پنج شنبه, 21 آبان 1394 19:59

کتاب‌های مهر 1394

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

بیایید معرفی کتاب‌های این ماه را با یک داستان هیجان‌انگیز آغاز کنیم. داستانی دیگر از سری داستان‌های جک ریچر که دیگر یواش یواش باید به فکر فهرست و صفحه مستقلی برای آن باشیم (تا اینجا تعداد کتاب‌های منتشر شده در این مجموعه به شش عنوان رسیده است). به هر حال پیر و جوان معترف‌اند که داستان‌های این مرد خشن و همه‌فن‌حریف تا اینجای کار همگی خواندنی و نفس‌گیر بوده‌اند و همه‌شان را به راحتی می‌توان در گروه "داستان‌هایی که هنگام خواندن نمی‌شود زمین‌شان گذاشت!" طبقه‌بندی کرد.

'سوء‌
سوء‌ قصد (از سری کتاب‌های جک ریچر)
نویسنده: لی چایلد
ترجمه: محمدعباس آبادی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 73000 تومان
تعداد صفحات: 540 صفحه
شابک: 978-600-182-158-5
خانم جوانی که به تازگی به سمت فرماندهی سرویس امنیتی معاون رئیس‌جمهور منصوب شده از جک ریچر می‌خواهد نفوذپذیری تیم امنیتی او را مورد آزمایش قرار دهد. پس از گذشت چند روز ریچر به کمک یکی از همکاران سابقش نقاط ضعفی از آن‌ها می‌یابد که باعث نگرانی‌شان می‌شود.
آنها ماجرای نامه‌های تهدیدآمیزی که اخیرا روی میز معاون رئیس‌جمهور قرار می‌گیرد را با ریچر در میان می‌گذارند و از او تقاضای همکاری و مشاوره می‌کنند. ریچر با قبول این پیشنهاد به جنگ قاتلین بالفطره‌ای می‌رود که برای ترور معاون رئیس‌جمهور از ارتکاب هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کنند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در مورد او در ماه ژوئیه شنیدند و تمام ماه اوت از دستش عصبانی باقی ماندند. سعی کردند در سپتامبر او را بکشند. هنوز خیلی زود بود. آمادگی‌اش را نداشتند. تلاششان با شکست مواجه شده بود. می‌توانست برایشان فاجعه به بار بیاورد. ولی در واقع شبیه یک معجزه بود. چون هیچ‌کس متوجه نشد.
برای گذشتن از حراست شیوه‌ی معمول را به کار بردند و فاصله‌ی سی متر با جایی که او در حال صحبت بود را تعیین کردند. از صداخفه‌کن استفاده کردند و تیرشان به فاصله‌ی دو سانتیمتر خطا رفت. احتمالا گلوله از بالای سرش رد شده بود. شاید حتی از میان موهایش، چون بلافاصله به موهایش دست کشید، انگار که باد آن‌ها را به هم زده باشد. بعد از آن، چندین و چند بار این صحنه را در تلویزیون دیدند. دستش را بالا برد و به موهایش دست کشید. هیچ کار دیگری نکرد. بدون اینکه متوجه چیزی شود به سخنرانی‌اش ادامه داد، چون گلوله‌ای که با صداخفه‌کن شلیک می‌شود آن‌قدر سریع است که نمی‌توان آن را دید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نمی‌دانم اصلا چیزی به نام "ادبیات کره شمالی" وجود دارد یا نه. اما هرچه هست در ماه‌های اخیر چند کتاب درباره این کشور عجیب و غریب و اسرارآمیز به فارسی ترجمه شده که شاید خواندن آنها عطش کنجکاوان را برای سردرآوردن از چند و چون زندگی در این "تنهاترین کشور روی زمین" سیراب نماید. یکی از این کتاب‌ها را قبلا در فهرست کتاب‌های "کتابسرای تندیس" حضورتان معرفی کرده بودیم. کتاب بعدی هم عنوان دیگری است در این زمینه که ماه گذشته به ویترین کتابفروشی‌ها راه یافت.

'فرار
فرار از اردوگاه 14
نویسنده: بلین هاردن
ترجمه: مسعود یوسف حصیرچین
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 12)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 229 صفحه
شابک: 978-600-229-328-2
اردوگاه‌های زندانیان سیاسی کره‌ی شمالی دو برابر گولاگ‌های استالین و دوازده برابر اردوگاه‌های نازی‌ها عمر دارند. هیچ‌کس که در آن‌ها به دنیا آمده، فرار نکرده است، هیچ‌کس جز شین دونگ هیوک.
فرار از اردوگاه 14، از طریق داستان تکان‌دهنده‌ی حبس و فرار شگفت‌انگیز شین اسرار تمامیت‌خواه‌ترین حکومت جهان را افشا می‌کند. شین چیزی از وجود تمدن نمی‌دانست - او مادرش را رقیبی برای غذا می‌دید، نگهبانان او را یک خبرچین بار آوردند و شاهد اعدام مادر و برادرش بود.
همه کیم جونگ ایل را می‌شناختند. اما کشورش را نه. این کشور گرسنه، ورشکسته و مجهز به سلاح اتمی است و بین 150000 تا 200000 نفر به عنوان برده در اردوگاه‌های زندانیان سیاسی‌اش کار می‌کنند.
این کتاب با تمرکز بر داستان این جوان شگفت‌انگیز که در امنیتی‌ترین زندان امنیتی‌ترین کشور دنیا رشد کرده، اسرار مخفی این کشور را افشا می‌کند. فرار از اردوگاه 14 خاطراتی بی‌نظیر است از یکی از تاریک‌ترین کشورهای جهان. این کتاب داستان تحمل، شجاعت، بقا و امید است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شین و مادرش در یکی از بهترین نقاط اردوگاه 14 زندگی می‌کردند؛ روستایی کنار یک باغ و درست روبه‌روی مزرعه‌ای که بعدها مادرش را در آن‌جا به دار آویختند.
هر کدام از چهل ساختمان یک طبقه‌ای روستا، چهار خانواده را در خود جای می‌داد. شین و مادرش اتاقی برای خودشان داشتند که آن‌جا کنار هم روی کف بتونی‌اش می‌خوابیدند. چهار خانواده از آشپزخانه‌ای مشترک استفاده می‌کردند که فقط یه لامپ داشت. در روز دو ساعت برق وصل بود، از چهار تا پنج صبح و ده تا یازده شب. پنجره‌ها از جنس پلاستیک خاکستری و به قدری مات و کدر بودند که نمی‌شد بیرون را دید. اتاق‌ها به روش کره‌ای گرم می‌شدند، یعنی با سوزاندن زغال‌سنگ در آشپزخانه و انتقال گرمای آن از طریق لوله‌هایی در کف اتاق‌ها. اردوگاه، معدن زغال‌سنگی برای خودش داشت و زغال‌سنگ برای گرم کردن به سادگی در دسترس بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

چهار کتاب بعدی همه کلاسیک‌های ادبیات اروپا هستند. هر چهار کتاب با فواصل کوتاهی در نیمه دوم قرن نوزدهم نوشته شده‌اند. قهرمان‌های دو کتاب اول از قرار زن‌هایی هستند که در زندگی‌شان به دنبال ایده‌آل‌هایی فراتر از تعاریف زمانه‌ی خود هستند. قهرمان‌های دو کتاب بعدی هم مردهایی هستند که زمانه بازی سختی با آنها می‌کند و باعث می‌شود دل به زنانی ببازند که از هر نظر برایشان نامناسب هستند. و ... هر چهار کتاب جزو کتاب‌هایی هستند که توصیه شده تا قبل از مرگ آنها را بخوانیم!

'تصویر
تصویر یک زن
نویسنده: هنری جیمز
ترجمه: مجید مسعودی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 798 صفحه
شابک: 978-964-448-496-4
ایزابل آرچر دختر جوان و زیبا و بانشاط آمریکایی به همراه عمه‌اش به اروپا می‌آید تا مدتی در املاک عمه‌اش در اطراف لندن زندگی کند و احتمالا با یکی از خواستگارهایی که برایش پیدا خواهد شد، ازدواج کند. او اما در مدتی کوتاه به دو خواستگار نسبتا مناسب پاسخ منفی می‌دهد. به نظر می‌رسد که ایزابل دلش نمی‌خواهد با ازدواج استقلال خودش را از دست بدهد.
با مرگ یکی از خویشاوندان متمول ایزابل، ثروت قابل توجهی به او می‌رسد و او تصمیم می‌گیرد مدتی را به سفر در نقاط مختلف اروپا بگذارند. اما در مدتی که در فلورانس است با آمریکایی برازنده‌ای بنام گیلبرت آسموند آشنا می‌شود و با وجود این که احساس می‌کند آسموند نقاطی تاریکی در شخصیت خود دارد، با او ازدواج می‌کند. آسموند در واقع فقط به خاطر ثروت ایزابل با او ازدواج کرده و ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در بعضی موارد کمتر ساعتی در زندگی مطبوع‌تر از ساعتی است که صرف تشریفات معروف به عصرانه می‌شود. مواردی هست که شما چه چای بخورید، چه نخورید - البته بعضی از مردم ابدا چای نمی‌خورند - وضعیت به نفسه لذت‌بخش است. آن‌هایی را که من، برای شروع به نقل این سرگذشت ساده، درنظر دارم، صحنه‌ی دلپسندی برای یک سرگرمی بی‌آزار فراهم ساخته بودند. بساط این ضیافت کوچک، روی چمن یک خانه‌ی قدیمی روستایی انگلیسی، در موقعی که باید آن را نیمه‌ی یک عصر باشکوه تابستانی بنامم، چیده شده بود. مدتی از عصر گذشته بود ولی زمان زیادی از آن باقی مانده بود، و آنچه باقی مانده بود در منتهای زیبایی و لطافت بود. تاریکی واقعی تا چند ساعت دیگر فرا نمی‌رسید؛ ولی امواج روشنایی تابستانی رفته‌رفته فرو می‌نشست ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'آسیاب
آسیاب کنار فلوس
نویسنده: جورج الیوت
ترجمه: ابراهیم یونسی
ناشر: نگاه
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 90000 تومان
تعداد صفحات: 628 صفحه
شابک: 978-964-6736-41-2
"آسیاب کنار فلوس" گزارشی است از درامی که در بخش مرکزی غرب انگلستان آغاز سده‌ی نوزدهم بازی شده است. شخصیت درام ماگی تالیور است، دختری در جست‌وجوی شور، به‌ویژه آن‌گاه که زندگی افسرده و ملال‌آور خانه، روزگارش را تیره و تار کرده است. او مدام با شور و حرارت هر چه بیشتر، مفاهیم زندگی را می‌جوید و شور و شوق خویش را در بسیاری چیزها مانند موسیقی، کتاب، دین و عشق تجلی می‌بخشد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"دشتی گسترده، آن‌جا که فلوس گسترنده شتابان از میان کرانه‌های سبزش به جانب دریا پیش می‌رود و خیزاب زیبا، که به پیشبازش شتافته است، وی را با شور در آغوش می‌گیرد و از شتابش می‌کاهد. بر این جریان نیرومند کشتی‌های سیاه روانند، کشتی‌های سنگین از الوارهای خوشبوی کاج، کیسه‌های پر از دانه‌های روغنی، یا زغال سیاه رخشنده. مقصد این محصولات شهر "سنت اوگز" است که بام‌های کهنسال و سرخ و شیار شیار و شیروانی‌های وسیع انبارهایش را در میان پشته‌ای پوشیده از درخت و کناره‌ی رود به تماشا می‌گذارد، درحالی که پرتو نگاه گذرای خورشید زمستانی ته رنگی ارغوانی به آب می‌بخشد. در دوردست، از هر سو، مرغزارهای شاداب گسترده است، با قطعاتی از خاک سیاه که برای افشاندن بذر نباتات درشت برگ آماده شده‌اند، یا از هم‌اکنون کشت نباتات نازک برگ پاییزی ته رنگی بدان‌ها به وام داده است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تربیت
تربیت احساسات
نویسنده: گوستاو فلوبر
ترجمه: مهدی سحابی
ناشر: مرکز
سال نشر: 1392 (چاپ 7)
قیمت: 75500 تومان
تعداد صفحات: 508 صفحه
شابک: 978-964-305-646-9
داستان بر بستر وقایع انقلاب سال 1848 فرانسه و آنچه که به پایه‌گذاری امپراطوری دوم فرانسه انجامید، می‌گذرد. فردریک مورو جوان برازنده‌ای است که در رشته حقوق تحصیل کرده و بطور اتفاقی با مادام آرنو ملاقات می‌کند. او در همان نگاه اول دلباخته‌ی مادام آرنو می‌شود. همسر مادام آرنو تاجری موفق است و فردریک که بطور اتفاقی با او آشنا شده بخاطر احساساتش نسبت به مادام آرنو این آشنایی را حفظ می‌کند. با گذر سالیان و اتفاقات مختلفی که در زندگی فردریک بوقوع می‌پیوندد، گهگاه مسیر زندگی او با زندگی خانواده آرنو تلاقی پیدا می‌کند و در تمام این سال‌ها احساسات فردریک نسبت به مادام آرنو هیچ تغییری نمی‌کند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"روز 15 سپتامبر 1840 حدود ساعت شش صبح، کشتی "ویل دو مونترو" کنار بارانداز سن‌برنار آماده‌ی حرکت بود و موج موج دودش به هوا می‌رفت.
آدم‌هایی نفس‌زنان می‌آمدند؛ بشکه‌ها و ریسمان‌ها و سبدهایی پر از رخت و کهنه و ملافه رفت و آمد را مشکل می‌کرد؛ جاشوها به هیچ‌کس جواب نمی‌دادند؛ مردم به هم تنه می‌زدند؛ عدل‌های بار از میان دو قرقره‌ی نقاله بالا می‌رفت؛ سر و صداها میان همهمه‌ی بخاری محو می‌شد که از صفحه‌هایی فلزی بیرون می‌زد و همه چیز را در مهی سفیدرنگ فرو می‌برد؛ از جلو کشتی بی‌وقفه صدای دینگ دینگ زنگ می‌آمد.
کشتی سرانجام به راه افتاد و دو کناره‌ی رود، پوشیده از انبار و کارگاه و کارخانه، چون دو نوار پهنی که باز شود پشت سر کشیده شد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'آب‌های
آب‌های بهاری
نویسنده: ایوان تورگینیف
ترجمه: عبدالحسین نوشین
ناشر: بوتیمار
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 11500 تومان
تعداد صفحات: 168 صفحه
شابک: 978-964-9963-10-5
قهرمان داستان، دیمیتری سانین 22 ساله در حال بازگشت از سفری تفریحی از ایتالیا به زادگاهش روسیه در شهر فرانکفورت با جما روزللی ملاقات می‌کند و دل به او می‌بازد. او که برای اولین بار است که طعم عشق را می‌چشد تصمیم می‌گیرد که املاکش را در روسیه بفروشد و زندگی تازه‌ای را با جما آغاز کند. اما او که ابتدا تصور می‌کند عشق‌اش به جمای جوان و زیبا ابدی خواهد بود وقتی برای فروش املاکش به روسیه بازمی‌گردد و برای اولین‌بار با خریدار املاکش، مادام پولوزوف، روبرو می‌شود، همه تصوراتش از آینده تغییر می‌کند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ساعت دو بعد از نیمه‌شب به اتاق کارش برگشت، پس از روشن کردن شمع‌ها، پیشخدمت را از اتاق بیرون کرد، روی مبل کنار شومینه افتاد و صورتش را با دو دست پوشاند.
هرگز چنین خستگی جسمی و روحی را نچشیده بود. تمام شب را با بانوان دلپسند و مردان بافرهنگ گذرانده بود. برخی از آن بانوان، زیبا بودند و تقریبا همه‌ی مردان در هوش و استعداد ممتاز. خود او هم هم‌صحبتی خوب بود ... باوجود همه‌ی این‌ها آن حس تنفر از زندگی (که رومیان درباره‌اش بسیار سخن گفته‌اند) هرگز با چنین نیرویی به او دست نداده بود. اگر جوان‌تر بود از دلتنگی و ملال و خشم به گریه می‌افتاد، تلخی زهرآگین و سوزانی مانند تلخی کاسنی در دل و جانش راه یافته بود. از هرطرف، سنگینی غمباری مانند غروب دلگیر پاییز او را احاطه کرده بود و نمی‌دانست چه‌گونه باید خود را از این تاریکی و غم آزاد سازد. امیدی به خوابیدن نداشت، چون می‌دانست خوابش نخواهد برد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را اما نویسنده‌اش در نیمه دوم قرن بیستم، یکصد سال بعد از چهار کتاب قبلی، نوشته. اینجا دیگر آن تغییر کذا و کذا سر رسیده. دوشیزه برودی نماینده و پرچمدار آن است و شاگردانش را هم برطبق همین مکتب تربیت می‌کند. اما انگار هنوز هم همه چیز به خوبی جا نیافتاده و امواج "تغییر" به ساحل آرامش نرسیده‌اند!

'بهار
بهار زندگی دوشیزه جین برودی
نویسنده: میوریل اسپارک
ترجمه: الهام نظری
ناشر: افراز
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 166 صفحه
شابک: 978-964-243-971-3
جین برودی، معلم یک مدرسه دخترانه در سال‌های 1930 در اسکاتلند است. او که در اوج جوانی است روحیه‌ای پیشرو نسبت به جامعه خود دارد و تلاش می‌کند همین روحیه را به 6 دختر دانش‌آموزی که به عنوان برگزیدگانش از میان بچه‌های مدرسه انتخاب کرده، انتقال دهد. او دخترها را تحت سرپرستی خود می‌گیرد و برای آنها از سفرهایش، احساساتش، تاریخ هنر و فاشیسم سخن می‌گوید.
"دخترهای برودی" به مرور در مدرسه برجسته و متمایز می‌شوند، هریک بخاطر یکی از ویژگی‌هایشان. اما به مرور که زمان می‌گذرد، بچه‌ها بزرگ می‌شوند و هنگام ترک مدرسه و ورود به جامعه برای آنها فرا می‌رسد، بروز اتفاقاتی باعث می‌شود تردید کنیم که آیا تلاش جین برودی برای انتقال روحیه و تجربیاتش به دخترها نتیجه‌ی دلخواه او را داشته ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پسرها، وقتی داشتند با دخترهای مدرسه‌ی مارسیا بلین صحبت می‌کردند، پشت دوچرخه‌هایشان ایستاده بودند و فرمان آن‌ها را در دست داشتند، و به این ترتیب حصاری محافظ از دوچرخه بین دو جنس ایجاد شده بود، و این تاثیر را در ذهن به‌وجود می‌آورد که پسرها هر لحظه ممکن است فرار کنند.
دخترها نمی‌توانستند کلاه‌های پانامایی‌شان را از سر بردارند چون زیاد از در مدرسه دور نشده بودند و نداشتن کلاه بر سر، توهین‌آمیز بود. تخلف از گذاشتن کلاه با حالتی مناسب بر روی سر، برای دخترهای کلاس چهارم و بالاتر نادیده گرفته می‌شد، البته تا وقتی که هیچ‌کس کلاهش را کج روی سرش نمی‌گذاشت. قاعده‌ی معمول این بود که لبه‌ی کلاه در پشت سر بالا و در جلوی سر پایین باشد، ولی گاهی تفاوت‌های ظریفی نسبت به این قاعده دیده می‌شد. آن پنج دختر، که به خاطر پسرها خیلی نزدیک به هم ایستاده بودند، هرکدام کلاهشان را جور متفاوتی به سر گذاشته بودند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مهرماه، درخواست یکی از مشترکین جیره‌کتاب برای آنکه کتاب‌هایی به قلم کریستین بوبن برایش ارسال کنیم، باعث شد تا توجه‌ام به آثار ترجمه شده از این نویسنده‌ی "خاص" فرانسوی جلب شود. متوجه شدم که تعداد قابل ملاحظه‌ای کتاب از او به فارسی ترجمه شده. همچنین به نظرم رسید که شاید "دیر رسیده‌ایم" و اوج استقبال از نوشته‌های او در بازار کتاب ایران چند سال پیش بوده. اغلب کتاب‌های او چند سالی از آخرین چاپ‌شان می‌گذرد (که پس یعنی مدتی است فروش آنها فروکش کرده) و اغلب هم به چاپ چهارم و پنجم و ... رسیده‌اند (که پس یعنی زمانی فروش‌شان خوب بوده و مورد استقبال خریداران قرار می‌گرفته‌اند!) به هر حال از آنجا که قرار نیست ما زیاد وارد این "معادلات" بشویم، به سرم زد که به مرور کتاب‌های او را بخرم و در نهایت فهرستی برای آثارش ترتیب بدهم. البته در این بین نسخه‌ای از کتاب‌ها را هم برای آن دوست‌مان که باعث برانگیخته شدن این توجه شدند، ارسال خواهیم کرد!

'کتاب
کتاب بیهوده
نویسنده: کریستیان بوبن
ترجمه: پیروز سیار
ناشر: دوستان
سال نشر: 1390 (چاپ 4)
قیمت: 3000 تومان
تعداد صفحات: 101 صفحه
شابک: 978-964-6207-37-0
کریستیان بوبن در این کتاب به هفت نویسنده و شاعر بزرگ جهان می‌پردازد که عبارتند از: پل کلودل، فرانتس کافکا، شارل فردینان رامو، ساموئل بکت، فرانسیس پونژ، گیوم آپولینر و گوستاو رو. بوبن از طریق سخن گفتن درباره این چهره‌های برجسته ادبی و آثارشان، می‌کوشد تا تاملات خود را در باب ادبیات و شعر بیان دارد. در مقام یک آفرینشگر ادبی، از نکات بکر و قابل تاملی سخن می‌گوید که در نهاد ادبیات و شعر نهفته است. از دیدگاه او، شعر کلامی شفابخش است که پیوندهایی ناپیدا را پدید می‌آورد و سخنی است که از خواننده دستگیری می‌کند و دیدگانی چند را اینجا و آنجا روشنایی می‌بخشد. آنچه مایه زیبایی کلامی می‌شود، راستی نهفته در بطن آن است که به ما قدرت شنیدن و دیدن می‌بخشد، قدرتی که خود نتوانسته‌ایم به خویشتن دهیم ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"فرزانه، فربه، فسرده؛ مردی سالخورده، با شکمی چاق و سر طاس، روی صندلی قطار نشسته و سرگرم مطالعه نرخ‌های بورس در روزنامه است. فرزانه، فربه، فسرده. نمی‌دانید که این تصویر را نویسنده‌ای دیگر توصیف کرده یا به راستی به چشم خود آن را در عکسی دیده‌اید. مهم آن است که در چه سنی با این تصویر آشنا شدید؛ در بیست سالگی. در این سن همه چیز را به روشنی می‌بینیم، هنوز از جدا ساختن چیزها از یکدیگر سر باز می‌زنیم، چیزهایی را که باهم‌اند به هم پیوند می‌دهیم، سرچشمه را با چشمه‌سار، علت را با معلول، نرخ‌های بورس را با فربهی و طاسی. این تصویر در دیدگان بیست سالگی شماست و زیر آن نوشته شده: پل کلودل، سفیر-کاتولیک-شاعر. فرزانه، فربه، فسرده. این تصویر زمانی دراز شما را از لمس کردن کتاب‌های او بازداشت، کتاب‌های سفیر فربه، کاتولیک فسرده، شاعر فرزانه ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'نور
نور جهان
نویسنده: کریستیان بوبن
ترجمه: پیروز سیار
ناشر: دوستان
سال نشر: 1390 (چاپ 3)
قیمت: 4000 تومان
تعداد صفحات: 143 صفحه
شابک: 978-964-6207-36-3
این کتاب حاصل گفت‌وگوی طولانی لیدی داتاس، شاعر و نویسنده فرانسوی، با کریستیان بوبن است که از چهره‌های سرشناس ادبیات معاصر فرانسه به شمار می‌آید. در این گفت‌وگو بوبن به تامل درباره تحولات روحی خود می‌پردازد و از عناصر شکل‌دهنده تفکر خویش سخن به میان می‌آورد. در باب نویسندگان و شاعرانی که دلبسته آنها است، صحبت می‌کند و آرای انتقادی خود را درباره‌ی پاره‌ای از چهره‌های مشهور ادبی بیان می‌دارد. وی تصریح می‌کند که به تعریف خاصی از ادبیات نظر دارد و سنخ ویژه‌ای از آثار ادبی را می‌ستاید. از دیدگاه او، آن دسته از آفرینش‌های ادبی درخور اعتنا و دارای اصالت هستند که موجب نوعی تحول روحی در خواننده شوند و او را بینش و بصیرت بخشند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"بی‌اندازه نادر است که به کسی برخورد کنیم، خواه با اشخاص زیادی معاشر باشیم یا از زمره‌ی آن کسانی باشیم که گوشه‌گیر خوانده می‌شوند. اکثر مردمان از آن روی برخورد با خود را بس دشوار می‌سازند که به راستی در کلام خویش حضور ندارند یا عاری از روحند. من همواره برای تازگی تصورناپذیر وجود دیگری اعتبار قایل می‌شوم، اما اگر دیگری این شگفتی را به هدر داده باشد تا مانند همگان گردد، این اعتبار تحلیل خواهد رفت. چگونه می‌توان با هیچ‌کس سخن گفت؟ محال است. گاه میل به داشتن احساسات مشترک با دیگری چندان نیرو می‌گیرد که با این حال، بخت خویش را می‌آزمایم، اما اغلب بیهوده است: عقاید، نظر مرا به خود جلب نمی‌کند. آنچه مرا تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، این است که دیگری تمامی وزن زندگی خویش را در ترازوی واژه‌ها نهاده باشد و اندیشه‌ی او بدان متکی باشد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم سفارش یکی دیگر از مشترکین جیره‌کتاب بود. الان که داشتم این معترضه‌ها را سر هم می‌کردم یکدفعه یادم افتاد که این مشترک و مشترک قبلی هر دو ساکن یک شهر، اصفهان، هستند. انگار من هم دارم کمی "خرافاتی" می‌شوم! به هر حال توضیحات نویسنده که در معرفی کتاب آورده‌ایم، موضوع آن را کم و بیش روشن می‌کند. می‌ماند قضاوت درباره اینکه چقدر خواندنی است. آن را هم انشاالله دوست‌مان پس از خواندن کتاب برایمان تعریف می‌کند!

'آینه
آینه جان: مقالاتی درباره احوال و اندیشه‌های مولانا جلال‌الدین بلخی
نویسنده: آرش نراقی
ناشر: نگاه معاصر
سال نشر: 1394 (چاپ 3)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 184 صفحه
شابک: 978-964-7763-98-1
... مقالاتی که در این مجموعه گرد آمده است حاصل گشت و گذار نگارنده در جهان اندیشگی مولاناست، و تا حدی بازتابنده تجربه‌های شخصی او در این سیر دل‌انگیز و الهام‌بخش است. در سراسر این مقالات تلاش نگارنده بر آن بوده است که همدلانه نگاهی کمابیش تازه بر پاره‌ای زوایا و خفایای زندگی و تعالیم مولانا بیفکند، و از این راه در بلندای آینه روح او خویشتن را بازیابد. بنابراین، در این گشت و گذار شناخت مولانا به همان اندازه موضوعیت داشته است که فهم خویشتن در پرتو جهان مفهومی و زبانی‌ای که او برای ما به میراث نهاده است.
از میان هشت مقاله این مجموعه، چهار مقاله نخست نگاهی است به پاره‌ای از سویه‌های درونی زندگی مولانا از دوران کودکی تا هنگام مرگ ... چهار مقاله دوم درباره پاره‌ای از تعالیم مهم در اندیشه مولاناست ... (برگرفته از مقدمه کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مهرماه بخش چهارم از کتاب "اقتصاد به زبان خودمان" هم منتشر شد. راستش من که خیلی با انتشار کتاب‌هایی این چنین در چند قسمت موافقم. هم خریدار قیمت مجلدات مختلف را به مرور پرداخت می‌کند (و زیاد متوجه متحمل بار مالی پرداخت یکجا نمی‌شود!) هم فاصله‌ای که میان انتشار مجلدات می‌افتد می‌تواند باعث مرور و تفکر بیشتر درباره مطالب مجلدات منتشر شده بشود. تنها خرده به این روش این است که فاصله زمانی انتشار مجلدات نباید آنقدر زیاد شود که آدم مطالبی را که در دفترهای قبلی خوانده فراموش کند!

'اقتصاد
اقتصاد به زبان خودمان (4- پیچیدگی نظام سرمایه‌داری)
نویسنده: جیم استنفورد
ترجمه: سیدمهدی حسینی
ناشر: پژواک
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 134 صفحه
شابک: 978-600-6299-42-6
نسخه‌ی اصلی کتاب جیم استنفورد، مشتمل بر پنج بخش و 27 فصل است و در 350 صفحه منتشر شده. به نظر می‌رسد مترجم و ناشر ایرانی تصمیم گرفته‌اند کتاب را در پنج جلد (هر جلد حاوی یک بخش از کتاب) منتشر کنند.
کتاب حاضر ترجمه‌ی بخش چهارم متن اصلی (فصل‌های شانزده تا بیست و یک کتاب) است (سه جلد قبلی که حاوی فصل‌های اول تا پانزدهم کتاب هستند قبلا حضورتان معرفی شده‌اند). فصل‌های ترجمه شده در این مجلد عبارتند از: "پول و بانکداری"، "تورم، بانک‌های مرکزی و سیاست پولی"، "بازارهای سهام، مالی‌گرایی و حقوق‌های بازنشستگی"، "شخصیت‌های متضاد دولت"، "هزینه‌گذاری و مالیات‌گیری" و "جهانی‌سازی".
اولین فصل این مجلد با عنوان "پول و بانک‌داری" با این جملات آغاز می‌شود:
"پول چیست و چه مزایایی دارد؟
تا به این‌جا کوشیدیم که علم اقتصاد را به‌زبانی بسیار ملموس و عینی توضیح دهیم. تولید عبارت است از نحوه‌ی ایجاد کالاها و خدمات مفید. کار همان تلاشی‌ست که انسان صرف تولید می‌کند. مصرف یعنی استفاده از برخی کالاها و خدمات به‌قصد ادامه‌ی زندگی و لذت‌بردن از آن. و سرمایه‌گذاری یعنی اختصاص بخشی از بازدهی تولید به‌منزله‌ی "ابزاری" برای افزایش تولید در آینده. همه‌ی این‌ها مفاهیمی عینی و واقعی‌اند؛ همگی دربرگیرنده‌ی کالاها و خدمات واقعی‌اند. نیازی نیست که آن‌ها را بر حسب [مفهوم انتزاعی] پول بسنجیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مدتی بود که سر و صدایی از نشر "فرزان روز" به گوشم نمی‌رسید و نشر‌شده‌ای از این ناشر به چشم‌ام نمی‌آمد. مهرماه اما چند عنوان از کتاب‌هایی که در یک آگهی در نشریه جهان‌کتاب معرفی کرده بودند، توجه‌ام را جلب کرد و آنها را سفارش دادم که در ادامه نام و نشان‌شان را ملاحظه می‌کنید.

'بر
بر دوش غولان
نویسنده: ملوین براگ
ترجمه: حبیب‌الله فقیهی‌نژاد
ناشر: فرزان روز
سال نشر: 1394 (چاپ 3)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 357 صفحه
شابک: 978-964-321-430-2
تمرکز کتاب بر روی داستان زندگی دوازده دانشمندی است که جهان زیستگاه ما را در بلندای دو هزار و پانصد سال گذشته از دو لحاظ شناختمان از آن، و شیوه‌ی زیستمان در آن، تغییر داده‌اند. در کتاب، شماری از دانش‌پژوهان برجسته‌ی امروزی با آغاز از ارشمیدوس یونان باستان و ختم به فرانسیس کریک و جیمز واتسون انگلستانِ اواسط قرن بیستم، به بررسی در زندگی این مغزهای دوران‌ساز پرداخته، پرده از تقلاهای آنان و همکاران و رقبایشان کنار می‌زنند. روایات و کشفیات آنان، در کل تشکیل یک راهنمای تاریخ علم را می‌دهد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد)
مقالات کتاب به بررسی زندگی و فعالیت‌های ارشمیدس، گالیله، نیوتن، لاوازیه، فارادی، داروین، پوانکاره، فروید، ماری کوری، اینشتین، کریک و واتسون پرداخته‌اند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در مورد کتاب (یا در حقیقت مقاله‌ی) نیچه باید به این نکته اشاره کنم که هرقدر در اینترنت جستجو کردم، مطلبی که در چند جمله این اثر را معرفی کند و "به زبان آدمیزاد" بگوید که فیلسوف حرف حسابش در این کتاب چه بوده، پیدا نکردم. همه اغلب نقل‌قول‌هایی را از بخش‌های مختلف کتاب آورده بودند و بس. با اینکه همه جا نقل شده که این مقاله‌ی بلند یکی از مهم‌ترین آثار نیچه است، اما انگار کسی تاکنون اقدام به "معرفی کوتاه" آن نکرده. بنابراین من هم ناچارا کتاب را ورق زدم و چند خطی را که توجه‌ام را جلب کرد برای آشنایی دوستان با نثر و فضای کتاب در ذیل مشخصات آن آوردم.

'سودمندی
سودمندی و ناسودمندی تاریخ برای زندگی
نویسنده: فریدریش نیچه
ترجمه: عباس کاشف، ابوتراب سهراب
ناشر: فرزان روز
سال نشر: 1394 (چاپ 6)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 130 صفحه
شابک: 978-964-321-410-4
در صفحه 52 کتاب می‌خوانیم:
"... به نظر من زیاده‌روی در تاریخ یک عصر از پنج جهت به حال زندگی خطرناک و زیان‌بخش است: از طریق ایجاد چنین افراطی در تغایر درون و برون که در بالا بدان پرداختیم و در نتیجه آن شخصیت تضعیف می‌گردد؛ از طریق این افراط، هر عصری گمان می‌کند که بسیار بیشتر از عصر دیگری واجد نادرترین سجایا و عدالت است؛ از طریق این افراط غرائز مردم لطمه می‌بیند و ادراک و رشد فرد نه به میزان رشد و ادراک جمع متوقف می‌گردد؛ از طریق چنین افراطی اعتقاد به دوران‌های قدیمی زندگی بشر که در هر زمانی مضر است به ذهن رسوخ می‌کند، اعتقاد به تازه وارد بودن و زاده‌ای از تبار پایین بودن؛ از طریق این افراط یک عصر واجد حالت خطرناک به سخره گرفتن خویش می‌شود و بالاخره حالت خطرناک‌تر از آن، کلبی مذهب می‌شود. ولی به هر حال این روش به رفتار خودپرستانه زیرکانه‌ای تبدیل می‌گردد که از طریق آن قدرت حیاتی فلج می‌شود و در نهایت نابود می‌گردد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نام و نشان کتاب بعدی را در شماره اخیر مجله‌ی "انشا و نویسندگی" دیدم. در این شماره که به موضوع "فلسفه برای کودکان" پرداخته شده، مطلبی در معرفی کتاب "راهنمای تفکر نقادانه" آمده. نویسنده در معرفی کتاب آورده:

"... به نظر من این کتاب برای همه رشته‌های تحصیلی عموما و برای رشته فلسفه خصوصا و علاقه‌مندان به فلسفه برای کودکان و نوجوانان و مربیان و تسهیل‌گران این حوزه به‌ویژه، بسیار ضروری‌تر و کاربردی‌تر است. ناگفته پیداست که این ادعا به این معنا نیست که این کتاب به بچه‌ها درس داده شود بلکه مربی یا تسهیل‌گر باید آن را دقیق مطالعه کند و آموزه‌های آن را به‌صورت عملی و کاربردی در کلاس به کار برد. چرا که در برنامه فلسفه برای کودکان، ما با سه نوع تفکر مواجه‌ایم: تفکر نقادانه، تفکر خلاقانه و تفکر مراقبتی. برای مربی و تسهیل‌گر ضروری است که در هرکدام از این‌ها سواد و دانش و البته تمرین کافی داشته باشد. به‌نظر می‌رسد این کتاب، در میان کتاب‌های تفکر نقادانه، به‌خوبی می‌تواند یاری بهر تسهیل‌گر باشد ..." (انشا و نویسندگی، شماه 58، مرداد 1394)

'راهنمای
راهنمای تفکر نقادانه: پرسیدن سوال‌های به‌جا
نویسنده: ام.نیل براون، استیوارتام.کیلی
ترجمه: کورش کامیاب
ناشر: مینوی خرد
سال نشر: 1394 (چاپ 4)
قیمت: 23000 تومان
تعداد صفحات: 305 صفحه
شابک: 978-600-6220-16-1
... اصطلاح تفکر نقادانه به مجموعه‌ای از نگرش‌ها و مهارت‌های فکری اطلاق می‌گردد که برای ارزیابی و محک‌زدن ادعاها و استدلال‌ها به کار می‌آیند. در تفکر نقادانه سعی بر این است که هر ادعا یا استدلالی پیش از پذیرفته‌شدن، با استفاده از معیارهای معینی محک زده شود تا بتوان درباره عقلانی بودن یا نبودنش داوری کرد.
تفکر نقادانه را به شیوه‌های گوناگونی می‌توان به کار برد. شیوه‌ای که نویسندگان این کتاب پیش گرفته‌اند پرسیدن تعدادی سوال نقادانه است. پرسیدن این سوال‌ها که هر کدام روی جنبه خاصی از ادعا یا استدلال مطرح شده انگشت می‌گذارد، مبنای موردنیاز را برای ارزیابی نقادانه و عقلانی آن ادعا یا استدلال در اختیار قرار می‌دهد. به عقیده نویسندگان کتاب حاضر، مزیت روش یادشده در این است که با استفاده از آن می‌توان با نظم‌وترتیب در طی مراحل معینی به ارزیابی ادعاها و استدلال‌ها پرداخت ... (برگرفته از مقدمه مترجم کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"همه کسانی که از فیلم‌دیدن لذت می‌برند مشتاق‌اند که موضوع جدیدترین فیلم‌ها را بدانند. از خود می‌پرسند آیا الان به‌تماشای فلان فیلم برویم، صبر کنیم تا بعدا آن را از فروشگاهی کرایه کنیم، یا کاملا از دیدنش صرف‌نظر کنیم؟
بسیاری از آدم‌های خبره در زمینه فیلم هستند که می‌توانند در این مورد ما را راهنمایی کنند. ولی ما باید تابع نظر کدام‌یک از این خبرگان باشیم؟ نظردادن کار ساده‌ای است؛ هرکس می‌تواند نظری داشته باشد. اما کدام‌یک از آدم‌های خبره در زمینه فیلم آن نوع آگاهی را دارد که بتوانیم به نظرش اعتماد کنیم؟
ما نویسندگان این کتاب عاشق فیلم‌دیدن‌ایم، ولی هر دوی ما می‌خواهیم در این‌که چه فیلمی را تماشا می‌کنیم مشکل‌پسند باشیم. یعنی درعین‌حال که شیفته فیلم‌دیدن هستیم، فیلم‌های زیادی هستند که ما نمی‌خواهیم آن‌ها را تماشا کنیم. تصمیم‌گرفتن درباره این دسته از فیلم‌ها کار سختی است و برای همین ما برای آسان‌تر کردن کارمان اغلب به یکی از پایگاه‌های اینترنتی مورد علاقه‌مان مراجعه می‌کنیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتابفروش محله چند نوبتی که به سراغش رفتم هر بار کتاب بعدی را تبلیغ کرد و صحبت‌اش را به میان کشید تا جوری توجه‌ام را بهش جلب کند. این را هم بگویم که در فامیل ما تا دلتان بخواهد وکیل و "حقوق‌خوانده" پیدا می‌شود، و حتی دوتایشان هم مشترک جیره‌کتاب هستند (!!!) اما بعید می‌دانم این کتاب را برایشان ارسال کنم. به نظرم کسانی که از لطیفه‌های کتاب لذت می‌برند بیشتر موکلین هستند و آنهایی که تا به حال دست‌کم یکبار پایشان به یک دفتر حقوقی رسیده است!

'شوخی‌های
شوخی‌های حقوقی
نویسنده: پاتریک ریگان
ترجمه: بکتاش منوچهری، جعفر حسن‌زاده
ناشر: آموت
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 85 صفحه
شابک: 978-600-384-003-4
کتاب مجموعه‌ای است از لطیفه‌هایی که برای صنف وکیل و اهل حقوق ساخته‌اند. مترجم کتاب نیز خود وکیل پایه یک دادگستری است!
در یکی از لطیفه‌های کتاب می‌خوانیم:
"دو دوست در حال مسافرت با بالن، بر فراز جنگل گم شدند. در نتیجه ارتفاع را کم کردند و از مردی که در حال دویدن بود، پرسیدند: "هی ما کجا هستیم؟"
مرد در جواب گفت: "شما در یک بالن هستید که با هوای گرم پر شده و نود پا هم با زمین فاصله دارید."
مسافر بالن به دوستش گفت: "او یک وکیل است."
دوستش پرسید: "از کجا فهمیدی؟"
گفت: "چون جواب او کاملا درست، دقیق و کوتاه بود و هیچ کمکی هم به ما نکرد." "

چاپ کتاب تمام شده!

معرفی دو کتاب آخر فهرست این ماه را هم "بدون معترضه" ملاحظه بفرمایید. راستش حالا که فکر می‌کنم یادم نمی‌آید هرکدام را به چه دلیلی خریده‌ام. خب، آدم که نمی‌تواند برای هر خریدش یک دلیل منطقی داشته باشد!

'شهر
شهر گمشده: بازخوانی زندگی و آثار غلامحسین ساعدی
نویسنده: محمدحسن حبیبی
ناشر: هرمس
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 296 صفحه
شابک: 978-964-363-897-9
کتاب حاضر بخشی از وجود جریان روشنفکری ایران را در آیینه‌ی زندگی و آثار یکی از شاخص‌ترین نویسندگان معاصر کشورمان بررسی می‌کند و از آنجا که شخصیت این نویسنده، آثار و حتی زندگی خصوصی او عمیقا تحت تاثیر عقاید و وقایع زمانه‌اش قرار داشته است به واکاوی روابط و تاثیرات متقابل آنها بر یکدیگر می‌پردازد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"زمانه و روزگار کودکی و نوجوانی غلامحسین ساعدی دوره طوفانی و پرالتهابی بود که سرنوشت سیاسی ایران و جهان را در بیشتر سال‌های قرن بیستم رقم زد. روزگاری که ساعدی در آن چشم به جهان گشود، یا چنان‌که خود می‌گوید در تبریز روی خشت افتاد (مجابی، 1381، 136)، مملکت ایران دوره اوج دیکتاتوری رضاشاه را تجربه می‌کرد که بر ویرانه آرزوهای مشروطیت بنا شده بود.
این نسل از ایرانیان که دیکتاتوری رضاخانی را تجربه می‌کردند و دوران هرج و مرج پیشین را هم به خاطر داشتند در وضعیت متناقضی گرفتار شده بود. از سویی، رضاشاه تجسم تمام آن رویایی بود که آنان در دوره حکومت آشوب و هرج و مرج و خطر تجزیه ایران در دوران حکمرانی سست احمدشاه آرزویش را داشتند، یعنی داشتن ثبات و امنیت در سایه یک دولت ملی‌گرای فراگیر و مقتدر مرکزی، و مدرنیزه کردن ساختار کشور ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'خودتان
خودتان را ارتقا دهید: قوانین طلایی موفقیت شغلی
نویسنده: دن شابل
ترجمه: علی قادری، ندا جلیلی‌نیا
ناشر: فیروزه
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 288 صفحه
شابک: 978-964-6542-58-7
نویسنده کتاب معتقد است که در فضای کاری جدید در قرن بیست و یکم، افراد باید همواره نقشه‌ای برای ارتقا شغلی خود در ذهن داشته باشند. به اعتقاد او با این طرز فکر، هر شخص باید در طول زندگی شغلی خود پیوسته اقدام به اطلاع‌رسانی و "تبلیغ" قابلیت‌های خود بنماید تا مدیران و تصمیم‌گیرندگان سازمان او متوجه استعدادهایش بشوند.
کتاب در یازده فصل، درباره موضوعاتی از قبیل "بدون اینکه خودنمایی به‌نظر برسد، خود را به دیگران نشان دهید" و "روابط بین نسل‌ها را توسعه دهید" و "شبکه‌ی خود را در محل کار و خارج از آن بسازید" ... صحبت می‌کند.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ما نسل جدید هستیم؛ نسل Y. جمعیت ما در ایالات متحده بالغ بر هشتاد میلیون نفر است و این قدرت بزرگی است. جهان در دستان ماست و من کاملا اطمینان دارم که این نسل از بشر می‌تواند مشاغل را به چیزی بهتر از آنچه هست تبدیل کند.
در شرکت‌های امروزی اعتماد از میان رفته است. از آنها توقع داریم بیشتر با اهداف اجتماعی هماهنگ باشند. سران شرکت‌ها را دوست نداریم و نمی‌خواهیم از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر زیر فشار محیط کار باشیم. بر این باوریم که شرکت‌ها نباید بر اساس نوع استخدام، سن و ساعات حضورمان ما را قضاوت کند و آنچه مهم است نتیجه‌ی نهایی است. هرچه تعداد بیشتری از ما با این طرز فکر وارد بازار کار شویم، روند تغییرات سرعت بیشتری به خود می‌گیرد. ضمنا شرکت‌ها که خود را با این شرایط تطبیق نمی‌دهند از گردونه‌ی رقابت خارج می‌شوند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: آینه جان: مقالاتی درباره احوال و اندیشه‌های مولانا جلال‌الدین بلخی (آرش نراقی)، کتاب بیهوده (کریستیان بوبن)، نور جهان (کریستیان بوبن)، آسیاب کنار فلوس (جورج الیوت)، تصویر یک زن (هنری جیمز)، آب‌های بهاری (ایوان تورگینیف)، اقتصاد به زبان خودمان (4- پیچیدگی نظام سرمایه‌داری) (جیم استنفورد)، شهر گمشده: بازخوانی زندگی و آثار غلامحسین ساعدی (محمدحسن حبیبی)، تربیت احساسات (گوستاو فلوبر)، سوء‌ قصد (از سری کتاب‌های جک ریچر) (لی چایلد)، بر دوش غولان (ملوین براگ)، سودمندی و ناسودمندی تاریخ برای زندگی (فریدریش نیچه)، خودتان را ارتقا دهید: قوانین طلایی موفقیت شغلی (دن شابل)، راهنمای تفکر نقادانه: پرسیدن سوال‌های به‌جا (ام.نیل براون، استیوارتام.کیلی)، بهار زندگی دوشیزه جین برودی (میوریل اسپارک)، شوخی‌های حقوقی (پاتریک ریگان)، فرار از اردوگاه 14 (بلین هاردن)
خواندن 5579 دفعه

1 نظر

  • پیوند نظر امیر دوشنبه, 25 آبان 1394 14:37 ارسال شده توسط امیر

    کتاب «راهنمای تفکر نقادانه» بهترین یا حداقل یکی از بهترین کتابهای آموزش تفکر انتقادی در زبان فارسی است. گویا اصل این کتاب متن درس عمومی دانشجویان دانشگاه پرینسون بوده و ترجمۀ فارسی کتاب هم بسیار خوب است. سوای علاقمندان به فلسفه، اگر میخواهید که در این جامعۀ گل و بلبل ما سرتان کلاه نگذارند، خواندن این کتاب ضروری است! این کتاب بسیار آموزنده است و خواندن آن به همگان توصیه میشود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u