موضوع یکبار دیگر برایم یادآوری شد.

کتاب‌ها را که تورق می‌کردم به نظرم در زمینه خودشان "خواندنی" بودند. بگذریم که باز طرح روی جلد کتاب‌ها دافعه ایجاد می‌کرد و اگر همینجوری روی پیشخوان آنها را می‌دیدی ممکن بود به همین علت اصلا نگاه‌شان هم نکنی. اما به هر حال موضوع کتاب‌ها، و اسم و رسم نویسنده‌هایشان، این توقع را ایجاد می‌کند که خواننده در هرکدام با مباحث جالب و "اساسی" طرف خواهد بود.

'نقش
نقش قصه در تغییر زندگی و شخصیت: قصه‌درمانی
نویسنده: میلتون اریکسون
ترجمه: مهدی قرچه‌داغی
ناشر: دایره
سال نشر: 1394 (چاپ 5)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 272 صفحه
شابک: 978-964-6839-52-6
میلتون اریکسون تاثیرگذارترین متخصص هیپونتیزم‌درمانی در زمانه ما لقب گرفته است. بخشی از روش درمانی او بکارگیری قصه‌های آموزنده است که در خلال وضعیت توام با شوک یا سردرگمی به افراد کمک می‌کند تا وضعیت خود را به گونه جدیدی ببینند.
در این کتاب سیدنی روزن بیش از یکصد نمونه از داستان‌های اریکسون را جمع‌آوری کرده است و هرجا که لازم دانسته توضیحات خود را نیز به این مجموعه اضافه کرده است. داستان‌ها ذیل عنوان‌هایی همچون "داستان‌های انگیزه‌بخش"، "تلقین غیرمستقیم"، "غلبه بر محدودیت‌های عادت شده" و ... دسته‌بندی شده‌اند. (با تصرف و تلخیص برگرفته از توضیحات کتاب در وب سایت آمازون)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
" "آنچه را که متوجه نیستی سیدنی، این است که بخش اعظم زندگی تو به‌طور ناخودآگاه مشخص شده است". وقتی اریکسون این را به من گفت مانند بسیاری از بیمارانم که وقتی همین حرف را می‌شنوند واکنش نشان دادم. احساس کردم سخن از جبر و تقدیر می‌گوید، اینکه سرنوشتی از پیش مقدر داریم و اینکه نهایت آنچه می‌توانم به آن امیدوار باشم این است که از انگاره‌های ناخودآگاه کاملا مشخص و تعیین شده مطلع شوم.
اما بعدا فهمیدم که ذهن ناخودآگاه لزوما غیرقابل تغییر نیست. تمام تجربه‌های امروز ما روی ذهن هشیار و هم روی ذهن ناهشیار ما اثر می‌گذارند. با خواندن یک مطلب الهام‌بخش ذهن ناهشیار من تغییر می‌کند، اگر با شخص مهمی - مهم برای من - ملاقات کنم ذهن ناهشیار من تغییر می‌کند. ارزش مثبت هر روان‌درمانی به توانایی شخص در تغییر یافتن بستگی دارد که بیشتر در اثر مواجه شدن با شخص یا اشخاص دیگر صورت خارجی پیدا می‌کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'انسان
انسان در جستجوی خویشتن
نویسنده: رولو می
ترجمه: سیدمهدی ثریا
ناشر: دانژه
سال نشر: 1398 (چاپ 10)
قیمت: 48000 تومان
تعداد صفحات: 320 صفحه
شابک: 978-600-5070-41-5
نویسنده که یکی از برجستگان روانشناسی و روانکاوی است پس از بررسی گرفتاری‌های زمان ما، تنهایی و دلهره انسان امروز، موانع و آفات راه "خودشدن" را می‌کاود و خواننده را به خود و کشف مجدد خویشتن فرا می‌خواند.
هدفهای انسجام و یکپارچگی، وجدان خلاق، جرات خود بودن، نقش دین و پیشگفتاری بر عشق از جمله مطالب متنوع و تامل‌برانگیز کتاب حاضر است ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"مهم‌ترین مشکلات درونی انسان امروزی کدامند؟ وقتی به عوامل دلهره‌آفرین انسان امروزی، مثل جنگ، خدمت سربازی در دوران جنگ و بی‌اعتمادی در فعالیت‌های اقتصادی توجه می‌کنیم، چه چیزی را زیربنای تضادها و دلهره‌ها می‌یابیم؟ البته در زمان ما، مانند هر زمان دیگر، ناراحتی‌هایی که مردم از آن سخن می‌گویند ناشاد بودن، عدم توانایی به تصمیم درباره ازدواج یا انتخاب شغل و یاس عمومی در پیدا کردن معنی برای زندگی و مسائلی نظیر این‌هاست. اما این‌ها فقط نشانه‌هایی از ناراحتی‌ها هستند. زیربنای این ناراحتی‌ها و آنچه باعث یاس عمومی در پیدا کردن معنی زندگی می‌شود چیست؟ ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مغلطه:
مغلطه: راهنمای درست اندیشیدن، تند و نیشدار
نویسنده: جمی وایت
ترجمه: مریم تقدیسی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 175 صفحه
شابک: 978-600-278-059-1
... هدف این کتاب پر کردن خلائی است که نظام آموزشی ایجاد کرده است. ولی کتاب درسی نیست، بلکه معادل منطقی یکی از آن راهنماهای دردسرساز ماشین یا کامپیوتر شماست. این کتاب برای کسانی نوشته شده است که هر روز با منطق و استدلال سر و کار دارند، که این شامل همه می‌شود، و خطاهای متداول در استدلال، به‌خصوص در هنگام بحث درباره موضوعات اختلاف‌برانگیز را در بر می‌گیرد. هر یک از دوازده فصل این کتاب به بررسی یکی از این مغلطه‌ها اختصاص یافته است.
درک این مغلطه‌ها بعد از روشن شدنشان ساده می‌شود. ولی تشخیص آن‌ها در زندگی روزمره دشوار است. به همین دلیل بخش عمده کتاب به بحث درباره این مثال‌ها می‌پردازد. برخی از این مثال‌ها ساختگی‌اند، ولی آن‌قدر آشنا به نظر می‌رسند که شما به‌راحتی می‌توانید موارد واقعی‌شان را که با آن مواجه شده‌اید به خاطر بیاورید ... (برگرفته از پیشگفتار کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: من از گورانی‌ها می‌ترسم (بلقیس سلیمانی)، ماهو (منیرالدین بیروتی)، نقش قصه در تغییر زندگی و شخصیت: قصه‌درمانی (میلتون اریکسون)، انسان در جستجوی خویشتن (رولو می)، مدرسه یا قفس: بازتاب مدرسه در متون کهن و داستان‌نویسی معاصر (محمدرضا رهبریان)، پول (اریک لونژگن)، پروژه‌ی رزی (گرام سیمسیون)، سیم‌های جادویی فرانکی پرستو (میچ آلبوم)، تصرف عدوانی (لنا آندرشون)، روزی که فضایی‌ها آمدند (رابرت شکلی)، مرد زنجبیلی (جی.پی. دانلیوی)، دو خطا در عنوان این کتاب وجود دارد: مرجع معماها، مسئله‌ها و پارادوکس‌های فلسفی (رابرت ام. مارتین)، مغلطه: راهنمای درست اندیشیدن، تند و نیشدار (جمی وایت)، طرز تهیه‌ی تنهایی در آشپزخانه‌ی عشق (یکتا کوپان)
خواندن 2932 دفعه

2 نظر