سه شنبه, 11 فروردين 1394 20:10

کتاب‌های اسفند 1393

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

فهرست این ماه را اجازه بدهید با "مرگ" آغاز کنم!!!

راستش هنگام خرید کتاب‌ها اصلا متوجه نشدم اما وقتی داشتم اطلاعات اونها را برای این فهرست تنظیم می‌کردم یکدفعه احساس کردم "مرگ" قبلا هم به چشم‌ام خورده. یکبار کتاب‌هایی را که کارشان انجام شده بود مرور کردم و دیدم بله یک عنوان "مرگ‌دار" اونجا هست. شک کردم و نگاهی به کتاب‌هایی که هنوز سروقت‌شان نرفته بودم انداختم. دیدم یکی هم آنجا هست. خلاصه بسیار اتفاقی و تصادفی در این فهرست سه کتاب راه پیدا کرده‌اند که هر سه در عنوانشان عبارت "مرگ" بکار رفته (و البته نمی‌دانم این عبارت چقدر در مضمون کتاب‌ها نقش اصلی بازی می‌کند).

ممکن است بگویید در این ایام مبارک و میمون، ردیف کردن این کتاب‌ها شاید چندان کار خوشایندی نباشد. اما یادتان نرود که این فهرست ماه اسفند است و پایان پرونده‌ی یکسال گذشته. بنابراین به دل‌تان بد نیاورید. انشاالله در فهرست بعدی تلافی‌اش را درمی‌آورم!

'مرگ
مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید
نویسنده: ویلا کاتر
ترجمه: سلما رضوان‌جو
ناشر: شورآفرین
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 275 صفحه
شابک: 978-600-6955-59-9
کتاب داستان نخستین اسقف نیومکزیکو، ژان ماریه لاتور و دستیارش ژوزف ویان در دهه‌ی 1850 میلادی است، که با دو قاطرشان، آنجلیکا و کانتنو، سراسر سرزمین‌های غربی آمریکا-نیومکزیکو را برای تبلیغ و گسترش آیین مسیحیت جست‌وجو می‌کنند. نویسنده این رمان را براساس زندگی واقعی دو مبلغ مذهبی کاتولیک، اسقف لامی و دستیارش نوشته. رمان متشکل از نه بخش، و به صورت اپیزودیک نوشته شده، که هر کدام بخشی از زندگی پدر لاتور را نشان می‌دهد. این شکل اپیزودیک مجالی به ارایه‌ی دراماتیک نمی‌دهد، اما در عوض پر است از توصیفاتی، که به خوبی، دوره‌ی تاریخی، شخصیت این دو مرد، و نوع زندگی‌شان را نشان می‌دهد. توصیحات کتاب از شهرها و کوهستان‌های سرخپوستی، درست مانند توصیفات آن از کلیسای جامع اسقف، بی‌طرفانه و شفاف است؛ نوعی هنر تصویرسازی شفاف از اشیای جداگانه که به شکلی بطئی و اسرارآمیز در خواننده اثر می‌کند و نمی‌توان خلاصه‌اش کرد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در بعدازظهر پاییزی 1851، مردی سوار اسب و با قاطر باربری دنبالش، در میان پهنه‌ی خشک دشت‌های مرکز نیومکزیکو در حرکت بود. مرد راه گم کرده بود و با کمک قطب‌نما و حدس و گمان، دنبال مسیر می‌گشت. مشکل این بود که منظره‌ی دشت را از هر سو که نگاه می‌کرد، نشانه‌ی خاصی نمی‌یافت یا درواقع آن‌قدر پر از مناظر و نشانه‌های یکسان و شبیه هم بود که چندان کمکی به یافتن مسیر نمی‌کرد. تا جایی که چشم کار می‌کرد در هر دو سویش، دشت سرتاسر پر بود از تپه‌های شنی سرخ‌رنگ، که خیلی شبیه کومه‌های کاه و علف می‌زد. چه کسی باور می‌کرد که این‌همه تپه‌های یک‌شکل و یک‌اندازه در دنیا وجود داشته باشد. از اول صبح در میان چنین مناظری سواری کرده بود و هیچ تغییری در اطرافش نمی‌دید. گویی که هم‌چنان سرجای خودش ایستاده باشد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'مرگ
مرگ در ونیز
نویسنده: توماس مان
ترجمه: محمود حدادی
ناشر: افق
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 28000 تومان
تعداد صفحات: 141 صفحه
شابک: 978-964-369-946-8
مرگ در ونیز داستانی زنده، تمثیلی و تکان‌دهنده است. این اثر گرچه در نگاه اول، فقط یک سرنوشت را روایت می‌کند، گوشه‌ای از کژتابی‌های جامعه‌ی اروپایی را در سرآغاز قرن بیستم، قرن جنگ و انحطاط نیز به تصویر می‌کشد. همچنین شهر ونیز را در چهارسویی میان آسیا، اروپا، گذشته و اکنون، به آینه‌ی تمام نمای یک دوران بدل می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"گوستاو آشنباخ - یا براساس نام و عنوان رسمی او از روز پنجاه سالگی‌اش فون آشنباخ - در بعدازظهری بهاری از سال هزار و نهصد و اند، سالی برای قاره‌ی ما چندین ماه تمام آبستن خطر، از خانه‌اش در خیابان پرینس رگنت شهر مونیخ، تنها و به هوای گردشی دراز، بیرون آمد. خسته و بی‌تاب از کار ساعات پیش‌ازظهرش، کاری دشوار و خطیر و لازمه‌اش در لحظه‌ی کنونی کمال بصیرت و باریک‌بینی، و نیز حوصله و موشکافی و پشتکار، این نویسنده نتوانسته بود بر کوش و جوش نیروی خلاق درونش، بر آن motus animi continus که به گفته‌ی سیسرو سرچشمه‌ی هنر سخن‌آرایی است، حتی بعد از ناهار هم مهار بزند. وانگهی، آن خوابِ تازگی‌بخشی هم که با فرسایشِ فزونی‌گیرِ توانِ تن‌اش در روز یک‌بار را برایش ضروری بود، به چشمانش راه نیافت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

از بختیار علی، نویسنده کرد، خاطرتان باشد تا به حال دو کتاب در فهرست‌های مختلف معرفی کرده بودیم. این کتاب جدیدالانتشار سومین رمان/داستان اوست که به فارسی ترجمه شده. از قرار یک مجموعه شعر و یک مجموعه داستان هم از این نویسنده کرد ترجمه و منتشر شده که ما هنوز آن را در بساط‌مان نیاورده‌ایم.

'مرگ
مرگ تک‌فرزند دوم
نویسنده: بختیار علی
ترجمه: سردار محمدی
ناشر: افراز
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 8800 تومان
تعداد صفحات: 119 صفحه
شابک: 978-600-326-150-1
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"برای اولین‌بار، دو سده بعد از آن‌که امیرشرف‌الدین در میان انبوهی از برگ‌های زرد پاییزی به‌دست مردان سلطان کشته شد و فال‌گیران گفتند خدایان او را به آسمان‌ها بازگردانده‌اند، گردباد سهمگینی تمام در و پنجره‌های شهر را سوار بر پشت خود کرد؛ از آن‌دست گردبادها که قبل یا بعد از وقوع حادثه‌ای برمی‌خیزند؛ گردبادی که جهت آب و باد و باران و حتی عقربه‌های ساعت را تغییر می‌دهد و در هیچ دوره و زمانه‌ای، نه هیچ غیب‌گو و عالم و منجمی می‌تواند پیش‌بینی‌اش کند و نه در کتاب‌ها و در فنجان قهوه و نخ فال‌گیران نشانی از آن پیدا می‌شود؛ گردبادی که فرمان‌بردار هیچ فصل و قانون و حکمت الهی نیست؛ همین‌طور بیهوده، ناامید، بی‌هدف، بیچاره و بی‌انجام برمی‌خیزد و بس! حتی نمی‌توانیم همچون اساطیر و رویدادهای تاریخی لحظه‌ی وقوع آن را حدس بزنیم و برای آن، یکی پس از دیگری، جدول زمانی رسم کنیم. فقط این را می‌دانیم که به‌پا شدن آن‌ها در گرو رازی است که خود درون راز دیگری پنهان است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

خب، با پشت سر گذاشتن مرگ، حالا اجازه بدهید تلاش کنیم تا کمی لبخند بزنیم. دست‌کم این چیزی است که شیخ نویسنده‌ی کتاب بعدی امید به آن بسته. اینکه خواندن قطعه‌های کتاب جدیدش برای خوانندگان "مفرح ذات" باشد.

راستش کتابفروش محله کتاب را در کتابفروشی درست مقابل صندوق در کنار پرفروش‌های دیگری مثل "یادته" و "یادته 2" و ... چیده بود. برای همین هم یکی دوبار اول که به کتابفروشی رفتم با این فرض که احتمالا "اثر" به کار ما نمی‌آید، طرفش نرفتم. اما بعد یکروز با آقای کتابفروش کمی درباره‌اش گپ زدیم و ... به نظرم رسید که ممکن است خواندن آن برای بعضی‌ها جالب باشد.

'الاحقر
الاحقر فداتون
نویسنده: محمدعلی ابطحی
ناشر: لوح‌فکر
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 71 صفحه
شابک: 978-964-8578-37-9
مدیا باشی، آدم همه کاره‌ای است که سری در سرهای سیاست و حوزه‌های دینی دارد و رسانه بازی است قهار. در این کتاب خاطرات و قصه‌ها و شطحیاتی را که شنیده و یا دیده در کنار هم آورده. افراد این داستانک‌ها فرد خاصی نیستند. اما به خیلی‌ها می‌توانند شبیه باشند. شما هر داستان را به هر کسی تطبیق دادید، نوش جان‌تان. داستانک‌ها همه زیر 100 کلمه هستند. مختصر و شاید مفید. فعلا 50 عدد. البته بنده هم در خدمت شما که شاید این طنزنوشته‌ها بتوانند لبخندی بر لبان‌تان بنشاند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
در داستانک "فوتبال" چنین می‌خوانیم:
"تیم ملی فوتبال ایران بازی مهمی داشت. رئیس‌جمهور به مدیا باشی گفت "می‌خواهم فوتبال را تنها تماشا کنم" و چشمک زد. مدیا باشی یاد خاطره‌ای افتاد و دلش برای آن روزها تنگ شد. استقدوس سون را روشن کرد و فیلم روزی را دید که دوستش روی مبل خانه او نشسته بود و غرق تماشای فوتبال بود. برای پذیرایی از او ظرف میوه را برداشت و بین دوستش و تلویزیون قرار گرفت. دوستش خودش را کج کرد تا ادامه فوتبال را ببیند. مدیا باشی گفت "من از فوتبال چیزی سر درنمی‌آورم" دوستش گفت "کاملا مشخص است. وگرنه در این لحظه حساس که تیم من در حال گل زدن است، میوه تعارف نمی‌کردی". مدیا باشی لبخند زد و همان موقع صدای فریاد "گل" همسایه‌ها بالا رفت. دوست مدیا باشی بعدها رئیس جمهور شد و مدیا باشی رئیس دفترش. اما رئیسش هیچ وقت اجازه نمی‌داد همراه او فوتبال ببیند."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در ماهی که گذشت چند عنوان کتاب "هیجان‌انگیز" از انتشارات نشر نو به کتابفروشی‌ها آمد. بعد از چند سال که فعالیت چندانی از این ناشر پرکار سال‌های دور ندیده بودیم، نمی‌دانم چطور شده که شب‌عیدی (در حقیقت در سه‌ماهه آخر سال 93) ناگهان حجم فعالیت‌شان اینقدر افزایش پیدا کرده. انشاالله که استقبال از کتاب‌ها هم خوب باشد و دوستان بیشتر به "فعالیت بیشتر" تشویق شوند!

'نه
نه فرشته، نه قدیس
نویسنده: ایوان کلیما
ترجمه: حشمت کامرانی
ناشر: نشر نو
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 342 صفحه
شابک: 978-964-7443-83-8
کریستینا، مادر چهل و چند ساله‌ای که متارکه کرده، نگران دختر پانزده ساله‌اش است که از مدرسه فرار می‌کند. صندوقچه‌ای که از پدرش به جا مانده اسرار خانوادگی باورنکردنیی را پیش رویش قرار می‌دهد. کریستینا باید مراقب مادر پیرش باشد، به شوهر سابقش که گرفتار سرطان است سر بزند و دندان مریض‌هایش را تعمیر کند. اما او تشنه عشق است و زمانی که یکی از شاگردان سابق شوهرش که پانزده سال از او کوچکتر است به او دل می‌بازد با معمای جدیدی مواجه می‌شود ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شوهرم را دیشب کشتم. چرخ دندان‌سازی را کار انداختم و جمجمه‌اش را سوراخ کردم. صبر کردم تا کفتری از جمجمه‌اش بیرون بپرد ولی به جای کفتر یک کلاغ بزرگ و سیاه بیرون آمد.
خسته و مانده از خواب بیدار شدم، یا درست‌تر بگویم بدون ذره‌ای میل به زندگی. هرچه سنم بالاتر می‌رود میلم به زندگی کمتر می‌شود. اصلا تمایلی به زندگی کردن داشته‌ام؟ راستش را بخواهید نمی‌دانم، ولی این را می‌دانم که هم توش و توان بیشتری داشتم و هم آرزوهای دور و درازی. آدم تا وقتی زنده است که آرزو داشته باشد.
شنبه است. وقت کافی برای خیال‌پردازی و غم خوردن دارم.
از تختخواب تنها و یکنفره‌ام بیرون می‌خزم. من و "یانا" سال‌ها پیش لنگه همین تختخواب را بردیم توی زیرزمین. زیرزمین هنوز پر است از آت و آشغال‌های شوهر سابقم "کارل"، آت و آشغال‌هایی مثل آن چوب اسکی‌های قرمز روشن، یک کیسه پر از توپ‌های تنیس مستعمل و یک بسته کتاب‌های درسی قدیمی ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'یاکوب
یاکوب فون‌گونتن
نویسنده: رابرت والزر
ترجمه: ناصر غیاثی
ناشر: نشر نو
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 13000 تومان
تعداد صفحات: 208 صفحه
شابک: 978-600-7439-20-3
یاکوب فون‌گونتن فرزند یک خانواده‌ی متمول است. اما او، شاید برای درآوردن حرص پدر و مادرش شاید هم فقط برای فرار کردن از سلطه‌ی پدرانه، خانه را رها می‌کند و به آموزشگاهی شبانه‌روزی می‌رود که به امر تربیت خدمتگزار (Butler) برای خانواده‌های سطح بالا می‌پردازد. کتاب از زبان یاکوب، ماجراهای او را در این آموزشگاه بازگو می‌کند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آدم این‌جا چیز زیادی یاد نمی‌گیرد. کمبود معلم داریم. ما پسربچه‌های آموزشگاه بنیامنتا به جایی نخواهیم رسید. یعنی همه ما در زندگی آینده‌مان موجوداتی خواهیم شد بسیار حقیر و توسری‌خور. کاری که آن‌ها با ما می‌کنند دست بالا این است. فرو کردن صبر و اطاعت توی کله‌های ما، دو خصیصه‌ای که نوید موفقیت اندکی می‌دهد یا اصلا هیچ موفقیتی به دنبال ندارد. موفقیت‌های معنوی، چرا. ولی آخر این جور موفقیت‌ها به چه دردی می‌خورد؟ این دستاوردهای معنوی که شکم آدم را سیر نمی‌کند. من دوست دارم ثروتمند بشوم، سوار درشکه بشوم و ولخرجی بکنم. با کرواس، یکی از هم‌کلاسی‌هایم، در مورد این قضیه حرف زدم، اما او فقط با تحقیر شانه بالا انداخت و حتی مرا لایق یک کلمه حرف هم ندانست. کراوس اصولی دارد برای خودش، سوار خر مراد است، خر مرادِ خیال آسوده و این خر، خود یابویی است که آدم‌های اهل تاخت‌وتاز هم نمی‌توانند سوارش بشوند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

معترضه: کتاب بعدی جزو فهرست کتاب‌هایی است که باید پیش از مرگ خواند!

'خانم
خانم اسمیلا و حس برف
نویسنده: پیتر هوگ
ترجمه: سامگیس زندی
ناشر: نشر نو
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 33000 تومان
تعداد صفحات: 576 صفحه
شابک: 978-600-7439-19-7
اسمیلا زنی جوان‌ست که حواسش بیشتر پی برف و یخ است تا عشق. او در سرزمین پدری‌اش، دانمارک، احساس می‌کند خارجی است. اسمیلا در دنیای خودساخته‌ای زندگی می‌کند که آکنده است از ارقام و اندازه‌ها و خاطرات و دانش و بیش از همه یخ. ریشه‌اش در زمین‌های منجمد گرینلند، سرزمین مادری‌اش، جا مانده است.
ایسایاس، پسربچه شش ساله گرینلندی و تنها دوست اسمیلا، از پشت‌بام سقوط می‌کند و جان می‌دهد. پلیس دانمارک آن را مرگی تصادفی تلقی می‌کند، اما اسمیلا با دانشی که از یخ و برف دارد رد پای کودک را شناسایی می‌کند. این یک مرگ تصادفی نیست؛ مرگی است مرموز، شبیه یک جنایت. میل شدید به افشای آن اسمیلا را به میان گردابی از دروغ‌ها و خشونت‌ها و اوهام و تبهکاری‌ها خواهد کشاند. او به سرزمین یخ‌زده گرینلند بازمی‌گردد، پرده‌ها را کنار می‌زند، و آنگاه رازی فاش می‌شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هوا سرد است و زمین یخ‌زده؛ هفده درجه زیر صفر. برف می‌بارد و به‌زبانی که دیگر از آنِ من نیست، این برف قانیک است؛ بلورهای بزرگ و بسیار سبکی که خوشه‌خوشه پایین می‌آیند و زمین را با فرشی از پودر سفید و منجمد می‌پوشانند.
تاریکی از گور برخاسته دسامبر مثل آسمان بالای سرمان بی‌انتهاست. با این‌که در این تاریکی فقط گردی روشن و رنگ‌پریده صورت‌هایمان پیداست، احساس می‌کنم کشیش و دستیارش از جوراب توری مشکی من و هق‌هق‌های بلند جولیانه ناراضی‌اند. جولیانه امروز صبح قرص دی‌سولفیرام مصرف کرده و اکنون در هوشیاری با این اندوه روبه‌رو است. آن‌ها فکر می‌کنند من و او به هوا و این موقعیت غم‌انگیز احترام نگذاشته‌ایم، اما واقعیت این است که این جوراب نازک و همین‌طور قرص‌ها، هریک به‌شیوه خود، در برابر سرما و ایسایاس سر تعظیم فرود می‌آورند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این ماه یکی دو خرید "معنوی" هم داشتم. کتاب اول سفارش یکی از دوستان بود که خواهش کرد آن را برایش تهیه و به همراه جیره‌ی دختر کوچکش برایش ارسال کنم. از آنجا که نویسنده کتاب جزو نامداران این عرصه بود گفتم یک نسخه هم برای خودم بگیرم تا به پیگیران این مقوله معرفی کنم.

'شفای
شفای کوانتومی: کاوشی در مرزهای پزشکی ذهن/بدن
نویسنده: دیپک چوپرا
ترجمه: هایده قلعه‌بیگی
ناشر: بهجت
سال نشر: 1393 (چاپ 12)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 268 صفحه
شابک: 978-964-90085-6-1
نویسنده در همان اوایل کتاب از خواننده سوال می‌کند: چرا وقتی استخوان شکسته‌ای در دست شما جوش می‌خورد این را یک معجزه نمی‌دانید اما وقتی بدن‌تان خود را از شر سرطان خلاص می‌کند، این به نظرتان یک معجزه می‌آید؟
او معتقد است این هر دو اتفاق سرچشمه‌ی مشترکی دارند. اینکه بدن ما قابلیت‌هایی بسیار فراتر از آنچه ما در نظر می‌گیریم، در اختیار دارد. او این قابلیت بهبود و شفای بدن انسان از درون را "شفای کوانتومی" می‌نامد.
نویسنده کتاب معتقد است که هریک از 50 میلیارد سلول بدن ما واجد سطحی از هوشمندی هستند. برای همین هم هست که هر سلول بدن می‌داند که چگونه باید خود را شفا دهد.
فصل اول با این جملات آغاز می‌شود:
"در اشتغال به حرفه‌‌ی پزشکی، این امتیاز را داشته‌ام که بارها شاهد بهبودهای معجزه‌آسا باشم. تازه‌ترین چنین رویدادهایی هنگامی آغاز شد که بانویی هندی و سی و دوساله به مطب من در حومه‌ی شهر بوستون، مراجعه کرد. یک ساری آبی رنگ ابریشمین به تن داشت و با حالتی موقر روبه‌روی من نشست. دستهایش را روی دامنش مشت کرده و محکم به هم می‌فشرد تا آرامش خود را حفظ کند. گفت که نامش چیترا است و با شوهرش رامان یک فروشگاه اجناس وارداتی را در محله‌ای از شهر نیویورک، اداره می‌کند.
چند ماه پیش، متوجه غده‌ی کوچکی در پستان چپ خود شده بود که در مقابل لمس دست، بسیار حساس بود. به‌منظور غده‌برداری، زیر عمل جراحی قرار گرفته بود. متاسفانه جراح تشخیص داده بود که غده‌ای بدخیم است و بررسیهای بیشتر نماینگر این بود که سرطان به ریه‌های چیترا گسترش یافته است.
پس از در آوردن پستان بیمار و بخش بزرگی از بافتهای پیرامونی، پزشک معالج تصمیم گرفته بود که نخست بیمار را تحت پرتوی درمانی و سپس تحت شیمی‌درمانی شدید قرار دهد؛ همان روش استاندارد در معالجه‌ی سرطان پستان که زندگی بیماران بسیاری را نجات می‌دهد. اما درمان سرطان ریه مشکل‌تر است و برای همه روشن بود که وضع چیترا وخیم و خیلی خطرناک است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

دومین "معنوی" ماه هم پیشنهاد کتابفروش محل بود. بعد از خرید وقتی تورق می‌کردم دیدم این یکی هم مباحثش مشابه نویسنده کتاب قبلی اصل و نسبی هندی دارد!

'عشق
عشق خداست
نویسنده: اکنات ایسواران
ترجمه: شهرام نقش‌تبریزی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 197 صفحه
شابک: 978-964-311-715-3
عمیق‌ترین نیاز ما عشق ورزیدنِ تمام و کمال، جهان‌شمول، و بی‌قید و شرط است؛ به بیان دیگر، خود عشق شدن، هرجا عشق باشد، همه نیکی‌ها حاضرند. عشق ورزیدن دانستن است، عمل کردن است. همه راه‌های رسیدن به خداوند در مسیر عشق به وحدت می‌رسند.
شیوه نگارش کتاب به این صورت است که در ابتدای هر فصل جملات و عباراتی از کتاب بهاگاواد گیتا - محبوب‌ترین متن مقدس هندوها - ذکر می‌کند و سپس با زمانی که با مخاطبان امروز ارتباط برقرار می‌کند به تعبیر و تاویل آن عبارات می‌پردازد. محور همه مطالبی که مطرح می‌شود مفهوم عشق است.
نویسنده در این کتاب می‌کوشد نشان دهد که چگونه می‌توانیم عشق به همه اطرافیان را عمق بخشیم، چگونه می‌توانیم خدا را در ارتباطات روزمره‌مان بجوییم، منظور از عبارت "به پروردگارتان عشق بورزید" چیست، چرا تغییر عادات ریشه‌دار چنین دشوار است و چگونه می‌توان به این کار دست زد و ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نمی‌دانم "اتفاق" گلی ترقی را خواندید یا نه (کسی که هنوز بازخوردی درباره آن به ما نداده!) به هر حال وقتی چند جمله اول کتاب بعدی را تایپ می‌کردم یاد "بازخورد شفاهی" پسرخاله‌ام افتادم که بعد از خواندن "اتفاق" می‌گفت: "این را می‌گویند داستان فارسی سرراست!" به نظرم می‌آید که این روزها متاسفانه "فارسی سرراست" را بیشتر از آنکه در داخل بیابیم، در میان نویسنده‌های مهاجر پیدا می‌کنیم.

'مرد
مرد ناتمام
نویسنده: جواد پویان
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 309 صفحه
شابک: 978-964-448-369-1
نویسنده از ایرانیان مهاجر مقیم خارج از کشور است
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"امروز روز اول دسامبر است. روزی آفتابی با کپه‌کپه ابرهای سفید منتظر در گوشه‌ای از آسمان، دریایی آرام و کشتی تفریحی سفید در حرکت رو به شمال با خطی دراز از کف و موج به دنبالش. مرغان دریایی برای لاشه‌ای شناور در آب جیغ و دادی تماشایی راه انداخته‌اند. رگه‌های بخار آب گرم جریان گلف استریم از سطح دریا برمی‌خیزند و در نیمه راه، نرسیده به آسمان محو می‌شوند. نسخه انگلیسی کتاب "تاریخ معاصر ایران در یک نگاه" کار دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه اپسالا را که به تازگی به دستم رسیده می‌بندم، به موجهای دریا نگاه می‌کنم که از خط بین آسمان و دریا آرام‌آرام جلو می‌آیند، ارتفاع می‌گیرند، خیز کوچکی برمی‌دارند و فرومی‌ریزند و کف‌آلود سر و سینه بر ساحل سنگی می‌کوبند. انگار آرامش دریا را برنمی‌تابند. یک هفته از تلفن زری می‌گذرد:
- داداش اگه نمی‌خوای ما رو ببینی بیا لااقل تکلیف سهمتو روشن کن ..."
مادر که فوت کرد همه چیز مرد، همان نصفه محبت و صمیمیت بین برادرها و خواهرها چند روز بعد، کنار مادر در قبر جای گرفت. یک ماه از مرگ مادر نگذشته بود که تلفنها شروع شد و من اینجا به دور از همه چیز، توی هوای نمناک و زیر ابرهای غلیظ و خاکستری که تا پشت بامها پایین می‌آمدند و روزهایی به کوتاهی دو یا سه ساعت، باید می‌نشستم و به جنگ و دعواهای کسانی فکر می‌کردم که زمانی زندگی بدون آنها برایم متصور نبود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

معترضه: عرض نکردم؟!

'دست
دست بردن زیر لباس سیب
نویسنده: محمد صالح علاء
ناشر: پوینده
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 152 صفحه
شابک: 978-964-2950-41-6
کتاب مجموعه نوشته‌های پراکنده مرد رسانه‌ای نامدار این سالهاست. اکثر قطعات کتاب با عبارت "محبوبم!" آغاز شده و خطاب به محبوبی نوشته شده است!
اولین قطعه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"محبوبم! ماهی‌ها پیچان و خمان و رقصان به دور شما می‌گشتند. ما هم خاطرات‌مان را در لانه جوجه‌های تازه به دنیا آمده پنهان می‌کردیم.
محبوبم! شما هم خیال کنید که روزهای با هم بودن‌مان شی‌ءای باشد، چیزی مثل بلور، بلوری که در آینه‌زاری افتاده باشد.
محبوبم! شما روی برف‌ها قدم می‌زدید بی‌آنکه جای پایی از خودتان به جا بگذارید. همه حوض‌مان برف بود و ماهی کوچک قرمز لای برف‌ها بالا و پایین می‌پرید. برفی را می‌بوسید و پنهان می‌شد.
محبوبم! در آن هنگام که چشمه سرشار از آب سرد است و در دره‌ها شقایق‌ها شکفته‌اند، من غرق رویایی رازآلوده‌ام و شما برایم دست تکان می‌دهید.
در رویایی ناتمام، دست‌های هم را گرفته‌ایم و هر روز عمرمان را به اتفاق سپری می‌کنیم. در خیال من به پای هم پیر می‌شویم.
روزهایی که باهمیم از سرنوشتم راضی‌ام ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نمی‌دانم کتاب بعدی فقط توجه بچه‌های "دانشکده فنی" را به خود جلب خواهد کرد یا کسان دیگری هم علاقمند تورق آن هستند. به هر حال سرفصل مطالب کتاب برای من (که اهل "دانشکده فنی" نبوده‌ام) جالب بود.

'تاریخ
تاریخ هشتاد ساله دانشکده فنی دانشگاه تهران: داستان یک خانه، داستان یک سرزمین
نویسنده: مقصود فراستخواه
ناشر: نشر نی
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 28000 تومان
تعداد صفحات: 470 صفحه
شابک: 978-964-185-401-2
کتاب در هفت بخش به بررسی تاریخچه دانشکده فنی دانشگاه تهران و اصولا آموزش مهندسی در ایران می‌پردازد. عنوان بخش‌های کتاب عبارتند از: "پیشینه آموزش مهندسی در ایران و تاسیس دانشکده فنی"، "تصویر ایام آموزشی و پژوهشی"، "هیئت علمی و تدریس"، "دانشجویان و جنب‌وجوش آن‌ها"، "سازمان، مدیریت و زیرساخت‌ها"، "تاثیر اجتماعی دانشکده" و "تحلیل اجتماعی و زمینه‌کاوی تحولات دوره‌های هفتگانه در حیات دانشکده".
کتاب همچنین یک لوح فشرده نیز به همراه خود دارد که حاوی اطلاعات پیوست‌های هشت‌گانه آن است. از جمله این پیوست‌ها می‌توان به "فهرست اسامی اعضای هیئت علمی در دهه‌های نخست"، "تحصیلات استادان فنی در خارج" و "فنی طی سالیان در آینه آمار" اشاره کرد.

چاپ کتاب تمام شده!

سه کتاب بعدی را می‌توان با نخی نامرئی به هم وصل کرد. سال‌هاست که کشورهای آسیای جنوب شرقی برای ما ایرانی‌ها نماد پیشرفت و موفقیت و ثروت‌آفرینی شده‌اند. کتاب بعدی موضوع "چرا شکست می‌خورند؟" را بصورت عام در کل جهان بررسی کرده. اما برای من ناخودآگاه موضوع بیشتر به سرگذشت چشم‌بادامی‌ها گره می‌خورد که موضوع کتاب‌های بعدی است.

'چرا
چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟
نویسنده: دارون عجم‌اوغلو
ترجمه: محسن میردامادی
ناشر: روزنه
سال نشر: 1398 (چاپ 11)
قیمت: 79500 تومان
تعداد صفحات: 664 صفحه
شابک: 978-964-334-452-8
کتاب به پرسشی پاسخ می‌دهد که قرن‌ها متخصصان را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند و به واسطه ثروت و فقر، سلامتی و بیماری، غذا و قحطی از یکدیگر مجزا می‌شوند؟
آیا این امر ناشی از فرهنگ، آب و هوا یا جغرافیا است؟ شاید جهل و غفلت از سیاست‌های صحیح علت ناکامی‌ها است؟ مطلقا خیر. هیچ یک از این عوامل قطعی یا محتوم نیستند. از این‌که بگذریم، چگونه توضیح دهیم که چرا بتسوانا تبدیل به یکی از کشورهایی شده است که سریعترین رشدها را در جهان دارند، در حالی که سایر کشورهای آفریقایی همچون زیمباوه، کنگو و سیرالئون در ورطه فقر و خشونت گرفتار آمده‌اند؟
نویسندگان کتاب قاطعانه نشان می‌دهند که این نهادهای اقتصادی و سیاسی ساخته دست بشرند که شالوده موفقیت اقتصادی (یا فقدان آن) را می‌سازند. آنها بر مبنای پانزده سال مطالعه بر روی منابع اصلی به شواهد تاریخی فوق‌العاده‌ای از امپراطوری رم، دولت-شهرهای مایا و نیز دوران قرون وسطی، اتحادیه جماهیر شوروی و آفریقا نظم می‌بخشند تا نظریه اقتصاد سیاسی تازه‌ای بنا کنند که ارتباطی وسیع با پرسش‌های سترگ امروزین دارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"شهر "نوگالس" با حصاری از سیم خاردار به دو نیم تقسیم شده است. اگر در کنار حصار بایستید و به شمال بنگرید، "نوگالس آریزونا" را خواهید دید که در بخش سانتاکروز واقع شده است. در آن‌جا درآمد متوسط خانوارها سی‌هزار دلار در سال است. بیشتر نوجوانان به مدرسه می‌روند و اکثر بزرگسالان تا پایان مقطع متوسطه تحصیل کرده‌اند. با وجود تمام بحث‌هایی که مردم در مورد کاستی‌های نظام سلامت در آمریکا دارند، آنها به‌طور نسبی سالم‌اند و براساس معیارهای جهانی در سطح بالایی از امید به زندگی به سر می‌برند. بسیاری از اهالی شهر بالای 65 سال سن دارند و از بیمه پزشکی سالمندان برخوردارند. این تنها یک مورد از خدمات فراوانی است که دولت فراهم آوردن آنها را بر خود لازم می‌داند؛ خدماتی از قبیل تامین برق، تلفن، سیستم فاضلاب، بهداشت عمومی، شبکه راه‌هایی که نوگالس را به دیگر شهرهای منطقه و بقیه آمریکا متصل می‌کند و نیز قوانین و نظمی که اهمیت خاص خود را دارد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ظهور
ظهور ژاپن مدرن: نگاهی به مشروطه ژاپنی
نویسنده: ویلیام جی بیزلی
ترجمه: شهریار خواجیان
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 4)
قیمت: 42000 تومان
تعداد صفحات: 406 صفحه
شابک: 978-600-278-115-4
کتاب به تاریخ 150 سال اخیر ژاپن می‌پردازد؛ کشوری متشکل از چهار جزیره که تا نیمه قرن نوزدهم زیر سایه سنگین تاریخی و تمدنی همسایه بزرگ خود چین مانده بود و در تاریخ روابط شرق و غرب از عهد باستان تا سده‌های میانه و حتی عصر جدید کم‌تر نامی از آن برده می‌شد. ژاپن در کم‌تر از پنج دهه توانست به یک قدرت بزرگ آسیایی تبدیل شود تا آن‌جا که در آغاز قرن بیستم امپراتوری قدرتمند روسیه را در نبردی برق‌آسا شکست داد و پس از چند هه به یک قدرت صنعتی و نظامی قاره‌ای و حتی جهانی تبدیل شد. در کتاب می‌خوانیم که ژاپن چگونه در کم‌تر از یک نسل از جامعه‌ای پسافئودالی به اشکال آغازین تولید صنعتی گام گذاشت؛ تجربه‌ای دردناک برای ژاپنی‌ها که ناچار از پشت سر گذاشتن سنت و رفتن به سوی مدرنیته و غربگرایی شدند. کتاب سپس به دهه پرآشوب 1930 و امپراطوری‌ای می‌پردازد که در کم‌تر از هشت سال (1937-1945) سربرآورد و فروریخت و آن‌گاه تحولات عمده پس از جنگ جهانی دوم از جمله دست یافتن به رشد خیره‌کننده اقتصادی را تحلیل می‌کند و در پایان رکود اقتصادی و ناآرامی‌های سیاسی گسترده دهه 1990 تا پایان قرن بیستم را بررسی می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'داستان‌هایی
داستان‌هایی از گنجینه‌ی خرد چین
نویسنده: چینگ هوآ تانگ
ترجمه: مریم مفتاحی
ناشر: معین
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 584 صفحه
شابک: 978-964-165-105-5
این کتاب حاصل سال‌ها مطالعه در ادبیات کلاسیک چین و بررسی کل تاریخ وسیع چین است. کتاب‌هایی مانند "توطئه‌چینی‌های کشورهای جنگنده"، "داستان سلسله یونگ"، "وقایع‌نامه سه پادشاهی" و "تاریخ امپراطوری مینگ" مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند.
خردمندی ارائه شده در این آثار کلاسیک، هنوز هم به مثل نخستین باری که آن را خواندم برایم ارزشمند و در زندگی روزمره‌ام کاربرد دارند. دوست دارم خوانندگان را هم در شوق و لذت آن سهیم کنم.
بیایید همسفر شویم و کاوشی نوین را آغاز کنیم و گنج‌های بی‌شمار خرد چین را کشف و باز کشف کنیم. (برگرفته از پیشگفتار نویسنده کتاب)
کتاب مجموعه مفصلی است از حکایت‌های چینی در زمینه‌های گوناگونی همچون "تعلیم و تربیت"، "رهبری، مدیریت و روابط انسانی"، "پایان، ثروت و میانه‌روی"، "شوخ‌طبعی، اراده و هنر برنده شدن" و ...
یکی از حکایت‌های کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"در قرن شانزدهم، و در زمان سلسله‌ی "مینگ"، شهردار فاسدی در شهری در نزدیکی "شانگهای" امروز حکمرانی می‌کرد. وقتی خبر رسید که فرستاده‌ی امپراتور برای سرکشی به آنجا می‌رود، شهردار سخت ناراحت شد.
در نزدیکی "شانگهای" و در شهری به نام "سوجو" دزد معروفی می‌زیست. می‌گفتند بدون ایجاد کمترین صدایی می‌تواند از دیوار بالا رود، گویی روی زمین راه می‌رود. در جنگ‌ها نیز گرچه آرام و بی‌دغدغه به نظر می‌رسید به سرعت برق حمله می‌کرد. با این‌همه، مردی بسیار بلندنظر بود.
شهردار با خود اندیشید که چرا از آن دزد مشهور کمک نگیرد؟
بنابراین پیغامی همراه با هدایایی گرانبها برای او به "سوجو" فرستاد. دزد شادمان گشت و بی‌درنگ رهسپار شهر شد و به دیدار شهردار شتافت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: شفای کوانتومی: کاوشی در مرزهای پزشکی ذهن/بدن (دیپک چوپرا)، مرگ در ونیز (توماس مان)، مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید (ویلا کاتر)، نه فرشته، نه قدیس (ایوان کلیما)، ظهور ژاپن مدرن: نگاهی به مشروطه ژاپنی (ویلیام جی بیزلی)، مرگ تک‌فرزند دوم (بختیار علی)، داستان‌هایی از گنجینه‌ی خرد چین (چینگ هوآ تانگ)، یاکوب فون‌گونتن (رابرت والزر)، خانم اسمیلا و حس برف (پیتر هوگ)، عشق خداست (اکنات ایسواران)، الاحقر فداتون (محمدعلی ابطحی)، مرد ناتمام (جواد پویان)، دست بردن زیر لباس سیب (محمد صالح علاء)، چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟ (دارون عجم‌اوغلو)، تاریخ هشتاد ساله دانشکده فنی دانشگاه تهران (مقصود فراستخواه)
خواندن 7026 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u