چاپ کردن این صفحه
پنج شنبه, 19 تیر 1393 22:57

کتاب‌های خرداد 1393

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 کتاب‌های خرداد 1393 را که برای مشترکین انتخاب می‌کردم، برای تعداد قابل توجهی از دوستان کتاب "کار از کار گذشت" ژان پل سارتر را در نظر گرفته بودم. در ماه‌های قبل کسانی که کتاب را دریافت کرده و خوانده بودند اغلب آن را پسندیده بودند. قیمت کتاب هم معقول و منطقی بود!

شاید یک روزی بشینم و چیزی درباره‌ی این "الگوریتم" انتخاب کتاب بنویسم. الان اما همین‌قدر برایتان بگویم که واقعا کار "عرق‌دربیاری" است! به قیافه‌اش نمی‌آید اما به هنگام انتخاب کتاب آنقدر پارامترهای مختلف را باید در نظر بگیری که گاهی کار واقعا گیج‌کننده می‌شود (خودتان هم دیده‌اید که کم پیش نمی‌آید که در این انتخاب‌ها "دسته گل به آب بدهم"!)

در میان پارامترهای انتخاب، "قیمت" یکی از مهم‌ترین متغیرهاست. راستش من وقتی برای خودم هم کتاب می‌خرم، حساب و کتاب جیب برایم مهم است، چه برسد زمانی که می‌خواهم از جیب یکنفر دیگر خرج کنم و برایش کتاب سفارش بدهم. تجربه چندساله باعث شده که برای هریک از مشترکین جیره‌کتاب یک "بودجه فرضی" در ذهن داشته باشم که محدوده ریالی پولی را مشخص می‌کند که اجازه دارم در هر ماه برایش کتاب انتخاب و ارسال کنم. ناگفته پیداست که این "فرضی" هم حاصل تخیلات خودم است و به همین خاطر ممکن است که گاهی در این محاسبات هم اشتباهاتی رخ بدهد!

داشتم چی می‌گفتم؟ آها، "کار از کار گذشت" از همه نظر کتاب مناسبی به نظر می‌آمد. موضوع‌اش باب طبع خواننده‌ها بود و قیمتش هم مناسب. بنابراین با خیال راحت 30 نسخه‌ای از آن را برای خرداد انتخاب کردم و اسم کتاب را به همراه بقیه‌ی سفارش‌هایمان برای "آقا مهدی" فرستادم تا کتاب‌ها را تهیه کند و برایمان بفرستد. اگر قبل از این برایتان نگفته‌ام، بدانید و آگاه باشید که "آقا مهدی" کتابفروشی است در خیابان انقلاب که ما هر ماه اغلب کتاب‌های مورد نیازمان را با کمک او تهیه می‌کنیم و از ابتدای شروع فعالیت جیره‌کتاب هر ماه این وظیفه خطیر "جمع کردن" سفارش‌های ما را برعهده داشته است.

سفارش‌های خرداد که ارسال شد، یکی دو روز بعد آقا مهدی زنگ زد که: "چاپ "کار از کار گذشت" تمام شده! چکار کنیم؟" جهت اطلاع‌تان باید بگویم که خبر اینکه کتابی که با آنهمه "عرق" برای تعدادی از مشترکین انتخاب شده قابل تهیه نیست یکی از فاجعه‌آمیزترین اخباری است که ممکن است هر ماه به جیره‌کتاب برسد. این یعنی اینکه باید دوباره بنشینی و برای 30 نفر از اول بالا و پایین کنی و کتاب مناسب دیگری انتخاب کنی! آنهم در وضعیتی که دیگر وقت زیادی باقی نمانده و ...

اما چاره‌ای نبود. کتاب در بازار پیدا نمی‌شد. خدا زنده بگذارد این توزیع‌کنندگان کتابی را که برای خودشان وب‌سایت هم درست کرده‌اند. فی‌الفور نشستم پشت کامپیوتر و با تنظیم چند پارامتر، از جمله "قیمت معقول" (این معمولا یعنی کتاب باید قبل از "هدفمند شدن یارانه‌ها" منتشر شده باشد!) کلید "جستجو" را فشار دادم. نتیجه کار خارق‌العاده بود و حاصل اینکه به جای یک کتاب، چندین کتاب پیدا کردم که با پارامترهای مورد نظر من هماهنگ بود و ... نتیجه اینکه "کار از کار گذشت" را با "هندی قلابی" جایگزین کردم. اما "دیگر نتیجه‌های جستجو" را هم از دست ندادم و دست به نقد یک نسخه از هر کدام خریدم تا در ماه‌های آتی هرجا که قافیه کم می‌آوریم، ازشان استفاده کنیم. حالا این شما و حاصل جستجو‌ی خرداد ماه. ضمنا، حالا که معترضه اول اینقدر طولانی شد، تلاش می‌کنم دیگر در این بخش زیاد روده‌درازی نکنم!

 

'هندی
هندی قلابی
نویسنده: عباس خضر
ترجمه: الهام مقدس
ناشر: ایران بان
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 3800 تومان
تعداد صفحات: 153 صفحه
شابک: 978-600-188-008-7
دست نوشته‌ای مرموز به زبان عربی، در قطار بین شهری برلین مونیخ، که به نظر نمی‌رسد مال کسی باشد و در آن هشت بار به شیوه‌ای متفاوت، داستان زندگی کسی که دست نوشته را یافته و می‌خواند، روایت شده است.
این داستان فرار پناه‌جوی عراقی جوانی است که از جنگ و استبداد صدام حسین می‌گریزد و سفری غیر قانونی به دور نیمی از دنیا را تجربه می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
" "قطار سریع‌السیر بین شهری شماره 1511 برلین-مونیخ، از راه لایپزیگ، بامبرگ، نورنبرگ، اینگول اشتات. حرکت طبق برنامه، ساعت 12 و 57 دقیقه" صدایی ناهنجار و بی‌روح از بلندگو. نگاهی کوتاه به ساعت بزرگ کنار سکو: ساعت 12:30. هنوز نیم ساعتی مانده. روزنامه و قهوه‌ی حاضری‌ام را روی نیمکت می‌گذارم. نگاهی با تامل به ایستگاه راه‌آهن "باغ جانورشناسی".
همه جا خالی. برای لحظه‌ای احساس می‌کنم در این ایستگاه راه‌آهن تنهای تنها هستم. آدم‌ها غیب‌شان زده، یا دقیق‌تر، هرگز این جا نبوده‌اند. همه جا خالی. همه جا روشن و تمیز. نه قطاری، نه مسافری، نه بلندگویی. هیچ چیز، فقط من و ایستگاه خالی "باغ"، خلائی بزرگ در اطرافم. واقعا کجا هستم؟ این‌جا چه می‌کنم؟ ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'میدان
میدان دیامونت: پرواز کن کبوترم
نویسنده: مرچه ردردا
ترجمه: مینا سرابی
ناشر: دنیای نو
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 240 صفحه
شابک: 978-964-172-039-3
داستان در قبل، در حین و بعد از جنگ‌های داخلی اسپانیا، در شهر بارسلون اتفاق می‌افتد. نویسنده ماجرای زنی جوان را روایت می‌کند که در این دوران پرتلاطم تلاش می‌کند زندگی معمولی خود را سر و سامان بدهد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"خولیتا مخصوصا به در دکان قنادی آمد که به من بگوید به غیر از دسته گل چند قهوه‌جوش هم در قرعه‌کشی گذاشته‌اند.
گفت: خودم دیدمشان. خیلی خوشگلند، سفیدند و عکس پرتقال نصفه رویشان است. هسته پرتقال‌ها هم پیداست. من حال و حوصله نداشتم، حتی حال و حوصله بیرون رفتن، چونکه تمام روز می‌بایستی به مشتری‌ها برسم؛ از بس دور جعبه‌های شیرینی و آب‌نبات را با نخ طلایی بسته بودم و بس که گره زده بودم و پاپیون درست کرده بودم، نوک انگشت‌هایم می‌سوخت. و اما چون خولیتا را می‌شناختم، می‌دانستم بیخوابی اذیتش نمی‌کند، و اگر شب تا صبح هم نخوابد خم به ابرویش نمی‌آورد، به هر حال، چه می‌خواستم یا نمی‌خواستم، باید می‌رفتم، چونکه اخلاقم این‌طور بود، اگر یک نفر به من می‌گفت کاری برایش بکنم، نمی‌توانستم رویش را زمین بیندازم، وگرنه ناراحت می‌شدم. برای همین هم رفتم. از فرق سر تا نوک پایم سفید؛ پیراهن و زیردامنی آهارزده، کفش‌های سفید شیری، گوشواره‌های حلقه‌ای سفید نخودی و سه تا النگو که رنگشان به گوشواره‌ها می‌خورد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'آتش
آتش در کوهستان
نویسنده: آنیتا دسای
ترجمه: آذر عالی‌پور
ناشر: افراز
سال نشر: 1388 (چاپ 1)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 223 صفحه
شابک: 978-964-243-063-5
ناندا کال بعد از تر و خشک کردن سه بچه و خدمت به یک شوهر، آخر عمری به کوهستان و به ویلای کاریگنانو آمده تا از همه دنیا و مشکلات و دغدغه‌هایش دور باشد. اما این آرامش دیری نمی‌پاید. دخترش نامه‌ای به او می‌نویسد و تقاضا می‌کند که از نتیجه‌اش، راکا، در ویلای کاریگنانو در کوهستان نگهداری کند.
ناندا کفرش در می‌آید و از اینکه مجبور است هنوز در این سن و سال درگیر مشکلات خانواده بشود، عصبانی می‌شود. برای همین هم با رسیدن راکا، آنها هر دو تلاش می‌کنند تا کمتر مزاحم هم بشوند و هرکدام در خلوت خودش به زندگی ادامه می‌دهد. اما کم‌کم رابطه پیرزن و نتیجه‌اش تغییر می‌کند و ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ناندا کال زیر درخت‌های کاج درنگی کرد تا به همهمه‌ی عطرآگین آن‌ها و صدای جیرجیرک‌هایی که مخفیانه در زیر شبکه‌ی برگ‌های کاج در رفت‌وآمدی بیهوده وقت‌کشی می‌کردند، گوش فرادهد. نامه‌رسان را دید که سلانه‌سلانه در امتداد مال بالایی پیش می‌آمد. او نه به هوای دیدن نامه‌رسان بیرون آمده بود، نه خوش داشت که او جلوی کاریگنانو توقف کند و نه تمایلی به آمدن نامه‌ای داشت. دیدن نامه‌رسان که همچنان سرسختانه با کیسه‌ی بادکرده‌اش نزدیک می‌شد، اوقاتش را تلخ می‌کرد و به شکل احمقانه‌ای آرامشش را برهم‌می‌زد: بسته‌ها، نامه‌ها، پیغام‌ها، درخواست‌ها، سفارشات، وعده‌ها و پرسش‌ها. تصمیم گرفته بود در کاریگنانو از دست همه‌شان خلاص شود. می‌خواست با کاج‌ها و جیرجیرک‌ها تنهایش بگذارند. آرزو کرد نامه‌رسان نایستد.
هرچه می‌خواست، در این‌جا برایش فراهم بود؛ در کاریگنانو، در کاسالی؛ در این خانه‌ی دنج و آرام بر تیغه‌ی کوه. این‌جا درست همان مکان و زمانی از زندگی‌اش بود که همه‌ی عمر آرزویش را داشت و خود را برایش آماده کرده بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'پایان‌ها
پایان‌ها
نویسنده: عبدالرحمن منیف
ترجمه: یدالله ملایری
ناشر: مروارید
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 5300 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-964-191-160-9
داستان روستایی در جوار صحرایی بی‌آب و علف که می‌تواند هرجایی در دنیای عرب باشد. خشکسالی و قحطی در راه است. اما اهالی روستا توجهی به جدیت موضوع ندارند. تنها "عساف"، قهرمان داستان که شکارچی است، نگران عاقبت روستاست و به اهالی هشدار می‌دهد. وقتی گروهی از شهر برای شکار به روستا می‌آیند، "عساف" راهنمایی آنها را برعهده می‌گیرد و گروه را به صحرا می‌برد. اما آنها در راه درگیر طوفان شن می‌شوند و …
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"باز هم قحطی!
در قحطی، سامان زندگی به‌هم می‌ریزد. همه‌چیز به‌هم می‌ریزد. آدم‌ها منش‌ها، رفتارها. غم‌هایی در ژرفای جان‌ها می‌جوشند که در آغاز، ناشناخته هستند. ولی لحظه‌های خشمی که پیاپی از راه می‌رسند، زود آن غم‌ها را می‌ترکانند و سرکش و ستیزه‌جوشان می‌سازند. اینجاست که غم، هزاران چهره به خود می‌گیرد. اگر ابرها شتابان از فراز آسمان بگذرند، سرها با چشم‌هایی پر از کینه و دشنام و نگاه چپ‌چپ بالا می‌آیند!
قحطی که می‌آید به تک‌تک خانه‌ها سر می‌کشد و در دل و پیکر هر آدمی یادگاری می‌نهد. سالخورده‌ها بس که از دیرباز به روزهای سخت برخورده‌اند به سال‌های خشک سترون و گزش گرسنگی خو گرفته‌اند. با این همه، چون به این‌ها می‌اندیشند، هراس دل‌شان را پر می‌کند. خیلی‌ها نمی‌توانند مانند سالخورده‌ها جلوی قحطی بایستند. آذوقه‌ی کمی که با پشتکار فراوان اندوخته می‌شود تا توشه‌ی روزهای گرسنگی باشد، زود ته می‌کشد و ناپدید می‌شود. درست مانند خشکیدن آب چشمه یا جویی ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا و اینجا ببابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'سرزمین
سرزمین گم‌شدگان
نویسنده: الیاس خوری
ترجمه: رضا عامری
ناشر: افراز
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 126 صفحه
شابک: 978-964-243-679-8
نویسنده مشهور عرب در این داستان خود حکایت‌های مختلفی را از لبنان جنگ‌زده در هم می‌تند. او داستان راهبی لبنانی را تعریف می‌کند که در بیت‌المقدس به قتل می‌رسد. ماجرای فیصل، پسربچه 11 ساله را می‌گوید که کشته شدن پدر و مادر و خواهران و برادرانش را به چشم می‌بیند. حکایت جوانه زدن دوستی میان یک مسلمان و یک یهودی را برایمان تصویر می‌کند وقتی که در نیویورک با همدیگر ملاقات می‌کنند. و ... داستان وداد، دختر آذربایجانی را می‌آورد که از روستایش دزیده می‌شود و در بیروت به عنوان کنیز به اسکندر فروخته می‌شود تا او عاشق این دختر آذری شود و قید همه چیز را بزند تا با او ازدواج کند.
قصه‌های درهم‌تنیده کتاب در کنار بحرالمیت، بر روی تپه‌های بیت‌المقدس، در کوچه‌های بیروت، در روستاهای دورافتاده‌ی لبنان و در گذرگاه‌های اردوگاه شتیلا اتفاق می‌افتند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"به او گفتم عطر خاطره‌ها را حس می‌کنم.
خندید.
مریم هروقت نمی‌توانست جواب بدهد می‌خندید؛ بعد پیش از آن‌که بگوید بلد نیست منظورش را برساند، لحظه‌ای می‌ماند و تردید می‌کرد.
این‌طوری بود.
زنی بود با موهای کوتاه، چشمان درشت و کمری که کمی به جلوه خم شده بود. با لهجه‌ی عجیبی حرف می‌زد. لهجه‌ای که هیچ‌وقت نگفت آن را از کجا آورده. در ساحل بحر‌المیت آهسته کنارم قدم می‌زد.
افق رنگ سرب بود.
هوای سربی، کرانه‌ی بحرالمیت را نقش می‌زد و من ایستاده بودم. فلات اردن مرا سوی گودالی لزج می‌کشاند، سوی رطوبت و سرب و عطر خاطره‌ها ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'جوجه‌تیغی
جوجه‌تیغی
نویسنده: صلحی دلک
ترجمه: نسرین ضابطی میاندوآب
ناشر: دنیای نو
سال نشر: 1393 (چاپ 3)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 148 صفحه
شابک: 978-964-8263-03-5
کتاب داستانی اجتماعی و طنزآمیز، احتمالا به سبکی که طرفداران نوشته‌های عزیز نسین دوست دارند، از نویسنده‌ای ترک است. ماجرای مردی که عاشق انتقام است و ماجراهایش را از آنجا شروع می‌کند که چطور حال کسی را که در صف بانک می‌خواسته بدون نوبت جلو بزند و زودتر کارش را انجام بدهد گرفته. اما داستان رشاد، معروف به "جوجه‌تیغی"، اینجا تمام نمی‌شود و او سلسله‌ای از طرح‌های مختلف خود برای انتقام گرفتن از افراد مختلف جامعه (جامعه‌ای که انگار خیلی هم با جامعه خودمان در ایران تفاوت ندارد!) را در طول داستان برای خواننده تعریف می‌کند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"همه چیز را، تمام دانسته‌هایم را برای شما خواهم گفت. کافی است که من و خانواده‌ام را حمایت کنید.
من همیشه آرزو داشتم نقاش شوم اما از آنجائی که کشور ما شبیه گورستانی است که استعدادها در آن دفن می‌شوند و نیز برای جلوگیری از موفقیت انسان در زمینه‌ای که دوست دارد و می‌تواند موفق شود، سنگی جلوی پای او می‌اندازد، حتی فرصت امتحان خودم هم پیش نیامد. نتوانستم وارد دانشگاه شوم. به‌طور تصادفی نمره‌هایم با نمره‌های قبولی مدرسه‌ای تصادفی مطابق شد و با سختی موفق به گرفتن دیپلم شدم. فکر می‌کردم زندگی، دانشجو بودن، از طرفی کار کردن، ازدواج کردن و خلاصه قاطی زندگی شدن است که یک دفعه دیدم در کشمکش زندگی غرق شده‌ام. ارتباطی که با نقاشی داشتم، مختص چند کاریکاتوری شد که طی دوران دبیرستان کشیده بودم. الان که برمی‌گردم و به عقب نگاه می‌کنم، چه می‌بینم؟ اکثر مردم برای تبدیل زندگی به یک کاریکاتور زشت، از انجام هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنند، زندگی‌ای که می‌تواند شبیه یک تابلوی بامفهوم باشد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'غرور
غرور گمشده، عشق و مرگ در اردن امروزی
نویسنده: نرما خوری
ترجمه: فریبا شاملو صفوی
ناشر: ترانه + محقق
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 207 صفحه
شابک: 978-964-8672-46-6
داستان به قتل‌های ناموسی در کشور اردن می‌پردازد. نورما و دالیا دو دوست صمیمی هستند که با یکدیگر کار می‌کنند. دالیا عاشق پسر جوانی می‌شود که مسیحی است. اما وقتی خانواده‌اش از این مساله مطلع می‌شوند او را بخاطر این گناه به قتل می‌رسانند. حالا جان نورما هم در خطر است. چون خانواده دالیا فکر می‌کنند که مسبب دوستی دالیا با پسر مسیحی نورما بوده است ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اتاق کهنه و نامرتب پشت سالن آرایشگاه مختلط زیاد توی چشم نبود. نشانه‌های فرسودگی بیست ساله بر دیوارهایی که زمانی سفید بودند لک انداخته بود و کاشی کف اتاق که زمانی رنگ تند بژ خاکی آن می‌درخشید، اکنون زرد-خاکستری مات شده بودند. کاناپه‌ی قهوه‌ای کثیف و از ریخت افتاده‌ی سمت راست به پیرمرد زهوار دررفته‌ای می‌مانست که به مرور زمان آبله‌رو هم شده بود. ولی بهترین دوستم، دالیا، و من، ارزش واقعی اتاق را می‌دانستیم. آن‌جا برایمان یک معبد و یک پناهگاه بود، تنها جایی که خلوت می‌کردیم و آزاد بودیم تا در اسرار، امید و رویا و ناامیدی‌هایمان شریک بشویم.
آن کاناپه همانی بود که در سیزده سالگی بر آن نشستیم و پیمان بستیم که هیچ‌کس و هیچ‌چیز هرگز نتواند دوستی ما را به هم بزند. ما که مثل دو خواهر بودیم، با فاصله‌ی چند ماه در 1970 به دنیا آمده و در ناحیه‌ی جبل حسین امان، همسایه‌ی نزدیک هم بودیم. تقریبا از سه سالگی در پارک محلی یکدیگر را می‌دیدم و کمابیش بی‌درنگ دوستان جدایی‌ناپذیری شدیم. علیرغم مذهب متفاوت ما - آن‌ها مسلمان و ما کاتولیک بودیم - موانع رو به رشدی پیش رویمان بود که همبستگی‌های خواهرانه‌ای را بین ما تقویت می‌کرد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

این را هم بگویم و به بقیه‌ی کتاب‌های این ماه بپردازم. نقطه مشترک جالبی که همه کتاب‌های بالا با همدیگر دارند، به جز محدوده قیمتی‌شان، یکی هم ملیت و اصلیت نویسنده‌ها است که اغلب غیراروپایی-غیرآمریکایی هستند.

یکی از دوستان گاهی به سراغ ما می‌آید تا کتاب‌هایی را برای مادرش به او پیشنهاد بدهیم و بعد می‌رود و کتاب‌های پیشنهادی را خودش از بازار تهیه می‌کند. چندی پیش می‌گفت مادرش خواسته تا بیشتر از نویسندگانی از ملیت‌های ناشناخته‌تر کتاب بخواند. از آن موقع شاخک‌های من نسبت به این پارامتر هم در موقع زیر و رو کردن کتاب‌ها حساس شده. حالا هم برای نوبت بعدی که دوستمان به سراغ‌مان بیاید کلی کتاب جدید دارم که بهش پیشنهاد کنم.

بگذریم!
قبل از آنکه حیطه داستان را کاملا ترک کنیم اجازه بدهید کتاب بعدی را هم حضورتان معرفی کنم. کتاب یکی از ده‌ها (و شاید صدها) روایتی است که از زندگی پیامبر اسلام نوشته شده. اما متن و نثر آن ویژگی‌هایی دارد که انگار توجه خوانندگان آنور آبی را در این سال‌ها به خود جلب کرده است.

'محمد
محمد (ص) بر پایه کهن‌ترین منابع
نویسنده: مارتین لینگز
ترجمه: سعید تهرانی‌نسب
ناشر: حکمت
سال نشر: 1396 (چاپ 7)
قیمت: 95000 تومان
تعداد صفحات: 631 صفحه
شابک: 978-964-244-031-3
"محمد برپایه کهن‌ترین منابع" در 85 فصل به شرح زندگی پیامبر اسلام می‌پردازد. کتاب نثری داستانی دارد، اما در عین حال ارائه تصویری جامع از جامعه و محیط اجتماعی زمان حیات پیامبر (مکه، مدینه، ...) از خصوصیات اصلی آن محسوب می‌شود.
نویسنده علاوه بر پرداختن به جامعه عربستان در زمان حیات پیامبر، به شخصیت‌ها و افراد مختلفی که در طول زندگی از ایشان تاثیر پذیرفته‌اند نیز می‌پردازد. به همین خاطر کتاب را اثری پر از شخصیت‌های اصلی و فرعی دانسته‌اند که همین مساله دقت بیشتر در خواندن آن را طلب می‌کند.
تاکید مارتین لینگز، نویسنده انگلیسی‌تبار کتاب که پس از تشرف به اسلام با نام "ابوبکر سراج‌الدین" نیز خوانده می‌شده، در این کتاب بیشتر بر زندگی رسول خدا (ص) بوده است تا معرفی پیام و حقیقت اسلام. به همین خاطر برخی ضمن تاکید بر جدایی‌ناپذیری زندگی و وجود پیامبر اسلام از پیام او، توجه به این ویژگی کتاب را برای خوانندگان ضروری می‌دانند.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"کتاب پیدایش می‌گوید که ابراهیم فرزندی نداشت و امید آن را هم به دل راه نمی‌داد تا اینکه یک شب خداوند او را از چادرش به بیرون فراخواند و به او گفت: "اکنون به آسمان بنگر و ستارگان را بشمار، اگر توانی که بشماری"؛ سپس در حالی که ابراهیم به ستارگان چشم دوخته بود دوباره آن صدا را شنید که گفت: "ذریه تو نیز چنین خواهد بود".
مدتها پیش ساره، همسر ابراهیم، از سن آبستنی گذشته و به این دلیل کنیز مصریش هاجر را به عنوان همسر دوم به ابراهیم بخشیده بود. اما پس از چندی، احساسات خاتون و کنیز نسبت به همدیگر تلخ شد و هاجر از خشم ساره گریخت و در اضطرار و درماندگی‌اش به درگاه خداوند ناله آورد و خداوند برای او فرشته‌ای با این پیام فرستاد: "ذریه‌ات را چنان فزونی خواهم بخشید که از کثرت به شمار نیاید". فرشته همچنین به هاجر گفت: "نیک بنگر، تو زاینده‌ای. پسری حمل خواهی کرد و نامش اسماعیل خواهی نهاد، زیرا پروردگارت درد دلت را شنیده است". هاجر نزد ابراهیم و ساره بازآمد و آنچه را فرشته گفته بود برای آنها باز گفت و وقتی پسر به دنیا آمد ابراهیم پسر را اسماعیل نام نها، یعنی خدا می‌شنود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی انگار مدت زیادی در انتظار مجوز نشر بوده و به همین خاطر هم عده‌ای نسخه الکترونیک آن را پیشتر خوانده‌اند. حالا نسخه کاغذی کتاب هم در دسترس است. برای کسانی که هنوز خیلی "الکترونیک" نشده‌اند!

'بی‌شعوری
بی‌شعوری (راهنمای عملی شناخت و درمان خطرناک‌ترین بیماری تاریخ بشریت)
نویسنده: خاویر کرمنت
ترجمه: محمود فرجامی
ناشر: تیسا
سال نشر: 1398 (چاپ 38)
قیمت: 49900 تومان
تعداد صفحات: 230 صفحه
شابک: 978-600-7212-06-6
... آیا از اینکه همسایه‌تان زباله‌هایش را در جوی آب می‌ریزد عصبانی هستید؟ آیا تا به حال پیش آمده که در اداره‌ای برای گرفتن یک امضا روزها و ساعت‌ها در آمدوشد باشید؟ آیا احساس می‌کنید برخوردهای رئیس‌تان با شما توهین‌آمیز است؟ ... هیچ دلتان خواسته یک صندلی را بر فرق پزشکی بکوبید که بدون آنکه اجازه بدهد در مورد بیماری‌تان توضیحی بدهید شروع به نوشتن نسخه کرده است؟ ... آیا وسوسه خفه کردن فامیل‌هایی که دائما مشغول فضولی و نصیحت و بزرگ‌تری‌اند، زیاد به سراغتان می‌آید؟ با همکاران از زیر کار دررو و زیرآب‌زن زیاد دست‌به‌یقه می‌شوید؟ ...
اگر پاسخ‌تان به این پرسش‌ها مثبت است، این کتاب را بخرید. چرا که شما با بی‌شعورها سر و کار دارید و این کتاب خودآموز ارزشمندی است برای شناخت و درمان عارضه بی‌شعوری و نحوه رفتار با مبتلایان به این بیماری. اما اگر پاسخ‌تان به پرسش‌های بالا منفی است، احتمالا خطر جدی‌تری شما را تهدید می‌کند ... حتما این کتاب را بخرید! (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
در فصل سوم کتاب که عنوانش "تعریف بی‌شعوری" است، می‌خوانیم:
"... بسیاری از مردم عقیده دارند: "شاید من نتوانم بی‌شعوری را تعریف کنم، اما قطعا وقتی بی‌شعوری را ببینم، می‌شناسمش." و این سخن درستی است. تقریبا همه در این امر اتفاق نظر دارند که بی‌شعور کسی است که رفتار وقیح و نفرت‌انگیزی را به صورت کاملا ارادی و عمدی از خود بروز می‌دهد و از ایجاد اختلالی که در کارها به وجود آورده و آزاری که به دیگران رسانده قلبا خوشحال است. ... درست است که مردم عادی خوششان نمی‌آید که بی‌شعور نامیده شوند، اما مردم عادی که بی‌شعور نیستند. بی‌شعورها پررو، نفرت‌انگیز، ترسناک و متکبرند و باید اسمی رویشان باشد که دست‌کم کمی به خود بیاوردشان. ... بی‌شعورها کسانی‌اند که فکر می‌کنند قانون در رابطه با آنها تعریف و معین می‌شود، و آنها تافته‌های جدابافته‌ای‌اند که حق انجام هر کاری را که اراده کنند دارند. بی‌شعوری نوعی بیماری است که قوه تشخیص و نظام ارزش‌گذاری مبتلایان را آلوده می‌کند و باعث می‌شود تا این افراد هر کاری را بدون شایستگی انجام آن، و بدون ذره‌ای احساس گناه، شرم یا پشیمانی انجام دهند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

در شناسنامه هر دو عنوان زیر "ویژگی‌های ملی ایرانی" به عنوان یک کلیدواژه عنوان شده. نشانه‌ای از نزدیک و تشابه موضوعی مطالب آنها با یکدیگر و البته علت جلب توجه من به آنها!!!

'اقیانوسی
اقیانوسی به عمق فقط یک وجب
نویسنده: حسن نراقی
ناشر: علم
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 46500 تومان
تعداد صفحات: 255 صفحه
شابک: 978-964-224-327-3
مطالب کتاب در سه بخش تنظیم شده. بخش اول با عنوان "جامعه‌شناسی خودمانی (دفتر دوم)" مطالبی است در تکمیل کتاب معروف و پرفروش نویسنده با نام "جامعه‌شناسی خودمانی". در بخش دوم، نویسنده مقالات مختلفی را که قبلا بصورت پراکنده منتشر کرده بصورت یکجا جمع‌آوری و بازنشر کرده است و بالاخره بخش سوم کتاب نیز به چند مصاحبه‌ی آقای نراقی با نشریات مختلف اختصاص دارد که همگی حول محور کتاب "جامعه‌شناسی خودمانی" و دیگر کتاب‌های ایشان که مرتبط با این کتاب منتشر کرده‌اند، دور می‌زند.
بخش اول کتاب با فصلی تحت عنوان "خلسه‌های شیرین" با این جملات آغاز می‌شود:
"اجازه بدهید بحث را با نوعی از ریاضیات شروع کنیم که حداقل نتیجه‌گیری‌اش قابلیت اتکای بیشتری دارد. فرزانه‌ای می‌گفت در مورد انسان‌ها و جوامع قطعا به این نتیجه رسیده‌ام که جمع جبری ادعایشان و حقیقت‌های موجودشان همیشه مقداری ثابت است. یعنی هر چقدر از ادعاهایشان کم کنند به مفهوم این است که مایه حقیقی‌شان بیشتر است و هر چقدر که از حقیقت کم بیاورند مجبور خواهند شد به همان مقدار بلادرنگ به سراغ ادعا بروند. ادعاهایی که اکثریت قریب به اتفاق آنها کوچک‌ترین ریشه‌ای در حقیقت ندارند، و من اضافه می‌کنم به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی امروزی ما ترکیبی است از جمع مقادیری خاطرات از دیروز و امیدهایی به فردا و واقعیات امروز که به نظر جمع جبری همین سه عنصر است که می‌تواند میزان رضایت ما را از زندگی‌مان رقم بزند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مطلق
مطلق در ذهن ایرانی
نویسنده: آذردخت مفیدی
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 9)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 121 صفحه
شابک: 978-964-341-935-6
کتاب مجموعه 14 مقاله است. نویسنده که روانشناس است با دیدگاهی تخصصی به مسائل اجتماعی نظر کرده و در مقالاتش تلاش کرده برخی از معضلات و ویژگی‌های اجتماعی ایران را با کمک علم روانشناسی واکاوی نماید.
عنوان برخی از مقالات کتاب به این شرح هستند: "مطلق در ذهن ایرانی"، "مادر ایرانی"، "فاصله پدر و پسر در فرهنگ ایرانی"، "مرزبندی عاطفه در روابط اجتماعی"، "روان آسیب‌شناسی ترافیک در ایران" و ...
مقاله "هیتلر، آرزوی ناکام من" با این جملات آغاز می‌شود:
"هیتلر حاصل یک تحقیر بود، تحقیر، پیامد شکست و ناکامی. در لایه‌های سطحی روانش شاید شکست سرزمینش که در یک همانندسازی شدید انگار خود او بود، در جنگ جهانی اول اما، در لایه‌های عمیق‌تر روانش ناکامی در تحقیر و ناامنی شدید در سال‌های اول تولدش که از او یک خودشیفته (narcissistic) ساخت با یک ساختار تمام عیار وجدان اخلاقی آزارگر (Sadistic Superego).
هیتلر یک دیکتاتور قلدر بود. اما آیا به او قدرتمند هم می‌توان گفت؟ آیا می‌توان تفاوتی میان قدرت و قلدری قائل شد؟ به نظر نویسنده جواب مثبت است.
قدرت از توانمندی یک من (ego) رشد یافته و پخته به‌وجود می‌آید. قلدری از همانندسازی با یک وجدان اخلاقی سختگیر و بی‌رحم و تنبیه‌کننده. یکی از پیش‌شرط‌های قدرت، توانایی در اعتماد کردن به هستی و ابژه‌های درون آنست. در حالی که قلدری حاصل بی‌اعتمادی و خصومت نسبت به جهان است. قدرت ره‌آورد عزت‌نفس واقعی من (ego) است اما قلدری نتیجه احساس تحقیر و ناکامی شدید. در من (ego) قدرت تولید مهربانی و همدلی (empathy) می‌کند، برعکس قلدری تولید سادیسم و بهره‌برداری و سوءاستفاده از فرد متقابل می‌نماید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اما دو کتاب بعدی مطالب‌شان احتمالا "جنجالی"ست! جنجالی از این نظر که فکر می‌کنم هرکدام موافقان و مخالفان (یا طرفداران و دشمنان!) دوآتشه‌ای دارند.

به مخالفینی که احیانا با نظر من موافق نیستند (و فکر می‌کنند چنین کتاب‌هایی ارزش مطالعه ندارند) باید توجه بدهم که "اعجاز خوراکی‌ها" اولین‌بار در سال 1334 منتشر شده و کتاب تاکنون 42 نوبت تجدید چاپ شده!

'اعجاز
اعجاز خوراکیها
نویسنده: غیاث‌الدین جزایری
ناشر: امیرکبیر
سال نشر: 1396 (چاپ 44)
قیمت: 23000 تومان
تعداد صفحات: 320 صفحه
شابک: 978-964-00-0275-9
کتاب مجموعه‌ای است از اطلاعات مختلف و متنوع درباره انواع خوراکی‌ها و خواص هریک برای بدن انسان.
ذیل عنوان "برای زیاد شدن موی بچه" در کتاب آمده:
"اگر می‌خواهید نوزاد شما دارای خرمن گیسو و موی فراوان باشد هنگام آبستنی شنبلیله مخصوصا خام آنرا میل نمایید. برگها و ساقه‌های شنبلیله هورمونی دارند که شبیه به ترشحی است که به موها ریخته می‌شود.
خوردن شنبلیله برای بهبود و زیادی موی نوزاد فوق‌العاده مفید و موثر است. کسانی که به این وسیله دارای موی پرپشت می‌شوند، موی آنها نخواهد ریخت و کمتر دچار موخوره می‌شوند. این دستور را حتما عمل نمایید زیرا زیادی مو در سلامتی اثر فوق‌العاده و شایان دارد. سایر سبزیجات نیز تاثیر دارند." (صفحه 247)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'اعداد
اعداد و تقدیر
نویسنده: جویس اشلی
ترجمه: مهیار جلالیانی
ناشر: زرین
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 288 صفحه
شابک: 964-407-244-8
... "اعداد و تقدیر" در حوزه عددشناسی به ذکر مباحث پایه می‌پردازد و طوری نوشته شده که فهم آن برای مبتدیان هم بقدر کفایت آسان باشد. آموزگاران غربی و شرقی علم‌الاعداد نیز می‌توانند این روش را به سیستم مورد نظر خود تعمیم دهند و از این جهت کتاب حاضر را مفید خواهند یافت. با کمک این کتاب معنای عمیق‌تری از اعداد اصلی مطروحه در علم‌الاعداد بدست آمده، افق وسیع‌تری در مبحث کلی اعداد در برابرمان گسترده می‌شود. این کتاب که با عددشناسی شرقی سر و کار دارد، با روشی منحصربفرد و منتظم خوانندگان را در فهم هنر باستانی غیبگویی یاری می‌کند. در مبحث اعداد هر عنصری خصلت منفرد، متمایز و بارزی دارد. ریاضیات دانش مقدسی است که در سرتاسر عالم پذیرفته شده است. اعداد عملا در تمام وقایع زندگی روزمره انسان نقش دارند و بدون وجود آنها، جهان دوامی نخواهد داشت. (برگرفته از مقدمه کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"علم‌الاعداد تنها دانشی است که با تکیه بدان می‌توان با دقتی روانکاوانه هزاره‌های تاریخ را تحلیل کرد. از لحظه‌ای که بشریت به هزاره جدید پای می‌گذارد تا پایان قرن بیست و نهم، در بعد ارتعاشی انرژی مونث بیداری عمده و عظیمی صورت خواهد گرفت. بدین ترتیب اصول مونث عشق، دوستی، و اتحاد به ارتعاشات تازه‌ای ارتقا خواهند یافت.
عدد 2 که نماد "ما آگاهی" است، سمبل انرژی مونث محسوب می‌شود. عدد 2 مصالحه است و در هر موقعیتی انسان‌ها را با صلح و صفا در کنار یکدیگر جمع می‌کند. البته بعید نیست که در ابتدای امر با رگباری از هراس و رنج روبرو شویم تا ایمانمان به محک گذارده شود و عشقمان به خداوند متعال به اثبات برسد.
ترس وسیله‌ای کارساز است، چون آدمی را در روزگار سرکشی به سوی خدا بازمی‌گرداند. هنگامی که انسان به سوی اعتقادات زمینی جذب می‌شود، با ترس و دکترین‌های ساخته بشر زندگی می‌کند، اما وقتی مجذوب خدا گردد از ترس خبری نخواهد بود، بلکه هرچه هست عشق است و بس ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

از خریدهای ماه گذشته از نشر هرمس دو کتاب مانده که اجازه بدهید آنها را هم اینجا معرفی کنم (جرزنی!) در میان این دو کتاب "آزادی فرد و قدرت دولت" از نظر من موضوع جالب‌تری دارد. مخصوصا پس از آنکه مقدمه کتاب را خواندم و تاریخ نویسنده بر پای مقدمه را دیدم!

'آزادی
آزادی فرد و قدرت دولت: بحث در عقاید سیاسی و اجتماعی تامس هابز، جان لان، جان استوارت میل
نویسنده: محمود صناعی (ترجمه و تالیف)
ناشر: هرمس
سال نشر: 1390 (چاپ 5)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 325 صفحه
شابک: 978-964-6641-74-7
مترجم، مولف و گردآورنده مطالب تلاش کرده تا با ترجمه‌ی بخش‌هایی از آثار سه متفکر بزرگ سیاسی غرب، خوانندگان را با الفبای دموکراسی و حکومت ملی آشنا نماید. برای این منظور او بخش‌هایی از کتاب لوایتان نوشته تامس هابز، بخش‌هایی از رساله دوم درباره حکومت به قلم جان لاک و فصل‌هایی از اثر معروف جان استوارت میل با عنوان "در آزادی" را انتخاب و ترجمه کرده است. همچنین برای آشنایی خواننده با هریک از این سه متفکر، در ابتدای هر بخش مطلب کوتاهی نیز در معرفی آنها آمده است.
گردآورنده در پیشگفتار کتاب که در "مردادماه 1338" آن را نوشته است، چنین آورده:
"... آزادگانی که نمی‌خواستند به حکومت ستمگر تن در دهند و در پناه قدرت او کسب جاه و مال کنند سلامت را در کناره‌گیری می‌دیدند و لااقل خاموش ماندند.
در روزگاران اخیر که قانون اساسی به دست آوردیم و از کشورهای غربی اروپا قالب حکومت دموکراسی را به قرض گرفتیم چون ظواهر این نوع حکومت بر سنت ملی برقرار نبود و چون اکثر افراد ما خواندن و نوشتن هم نمی‌دانستند - چه رسد به اینکه درباره حقوق خود و نوع حکومت و قانون اساسی تفکر کنند - حکومت قانون نتوانست جایگزین نوع معمول و مرسوم حکومت شود. متفکران ما هم به خطا پنداشتند آنچه از تمدن غربی باید کسب کنیم تنها علوم طبیعی و فنون مختلف باید باشد و غافل ماندند که تفکر سیاسی و اجتماعی اروپای غربی و آمریکای شمالی برای مردمی که در آنجا رابطه حکمران و فرد همچنان در حالی است که دو هزار سال پیش می‌بود، هدیه‌ای بسیار گرانبهاست.
... پایه حکومت ملی تربیت ملی است و تربیت برای حکومت ملی. یکی باید تربیت وسیع و تمام باشد که اساس آن خواندن و نوشتن و آگاهی کسان از جهانی است که در آن زیست می‌کنند. اما جنبه دیگر آن تربیت خاص است و آن تربیت مردم برای حکومت ملی است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'ایرانیان
ایرانیان عصر باستان
نویسنده: ماریا بروسیوس
ترجمه: هایده مشایخ
ناشر: هرمس
سال نشر: 1390 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 266 صفحه
شابک: 978-964-363-728-6
این اثر درباره تاریخ و فرهنگ سه سلسله پادشاهی ایرانی پیش از فتح عرب‌ها و ظهور اسلام در منطقه بین‌النهرین و ایران در اواسط سده هفتم میلادی است. به منظور آشنایی با ایران باستان این کتاب موضوعات کلی تاریخی و موارد خاص را با هدف تسهیل در شناخت جامعه و فرهنگ، حکومت، اقتصاد و دین ایرانیان برای غیرمتخصصان، دانشجویان تاریخ و تمدن باستان و نیز خوانندگان عام علاقه‌مند دربرمی‌گیرد.
در این چارچوب، کوشیده‌ام که دیدگاه تاریخی درباره ایران باستان را که به علت وجود منابع مکتوب و روایات قدیمی، دیدگاهی با رویکرد اروپایی یا غربی است، تعدیل کنم. پژوهش‌های اخیر تصحیح این نقیصه را در مباحثات تاریخی مربوط به ایران باستان و مذاکرات درباره تاریخ و فرهنگ شاهنشاهی‌های ایران باستان به شایستگی آغاز کرده است. این کتاب دربرگیرنده این پژوهشهاست و دیدگاهی متعادلتر درباره این موضوع عرضه می‌کند. (برگرفته از پیشگفتار کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"تمدن ایرانیان یکی از پیشرفته‌ترین تمدنها در جهان باستان بوده است. تاثیر این مردمان تمدن هند و اروپایی بر تمدنهای اروپای غربی نه فقط در بعد خویشاوندی و زبانی بلکه در بعد فرهنگی، اجتماعی، و حتی در دین مسیحیت نیز آشکار است. ایرانیان نخستین حکومت پادشاهی بودند که یک امپراتوری جهانی ایجاد کردند که بیشتر سرزمینهای شناخته شده جهان باستان را در بر می‌گرفت، از مصر تا هندوستان و از جنوب روسیه تا اقیانوس هند. پس از انقراض نخستین شاهنشاهی ایرانی (330-559 پ م) در زمان حکومت سلسله هخامنشی بود و بعد از فاصله‌ای صدساله حکومت هلنیستی (یونانی‌گرا)، حکومت ایرانی تازه‌ای یعنی اشکانیان بر سر کار آمد که مقر اصلی قوم آنان پارت در شمال ایران بود. در جریان تاریخی مراحل فتوحات، اشکانیان بیشتر سرزمینهای پیشین هخامنشی را تا رودخانه فرات بازپس گرفتند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

در مورد کتاب بعد باید بگویم که اگر جزو کسانی هستند که گاهی در میانه شب از ترس کابوس زلزله از خواب می‌پرید، این کتاب می‌تواند اطلاعات طبقه‌بندی شده و مفیدی را درباره این پدیده دهشتناک در اختیارتان قرار دهد.

اگر هم جزو کسانی هستید که عین خیال‌تان نیست و "دم را غنیمت می‌دانید" باز توصیه می‌کنم حتما این کتاب را بخوانید. شاید کمی نگران بشوید!

'کتاب
کتاب زلزله
نویسنده: سوزان الیزابت هاف
ترجمه: مهدی زارع، فرناز کامران‌زاد
ناشر: مازیار
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 383 صفحه
شابک: 978-600-6043-04-3
... این کتاب با نگاهی ترویجی و همزمان تاریخی به مسئله زلزله پرداخته، و در عین حال به تحول علم زلزله‌شناسی همزمان با رویدادهای تاریخی - در نواحی مختلف جهان متمدن - با نگاهی علمی و ساده و بیانی جذاب برای قشر وسیعی از علاقمندان نسبت به موضوع زمین‌لرزه می‌پردازد.
... مطالعه این کتاب هم از نظر آشنایی با پدیده زمین‌لرزه و هم برای آشنایی تاریخچه‌ای با رخداد زمین‌لرزه‌ها و همچنین برای شناخت وضعیت لرزه‌خیزی جهان و به ویژه ایران، به همه علاقمندان توصیه می‌شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"زمین‌لرزه‌ها و پدیده‌های قابل انتظار هنگام وقوع، در ردیف ترسناک‌ترین حوادث طبیعی شناخته شده بشر قرار دارند. ناگهان در یک روز روشن یا بدتر در دل شبی تاریک لرزش شدیدی آغاز می‌شود که اثاثیه منزل را به هم می‌ریزد، ساکنان خانه‌ها از تخت به بیرون فرار می‌کنند، و کل خانه‌ها در پی خود فرو می‌ریزند. افرادی که از تکان‌های شدید زمین به هنگام زلزله آسیب جدی دیده‌اند، اغلب پس از حادثه تعریف می‌کنند که در هنگام زلزله پیش خود می‌گفته‌اند: دارم می‌میرم! هنگامی که گرد و خاک فرو می‌نشیند، تاثیر فوری زمین‌لرزه در یک جامعه شهری که ممکن است شدید باشد، آشکار می‌شود. خدمات آب و برق و گاز و تلفن شهر می‌تواند برای چندین روز قطع شود، امکان آتش‌سوزی هست، حتی چند ساختمان فروریخته روی مسیرهای عبوری می‌تواند عملیات امداد را کند و آمد و شد را تا ماه‌ها مختل کند. در سیاره‌ای که هرچه بیش‌تر مسکونی می‌شود، میلیون‌ها انسان در موقعیت خطرناکی ساکن شده‌اند. الگوهای سکونت در جهان با گوناگونی فراوان خود منجر به تمرکزهای جمعیتی در برخی از پهنه‌های بسیار خطرناک از نظر وقوع زلزله شده است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اینهم یک کتاب شعر که چون اهل شعر نیستم آن را "بدون معترضه" اینجا می‌آورم.

'فیض‌بوک
فیض‌بوک (مجموعه شعر طنز)
نویسنده: ناصر فیض
ناشر: سوره مهر
سال نشر: 1397 (چاپ 11)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 199 صفحه
شابک: 978-600-175-573-6
شاعر در شعر "من آمده بودم که اثر داشته باشم" چنین آورده:
"من آمده بودم که اثر داشته باشم
از پرده اسرار خبر داشته باشم

جایی که مهم نیست، کسی را نگمارم
هرجا که صلاح است، نفر داشته باشم

عیب است مگر کشور خود را بشناسم؟
هر روز به یک شهر سفر داشته باشم

از شهرت خود عیب ندارد که زمانی
پسوند اگر داشته، برداشته باشم؟

هر واقعه که رخ داده که بر عهده من نیست
یک مستند از واقعه برداشته باشم

در کلبه ما چای اگر نیست، نباشد!
وقتی که بنا نیست شکر داشته باشم

گفتند جگر دارد و من هیچ نگفتم ...
ای کاش که یک سیخ جگر داشته باشم! ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره آخرین کتاب فهرست، داستانی از نویسنده محبوب کودکان و نوجوانان که انگار این یکی بیشتر مناسب حال بزرگسالان نوشته شده.

پیش خودمان بماند، من هروقت که "کلاس پرنده" یا "خواهران غریب" دم دستم بیاید، یکبار آنها را می‌خوانم و کاری ندارم که برای چه سن و سالی نوشته شده‌اند یا اینکه تا به حال چند بار آنها را خوانده‌ام! الان هم که مشغول خواندن "سه نفر در برف" هستم بنظرم کتاب خیلی فرقی با آن دو تای دیگر ندارد. اصلا نمی‌دانم چرا همه اینقدر تاکید دارند که کتاب مخصوص بزرگسالان نوشته شده!!!

'سه
سه نفر در برف
نویسنده: اریش کستنر
ترجمه: سروش حبیبی
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 248 صفحه
شابک: 978-964-448-571-8
مردی ثروتمند اما ظریف و نکته‌سنج، از محیط اشرافی خود در برلین، پایتخت پر زرق و برق آلمان، به سفری پر حادثه می‌رود و در پی زنجیره‌ای از سوءتفاهم که طی آن آدم‌ها همدیگر را اشتباه می‌گیرند، فرصت می‌یابد امتحان کند آیا از اطرافیانش هستند کسانی که به‌راستی "تن آدمی را به جان آدمی شریف" بدانند و عزت و احترام خود را تنها نصیب "آستین نو" نکنند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"خانم کونکل کدبانوی خانه گفت: "این‌قدر سر و صدا نکنید. دارام‌دارام‌تان را بگذارید کنار، و میز را بچینید!"
ایزولده، خدمتکار تازه‌کار، نیشخند ظریفی برلب آورد.
پیراهن تافته خانم کونکل به خش‌خش درآمد. مثل فرماندهی که از واحد خود سان ببیند، کار خدمتکاران را بازرسی می‌کرد. بشقابی را به سر جای بایسته‌اش می‌سراند و قاشقی را اندکی پس و پیش می‌کرد.
ایزولده با افسردگی گفت: "دیروز خوراک رشته‌فرنگی و گوشت گاو، امروز لوبیا سفید با سوسیس. آخر ارباب ناسلامتی میلیونر است. باید بیش از این به شکمش احترام بگذارد! باید در خورد و خوراک سلیقه ظریف‌تری داشته باشد!"
خانم کونکل بعد از تامل کافی گفت: "جناب مشاور عالی خوراکی می‌خورند که دوست دارند."
خدمتکار تازه دستمال‌سفره‌ها را روی میز چید و یک چشمش را اندکی تنگ کرد تا میزآرایی خود را بهتر ارزیابی کند و می‌خواست از اتاق بیرون برود که خانم کونکل گفت: …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: اعجاز خوراکیها (غیاث‌الدین جزایری)، هندی قلابی (عباس خضر)، اقیانوسی به عمق فقط یک وجب (حسن نراقی)، مطلق در ذهن ایرانی (آذردخت مفیدی)، محمد (ص) بر پایه کهن‌ترین منابع (مارتین لینگز)، سه نفر در برف (اریش کستنر)، پایان‌ها (عبدالرحمن منیف)، میدان دیامونت: پرواز کن کبوترم (مرچه ردردا)، آتش در کوهستان (آنیتا دسای)، سرزمین گم‌شدگان (الیاس خوری)، جوجه‌تیغی (صلحی دلک)، غرور گمشده، عشق و مرگ در اردن امروزی (نرما خوری)، ایرانیان عصر باستان (ماریا بروسیوس)، آزادی فرد و قدرت دولت: بحث در عقاید سیاسی و اجتماعی تامس هابز، جان لان، جان استوارت میل (محمود صناعی (ترجمه و تالیف))، فیض‌بوک (مجموعه شعر طنز) (ناصر فیض)، کتاب زلزله (سوزان الیزابت هاف)، بی‌شعوری (راهنمای عملی شناخت و درمان خطرناک‌ترین بیماری تاریخ بشریت) (خاویر کرمنت)، اعداد و تقدیر (جویس اشلی)
خواندن 5149 دفعه